Sayfa 504/983 İlkİlk ... 4404454494502503504505506514554604 ... SonSon
Arama sonucu : 7864 madde; 4,025 - 4,032 arası.

Konu: HURGZ - Hürriyet Gazetecilik

1.  Alıntı Originally Posted by SHEVCHENKO14 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar tamamen rasyonel düşünmeye çalışıyorum.

Bu adamlar, çağrı muafiyeti açıklaması yapmasaydı ve hisseyi çağrı fiyatının üstüne çıkartsaydı-mesela çağrı 1.65 hisse 1.7 TL olsaydı - ;1 kişi bile çağrıya katılıp hissesini düşük fiyattan bozmaya yanaşmayacaktı. Satmak isteyen daha yukarı fiyattan piyasada satış yapacaktı.

Çağrı fiyatının üstüne getirmesi için de yüzde 7-8 Lik bir marj kafi gelecekti.

Kaldı ki hisse fiyatı, zaten piyasada çağrı fiyatına yakın bir yerlerde fiyatlanıyordu.

Peki ne oldu da birden böyle bir açıklama yaparak, hisse fiyatı ile çağrı fiyatı arasındaki makası hisse fiyatı aleyhine açtılar?

Üstelik taleplerinin reddedilme riskini de alarak bunu yaptılar.

Düşünün ;böyle bir açıklama yapmadan kendileri alım yapıp çağrı fiyatının üstüne çekseler hisseyi, rahatça kotarabileceklerdi durumu.

Şimdi ise, mesela buralardan 1.2x lerden, hatta belki daha da alttan maliyetlenen birisinin hissesini, red yerlerse 1.6x lerden almak durumunda kalacaklar.

Bu durum, bize sadece ve sadece 2 sebep sunar;

1. Muafiyet taleplerinin kabul göreceğine dair birilerinden garanti aldılar.

2.Bu olumsuz haberi kullanıp, hissede sert düşüş yaratarak, alttan mal toplama/toplatma derdindeler.

1. Olasılığın varlığı, ülkeye yabancı yatırımcı çekmek için herşeyi yapanlar adına fecaat bir durum oluşturur.
    Zira düzenleyici ve denetleyici bir kurum olan Spk'nın, birilerinin isteği ile kendi mevzuatına dahi aykırı kararlar alabilecek noktaya gelmiş olduğu algısı; yerli yabancı farketmez borsaya hatta ülkedeki herhangi bir yatırım enstrümanına yatırım yapan ya da yapma fikri olan bütün herkesi olumsuz etkiler.

O yüzden, ekonomik krizin eşiğinde olduğumuz bir ortamda böyle keyfi bir biçimde yatırımcı aleyhine mevzuata aykırı bir karar almak; intiharla eşdeğerdir benim gözümde.

Bu olasılığı düşünmek dahi istemiyorum zira bu olasılık, ülke ekonomisi adına çok fazla şeyi olumsuz etkileyecektir.

O yüzden iyimser kalarak; 2. olasılığa odaklı bakmayı, gerekli şikayetleri ilgili kurumlara yapmayı ve panik yapmadan malıma sahip çıkarak sakince beklemeyi daha uygun buluyorum.

WAS-LX1A cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Çok güzel bir analiz yapmışsınız. Ben Doğan Gazetecilik yatırımcısıyım. Orada yaptığım paylaşımı burada da yapmak istedim. Bu rezalette Doğan Grubunun da vebali büyük. Bu süreçte Doğan Holding ilişkili taraf konumundaki aile fertlerinin sahip olduğu Hürriyet ve Doğan Gazetecilik hisselerini dolar bazında satın aldı ve sonra Demirören'e devretti. Diğer yatırımcıları da Demirören'in insafına bıraktı ve sonuç ortada. Kendi aile fertlerinin hisselerini dolar bazında satın al, sana ve şirketlerine güvenerek yatırım yapan yatırımcıları yüz üstü bırak. Doğan Grubunun bu yaptığı işlem de usülsüz. Kendi ilişkili tarafını (aile fertlerini) halka açık şirketin kaynaklarıyla koruyup kolluyor. Bu konuda da SPK'ya gerekli şikayette bulunmalıyız. En azından ben bulunacağım.

2.  Alıntı Originally Posted by karamsar Yazıyı Oku
    Çok güzel bir analiz yapmışsınız. Ben Doğan Gazetecilik yatırımcısıyım. Orada yaptığım paylaşımı burada da yapmak istedim. Bu rezalette Doğan Grubunun da vebali büyük. Bu süreçte Doğan Holding ilişkili taraf konumundaki aile fertlerinin sahip olduğu Hürriyet ve Doğan Gazetecilik hisselerini dolar bazında satın aldı ve sonra Demirören'e devretti. Diğer yatırımcıları da Demirören'in insafına bıraktı ve sonuç ortada. Kendi aile fertlerinin hisselerini dolar bazında satın al, sana ve şirketlerine güvenerek yatırım yapan yatırımcıları yüz üstü bırak. Doğan Grubunun bu yaptığı işlem de usülsüz. Kendi ilişkili tarafını (aile fertlerini) halka açık şirketin kaynaklarıyla koruyup kolluyor. Bu konuda da SPK'ya gerekli şikayette bulunmalıyız. En azından ben bulunacağım.
    Evet bahsettiğiniz konuda da bir usulsüzlük var gibi.

Düşünün ülke öyle bir hal aldı ki;eskiden hukuki işleyişe, mevzuata bakarak arkamıza yaslanıp rahat edebileceğimiz durumlarda bile, diken üstünde hissediyoruz.

WAS-LX1A cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Sn karamsar bu rezaletin tek sorumlusu TUP cu ve ona bu cesareti veren de ülkenin cumhurbaskani.biz istediğimizi yaparız kanun yönetmelik tebliğ takmayiz diyorlar.hissede çağrıyı yapmasi gereken doğan değil ki .Şpk yi da ezer geçersiz dusuncesi,ama ben inanıyorum ki tebliğ bu kadar açıkken bu muafiyete Spk onay vermeyecektir.a anlamadığım bunu bile kim dun zararına satis yaparak hisseyi taban yaptırdı.adam parasının dusmani mi.

4. Arkadaşlar seve seve çağrı yapacak spk nın böyle bir talebe olumlu yanıt vermesi neredeyse imkansız. Burda amaç kredi mal taşıyan ları tespit etmişler demekki onlar patlatmak için karsılıklı işlemlerle kağıdı asagı sürdüler bu arada hem krediler patlayacak hem de panik olanların hisselerini alacaklar olay bu (birde zaman kazanma dolar kurundan dolayı ) demekki 2 aya doların düşeceğine inanıyor

5.  Alıntı Originally Posted by Nazik Yazıyı Oku
    Arkadaşlar seve seve çağrı yapacak spk nın böyle bir talebe olumlu yanıt vermesi neredeyse imkansız. Burda amaç kredi mal taşıyan ları tespit etmişler demekki onlar patlatmak için karsılıklı işlemlerle kağıdı asagı sürdüler bu arada hem krediler patlayacak hem de panik olanların hisselerini alacaklar olay bu (birde zaman kazanma dolar kurundan dolayı ) demekki 2 aya doların düşeceğine inanıyor
    Muafiyet başvurusunun uygun görülmemesi hali

MADDE 19 – (1) Pay alım teklifinde bulunma zorunluluğundan muafiyet başvurularının Kurulca uygun görülmemesi halinde; iki ay olarak öngörülen fiili pay alım teklifine başlama süresi, Kurulun muafiyet başvurusunu uygun görmeme kararından itibaren bir ay olarak uygulanır.

6.  Alıntı Originally Posted by BROKERAY Yazıyı Oku
    Spk çağrı fiyatı belirlerkenki ilk sıralardaki kriterleri belli periyodik zaman dilimlerindeki kapanışların ortalamalarıdır.

( son 1 ay 2 ay vs.)

yükselmesi onlara fayda değil zarar sağlıyor

spk hiçbir zaman satış fiyatının altında çağrı yapmaz üstüne birde ortalama borç alacak mal varlığı gibi kriterler koyar

tabi en önemlisi borsa işlem fiyatı olduğu için ortalamalar bu işin can damarıdır hocam...
    Çağrı fiyatı belirlemede yada ayrılma hakkı vs belirleme de payların satışına ilişkin anlaşmanın yapıldığının kamuya duyurulduğu tarihten sonraki hiçbir ortalamanın önemi yoktur. Kamuya açıklamadan önceki ortalamalar zaten sabittir değiştirilemez.
    Yazdıklarım kişisel görüşümdür, hiçbir şekilde al sat tut tavsiyesi değildir !

7.  Alıntı Originally Posted by SHEVCHENKO14 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar tamamen rasyonel düşünmeye çalışıyorum.

Bu adamlar, çağrı muafiyeti açıklaması yapmasaydı ve hisseyi çağrı fiyatının üstüne çıkartsaydı-mesela çağrı 1.65 hisse 1.7 TL olsaydı - ;1 kişi bile çağrıya katılıp hissesini düşük fiyattan bozmaya yanaşmayacaktı. Satmak isteyen daha yukarı fiyattan piyasada satış yapacaktı.
    *** Çağrı fiyatı bir emniyet sübabı gibidir çağrının biteceği güne kadar çağrı fiyatın altına düşürmez fiyatı ama fiili çağrı bittiği gün ne olacağını kimse bilemez. Mesela çağrı 1,65 fiyat 1,70 olmuş demişsiniz bu fiyatlarda ancak KY malını satabilir 100 bin 50 bin vs karşılanır ama 10 Milyon satmak isteyeni (örn. dün A1 sattı tabana kadar verdi) nasıl karşılayacak kim alacak 1,70 den? Bu tarz büyük kurumların yada BY lerin malı çağrıda verilir.
    Yazdıklarım kişisel görüşümdür, hiçbir şekilde al sat tut tavsiyesi değildir !

8. Sonuç olarak hisse alır iken ilk başta patronun da itibarına bakmak lazım..

Sayfa 504/983 İlkİlk ... 4404454494502503504505506514554604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •