Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Teknik analiz neden çalışmaz?

1. Question Teknik analiz neden çalışmaz?

1-)teknik analiz çalışıyor olsaydı genel kabulün aksine kimse para kazanamazdı. aynı harekete herkes aynı tepkiyi verecekse satmak istediğinde malı kime satabilirsiniz?

2-Grafikçiler kalıpları rastgele görüyorlar*(Malkiel, 2007)

3-.Geçmiş fiyatlar gelecekteki fiyatların son derece zayıf göstergeleridir (Kida 2003: s. 122)

4-.Dönüş noktaları tahmin edilemez (Sherdan, 1997)
    5-Artan karmaşıklık doğruluğu artırmaz (Sherdan, 1997)

6-Teknik analistler 'yanıltıcı korelasyonlar' görüyor*(Bender ve diğerleri 2013, s. 625-652)

7- Yatırımcı Psikolojisi Fiyatı Değiştirmez

Teknik analiz, fiyatın her zamanda yatırımcı ruh halinin veya psikolojisinin bir yansıması olduğu önermesi üzerine inşa edilmiştir.*Bir zamanlar bu doğru olsa da bugün tamamen yanlıştır.

Para fiyatı hareket ettirir.( Nasdaq.com)

2. teknik analiz çalışır....çalışmaması demek....
    çalıştığı anlamına gelir ki....
    çalışmaz diyebilirsiniz....

aslında...teknik analiz olmadan...kazanamazsınız dediğinizin bile farkında değilsiniz....
    Teknik olarak; yarına gebe olan bugünü yaşamalı ki, yarın, yaşanmış olsun.

Alıntı Originally Posted by Icarus88 Yazıyı Oku
    1-)teknik analiz çalışıyor olsaydı genel kabulün aksine kimse para kazanamazdı. aynı harekete herkes aynı tepkiyi verecekse satmak istediğinde malı kime satabilirsiniz?

3-.Geçmiş fiyatlar gelecekteki fiyatların son derece zayıf göstergeleridir (Kida 2003: s. 122)

6-Teknik analistler 'yanıltıcı korelasyonlar' görüyor*(Bender ve diğerleri 2013, s. 625-652)

Teknik analiz, fiyatın her zamanda yatırımcı ruh halinin veya psikolojisinin bir yansıması olduğu önermesi üzerine inşa edilmiştir.*Bir zamanlar bu doğru olsa da bugün tamamen yanlıştır.

Küçük Yatırımcının elindeki son silahtır o, çalışır...

4.  Alıntı Originally Posted by @yörük@ Yazıyı Oku
    teknik analiz çalışır....çalışmaması demek....

aslında...teknik analiz olmadan...kazanamazsınız dediğinizin bile farkında değilsiniz....
    Teknik analiz bir astrolojidir. Geçmiş hiçbir şekilde geleceğe eşit değildir. Teknik analizden çok daha karmaşık birçok yöntem var. Hedge fon yöneticilerinin ve bankaların kullandığı. Bunlar teknik analiz kullanmıyor. Bu tamamen komisyon almak için aracı kurumların uydurmasıdır.

Teknik analistler genellikle aracı kurumlarda işe alınır, çünkü çok fazla işlem üretirler ve bu da aracı kurumlar için komisyon oluşturur.*Aracı kurumlar muhtemelen teknik analizin saçmalık olduğunu derinlemesine biliyorlar, ancak bu onlara para getiriyor

5.  Alıntı Originally Posted by @yörük@ Yazıyı Oku
    teknik analiz çalışır....çalışmaması demek....

Hiç kullanmadım ve birçok defa kazandım

Alıntı Originally Posted by Icarus88 Yazıyı Oku

1-Bu cümlenin sahibinin Teknik Analiz konusuna pek de hakim olmadığını en başta söyleyebilirim. Bu cümlenin sahibi diyor ki; herkes aynı fiyattan alır, herkes aynı fiyattan satar. Bu mümkün olmadığına göre demek ki herkes aynı fiyattan almıyor ve herkes de aynı fiyattan satmıyor. Alıcıların da satıcılarında kendine has geçerli sebepleri olduğu için alıcı ya da satıcı oluyorlar.

Diyelim ki kimsenin Teknik Analiz kullanmadığı piyasada alış ya da satış için ne gibi kriterler geliştirilebilir? Ben şimdi bu soruyu merak ettim. Bu soruya cevabınız var mı? Temel Analiz de dahil…

Diyelim ki herkesin teknik analiz kullandığı bir piyasa olsun. Herkesin kullandığı indikatörlerin, parametrelerin ve periyotların değişebildiği bir platformda herkes aynı tepkiyi veremez yani herkes aynı anda alıp aynı anda satmaz ve piyasa oluşur. Daha önceden belirttiğim gibi her teknik analistin de alıcı ya da satıcı olmak için geçerli sebepleri vardır. Bütün teknik analistlerin aynı kriterleri kullandığını ve bu nedenle alıcı ve satıcıların aynı tepkiyi verdiğini düşünmek pek de doğru olmaz.

2-Burada bahsettiğiniz grafikçi eğer kalıp dediğiniz şey de formasyonlar ise formasyonların da belli bir matematik dili olduğunu var sayarsak (kabul edersek) rastgelelik yok olur.

3-İşimiz fiyatla değil de (direkt fiyatla ilgili Teknik Analiz çalışmalarının da olduğunu biliyorum) indikatörler ise geçmiş indikatör konumları şu anki indikatör konumları ile karşılaştırılıp gelecek için tahmin yapmak kahinlik değildir. Bu yüzden indikatörler zayıf değil aksine kuvvetli bulgulardır.

4-Buna kısmen katılıyorum. Bazen, belki, v.s. Ama yolda giderken görmüş olduğunuz trafik işaretleri size yol gösterici olup sizi uyarıyorsa indikatör sinyalleri de gelecekten haber vermek olarak kabul edilemez. Daha önce yaşanmış ya da yaşanabilecek olayların (Teknik Analiz manasında) bir sinyali olarak kabul edilebilir.

5-Konu Teknik Analiz ise; karmaşıklıklar da indikatörler ise karmaşıklığın artması seçeneğinizi azaltabileceği gibi tersi durumda da arttırabilir de. Karmaşık sistemlerin sade sistemler üzerine üstünlüğü konusunda herhangi bir bilgim yok. Tersi durumlar için de… Sistem verimliliği kazanca dönüşüyorsa karmaşık olmasının zararının olmadığı düşünülebilir.

6-Yanıltıcı korelasyonlar görülmesini bile ben bunu Teknik Analizin (başarılı ya da başarısız) işlediğine yorarım. Ortada bir fikir var çünkü.

7-Yorum yok.

Neden sonradan yanlış hale gelmiş merak ettim? Yatırımcı psikolojisi zamanla değişmiş mi?

Doğrudur. Nasdaq.com abim doğru söylemiş.

Son olarak Teknik Analiz çalışmaz demek sadece para kazanamamak değildir, çalıştığında da para kaybedebilirsiniz. Teknik Analiz çalışır ve para kazandırır demek de çok doğru değil. Herkesin bir yolu yöntemi belli bir geçerli sebebi var dedik alıcı ya da satıcı olmak için. Bu Teknik Analiz ile ya da başka yol ve yöntemlerledir.

Küçük Yatırımcının finansal piyasalara karşı elindeki son silah da alınmasın elinden. Böyle günlerde inancımızdan ve disiplinimizden ödünler verebiliyoruz çünkü…

Burada yazmış olduğum cümlelerden hiç birisi Teknik Analiz ile muhakkak başarı sağlanır şeklinde yorumlanmamalıdır...

7.  Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    1-Bu cümlenin sahibinin Teknik Analiz konusuna pek de hakim olmadığını en başta söyleyebilirim. Bu cümlenin sahibi diyor ki; herkes aynı fiyattan alır, herkes aynı fiyattan satar. Bu mümkün olmadığına göre demek ki herkes aynı fiyattan almıyor ve herkes de aynı fiyattan satmıyor. Alıcıların da satıcılarında kendine has geçerli sebepleri olduğu için alıcı ya da satıcı oluyorlar.

Diyelim ki kimsenin Teknik Analiz kullanmadığı piyasada alış ya da satış için ne gibi kriterler geliştirilebilir? Ben şimdi bu soruyu merak ettim. Bu soruya cevabınız var mı? Temel Analiz de dahil…

Diyelim ki herkesin teknik analiz kullandığı bir piyasa olsun. Herkesin kullandığı indikatörlerin, parametrelerin ve periyotların değişebildiği bir platformda herkes aynı tepkiyi veremez yani herkes aynı anda alıp aynı anda satmaz ve piyasa oluşur. Daha önceden belirttiğim gibi her teknik analistin de alıcı ya da satıcı olmak için geçerli sebepleri vardır. Bütün teknik analistlerin aynı kriterleri kullandığını ve bu nedenle alıcı ve satıcıların aynı tepkiyi verdiğini düşünmek pek de doğru olmaz.

2-Burada bahsettiğiniz grafikçi eğer kalıp dediğiniz şey de formasyonlar ise formasyonların da belli bir matematik dili olduğunu var sayarsak (kabul edersek) rastgelelik yok olur.

3-İşimiz fiyatla değil de (direkt fiyatla ilgili Teknik Analiz çalışmalarının da olduğunu biliyorum) indikatörler ise geçmiş indikatör konumları şu anki indikatör konumları ile karşılaştırılıp gelecek için tahmin yapmak kahinlik değildir. Bu yüzden indikatörler zayıf değil aksine kuvvetli bulgulardır.

4-Buna kısmen katılıyorum. Bazen, belki, v.s. Ama yolda giderken görmüş olduğunuz trafik işaretleri size yol gösterici olup sizi uyarıyorsa indikatör sinyalleri de gelecekten haber vermek olarak kabul edilemez. Daha önce yaşanmış ya da yaşanabilecek olayların (Teknik Analiz manasında) bir sinyali olarak kabul edilebilir.

5-Konu Teknik Analiz ise; karmaşıklıklar da indikatörler ise karmaşıklığın artması seçeneğinizi azaltabileceği gibi tersi durumda da arttırabilir de. Karmaşık sistemlerin sade sistemler üzerine üstünlüğü konusunda herhangi bir bilgim yok. Tersi durumlar için de… Sistem verimliliği kazanca dönüşüyorsa karmaşık olmasının zararının olmadığı düşünülebilir.

6-Yanıltıcı korelasyonlar görülmesini bile ben bunu Teknik Analizin (başarılı ya da başarısız) işlediğine yorarım. Ortada bir fikir var çünkü.

7-Yorum yok.

Neden sonradan yanlış hale gelmiş merak ettim? Yatırımcı psikolojisi zamanla değişmiş mi?

Doğrudur. Nasdaq.com abim doğru söylemiş.

Son olarak Teknik Analiz çalışmaz demek sadece para kazanamamak değildir, çalıştığında da para kaybedebilirsiniz. Teknik Analiz çalışır ve para kazandırır demek de çok doğru değil. Herkesin bir yolu yöntemi belli bir geçerli sebebi var dedik alıcı ya da satıcı olmak için. Bu Teknik Analiz ile ya da başka yol ve yöntemlerledir.

Küçük Yatırımcının finansal piyasalara karşı elindeki son silah da alınmasın elinden. Böyle günlerde inancımızdan ve disiplinimizden ödünler verebiliyoruz çünkü…

Burada yazmış olduğum cümlelerden hiç birisi Teknik Analiz ile muhakkak başarı sağlanır şeklinde yorumlanmamalıdır...
    herkes aynı fiyattan almıyor ve herkes de aynı fiyattan satmıyor " zaten tam da bu yüzden teknik analizin iddia ettiği destek direnç diye bir şey yok

'Diyelim ki kimsenin Teknik Analiz kullanmadığı piyasada alış ya da satış için ne gibi kriterler geliştirilebilir? Ben şimdi bu soruyu merak ettim. Bu soruya cevabınız var mı? Temel Analiz de dahil…"

Fiyat rasgeledir. Milyonlarca bireysel faktöre bağlıdır. Bunun için en kesin yöntemler

ARIMA Garch tgarch zaman serileri random walk vs vs

"2-Burada bahsettiğiniz grafikçi eğer kalıp dediğiniz şey de formasyonlar ise formasyonların da belli bir matematik dili olduğunu var sayarsak (kabul edersek) rastgelelik yok olur.'

Bu numeroloji. Hiçbir şeyin rasgele olmadığına her şeyin matematiksel düzen dahilinde olduğuna dair inanç

"Daha önce yaşanmış ya da yaşanabilecek olayların (Teknik Analiz manasında) bir sinyali olarak kabul edilebilir."
    Piyasa geçmişte bir tepki vermişse gelecekte de aynı yerde aynı şekilde tepki vereceği anlamına mı gelir. Indikatör ne diyor : bak hemşerim şu zamanda şöyle olmuştu ( mesela 5600 den dönmüştü)o zamanlar farklı piyasa vardı. Şimdi farklı piyasa var gelecekte de farklı piyasa olacak. Çünkü her an her şey değişir. Indikator ne yaptığını bilemez. O zamanlar yesil ışık yakmıştı. Şimdi kırmızı yakması gerekiyordu. Sizin yaptığınız astroloji.

Indikatörun yaptığı yazı tura. %50 başarı şansın var. 20 defa yazı dedi bildi. 21. Yazı olma ihtimali hala %50

Çünkü robotlar devreye girdi.

"6-Yanıltıcı korelasyonlar görülmesini bile ben bunu Teknik Analizin (başarılı ya da başarısız) işlediğine yorarım. Ortada bir fikir var çünkü."

Korelasyondan kasıt fincan kulp gibi formasyonlar.

"Çalıştığında da para kaybedebilirsiniz. Teknik Analiz çalışır ve para kazandırır demek de çok doğru değil"

Bana para kaybettirebilecek veya kazandırmayacak bir şeyi ben neden kullanayım?

Küçük yatırımcı işin kolayına kaçıp teknik analiz gibi kolay( piyasada kullanılan yöntemlere göre, büyük balinaların) çalışıp yazılım öğrenip şu üstte belirttiğim yöntemleri öğrenmeli.(
    Hisse fiyatı tahminini yazılım olmadan yapamazsınız)
    Teknik analiz 1920 ye kadar test edildi...

Teknik analizin neden çalışmadığına dair bir kanıt daha;

1920-1982 arası, hisse piyasası desteği kırdıktan sonra daha aşağı iniyor.1982 den günümüze kadar piyasa , direnci kırdıktan sonra daha yukarı gidiyor.Polish_20231028_034110585.jpg

Mesela Tgarch yöntemiyle Ocak ayı anomalisi bulundu. Ocak ayında hisse getirileri diğer aylardan daha fazla. Bu bizim işimize yaracak bilgi. Yatırım Ocak ayında yapılmalı.

Mesela Tgarch ne diyor?

Getiriler volatilite ile negatif ilişkilidir, dolayısıyla piyasada beklenen risk arttığında getirilerde buna karşılık gelen bir düşüşe yol açacaktır.

Bu yöntemler %50 ihtimali %80 e çıkartıyor. Evet halen Matematik.
    Son düzenleme : Icarus88; 28-10-2023 saat: 04:22.

Bütün bu yazdıklarınızdan sonra Teknik Analizi kullanmış ama başaramamış birisi izlenimi oluştu bende...

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •