Sayfa 179/230 İlkİlk ... 79129169177178179180181189229 ... SonSon
Arama sonucu : 1839 madde; 1,425 - 1,432 arası.

Konu: XU100'de Anatrendler

1.  Alıntı Originally Posted by drheart Yazıyı Oku
    Borsa düşer, tepki verir vs...
    Herhalde önemli olan, eğer global bir riskten dolayı düşüş oluyorsa acaba endeks dip seviyeleri buralar mı? Yoksa daha aşağısı var mı?

YAL-L21 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Kaydadeğer bir süre dip olur bence ama 2021'de daha aşağılar görülür bana göre
    --

2. Borsa da çöküş (üçüncü çeyrekten itibaren) , Altın'da 1000 dolar altı gidişat beklediğinize göre bizlerin sermayesini bir nebze de olsa koruyabilmesi için alternatif bir enstrüman öngörünüz var mı ?

Mesela siz sermayenizi nasıl korumayı ya da nasıl mümkün oldukça yok olmasını engellemeye çalışacaksınız ?

3.  Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    diyelim bu dediğiniz oldu...öteki beriki herkes battı...sonra ne olacak? zenginin parası da para etmeyecek anlıyorum bu söylediklerinizden...o da oldu diyelim...sonuç ne olacak? hayat nasıl devam edecek?

ekmek kuyruğunda kimler olacak? herkes top yekün batacaksa en basitinden koca ülkeye ekmeği kim nasıl üretecek? kim hangi parayla (para para da etmeyecekse) buğday ekecek, biçecek? fabrika nerede un yapacak? fırın nerede ekmek yapacak?
    Kapitalist çevrimin gereği bu. Zaten en fazla 2-3 yılda bitiyor. Küresel borç bugün 260 trilyon dolar. Bunun içinde hane halkı borcu 50 trilyon dolara yaklaştı. Bu borçların bir de alacaklıları var. Ödenecek mi ödenemeyecek. Alacaklılar da tahsilata başladı. Alabildiğini alıyor, alamadığını kamudan ya da merkez bankalarından tahsil ediyor. Ödeyemeyenlere de ceza olsun diye bir süre sefalet çektiriyor. Sonra sisteme yeniden restart çekip baştan başlıyor.
    Yalnız bu kez durum biraz farklı. Bu babalar artık bu para işinden usandılar. Sıkıntılarını giderecek yeni meşgaleler lazım. Sanıyorum 2006'da yazmıştım, kısaca kağıt para tarih olacak, derimizin altına çip takacaklar mealinde uzunca bir şeydi. Bizim için pek çok yenilik planladıklarını sanıyorum. İnşallah sadece çip takarlar.
    Fırın işi de şöyle. Daha global kriz yokken tanzim çadırlarının önünde onbinler kuyruğa girdi. Onu kimler organize ettiyse fırınları da onlar çalıştırır. Halk ekmek var mesela.
    --

4. Kriz bittiğinde tüm dünyada başta finans kesimi olmak üzere geniş çaplı kamulaştırmaların olup bittiğini göreceğiz. Bunun fragmanlarını 2001'de Türkiye'de, 2008'de Amerika'da gördük.
    --

5.  Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku
    Borsa da çöküş (üçüncü çeyrekten itibaren) , Altın'da 1000 dolar altı gidişat beklediğinize göre bizlerin sermayesini bir nebze de olsa koruyabilmesi için alternatif bir enstrüman öngörünüz var mı ?

Mesela siz sermayenizi nasıl korumayı ya da nasıl mümkün oldukça yok olmasını engellemeye çalışacaksınız ?
    Onu şöyle diyelim herkes anlasın. Benim beklentim yukarı tepkinin son çeyreğe kadar sürmesi. Yani çatırtıyı biz yine 2021'de duyarız.
    --

6.  Alıntı Originally Posted by DEVİR Yazıyı Oku
    Sağolun. Dünyada hiçbir Merkez Bankası sermaye piyasasına çok çaresiz kalmadıkça bulaşmaz. MB'nin viop oyunculuğuna soyunmasının çok yanlış olduğunu bu iş ilk çıktığında yazdım. İşin buraya geleceği çok belliydi. Bir süre sonra satış tarafında tek kaldı. Her satıcı alıcısını da getirdi. Bir süre piyasayı tutuyormuş gibi göründü fakat farkında olmadan algıyı değiştirdi. Vadeli taraf spot piyasayı da tahrik etti. Giderek daha fazla satarak piyasayı dengelemeye çalıştılar ve tüm bunlar global ortam çok iyiyken oldu. Şimdi şartlar da değişti. Biz dalgalı kur politikasından vazgeçmemeliydik. Faiz kalkanı yeterliydi onu da 94 yılındakinin tıpkısı sopayla indirdik. Şu an kroke durumda boksör gibiyiz gerisini yazmayayım. CDS ile swap bağlantılı bence. Kapıyı Londra'nın suratına kapattık. Oysa döviz piyasasında manipülasyonu azaltmanın başka yolları vardı. Adeta cezalandırırcasına işi vatan millet propagandasına indirgeyerek bir silah çektiniz ve o silahın mucidine doğrulttunuz. Neticede yabancı yatırımcı tahvil piyasasından çıktı, sermaye piyasasından da cüssesi müsaade ettikçe çıkıyor. Bize döviz lazım değil diyorsak bunları yapmak yanlış değil. Ama lazımsa bu işin sonu iyi bir yere çıkmaz.
    --
    Teşekkürler Sn Devir, paralel düşünceler içindeyiz, bize döviz lazım malum, ödemeler, bu sene turizm gelirleri de düşer..bunlar iç dinamikler..

Asıl kamulaştırma yaklaşımında da hemfikiriz, zaten dillendirilen şeyler. Sanki daha çok şöyle birşeyler olacak, kontrol edilemeyen türev piyasaların yerine başka bir genişleme mekanizması gelecek, veya 2001 öncesine dönüşle, sadece bankacılık+süpranasyonel karteller sistemine geri dönüş, yani türevlerin budanması, integral/limit, öze dönüş, eh bu da savaş demek bu yoklukta.

Dijital sistem, retinaların, parmak izlerinin okunması, deri altı çipleri, likiditenin sonu bakalım X kuşağı olarak daha neler gelecek başımıza.

Teşekkürler saygılar

7. Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum ama cevaplamamış sn.Devir.

Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku
    Borsa da çöküş (üçüncü çeyrekten itibaren) , Altın'da 1000 dolar altı gidişat beklediğinize göre bizlerin sermayesini bir nebze de olsa koruyabilmesi için alternatif bir enstrüman öngörünüz var mı ?

8. Sn.Devir altın yada değerli metallerde düşecek mi fiziki olsa bile mi? Yani bu döngüde nasıl korunabiliriz yada siz kendinizi nasıl korumayı düşünüyorsunuz?

Sayfa 179/230 İlkİlk ... 79129169177178179180181189229 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •