Sayfa 311/326 İlkİlk ... 211261301309310311312313321 ... SonSon
Arama sonucu : 2608 madde; 2,481 - 2,488 arası.

Konu: SARKY - Sarkuysan

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    Eksi sozlukten alintidir

https://eksisozluk.com/entry/123402081

elektrolitik bakır sektöründe faaliyet gösteren çoğu insanın bilmediği güzel şirketlerden birisi.

--- spoiler ---

sarkuysan ismi, kurucularının mesleklerini ifade eden eden sarraf, kuyumcu ve sanatkar kelimelerinin ilk üç harflerinin birleştirilmesinden türetilmiştir.

--- spoiler ---

yurtçinde sektörünün lideri olup inanılmaz rekabet avatajı vardır, üretiminin önemli kısmını da 5 kıtadaki 70’den fazla ülkeye ihraç etmektedir.

ürünleri; elektroteknik, elektronik, motor, haberleşme, elektrik üretim ve dağıtımı, güneş enerjisi, ev cihazları, ölçü aletleri, savunma, otomotiv, kimya, inşaat, ısıtma - havalandırma ve sıhhi tesisat sanayilerinin standart girdisi olmaktadır.

bakır fiyatlarının 2021 mayıs itibariyle son 10 yılın en yüksek pikini bulması gelecek senelerdeki yatırımlar için bir öngörü yapılmasını gerektirmekte kanımca.

sadece elektrikli araçların 2030'da bakır talebindeki toplam büyümenin yüzde 40'ını oluşturması tahmin edilmekte olup, sadece bu yıl 5,1 milyon elektrikli araç satılması ve bu rakamın 2030'da 31,5 milyona yükselmesi beklenirken, aynı zamanda yaklaşık 30 milyon elektrikli araç şarj ünitesi kurulacağını da not edelim. böylece, elektrikli araç sektörü kaynaklı bakır talebi 2030'a kadar 2,4 milyon ton artacaktır.

endüstrinin tahminlerine göre, elektrikli araçlar içten yanmalı motorlara göre yaklaşık dört kat daha fazla kabloya ihtiyaç duyarken, güneş panelleri ve rüzgar çiftlikleri fosil yakıt enerjisi üretimi için ihtiyaç duyulandan beş kat daha fazla bakır kullanımı gerektiriyor.

diğer taraftan, temiz enerji dönüşümünün kalbinde yer alan güneş enerjisi teknolojileri, 2030'da bakır talebindeki artışın 1,6 milyon tonunu oluşturacak.

karasal rüzgar enerjisi santrallerinin bakır talebindeki büyümedeki payı ise 1,3 milyon ton (yüzde 20) seviyesinde gerçekleşecek. deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesinin artmasıyla, bakır talebinde rüzgar teknolojilerinin payı da artacak.

gelecek elektrikli araçlar ve yeşil enerjide ise yatırımcıların da buna göre pozisyon alması yararlarına olabilir.

google'a ; how much more copper is in an electric car? ve how much copper is in a tesla car? sorularını yazarsanız çıkan cevaplar ilginiz çekebilir.

--- spoiler ---

so all up a fully electric car uses 5 times more copper than a conventional gasoline car.
    --- spoiler ---

volkswagen golfs, chevy bolts, toyota, nissan, ford, peugeot, daimler benz, bmw ve audi firmalarının da elektrikli araç segmentindeki gelecek yatırımlarını göz önüne aldığınızda farklı bir bakış açınız olabilir.

sarkuysan'ın bundan 1 sene önce 18 mayıs 2020 kapanış fiyatı 3.75 iken bugün 17 mayıs 2021 kapanış fiyatı 16.26 'dir.

yüzde hesaplama net'e giriyoruz, a sayısından b sayısına değişim oranı yüzde kaçtır? sorusu kutularına yukarıdaki bilgileri giriyoruz,

çıkan değer %333,59

şirketin temettü dağıtım oranı ise 2021 yılı için %1.37 olarak belirlenmiş. diğer taraftan çelik sektöründe faaliyet gösteren ereğli firmasının 2021 yılı için temettü dağıtım oranı %10.23 olmuş.

yatırım yaparken strateji oluşturmak - hedefi belirlemek amaç ne temettü verimliliği yüksek şirkete mi ortak olmak - böylece senelik düzenli nakit akışı mı sağlamak yoksa dikey büyüme gerçekleştirecek şirket seçerek capitalimizi mi arttırmak ona göre sektör - şirket araştırmak, sektörün lideri kim ve gelecek pazar avantajı ne olur gibi sorularla hareket etmek küçük yatırımcı için uzun vadede güzellik sağlar.

konudan sapmayalım, sarkuysan firmasının çok güzel faaliyet raporları var, bir göz atmakta fayda var şirketi tanımak için.

insanlar kendilerine ve işlerine güvenerek 5 yıllık kredilerinin altına girerken, global satış ağı olan - tıkır tıkır işleyen sektöründe lider olan şirketlere ortak olup - 5 sene beklemeyi bilemiyor. insan gerçekten hayret ediyor.

güçlü şirketlerde uzun vadeli yatırım gerçekten güzel bir şey.

işbu entryde yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir. kimseden de tavsiye almayın, kimse geleceği öngöremez kimse kahin değildir, kendi araştırmanızı yapın, faaliyet raporu okuyun ondan sonra karar verin.

2. Mevcut stok lar artan bakır fiyatlari,dunyada elektrikli otolara artan talep ve yatırimlar fiyatlanmamıs gözüküyor...Ne dersiniz?

CPH1931 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by Arif Turgay Yazıyı Oku
    Mevcut stok lar artan bakır fiyatlari,dunyada elektrikli otolara artan talep ve yatırimlar fiyatlanmamıs gözüküyor...Ne dersiniz?

CPH1931 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tabi ki beklenti var, geleceğin tam olarak fiyatlandığı söylenemez, ama tamamen duyarsız kalındığını söylemekte yanlış olur. Bakır ve benzeri emtiaların fiyatları bu aralar çok sert düşüş yada yükseliş gösterebilmekte. Bakır fiyatı Haziran sonunu böyle kapatırsa ilk defa bir çeyrekte stokların değeri ciddi şekilde azalmış olacak, bunun sarky bilancosuna nasıl bir ceyreklik performansla yansıyacağı önemli, kısa ve orta vadede sancılar yaşansa da geleceğin nereye doğru yönlendiği, bakırın önemi ortada, bu aralar piyasalar herşeye gebe, bu aralar geleceği çok parlak hisselerde güzel pozisyonlar açmak için iyi fırsatlar ortaya çıkacaktır. Sarky bunlardan biri.

4. Bütün ömrümü Sarkuysan’a adadım

Yarım asra yaklaşan Sarkuysan macerasında çalışanları ve ortakları bir aile olarak görmeyi prensip olarak edinmiş, Hayrettin Çaycı. Bu kültürü yerleştirmede başarılı da olmuş… Şirkete müthiş bir dayanışma ve aidiyet duygusu kazandıran Çaycı, “Bu aidiyet duygusunu verebilmek için bütün ömrümü Sarkuysan’a adadım” diyor.

https://www.dunya.com/sirketler/butu...-haberi-661289

5. Günlük grafikte obo kırılmış olarak görünmüyor mu teknikci arkadaşlardan cevap verecek olursa şimdiden teşekkürler

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by haldırhuldur Yazıyı Oku
    Günlük grafikte obo kırılmış olarak görünmüyor mu teknikci arkadaşlardan cevap verecek olursa şimdiden teşekkürler

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ben hayatımda bu kadar büyük firma olupta bu kadar haraketsiz ve hacimsiz kağıt görmedim.
    Fani dünyanın sefası bir kuru kavga imiş, gerçeğiyle insan olmak her şeyden âlâ imiş.

7.  Alıntı Originally Posted by Antiseptik Yazıyı Oku
    Bütün ömrümü Sarkuysan’a adadım

Yarım asra yaklaşan Sarkuysan macerasında çalışanları ve ortakları bir aile olarak görmeyi prensip olarak edinmiş, Hayrettin Çaycı. Bu kültürü yerleştirmede başarılı da olmuşâ€¦ Şirkete müthiş bir dayanışma ve aidiyet duygusu kazandıran Çaycı, “Bu aidiyet duygusunu verebilmek için bütün ömrümü Sarkuysan’a adadım†diyor.

https://www.dunya.com/sirketler/butu...-haberi-661289
    Ömrümüz bu hikayeyi okumakla geçti.
    Rabak ı nasıl batırdığını ve sıfır hisse ile geldiği sarkuysanda bilinen %10 hisseye nasıl sahip olduğu meçhul. Bu konudaki eleştirileri bildiği için senaryoyu bu sefer detaylandırmış.
    Genel müdür masşı ile bugün bilinen 40/50 milyon dolarlık hissedar olabiliyorsan hiç uyuma sen de çalış.
    Herkesin eşit hisseye sahip olduğu yüz ortaklı şirketin malı nasıl oldu da iki kişide toplandı?
    Biz besledik büyüttük, birileri sağdı içti.
    AĞAÇ İSTEYEN TOHUM EKER....

8. Arkadaşım

Alıntı Originally Posted by temhay Yazıyı Oku
    ben hayatımda bu kadar büyük firma olupta bu kadar haraketsiz ve hacimsiz kağıt görmedim.
    Zamanında genel müdür olarak işe başlayanlar , birkaç kurucu ve yönetim kurulu üyeleri tamamına yakını topladı. Ben taa kuruluşundan beri buradayım. Şahsına toplamayan eşi çocukları tarafından topladı topluyor. İstikbal vaat eden bir şirket. Bekleyeceğiz. Ben % 1 batarsam onlar en az benim 10 katım batar. Hacı Melih bile terketti ama ben biraz inatçıyım sonuna kadar buradayım. Saygılar.

Sayfa 311/326 İlkİlk ... 211261301309310311312313321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •