Sayfa 713/827 İlkİlk ... 213613663703711712713714715723763813 ... SonSon
Arama sonucu : 6614 madde; 5,697 - 5,704 arası.

Konu: HEKTS - Hektaş Ticaret

İnsanın haleti ruhiyesi çok önemli. Aldığı günden bu yana portföy de eksi yazmazsan bol naralar atarsın, önemli olan diğer hisseler uçarken senin hissen eksi veya yatayda iken aynı dirayeti göstermektir.

EML-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Güvenme insanların samimiyetine menfaatleri uğruna gelirler vecd'e Cenneti vaad etmeseydi şayet rabbine bile etmezlerdi secde !!!

2. Sayın dudu ben paramın tamamını bastan hektasa gomduğum için yeni alım yapamıyorum lazım oldukca ufak ufak satıyorum uzun bir sure ortaklığa devam diyorum gecenlerde bir oyak yoneticisiyle gorustum bizim 340bin denetçimiz var hata ve suıstimal yapamayız dedi oyak farkı saygılar

Alıntı Originally Posted by UMA Yazıyı Oku
    Katti ve Dudu biraderlerim, emeginize saglik, tesekkurler

ASUS_Z012D cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Rica ederim

EML-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Güvenme insanların samimiyetine menfaatleri uğruna gelirler vecd'e Cenneti vaad etmeseydi şayet rabbine bile etmezlerdi secde !!!

Eregli için vergi cezası vermişler.
    Belediyenin işgüzarlıgına bak ssennn..
    Bu kararı alanları Oyak o koltuklarda oturtur mu be kafasızlar...

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Satma zamanlari

Bilesik getiri elde etme istegi cok guclu bir sekilde zihnimizde yer etse bile bazen oyle zamanlar olur ki satisin uygun hatta gerekli olduguna inaniriz. Tumunu kapsamasa bile bunlar eger bir isletme 1. Artik ortalama uzeri buyuyemiyor 2. Rekabetci avantajlarini artik azaltmis veya kaybetmis 3. Yonetiminde ters, olumsuz bir degisim var.

Yavaslayan buyume. Temel fikrimiz su ki yatirimci olarak getirimiz yatirim yaptigimiz sirketin ekonomik hisse degerinin buyumesi ile yakinlasir. (bu ya defter degeri ile veya serbest nakit akisi tanimlanir ve her zaman hisse basina verilir) Uzun vadede ortalama uzeri getiriler elde etmek inaniyoruz ki surdurulebilir sekilde ortalama uzeri buyuyebilen sirketlere yatirim yapmaliyiz. Buyume yavaslayinca getirimizin de yavaslayacagini dusunmeliyiz, beklemeliyiz.

Rekabetci avantajin kaybedilmesi. Isletmeler surekli degisim halindedirler. Teknolojideki degisiklikler, dagitim, yasal duzenlemeler bir isletmenin rekabet avantajlarini kemirip azaltabilir. En iyi, en basarili isletmeler bile gecerli, hazir, rekabetci olabilmek icin dunya dondugu surece kendilerini peryodik olarak tekrar yaratmak zorundadirlar..Hendegin icindeki su duzenli olarak bosaltilip, camur temizlenmeli ve tekrar doldurulmalidir ( ortacagdaki satolarla benzetme yapiyor sanirim). Bu yapilmazsa rekabetci avantajlarin zaiflamasina veya tumden kaybedilmesine neden olabilir.

Yonetim.Dogru, durust ve yetkin yoneticiler konusunda da her iki ozellige esit vurgu yapiyoruz. Uzun vadeli bakis acimiz ve ufkumuz geregi yonetim konusunda bir kac jenerasyon olan sirketlere meyil ediyoruz. Yeni gelenler her zaman bu goreve uygun kisiler olmayabiliyorlar. Zaman icinde ogrendik ki bir yonetim degisimnde hemen hukum vermemek ve yeni yonetime goreve alismasi, yerlesmesi icin bir zaman verilmesi gerektigidir. Ancak belli bir sure sure sonra, bir noktada, bir ziyaret etmemiz ve bu ziyaretin sonucunda da beklentilerimizi karsilayamayan bir yonetim oldugu karari vermemiz bizi satisa yoneltebilir..

Bu liste tamami kapsamiyor. Nadir durumlarda daha iyi bir sirket buldugumuzda biraz sermaye aciga cikartmak ve yeni daha iyi bir sirkete ortak olmak amaciyla da satabiliriz. Ancak sundan da korkmak ve uzak durmak gerekir. Iyi bildigimiz bir seyi yeni ve daha iyi gorunen bir seyi almak icin satmak tehlikeli bir oyundur. Bu yuzden birden cok kere zarar gorduk diyebiliriz.

Her zaman da fikrimizin degisebilecegi ihtimali de vardir. Bir isletmeyi iyi tanima sureci zaman alir ve bazen ilk bastaki alim nedenlerimizi degistirecek yeni durumlari kesfedebilir, yeni fikirler, kanaatler olusturabiliriz. Bu durum genelde portfoye yeni eklentiler yapacagimizda meydana gelir.

Parazitin (noise yani gereksiz gurultu) panzehiri

Uzun vade tutmak ve getiriyi bilesiklendirmek (compounding) isteyen yatirimci icin gurultuyu, parasiti devreden cikartmak cok onemlidir.

Ceyreksel kar tablolari (slide sunumlari ve conference gorusme toplantilari her 90 gunde bir gercekten gerekli mi?), ekonomi medyasi (kablolu kanaldan gelen ekonomi kanallari ozellikle) ve Wall Street analistleri kakafoniye katki saglarlar…

Akilimizdan sunu cikartmamak cok onemlidir: Finansal medya ve Wall Street ratingden ve islem komisyonlarindan gecinir, yasar. Tanim itibari ile onlar parasiti maximize ederler ki sizi elinizde olani satmaya elinizde olmayani almaya ikna edebilsinler.

100 e karsi 1 adli kitabinda (100 to 1 in the Stock Market) Thomas Phelps tavsiye ediyor ki:
    Hic bir zaman su gercegi unutma: kendi cikarlari sizinkine 180 derece karsi olan kisiler sizi her gun islem yapmaya ikna etmek istiyorlar.

O bunu 47 sene once 1972 de yazdi ve bu yazdigi muhtemelen bugun o zamankinden cok daha fazla gecerlidir. Wall Street trading deskleri yani islem yapilan yerler siz alip, tutar ve bilesikk getiri elde ederseniz komisyon kazanamazlar, ve kablolu kanallar size “bugun yeni bir sey yok haber verecek” derlerse izleyici cekemezler.

Burada bizim Middleburg ofisimizde biricik televizyonumuz konferans odamizdadir ve yil icinde en cok kullanildigi donem de basketbol maclari donemindedir. Cable News tv sesi bizim ortam gurultumuz degildir. Dusunuyoruz ki bu bizim ekonomik sagligimiz icin kotudur.

Buna ek olarak, portfoydeki her bir sirket icin neyin gercekten onemli oldugu konusunda bir anlayis gelistirmeye calisiyoruz..

Teferruatlari, detaylari gormemeye, onemli olmayan ayrintilari gozardi ediyoruz Her bir isletmenin rekabetci avantajlarininin onemini tanimlamak istiyoruz. Zorlayici bir surec ama getirileri mukafatlarina deger. Bir kere neyin onemli neyin onemsiz oldugunu ayirt edebildigimiz zaman is konusunda yeni gelismelerin anlamli olup olmadigini daha iyi degerlendirebiliyoruz.

Ceyreksek kar rakamlari, aciga satis raporlari, gazete basliklari, ve analist degerlendirmeleri, tavsiyeleri degerini kaybediyor.

Tecrubelerimize gore, bu sekilde rafine edilmis bir anlayis tarzi cevredeki parazite, gurultuye karsi en iyi panzehirdir ve bize yolumuzdan sapmayacak gucu vererek rekabet avantaji olan sirketlerdeki yatirimlarimizin kesintisiz bir sekilde bilesik getiri saglamasina izin verir.

Sonuc olarak, biz her zaman o pennynin 30 gun sonra ne kadar degeri olacagini akildan cikartmamaya calisiyoruz.

Chris Cerrone

Afiyet olsun bu da ikinci kismi...
    Cevirirken de buyuk zevk aldim..
    Birisi duzeltsin ve noktalama isaretlerini filan eksik ise imla hatalari varsa gerekeni yapsin.
    Benim bir blogum yok.. Ama burayi takip eden bazi kisilerin var bildigim kadari ile..
    Bir kac kisi daha faydalansin diye bir bloga aslinin linki ile koyalim derim.

Syg,
    "Boğa piyasaları karamsarlıkta doğar, kuşkuyla büyür, iyimserlikle olgunlaşır ve coşkuda ölür. Maksimum karamsarlık olduğunda alım zamanı, maksimum iyimserlikte de satım zamanı gelmiş demektir." Sir John Templeton

6. Sayın dudu,

emeğinize sağlık, teşekkür ederim.

7. Haydi tektaşım aya dogru roketle

"Boğa piyasaları karamsarlıkta doğar, kuşkuyla büyür, iyimserlikle olgunlaşır ve coşkuda ölür. Maksimum karamsarlık olduğunda alım zamanı, maksimum iyimserlikte de satım zamanı gelmiş demektir." Sir John Templeton

Sayfa 713/827 İlkİlk ... 213613663703711712713714715723763813 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •