Sayfa 580/608 İlkİlk ... 80480530570578579580581582590 ... SonSon
Arama sonucu : 4859 madde; 4,633 - 4,640 arası.

Konu: AGHOL AG Anadolu Grubu HOLDİNG A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Borçluluk konusunda da 9 aylıklar açıklanınca bence güzel bir sürpriz yapacak bize holding. Şu an euro nominal olarak borç ödemesi yapılıyor, euro'daki düşüş de TL bazlı olacak bilançolarda ciddi bir borç yükümlülüğünde azalmayı getirecek. İlk yarı yıl bilançoları 6.58'lik euro kuru üzerinden hesaplanmış ve 13.3 milyar TL borç çıkmıştı. O günden bugüne hem euro (az da olsa) düştü hem borç ödemesi yapıldı.
    bu arada holding ve iştirakleri yine zarar açıklayacak diye tahmin ediyorum. ya da çok düşük karlar açıklayacaklar. (anadolu efes hariç)

bu enflasyonist ortamda kar açıklayıp vergi ödeyerek sermayeyi küçültmektense, yatırım yaparak büyüyerek zarar açıklamak daha mantıklı. holding nasıl olsa bir şekilde zarar ettiği yıllarda bile sermayedarlarına temettü ödüyor.

peki "anadolu efeste niye kar açıklayacak" diye sorarsanız, anadolu efes tarafı sadece yatırım yaparak kazanılan parayı vergi dairesinden saklayacak kadar küçük değil. anadolu efes artık kendi başına bir holding seviyesine geldi. farklı ülkelerde alkollü içki, farklı ülkelerde alkolsüz içki, tarım yatırımları var. iştiraki olan şirketler var. anadolu efes tek başına bir global oyuncu şu an. hatta anadolu efes'in genel merkezini amsterdam ya da londra'ya taşıyarak borçlanmalarını daha ucuza getirmeyi bile seçebilir Tuncay bey. Ülker grubu aynen bunu yaptı.

Şu an Türkiye'de kayıtlı bir şirketin borçlanma maliyetleri ülke kredi notundan ve CDS'ten dolayı çok yüksek. Kreditörler şirketin duruma baktığı kadar regülasyonlarına tabi olduğu ülkenin durumuna da bakıyor. Ve malesef Türkiye yakın zamanda "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltilmeyecek, CDS'ler düşmeyecek. Adamlar da haklı zorla kazandığımız parayı kalkınmaya harcayacağımıza cami inşaatına gömüyoruz. Hep ziyan.

2. takip .

3.  Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    Elektikli araç konusunu ben de yakından takip ediyorum, eğer varsayımlar doğru çıkarsa önümüzdeki yıllarda çok ciddi sonuçları olacağını düşünüyorum.

Buradaki esas olay başabaş noktası, yani içten yanmalı motorla elektrikli aracın maliyetinin aynı olup daha aşağı ineceği tarih. Bu konuda 2021 ile 2025 arasında tahminler yapılıyor. Sonrasında hızlı bir yaygınlaşma bekleniyor, cep telefonlarında olduğu gibi. Şu anda %2'ler mertebesinde. En kötü ihtimal 5-6 sene desek bile çok yakın bir tarih.

Elektrikli araç 100 seneden fazladır var, hatta petrol kullanılacağı zamanda bile vardı. Konuyu mass-production level'a taşımak apayrı bir konu. Tesla bu konuda çok yol aldı ve muhtemelen de en önde o olacak. Diğer markaların geri kalacağı da pek doğru değil, onlar da gelecek seneden itibaren yeni modelleri piyasaya sürmeye başlayacaklar.
    Bizim ülke neresinde yer alacak, bu yerli oto bu pastadan pay alabilecek mi bilemiyorum kimse bunları henüz fiyatlamıyor.

Türkiye tamamen fosil yakıtlı araç kullansa bile dünyadaki değişim her türlü etkileyecek. Misal dünya tarihinde şimdiye kadar görülmüş en büyük zenginlik transferi olan petrolun sahipleri olan arapların ekonomileri şimdiden sarsılmaya başladı, gelecekte nasıl olacak? Öyle ya yattığı yerden akan parayla ortaçağda çakılıp kalmış, halkını ve hatta bizleri bile etkileyerek geri bıraktırmış bu toplumları ve yönetimleri nasıl bir kargaşa bekliyor, bize etkisi ne olacak, bunlar daha da önemli.

Çatıya panel takıp, aldığım elektriği evde kullandığım, aracımı bedava şarj ettiğim, fazlasını devlete sattığım bir gelecekte şehirler nasıl olacak? Bunlar ütopik zihin egzersizleri gibi görünüyor ama dünya buna milyarlarca dolar yatırıyor. Ne olacağını yaşayıp göreceğiz ama volkswagen'in Türkiye'de passat üreteceği haberi düşünce, aklıma ilkokul öğretmenin geldi, öldüyse Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun.

Bakın çocuklar demişti biz tonlarca patates veya domates üretir satarız onlar da bize bir araba verir demişti. Şimdi bakıyorum yine domates satıp veya denize sıfır otellerde adamlara bedava yedirip ictirip, iphone, laptop alıyoruz.
    Gelecekte de çok farklı olacağını sanmıyorum, dünyada bütün kurgu bunun üzerine kurulu, teknolojik üstünlüğü olanlar ve olmayanlar şeklinde.
    ben elektrik mühendisiyim. elektrik motoru her zaman içten yanmalı motordan %70 daha ucuz olmuştur. silikon çeliginden imal 1 rotor 1 stator ve bakırdan mamül bobinden ibarettir. yani çok basittir. üstelik verimi de oldukça yüksektir. içten yanmalı motor ise çok karmaşık ve verimi oldukça düşüktür. şimdiye kadar kullanılmamasının temel sebebi elektrik enerjisinin depolanma problemi idi. çünkü 50kg benzin ile 500km yol gidilir iken , 500km yol gidecek enerjiyi depolamak için 4 tonluk pil gerekiyordu bunda 10 yıl önce. oysa şimdilik bu mesafe 250-300 kg lik pil ile gidilebiliyor üstelik yeni geliştirmeler sürekli bu agırlıgı daha da aşağı çekiyor. Bütün bunlara ilave olarak elektrikli araçta su ile sogutma sistemi olmayacak difransiyel gibi hem agır hem oldukça pahalı bir aktarma ünitesi de olmayacak İşin özü elektrikli araç içten yanmalı araca göre oldukça ucuzdur.

4.  Alıntı Originally Posted by emekli2 Yazıyı Oku
    b.......elektrik motoru her zaman içten yanmalı motordan %70 daha ucuz olmuştur. .............. 500km yol gidecek enerjiyi depolamak için 4 tonluk pil gerekiyordu bunda 10 yıl önce. oysa şimdilik bu mesafe 250-300 kg lik pil ile gidilebiliyor...........
    Aslında bu mesajı direk gönderecektim ama senin son yazdıklarına paralel bilgiler olduğu için cevap şeklinde gönderiyorum.
    CNBC televizyonu güneş enerjisi ve depolama ile ilgili yeni bir video yayınladı:
    https://youtu.be/od5yWB5aE0c
    Bu videoda depolama alanındaki gelişmelere yer verilmiş.

Asıl konuya dönersek, bu forumda daha önceden de bahsetmiştim. Anadolu Grubu'nun kontrolünde güneş enerji paneli kurularak elektrik üretilebilecek çok ciddi gayrimenkuller, tesisler, fabrikalar var.

Bunlardan bazıları: bağımsız Migros çatıları, Kipa alışveriş merkezleri çatıları, Adel, Anadolu Motor, Anadolu Landini fabrikalarının çatıları, bağımsız McDonald's çatıları, Anadolu Efes ve Coca Cola üretim tesisi çatıları gibi atıl durumda bulunan alanlarda güneş enerjisi ile elektrik üretilip kullanılması iştirakler için ciddi enerji maliyeti tasarrufu sağlayabilir.
    2019 yılında İsviçre'nin en büyük süpermarket zinciri Coop, ABB ile işbirliği yaparak çatılarına güneş paneli kurdu. Detaylı bilgi şu youtube linkinde: https://youtu.be/bEpjsWQJMPk
    Çin'li bir güneş enerji paneli üreticisi ile anlaşma yapılarak sıfır finansman maliyeti ile bütün yatırım onlara yaptırılarak gerekli maliyetinde 5-6 yılda elektrik faturası öder gibi onlara ödenmesi sağlanabilir.

Bu konuda kimse cevap yazmadı. (bir kişi hariç o da zaten şunu söylemişti: boşver bu işi holding yine euro borçlanır bunun için zarar eder)

Ben bu konuya önem gösteriyorum çünkü holding kurulan güneş enerjisi panallerinin maliyetini 5 yıl gibi kısa bir sürede elektrik faturalarından yapacağı tasarrufla çıkarabilir.

CNBC'nin videosunda olumsuz olarak 2 konu işlenmiş.
    1- Gece elektrik üretemiyor olması (ki zaten holding iştiraklerinin aslında gündüz elektriğe ihtiyacı çok daha fazla)
    2- Depolamanın (lithium ion batarya) şu an için pahalı olması. (her ne kadar geçmişe göre çok ucuzlamış olsa da)
    https://youtu.be/od5yWB5aE0c

Depolamaya yatırım yapılması için aceleye gerek yok zaten. Önce güneş enerjisi panellerini monte edersin, oradan gelen enerjiyi kullanırsın, gelecekte depolama ucuzladığında ona da yatırım yaparsın.

Bu konuyu holdinge ve yetkili kişilere nasıl ulaştırabiliriz? Hayırsever bir arkadaş yatırımcı ilişkilerine email atabilir mi? Daha da önemlisi eğer holdingden tanıdığınız bir yetkili varsa Tuncay bey'e çıtlatması sağlanabilir mi? Aynı konuyu Migros'un forumuna da yazacağım ama oraya gönderirken sanki sadece Migros'tan bahsediyormuşum gibi olacak çünkü o zaman daha çok dikkat çeker diye tahmin ediyorum.

Bu işe bütçe bile ayrılmasına gerek kalmadan holdingin milyonlarca lira tasarruf sağlaması imkanlar dahilinde.

5. Bu konuda kimse cevap yazmadı. (bir kişi hariç o da zaten şunu söylemişti: boşver bu işi holding yine euro borçlanır bunun için zarar eder)

Bu konuyu holdinge ve yetkili kişilere nasıl ulaştırabiliriz? Hayırsever bir arkadaş yatırımcı ilişkilerine email atabilir mi? Daha da önemlisi eğer holdingden tanıdığınız bir yetkili varsa Tuncay bey'e çıtlatması sağlanabilir mi? Aynı konuyu Migros'un forumuna da yazacağım ama oraya gönderirken sanki sadece Migros'tan bahsediyormuşum gibi olacak çünkü o zaman daha çok dikkat çeker diye tahmin ediyorum.

https://instagram.com/anadolugrubu?igshid=1w5nmipo8etiu
    https://www.anadolugrubu.com.tr/Contact/1/65/Iletisim
    Sizin iyi bildiğiniz konuyu siz en iyi anlatabilirsiniz diye düşündüm.
    Forum olarak cola ve efese yazmanız en doğrusu çünkü onların bu iş için kullanım alanlari daha fazla ve en verimli onlar kullanabilir bu sistemi. Migrosun bir çok magazasi kira ve binaların altinda olduğu için çok az sayıda magaza bu sistemi kullanabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by zemo Yazıyı Oku
    Citi çizdiiiiii
    Karanlık oda işlem adedi ne kadar bilen varsa söyleyebilir mi ? Yarın için bir fikir verebilir

Alıntı Originally Posted by hissedar01 Yazıyı Oku
    Karanlık oda işlem adedi ne kadar bilen varsa söyleyebilir mi ? Yarın için bir fikir verebilir
    Grafiğine bakınca 101.915 lot olduğunu görüyorum. Umarım işinize yarar.

8.  Alıntı Originally Posted by eva Yazıyı Oku
    Grafiğine bakınca 101.915 lot olduğunu görüyorum. Umarım işinize yarar.
    Toplam işlem hacminin yaklaşık yüzde 10 u karanlık odada gerçekleşmiş ve 15.08 den 15.40 a kadar alım yapılmış. Bu iyiye işaret bana göre. Eğer işlem 10 bin falan olsaydı sanal bir operasyon derdim. Az miktarda malla yükseltilmiş o yüzden pazartesi için beklentim olmazdı. Hatta düşecek derdim. Ama yüzbin işlem beni yarın için yukari yönlü ümitlendiriyor. Ytd.

Sayfa 580/608 İlkİlk ... 80480530570578579580581582590 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •