Sayfa 173/350 İlkİlk ... 73123163171172173174175183223273 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 1,377 - 1,384 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    anladım üstad. Bunun içinde yukarı yöndede aşağı yöndede salınımların az olması gerektiği fikrine vardım.

bir sene 50 öteki sene 20 ye düşüyorsa yine sakat.

yıllık veya aylık getiri karlılıklarınında düzenli olması lazım.

yani demek istediğim şu bir ay da 30 bin puan getirmiş diyelim ancak diğer aylar genel ortalaması 15 bin puan dıyelım. sıkıntılı yani pozitif getiri burası birşey olmaz demyeceksın.

30 bın getirmiş yeri mümkünse 15 bine düşürerek optımıze edeceksın.

bence o kısmı 15 e düşürdüğünde başka bir gün terste 10 bın yıyecegı yeride 5 bine çekmiş oluyorsun.

yani eğer en linear getiri grafiği isteniyorsa önce yıllık sabit veya sapması düşük. sistemler üretilmeli 2019 yılı marjınal pozitif getiri saglamışsa o getiri kısılıp diğer yıllarla aynı puana çekilmeli.

senin dilinde anlatırsam yüksek voltaj yüksek getiri olarak görelim. çoğu sıstemcı yüksek voltajlı yılları yada aylar nasılsa yüksek voltaj daha iyi toplam üretlien voltaj yüksek cıkıyor diye ellemiyor. fakat bence o yüksek voltajlar ilerleyen yıllarda çok düşük voltajlara sebebiyet verecek.

bu sebeple voltajın zaman zaman cok yukselmesı zaman zaman cok düşmeside sıkıntı gelecek için. yani voltaj

genellıkle 50 ise ama bir kerecikte olsa -20 ye düşmüşse toplam voltaj uretımı totalde +500 diye iyi sistem diyoruz.

Ama bence yanılıyoruz. voltaj genellıkle hep 20 gitsin bir kerecıkte 15 oluversin totalde +200 voltaj uretsın. bence en iyi sistem budur.

ykoçun ürettiği sistemin voltaj dalgalanmalarını bılmıyorum bıldıgım kadarıyla yüksek voltaj uretıyor toplam uretılen voltajda cok yuksek ancak voltaj aralıkları nasıl acaba 100 sonra 50 sonra 120 sonra 40 sonra 130 filan şeklinde ise sıkıntı olabılır toplam voltaj yuksek olsa bıle.
    Aynen senin gibi düşünüyorum

bence o kısmı 15 e düşürdüğünde başka bir gün terste 10 bın yıyecegı yeride 5 bine çekmiş oluyorsun.

yani eğer en linear getiri grafiği isteniyorsa önce yıllık sabit veya sapması düşük. sistemler üretilmeli 2019 yılı marjınal pozitif getiri saglamışsa o getiri kısılıp diğer yıllarla aynı puana çekilmeli.

vahap beyaz, ahmet çakar ....

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    anladım üstad. Bunun içinde yukarı yöndede aşağı yöndede salınımların az olması gerektiği fikrine vardım.

bir sene 50 öteki sene 20 ye düşüyorsa yine sakat.

yıllık veya aylık getiri karlılıklarınında düzenli olması lazım.

yani demek istediğim şu bir ay da 30 bin puan getirmiş diyelim ancak diğer aylar genel ortalaması 15 bin puan dıyelım. sıkıntılı yani pozitif getiri burası birşey olmaz demyeceksın.

30 bın getirmiş yeri mümkünse 15 bine düşürerek optımıze edeceksın.

senin dilinde anlatırsam yüksek voltaj yüksek getiri olarak görelim. çoğu sıstemcı yüksek voltajlı yılları yada aylar nasılsa yüksek voltaj daha iyi toplam üretlien voltaj yüksek cıkıyor diye ellemiyor. fakat bence o yüksek voltajlar ilerleyen yıllarda çok düşük voltajlara sebebiyet verecek.

bu sebeple voltajın zaman zaman cok yukselmesı zaman zaman cok düşmeside sıkıntı gelecek için. yani voltaj

genellıkle 50 ise ama bir kerecikte olsa -20 ye düşmüşse toplam voltaj uretımı totalde +500 diye iyi sistem diyoruz.

Ama bence yanılıyoruz. voltaj genellıkle hep 20 gitsin bir kerecıkte 15 oluversin totalde +200 voltaj uretsın. bence en iyi sistem budur.

ykoçun ürettiği sistemin voltaj dalgalanmalarını bılmıyorum bıldıgım kadarıyla yüksek voltaj uretıyor toplam uretılen voltajda cok yuksek ancak voltaj aralıkları nasıl acaba 100 sonra 50 sonra 120 sonra 40 sonra 130 filan şeklinde ise sıkıntı olabılır toplam voltaj yuksek olsa bıle.

Çalışmalarını yüksek puan hedefleyerek yaparsan askıda kalan veya yüksek zarara direnen sistemler elde edersin.
    Optimizasyon, yüksek puan hedeflediğinde zararlı işlem sayısını düşük tutmak için büyük zarara direnir.
    Bu da gerçek piyasada çok can sıkıcı bir duruma neden olur.
    Bu tip sistemlerin probability distribution fonksiyonu da kötüdür.
    Öncelik lineer getiri eğrisi olmalı (büyük zarara direnmeyen, askıda kalmayan sistemler tercih edilmeli)
    vahap beyaz, ahmet çakar ....

3. Buda benim tek lotla serüvenim,Bundan sonra haftalık değil aylık paylaşacam,
    Bu ayki testere hareketleri karlarımızı eritti,
    Birazda doların 5 lere gerilemesiyle sağlam bi trend hareketi bekledim ama umduğum gibi olmadı,
    Piyasada ne olursa olsun, duygusal yada kendi mantık çercevende hareket etmeek gerekiyor,
    Yinede aralık ayında noel baba rallisi beklemeden de edemiyorum
    Buradaki yorumlarım ve tavsiyelerim kişisel görüşüme dayanmaktadır.Bu bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

4. Erhancim o kadar uzun yaziyorsun ki okurken inan sona geldigimde başta ne yazdiğini unutuyorum , makineye ürettirdiğin rastgele grafikten duzenli getiri cikarma şansin yok. Piyasa rastgele grafik üretmiyor çünkü.

Benim sistemlerle ilgili sorunu tam anlamadim.

5. Aylik getirilerinin dagilimi linear mi bi ay 20 bin oteki ay eksi 1000 mi aylik getiri ortalaman kac ve diger aylarin getirisi ortalamadan ne kadar sapiyor az sapiyorssa iyi cok sapiyorsa kotu. Olumlu sapmasida kotu olumsuz sapmada.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6. Sistem Karşılaştırma 2

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Aylik getirilerinin dagilimi linear mi bi ay 20 bin oteki ay eksi 1000 mi aylik getiri ortalaman kac ve diger aylarin getirisi ortalamadan ne kadar sapiyor az sapiyorssa iyi cok sapiyorsa kotu. Olumlu sapmasida kotu olumsuz sapmada.
    Zaten tüm cabamiz dogrusal kz elde etmek ama klasik indikatör optimizasyonunda imkansiza yakin bu. Şöyle ki dm den Çaglarla da konuşmuştuk, optimizasyon lineer yakalamaya bakmiyor, ne kadar fazla puan o kadar iyi sistem diye dusunuyor. Ben bu durum icin indikatörlerden bagimsiz bir kac sistem yaptim, işlem sayisi 44 ay icin 1700 lerde, getiri 492. bu yöntem getiri egrisini nispeten yumuşatti ancak icine sindimi dersen sinmedi. Tek başina kullanmiyorum bu kodu mesela. Diger kodlarla birlikte calistiginda bileşke kz daha güzel görünüyor.
    Gerek hızar piyasada gerekse trend piyasada birden fazla sistem kullanmanin ciddi faydasi var. Getiri egrisine de tek başina degil bileşke olarak yaklaşmak benim cözümüm. Tek sistemle lineer kz anlaminda tatmin edici bisey bulamadim. Bahsettigim kodun son dönemi şu şekilde ;

Son düzenleme : umit_ykoc; 02-12-2018 saat: 14:01.

7.  Alıntı Originally Posted by umit_ykoc Yazıyı Oku
    Zaten tüm cabamiz dogrusal kz elde etmek ama klasik indikatör optimizasyonunda imkansiza yakin bu. Şöyle ki dm den Çaglarla da konuşmuştuk, optimizasyon lineer yakalamaya bakmiyor, ne kadar fazla puan o kadar iyi sistem diye dusunuyor. Ben bu durum icin indikatörlerden bagimsiz bir kac sistem yaptim, işlem sayisi 44 ay icin 1700 lerde, getiri 492. bu yöntem getiri egrisini nispeten yumuşatti ancak icine sindimi dersen sinmedi. Tek başina kullanmiyorum bu kodu mesela. Diger kodlarla birlikte calistiginda bileşke kz daha güzel görünüyor.
    Gerek hızar piyasada gerekse trend piyasada birden fazla sistem kullanmanin ciddi faydasi var. Getiri egrisine de tek başina degil bileşke olarak yaklaşmak benim cözümüm. Tek sistemle lineer kz anlaminda tatmin edici bisey bulamadim. Bahsettigim kodun son dönemi şu şekilde ;

hmm anladım anlatmak istediğini evet sonuç olarak elde edilen getiri kz bu tarz farklı sistemlerle en linear versiyona evriliyor.

zaten anlatmak istediğimizle uyuşuyor buda getiri eğrisinin linear olması.

burada tek dikkat edilmesi gereken kısım pozitif kar artışlarının aşırı olmaması yonundeydı. ortalama her yıl 25,000 ureten bir sistem 2018 yılında 50,000 üretmesin o yıl hadi ortalamadna birazcık azıcık ucundan fazla üretsin 30,000 üretsin mesela.

senin kz eğrinden örnek vereyim. ortaalama günlük karın uzunlugu 500 puan diyelim. buradakı merdıvenler ortalaması.

mesela en uzun gunluk karın 750 puanı geçmesin. en düşük olanda atıyorum -250 yi geçmesin gibi.

mese abir günlük kar 1500 puan cıktıgı yer varsa orayı hemen 750 indirecek optımızasyonu uret. karda ama niye karı düşüreyim bile bile diyeceksin.

işte gelecektede kötü bir noktayı iyileştirmiş olacaksın farkında olmadan.

yani böyle bir çıkarımımız var boyle oldugunu düşünüyoruz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    hmm anladım anlatmak istediğini evet sonuç olarak elde edilen getiri kz bu tarz farklı sistemlerle en linear versiyona evriliyor.

zaten anlatmak istediğimizle uyuşuyor buda getiri eğrisinin linear olması.

burada tek dikkat edilmesi gereken kısım pozitif kar artışlarının aşırı olmaması yonundeydı. ortalama her yıl 25,000 ureten bir sistem 2018 yılında 50,000 üretmesin o yıl hadi ortalamadna birazcık azıcık ucundan fazla üretsin 30,000 üretsin mesela.

senin kz eğrinden örnek vereyim. ortaalama günlük karın uzunlugu 500 puan diyelim. buradakı merdıvenler ortalaması.

mesela en uzun gunluk karın 750 puanı geçmesin. en düşük olanda atıyorum -250 yi geçmesin gibi.

mese abir günlük kar 1500 puan cıktıgı yer varsa orayı hemen 750 indirecek optımızasyonu uret. karda ama niye karı düşüreyim bile bile diyeceksin.

işte gelecektede kötü bir noktayı iyileştirmiş olacaksın farkında olmadan.

yani böyle bir çıkarımımız var boyle oldugunu düşünüyoruz.
    Ayni şeyi düşünüyoruz ancak senin dediğin şekil bir optimizasyonu yapabilme şansimiz var mi bilmiyorum, ben çoklu sistemlerle zarari yumuşatmayi sectim, haliyle karli işlemi de yumuşatiyor.

Sayfa 173/350 İlkİlk ... 73123163171172173174175183223273 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •