Sayfa 186/350 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 1,481 - 1,488 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

Alıntı Originally Posted by NUTCRACKER Yazıyı Oku
    kucuk yatirimci, buyuk yatirimci, amatoru profosyoneli herkes zaman zaman degisen yontemlerle sistemlerle algoritmalarla bir seyler yapmaya calisiyor. Bu kadar farkli yapida sermayede yaklasimda kisinin kurumun bulundugu bir platformda kimse kimseyi takip etmez, edemezde zaten. Hepsi beraber en buyuk oyuncuyu olabildigince takip etmeye calisir veya hepsinin birden harekete gececegi hepsinin birbirini tetikledigi trend denilen cilginligin belkide anomalinin baslayacagi biteceği yerleri tespit etmeye calisirlar. Kim ne kadar yapabilirse.

Bence buradaki hic kimse takip edildiğini dusunmuyordur.

SM-G960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    aynen benimde görüşüm bu şekilde. trendden ne alabildin aldın. mesele bu.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

2.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    aynen benimde görüşüm bu şekilde. trendden ne alabildin aldın. mesele bu.
    Peki trend üzerine bi sistem çalışmanız var mı sayın Emlak

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by SuDoKuCu Yazıyı Oku
    Peki trend üzerine bi sistem çalışmanız var mı sayın Emlak

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    spotta çalıştırmak deneme yapmakta fayda var. viop çok daha oynak. özelikle dünki kapanış gayet iyi sonuçlar üretiyor bunun üzerine ekleme çıkarma yaparak yön nereye siz oraya gibi bir çalışma yapabilirsiniz. önceki gönderilerimde var sonuçlar.

özelikle Mb faiz kararında çok sistem ciddi zarar ederken kar eden nadir bir yöntem oldu.

bunu dünki en düşük seviye ve dünki en yüksek seviye olarakta çeşitlendirebilirsiniz.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Abi ogrenen algoritmalar yokmu su hoplayip ziplayan tekma attiklari robotlarin videolari varya hangi firmaydi ismini unuttum.

Onlar takla atmayi ogreniyor kendi kendilerine sag bacak 3 cm ileri on kollar 30 cm yukari bacaklara verilen basinc 30 psi vesaire gibi parametreleri elle girip robotun takla atmasini saglamak yerine bu optimizasyonu robota birakiyorlar bizim optimizasyon modulu gibi dusun. Robot el kol ve bacak hareketlerindeki parametreleri tek tek deneyerek duse kalka en sonunda en optimize parametreyi ayakta kaldigi anda bulmus oluyor milyon kere yere dusuyor en sonunda en optimum degeri buluyor. Mesela bu ogrenen algoritmaya ornek diyebiliriz.

Bizim istede parametrelerin surekli farkli degiskenlerin kombinansyonuyla optimize edilmesi gibi dusun basit bir optimizasyonu kastetmiyorum tabiki olagan ustu genis parametre agiyla ogrenerek optimum olmaya calisiyor. Ornegin y kocun parametreleri 3 gun icinde bulabilir.

Belki daha genis anlamlarida vardir ben kabaca bir fikir olusturmak icin yazdim konuya net hakim degiliz sonucta
    Konuyu biliyorum fakat bu tip algoritmaların kurgusunun öğrenmeye yönelik olmadığını savunuyorum.
    Sonuçta çok daha hızlı çok daha detaylı analizler yapabilen algoritmalar olduğu dogrudur. Bunların amacı kaldır indir kaos yarat piyasadaki varolan algoritmaları, manuelcileri çarp yönünde.

Mesela 1000 puana sıkıştırıp alttan alıp yukarıdan verebildiği sürece bu işi yapar daha dar banttada yapar taki biraz daha kuvvetli oyuncu yada algoritma gelip buradaki satısşları karşılayıp farklı bir kurguyla yeni bir oyun kurmak isteyene kadar. o zaman ya bant değişir ya kanal değişir kim daha kuvvetliyse kararı o verir. işler iyice sertleşirse kanal değişimi daha da büyük olur bunun adıda bizim gibiler için trend olur. Bu işin çok farklı tipleri olabilir.

Ama asla bir takım algoritmalar üzerine kurgu yapamaz üçünü beşini sıkıştırmaya çalışırsa kendisi çok daha fena köşeye sıkışır. Yani asıl kurgu başkalarının ne zaman ne yapacağından çok kendinin ne yapacağıdır.

benim görüşüm bu yöndedir.

5.  Alıntı Originally Posted by NUTCRACKER Yazıyı Oku
    Konuyu biliyorum fakat bu tip algoritmaların kurgusunun öğrenmeye yönelik olmadığını savunuyorum.
    Sonuçta çok daha hızlı çok daha detaylı analizler yapabilen algoritmalar olduğu dogrudur. Bunların amacı kaldır indir kaos yarat piyasadaki varolan algoritmaları, manuelcileri çarp yönünde.

Mesela 1000 puana sıkıştırıp alttan alıp yukarıdan verebildiği sürece bu işi yapar daha dar banttada yapar taki biraz daha kuvvetli oyuncu yada algoritma gelip buradaki satısşları karşılayıp farklı bir kurguyla yeni bir oyun kurmak isteyene kadar. o zaman ya bant değişir ya kanal değişir kim daha kuvvetliyse kararı o verir. işler iyice sertleşirse kanal değişimi daha da büyük olur bunun adıda bizim gibiler için trend olur. Bu işin çok farklı tipleri olabilir.

Ama asla bir takım algoritmalar üzerine kurgu yapamaz üçünü beşini sıkıştırmaya çalışırsa kendisi çok daha fena köşeye sıkışır. Yani asıl kurgu başkalarının ne zaman ne yapacağından çok kendinin ne yapacağıdır.

benim görüşüm bu yöndedir.
    Benim öğrenmekten kastım tek kişinin işlemini öğrenmek değil piyasanın genel hareket algısını çözmek ve buna göre pozisyon geliştirmek yönünde. Zaten başarılı olabilmesi için böyle bir yöntem ile hareket etmeli ancak önceki yazımda da belirttiğim gibi karşısında benzer metodu izleyen oyuncu yoksa bu durum sert hareketlere neden olabilir. Birde Özellikle piyasanın yön bulamadığı , baskın alıcı satıcı olmayan zamanlar bu algoların başarılı olacağı dönemlerdir diye düşünüyorum.

6. Ben piyasada farklı bir yapı göremedim. 2018 yılı sistemciler için çok iyi bir yıl olmuştur. Büyük dalga yapıları sert ve uzun sürdü dolayısıyla trend sistemleri iyi para kazandı yıl olarak.

Yıl sonuna doğru trend sistemleri zarar etti veya yerinde saydı çünkü büyük dalga yapısı sıkışmaya başladı. Daha önceki yıllara baktığımda net olarak aynı tarz hareketlerin hatta trend sistemleri için daha acımasız hareketler olduğunu net görebiliyorum. HFT algolaritmalar saniyelik hareketlerle para kazanıyor bu arada indikatörler veya klasik teknik analizledeki destek direnç gibi çizgilerde fake hareketler yarattığı çok net, ama bu genel trendi değiştirmiyor belli kurala göre giden ve yüksek kaldıraç kullanmayan trend sistemleri her zaman teknik analizle işlem yapan sıradan piyasa oyuncuları için kazanan tek strateji olmuştur.

Merry vb bazı kurumların dahi algoritmalarla iyi para kazanamadığını biliyoruz (haber kaynakları ile iyi para kazanıyorlar). Borsanın kurulma amacı bellidir. Haberi, medya kaynaklarını yöneten istihbaratı kuvvetli olanlar yılda 3 4 hareketle parasını katlar geriye kalanlar da aracı kurumlara komisyon olarak gider . Yurt içinde açıklanacak bir haberi yurt dışındaki para babaları günler öncesinden alır haber kaynağını mutlu eder sonra kendileri işlem açar sonra yandaşlarına haber verir fiyatlar şelale veya ralli yapar en son haber açıklandığında bilinen ilan edildiğinde yeni gelenlere verirler. Böylece kar tapu etkisi tamamlanır parayı katlarlar. HFT lerde küçük yatırımcıyı bu arada küçük hareketlerle öper. Temel analizi devreye sokmazsak bütün olan biten bence budur.

7. bende bu vadede bir anormalite görmedim kendi kullandıgım sistemde.

fakat başka klasık trend sistemimde bu vadede gerileme mevcut ancak bunu HFT'lere bağlayadabiliriz, bağlamaya da biliriz.

Tiberus ve Ykoçun anlatmak istediği şey piyasanın genel bildiğimiz parametrelerinin dışına doğru kaydı yani piyasanın biraz yapısı değişti demeye getiriyorlar. BU durumda belki çok parametreli veya over optimize sistemlerin getirisini düşürdü. Çünkü bu tarz sistemler çok hasas parametrelerle işlem yaptığı için piyasadaki değişiklikleri anında hissettirecektir.

Kasten veya değil sonuç olarak bir şekilde piyasanın az da olsa yapısı değişmiş diyorlar. Bunu şöyle algılamayalım trend sistemlerini patlatmak için özellikle hftler devreye girdi gibi algılamayın. Sadece bu vade diğer vadelerden birazcık ayrışmış. en azından birden fazla sistem de bu piyasa değişikliğinin sonuçları görünüyor.

O bakımdan hani dikkatli olun bu vadeyi iyi inceleyin vesaire şeklinde bir uyarı.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8. bizim piyasa zaten likit degil, likit de degildi. (herif stayla.) degisen bana kalirsa krizle beraber manuelci sayisinin sifirlanacak denli dusmesi..orhan hocanin deyimiyle "serengeti" bozkirinda av azalinca dogal olarak buyuk avci tarz degistirip daha zor yakalanacak avlar uzerinde ogreniyor. cunki bozkirda daha rahat avladigi av in nesli tukendi. ya da pesinden kostugu kadar buyuk degiller artik.
    bang bang you shot me down..

Sayfa 186/350 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •