Sayfa 263/350 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 2,097 - 2,104 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

1. Bir çok kişi data atıvermiş saolun buradan hepinize teşekkür etmiş olayım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Resimleri hizliresim sitesine upload edin buradan iyi gorunmuyor

Bileske getiri den bakin sisteminize max dd tepeden en buyuk erime anlamina gelir. Ornegin aselsan 40 lirayi gorup 20 ye dustu %50 maxdd yedi

Senin sisteminin kz egrisi en tepeden ne kadar assaga geldi ?

Hisse tarafinda sistem isini pek mantikli gormuyorum tek yonde isiniz zor illede kullanacaksan temel analizle destekle. Yada pay vadelilere gec.

Bazi seyleri gorsellestirerek anlatmak lazim.

Ben bilgi vermeyi seven biriyim usenmezde video serisi cikartirsam anlatacagim sirayla bu isi

Veri gonderenlere tesk ederim bu arada
    Ya ben de diyorum resimler çok kötü çıkmış :D nasıl görünecek diye...
    https://hizliresim.com/mX9mpY
    https://hizliresim.com/EO1kNv

Burdan görünüyordur heralde.

Erhan bey video serilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum en azından onlar çıkana kadar ben burda sorularımla sizi meşgul edebilirim umarim :D. Resimleri incelerseniz sevinirim.

Daha önce de sormuştum zaten mesela sizin iyi diye tanımlayabileceğiniz bi sistemde profit factor kaç olabilmeli? MaxDD kaç olsa iyidir? Piyasada (belki ben denkgelmedim ama) rasyonel anlamda bu tarz bilgi veren kimse göremedim. Teoriyle gerçeklerin çok farklı olduğu ifade ediliyor ama somut anlamda neyi umabilmek gerekir bi sistemden ben kestiremiyorum açıkçası....
    Belki sizin gibi tecrübeli arkadaşların yıllardan sonra edindiği deneyimler bunlar ama ne bileyim işte sormadan da olmuyo ki :D
    Biraz karışık oldu, derdimi anlatabilmişimdir inşallah :D

3. Öncelikle hisse tarafı için algo tradenin sağlıklı olduğunu sanmıyorum. Piyasa tek yönlü kaldıraç imkanınızda yok. Yatay piyasada ciddi zararlar yazacaksınız düşen piyasa da zaten parayı koruyabilirseniz şükredin. Tek kazanç yukarı yönde hareket olması. Yani baktığınız zaman matematiksel olarak 3/1 şansınız var.

Ayrıca veriler ve alım satım sayısı yetersiz. İşimiz istatistikle doğrudan orantılı oldugunu düşünürsek. Ne kadar fazla işlem ne kadar uzun data o kadar tutarlı ve güvenilir sonuçlar ortaya çıkacaktır.

O sebeple paylaştığınız sistem ve performans aslında biraz anlamsız kalıyor.

Bence hisse tarafında sadece temel analizle bile algorıtmalardan daha sağlıklı getiriler sağlarsınız. 3/1 olan şansınızı zorlamanın manası yok.

Pay vadelilerde işlem yapacaksanız iş değişir hem kaldıracın gücü hemde pay vadelilerdeki oynaklık bist30 dan daha fazla. Sadece yatay piyasada kaybedeceğiniz için kazanç olaslılığınızı 3/2 ye çıkarmış olacaksınız.

Yok ben illede hisse tarafında işlem yapacam diyorsanız. BİMAS hissesini alıp tutmaktan daha fazla getiri sağlayacak bir algorıtma yazın BİMAS hissesine. Uzun süre yatay kalmıs ve büyük hareketler çizen hisselerde hep olumlu sonuçlar göreceksiniz. Ancak totalde yukarı giden ancak yavas yavas giden büyük hisselerde BİMAS FROTO vb malesef algorıtmalarınız tek yonlu calıstıgı için verimli getiriler üretmeyecektir. Yani attığın taş kurbağayı ürkütmez.

İllede yinede hisse dersen algorıtma işini bırak gel temel analiz öğretelim. Hisse tarafından konu açıldığı için göstereceğim. Teknık meknık yok algo yok sadece bilanco karlılık vb analizine dayanarak tam 8 yıldır kendımı deniyorum. Kafaya göre satmak yok Kafaya göre almakta yok mehmet dedi diye satmak yok. Sadece temel göstergeler ve bir sonrakı bılanco donemıne göre alıp sattığım kendımce bir kural ve strateji geliştirdim. Sürekli test edip duruyorum.

Alış tarihleride yazmakta.

Ocak 2019 da da Sadece JANTS vardı. Onu satım bunları aldım. Aslında bu portfoyde de Sadece ODAS vardı. Ancak twitterda yayınladığım için riski biraz düşük tutma bağbında birden fazla hisse alarak yayınladım. Hepside sadece temel analiz içeriyor daha eski arşivlerde var jantsanında resmı var ama arşivden iki saat araştırmak istemedim.

Hisse tarafı benim için BANKO öyle görüyorum çünkü uzun süredir test ettim stratejimi çok rahatlıkla yıllık ortalama %50 getiri elde edersin bileşkeyle çok daha büyük olacaktır. Son 5 yıldır bir fiil algorıtmalarla uğraşsamda bir yandanda çaktırmadan hisse tarafında sürekli temel analiz stratejimi test etmeye devam ettim. son 6 yıldır hiç hisse senedi yatırımı yapmama rağmen bilanco programına her yıl 500 TL ödeme yapıyorum sırf Ar-ge amaçlı.

İllede Hisse diyorsan gel bunu öğretelim.

Ha bu arada sürekli benim birşeyler biliyormuşçasına konuşuyor olmam her zaman bana danışacağınız bana soracağınız en çok ben bilirim gibi bir iddiam yok. Öğretmeyi anlatmayı sevdiğim için soruları üstlenip cevap yazıyorum. Bu buradakiler hiçbirşey bilmiyor herşeyin en iyisini erhan biliyor anlamına gelmez gelmemeli de benim tek farkın cevap vermekten ve öğretmekten haz almam. Birde kanıtlarla hareket etmeyi seviyorum. Yoksa kimseye hava atmak derdinde değilim. Hoşuma gitmiyor desem yalan söylerim başarımı göstermek hoşuma gidiyor.

Aynı şekilde başarısızlıklarımı da dile getirmekten çekinmem defalarca kez direkten döndüğümüde zaten bu sayfalarda okumuşsunuzdur Herneyse yani kısacası buradaki diğer arkadaşlara haksızlık etmeyelim onlarından görüşleri varsa benden farklı düşünüyor olabilirler onların yöntemlerinide dinleyebilirsiniz. Ben zaten algo işinde 5 yılda paranın %70-%80 ini kaybettim sonra 1 yılda kaybedelimiş bu parayı %1500 yaptım bu yıl ise %70 ini tekrar geri verdim. Hani hala daha şöyle tam oturtamadım bir yerlerde hep sorun cıkıyor ancak düzelte düzelte öğrene öğrene düzelterek gidiyorum. O bakımdan 5 yıldır bu işi yapıp totalde karda olan bildiğim en az 5 kişi var. Yine çok güzel sistemler yaratan ykoç var ve diğer arkadaşlar var. Hani benim üstlenipten cevap veriyor olmam bu işin en iyisiyim anlamına gelmesin. Evet bu işte iyi piştim ancak ne herkesten en iyiyim nede herkesten en kötüyüm. Ben deneyimlerimi paylaşıyorum olay bu. Daha iyi bir yöntemi olanı dinlemekten keyif alırım her konuda.

TÜm bunlardan sonra NİHAYET ana sorulara dönelim )))))))))))))

Yani olay pf şu çıktı öteki bu çıktı meselesi oldugunu sanmıyorum. Mesele gelecekte geçmiş istatistiklerinin bir benzerini oluşturan sistem kurabilmek. Hani 1 2 sayfa ötede paylaştım ya slow trade 2014 yılında kurgulanan bu sistem. Getiri ortalamasını tuturmuş ancak maxdd yeniledi. İşte temel mesele bu. Yani bir sistemin geçmiş getirisinin bir benzerini gelecektede yaratabilmesi.

Ben inanıyorum ki buradaki ESKİ tüm sistemciler için ana problem geçmişte çıkan istatistiklerin gelecekte de aynen devam etmesini sağlayacak sistem/strateji geliştirmeye çalışıyorlar. Çünkü temel mesele bu. Yeniler ise çoğunlukla uzaydan twitterdan oradan buradan birilerinin paylaşacağı hiper indikatörle mukemmel getiri üreten sistemler yaratacağına inanıyorlar. Ben böyle bir indikator veya strateji olacağını sanmıyorum. Olduğunu varsaysak bile sağda solda gezmeyeceğini garanti ederim.

BU işin bir sınırı bir ucu bucağı yok aslına bakarsan bahsettiğim gibi ve gerçek hesapta yaşadığım gibi %1600 bir yılda kazanacak bir stratejide yazılabiliyor gördüğün gibi. Paranı %70 ini kaybettiren stratejide yazılabiliyor. Bunlar tamamen risk ve getiri anlayışına göre değişiyor.

Mesele gelecekte aynen çalışacak bir sistem kurgula gerisi zaten gelecektir. Önce bir kar etmeyi öğrenmek lazım daha sonra karını arttıracak calısmalara geçersin. Öyle oradan buraya zıplayayım meselesı değil bu iş öyle gibi görünüyor ama oyle olmadığını kaybettikçe anlıyorsun

Ben gibi mükemmel sistem yaratmak için zaman kaybetme. En iyisini yaratacam diye daldan dala atlama onu yaptım bundan daha iyi diyip diyip bi ona bi buna atlarsan bu iş yürümez. Yani yürürde ben gibi 5 yıl da paranı %70 ini kaybedersin.

Yapman gereken hemen basit bir kurguyla sistemi tasarlamak istatistiklerini ölç bak gör slow trade de anlattığım şekilde bir kurguyla yarat sistemi bağla hemen 1 lot. Tüm herşeyi excele not al hataları gör yanlışları gör doğruları gör daha sonra bu hataları düzelterek doğruları tutarak yeni bir kurgu yaz. SAKIN HA SAKIN 1 lotun üzerine kesinlikle çıkma en az 1 sene boyunca 1 lotla elde ettiğin tüm deneyimleri not al istatistikleri not al gerçek hespala sistem getirisi arasındakı farklılıkları ölç BİR AR-GE ELDE ET bir veri elde et. Daha sonra otur bunu nasıl düzeltirim nerede hata var bunlara bak 2. sene inandığın daha güvenilir hataları 0 ladığın bir sistem tasarla. Çokta zaman kaybetme artık bu güvendiğin sisteme bağla paranı. Tabi arge hala devam edecek tüm işlemleri yine not almaya devam et bakalım hataları doğru şekilde analiz etmişmisin. böyle böyle ilerlersen kısa sürede başarılı bir pasif gelir elde edersin.

Bunun niçin yapman lazım. Doğru sistemi yaratmak ayrı bir külfet iken gerçek hesaba bağlayıpta aynı süreci yaşamak tam 2 kat daha külfetli bu sebeple diyorum 1 lot gerçeğe bağlada gör bi o süreci. Belkide o 1 yılda vazgeçeceksin bu işten.

Bu işte bazı şeyler anlatılmaz yaşanır yani yaşayınca anlaşılabiliyor. Biz her ne kadar yazarak anlatmaya calıssakta kafalarda herşey hayal edilemiyor. Bu sebeple zaten videolu anlatmlarda yapayım istiyorum. Sizin için en sağlıklı yöntem bu diye düşünüyorum. Ne kadar mantıklı görünüyor bilmiyorum. Ancak önemli olan harekete geçmek hızlıca BATIP yeni deneyimlerle öğrendıklerınle tekrar deneyeceksın TEKRAR HIZLICA BATT tekrar dene. Böylece öğreneceksin. BATMAKTAN KORKMA yani batmak derken 1 lotla batır parayı onu kastediyorum.

BATMIŞ ADAMDAN KORKMA BATMIŞ ADAM İŞİ BİLEN ADAMDIR. HİÇ TOKEZLEMEDEN GIDEN ADAMDAN KORK. CUNKU BUYUK IHTIMAL ASLINDA HİÇBİRŞEY BİLMİYORDUR
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. vay yawrum vay destan yazmışım bee

Eline agzina saglik
    DUHUL 2007...
    BİZİ BİLEN BİLİR....

6. Erhan yine döktürmüşsün.

Hisse tarafında kaldıraç olmayınca banada cazip gelmiyor. Fakat cebimde çok para olsa iş degişir. Viopda az parayla daha çok kazanç ve çift yön oldugu için cazip geliyor.

Asıl sormak istedigim viopta portföy oluşturmak istiyorum.

Endeks, Thy, garan 1-5 dk grafikle alım satım

Koza, pgsus, tekfen, akbnak, eregli , isc gibi volatiletesi yüksek hisselerde 60 dk grafikle alım satım ( hem makas yememek, hemde data sıkıntısı nedeniyle) .

Matrikste yapardım fakat data sıkıntısı ve kasma donma nedeniyle bıraktım.

Tekrardan idealde yapmak istiyorum.
    Karlarımı ve tasaruflarımı az az pay vadeli hiselerde alım yaparak degerlendirmek istiyorum.

Kaldıraç ayarlama konusunda tereddütlerim var. Risk dagıldığı için 3 kaldıraçtan 2 kaldıraça düşsem diyorum.
    %30 endeks, % 10 thy, %10 garan, %50 de 5-6 adet diger hisselerden volatilitesi seçeyim diyorum.

SM-A105F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    vay yawrum vay destan yazmışım bee
    Yine harika bir makale okuduk. Klavyene, aklina saglik Erhan hocam. Algo trade, sistemcilik ve trade anilariniz/tecrubeleriniz uzerine bir kitap yazmayi ciddi ciddi dusunun bence.

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    vay yawrum vay destan yazmışım bee
    Ellerine sağlık teşekkürler hocam

Redmi 5 Plus cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 263/350 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •