Sayfa 275/350 İlkİlk ... 175225265273274275276277285325 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 2,193 - 2,200 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    afyonkarahisar
    Gönderi
    791
     Alıntı Originally Posted by Bear_Bull Yazıyı Oku
    Erhan şimdiye kadar hiç varant işlemi yapmadım, yapmamda sanırım. sözleşmesini imzalamadığım için emir bile göndermeye kalksam borsaya iletilmez.
    peki neden yapmam tek taraflı yükseliş/düşüş alabiliryorsun
    bu ne demek hep sen prim veriyorsun Doçe ve İŞ primleri topluyor.

Benim yaptığım işlem Opsiyon
    canım isterse /yükseliş/düşüş alırım prim öderim /
    canım isterse /yükseliş/düşüş satarım primleri ben alırım / Doçe ve İş in yerine ben geçmiş olurum
    bunu herkes yapabilir mi? bazı kurumlar Opsiyon alımına izin verirken ufak yatırımcının Opsiyon satıp prim almasına izin vermiyor diye duydum gerçekmidir bilmiyorum saddece varant gibi alım yönlü işlem yaptırıyorlarmış.
    bende böyle bir sorun yok alım/satım yapabiliyorum.

sırf opsiyon alımı yapıp prim ödeyip, Satış yapamadıktan sonra prim alamadıktan sonra opsiyona ne gerek var gir varantta işlem yap aynı şey.
    onun için varantın "V" sini bilmem hiç işlem yapmadım tersine 2 yönlü olan Opsiyonunuda açıldığından beri deneme yanılma vs vs biraz bilgi birikimim oldu.

NUTCRACKER , Erhan la geçenlerde telefonda görüştüğümüzde demiştim bir ara ya sen gel, yada ben geleyim Sucuk/Ekmek yapıp bir hafta sonu geçirelim diye mesaili çalıştığını her zaman uygun olmadığını belirtti.

önümüzdeki C.Tesi/Pazar hariç
    istediğiniz bir hafta sonu toplanalım (en kolay herkesin ulaşabileceği şehir & en çok katılımcının olacağı şehir) konuşalım derdimizi/bildiğimizi ne kadar anlatabilirsek anlatalım/dinleyelim.

Ne çok yazmasını ne de çok konuşmayı sevmem.
    gün içi olursa uzun yazı gördümmü okumuyorum bile
    Webinar ve video işleri bana zor gelir beceremem.
    sayın bear bull merak ettiğim bir şey var
    opsiyon satan buyuk paradır ve riski sonsuz dur
    diyelim opsiyon satan sizsiniz bu riski hadge ediyormusunuz ?
    opsiyon piyasasına her akşam bakıyorum hacim yok, alan yok satan yok ,
    hacim çok az alım-satım spreadleri çok makul değil
    bazı aracı kurumların müşterilerine opsiyon satmamalarına izin vermemesini doğru buluyorum
    opsiyon piyasası harika bir piyasa bence çok gelişmeye buyumeye açık bir piyasa
    ancak 5 yıla ihtiyaç var gibi

akşam baktığımda % 8400 % 36,000 primli opsiyonlar görüyorum
    diyelimki 1000 tl lik opsiyon sattınız % 8400 primli opsiyon için teminat tamamlama
    için 84,000 tl para yatırmanız gerekir

Amerika opsiyon piyasasında
    amd opsiyon larından bir örnek
    opsiyon satmakmı ? asla
    opsiyon alım yapılabilir işler istediğimiz gibi gitmezse ödediğimiz prim bizim
    kaybımız olur riskimiz sınırlı yani

Son düzenleme : alekss; 26-01-2020 saat: 01:00.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,630
    sayın bear bull merak ettiğim bir şey var
    opsiyon satan buyuk paradır ve riski sonsuz dur
    diyelim opsiyon satan sizsiniz bu riski hadge ediyormusunuz ?
    opsiyon piyasasına her akşam bakıyorum hacim yok, alan yok satan yok ,
    hacim çok az alım-satım spreadleri çok makul değil
    bazı aracı kurumların müşterilerine opsiyon satmamalarına izin vermemesini doğru buluyorum
    opsiyon piyasası harika bir piyasa bence çok gelişmeye buyumeye açık bir piyasa
    ancak 5 yıla ihtiyaç var gibi

akşam baktığımda % 8400 % 36,000 primli opsiyonlar görüyorum
    diyelimki 1000 tl lik opsiyon sattınız % 8400 primli opsiyon için teminat tamamlama
    için 84,000 tl para yatırmanız gerekir

amd opsiyon larından bir örnek
    opsiyon satmakmı bizlere göre değil
    varant + opsiyon alım yapan ödediği pirimlerle sınırlı zarara uğrayabilir para en fazla sıfırlar.
    100 tl prime alabilirsin.

satım yapanın riski sonsuzdur
    100 tl primi alabilmek için 1100 tl teminat yatırır. (bu ensturumandaki deltasına bağlı %15~%20 oynaklığı karşılayabilir.)
    Opsiyon işlemlerimi yurtdışı piyasalarda değil BIST te yapıyorum
    ilgilenmediğim piyasaları izlemiyorum.

hedge bana ters , hedge dediğiniz şey kar zarar etmemek için pozisyonu kitlemek üstünede 4 lü komisyon ödemek.
    korkuyorsan hedge yapacağına başlangıçta poz alma. fiyat farkı yakalayabiliyorsan arbitraj işlemi yap.
    poz da iken terste kaldığını anladığında zarar kitlemek için yapılan hedge için bişşey demem.

yurtdışı izlemiyorum ama spreadleri bizdekine göre daha uygunmuş ekranınızdan gördüğüm.

komşunun kümesinde gözüm yok, kendi çöplüğümüz bana yeter.
    kotasyon endex30 kontratlarına
    12-15-25 lot girenler var kuruma göre,
    işlem oldukçada 5 lot yazıp tekrar 12 ye tamamlıyor 15-20 saniye içinde
    istediğin kadar işlem açabiliyorsun yeterli bence.

bizde kontratın dayanağında tavan/taban % 15 olursa opsiyonda ve varantta prim en fazla % kaç olabilir.
    verdiğiniz örnek tavan/taban uygulaması olmayan piyasadan.

siz 5 yıl sonra gelin, ben 5-6 yıldır işlem yapıyorum.

2018 de 26 ve 45 tl ye sattığım bir şeyi 1750-1850-1950 tl den geri almışlığımda var.
    buna rağmen tekrar devam. (demirden korksam, trene binmezdim)

satım yönü size göre değilse işlem yapmazsınız sadece alım yönlü işlem yaparsınız olur biter.
    Bear_Bull
    @BearBull26

3. bear abi şimdi bir video izledim az anladım gibi.

Bunları nereden izleyeceğiz idealde filan varmı bir izleyeyim elim boş oldugunda nedir ne değildir kaç para vesaire.

Birde kazancı anlatmamışlar bir kaç video daha izleyecem ama.

Örnegın bist30 u satan taraftayız diyelimki senin dediğin gibi bana prim ödeyecekler ya.

Kaç lıra ödüyorlar bunu ben mı belırlıyorum ve benım kazancım ne kimse benim sattığım opsiyonu almazsa ne olacak ?

Sorulması gereken tonla soru varda bir kaç video daha izleyeyim bakalım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. ben arada foruma hep göz atarım
    sanki 2018 in o hareketli aylarında "piyasanın gapla açılmasının opsiyonculara ne kadar büyük haksızlık olduğu", "belirsiz ortamda karşı tarafın kotasyon girmemesinin çok ayıp olduğu" konularında çok yakınmalar itirazlar okuduğumu , işlemleri iptal etmeye çalışıldığını falan hatırlıyorum burada

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    afyonkarahisar
    Gönderi
    791
    Uzun Pozisyonlu Alım Opsiyonu

GARAN Spot Fiyatı:7.35
    O_GARANE1015C8.00SO sözleşmesinin prim fiyatı 0.08TL
    Sözleşme büyüklüğü=100 Lot
    0.08 prim fiyatından 1000 kontrat call opsiyonu alındı(100.000 lot GARAN)
    0.08*100*1000=8000 TL prim ödendi.
    Maliyet=8000 TL
    Başabaş =8.08 TL
    Max Zarar=8000 TL (ödenen Prim)
    Vade sonu
    Spot GARAN 8.50
    Kar=(8.50-8.00)*100*1000=50000 TL
    Net kar/zarar=50000-8000(ödenen prim)=42000 TL
    ----------------------------------------------
    Kısa Pozisyonlu Satım Opsiyonu

GARAN Spot Fiyatı:7.35
    O_GARANE1015P7.00SO sözleşmesinin prim fiyatı 0.12TL
    Sözleşme büyüklüğü=100 Lot
    0.12 prim fiyatından 1000 kontrat Put opsiyonu satıldı.100.000 lot GARAN)
    SPAN parametresine göre 147,000 TL teminat yatırıldı.
    0.12*100*1000=12,000TL prim alındı(T+1’de)
    Max Kar =12,000 TL alınan prim
    Max Zarar= Sınırsız.
    Vade sonu
    Spot GARAN 8.08
    Bu opsiyon değersiz olduğundan, opsiyon alıcısı tarafından kullanıma konu olmaz.
    Kar= Alınan prim 12,000 TL

https://www.borsaistanbul.com/data/k...zlesmeleri.pdf
    https://www.borsaistanbul.com/data/k...ratejileri.pdf
    Son düzenleme : alekss; 26-01-2020 saat: 16:24.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,630
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    bear abi şimdi bir video izledim az anladım gibi.

Bunları nereden izleyeceğiz idealde filan varmı bir izleyeyim elim boş oldugunda nedir ne değildir kaç para vesaire.

Birde kazancı anlatmamışlar bir kaç video daha izleyecem ama.

Örnegın bist30 u satan taraftayız diyelimki senin dediğin gibi bana prim ödeyecekler ya.

Kaç lıra ödüyorlar bunu ben mı belırlıyorum ve benım kazancım ne kimse benim sattığım opsiyonu almazsa ne olacak ?

Sorulması gereken tonla soru varda bir kaç video daha izleyeyim bakalım.
    bilmeyenler ve risk almak istemeyenlere tavsiye edilebilecek en son şey Opsiyonlar.

ilk önce oyunun kurallarını çok iyi öğrenmek sonra herkesten iyi oynamayı becerebilmek gerekir.

Bear_Bull
    @BearBull26

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,630
     Alıntı Originally Posted by kenten Yazıyı Oku
    ben arada foruma hep göz atarım
    sanki 2018 in o hareketli aylarında "piyasanın gapla açılmasının opsiyonculara ne kadar büyük haksızlık olduğu", "belirsiz ortamda karşı tarafın kotasyon girmemesinin çok ayıp olduğu" konularında çok yakınmalar itirazlar okuduğumu , işlemleri iptal etmeye çalışıldığını falan hatırlıyorum burada
    merhaba kenten,

gapla açılması sorun değil, zararı göze alır pozisyon değiştirir bir şekilde durum kontrol altına alınabilirdi
    ancak günün %70 inde yani 10 saatin 7 saatinde kotasyon vermeleri gereken piyasa yapıcılar ay sonuna kadar kotasyon yazmadı
    telefonda edilen pazarlıkla bile kotasyon vermediler.
    2 gün sonra tavanı delen özel izinle tavan fiyat üstü işlem yapmak için borsadan özel izinle tavan limitleri yükselttirerek tavan üstü %20~%50 işlem geçirip pozisyon kapattım.

Borsa ve SPK ya yapılan şikayetler ise sonuç vermedi (13 sayfa dilekçe ekran resim ve delillerle)
    başta mahkeme ile uğraşırım diyordum ama spk ve borsanın ilgisizliği ve konuya hakim avukat bulamayacağımdan
    yenilgiyi kabullendim 3-5 yıl mahkemeyle uğraşmamak için piyasa yapıcılara dava açmaktan vazgeçtim.
    Piyasada onlara karşı işlem yaparak geri almaya uğraşıyorum.
    Bear_Bull
    @BearBull26

8. Buna ayrıca bir zaman ayırmak lazım Hala kafamda çok bulanık kurumda bunları görebilirmiyim acaba.

Long poz alım opsiyonunu sevdim. Az parayla çok kazanmak tam bana göre

Xu30 idealden opstiyonları açtım bom boş hiç işlem yokmu bunlar alım mı satım opsiyonlarımı nasıl anlayacaz.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 275/350 İlkİlk ... 175225265273274275276277285325 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •