Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
@caglar üstad bahsettiğin yöntemi bir çok kişi biliyor en azından eskiler, sorun şu ki trend follow elimizde tonlarca sistem varken nonlinear calısan sistem bulmada şahsen ben problem yaşıyorum. yaptıgım çoğu nonlınear sistem negatif getiri üretiyor.

kar üretende tatmın edici civarlara yaklaşamıyor.

@Ykoçun sisteminin başarısının altında yatan sebebin matematiksel farklı sonuçlar oldugunu düşünüyorum tonlarca indikator denedım 1 dakıkalıkta 300 bını doğru durst geçemiyoruz. Bunun sadece piyasanın 40 ayını optimize etmekle elde edilebilecek birşey oldugunu sanmıyorum. Bence başka bir mantık var ykoçun sistem de iş sadece trend bulmakla bitmiyormuş gibi getiri normal değil anormal çünkü. İnşallah böyle gider hayranlıkla izliyorum. Ancak herhangibir mantık uyduramadım bu kadar yüksek getiri elde etmek gerçekten ilginç.

Ayrıca sorun şu ki 40 ayada optimize etsen full optimize etsen nihayetinde elde edeceğimiz sonuç yine 40 ayda optimize ettiğinle aynı sonuç çıkacaktır diye düşünüyorum. Çünkü en iyi sistemin o olacak.

Ha 5 ayda bir sistemi optimize ediyorsa çağlarında bahsettiği gibi Walk Forward'a girersin.

@orhan hocam felsefeyi severiz dedikte biraz abartmışsın sanki :D

bu arada sayın tiberusun bahsettiği bölgede fikrini katılıyorum bahsedilen bölgede birçok sistemin kar ettiği konusunda hem fikirim. ancak kar etmeyen sistem için çağlar gibi düşünüyorum. Çünkü trend sistemini dengeleyici bir unsur olarak çok iyi işler başarabilir. klasik trend follower sistemi oldukça riski düşük bir hale çevirecektir.

En son bizde ana sermaye falan fistan kalmadı baya baya kardayız. 5 yıllık emeğin sonuçlarını nihayet hakkıyla almayı başarabildik. Geriye her kar sonra dükkandakı karı çekmek kaldı.

2018 yılını temsili resimlersek ana sermaye bölgesi kırmızı çizgi

Erhan senin adina mutlu oldum, hem psikolojik hemde sistemsel anlamda ciddi sinavlardan gectin. Tek sistemmi kullaniyorsun bilmiyorum, ancak eger tek sistemse bir an önce sayiyi cogaltmani tavsiye ederim.