Sayfa 304/350 İlkİlk ... 204254294302303304305306314 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 2,425 - 2,432 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

1.  Alıntı Originally Posted by 3c1a Yazıyı Oku
    Aksam nakite gecisi sistemlerimde 13 yillik veriyle test ettim; ne maxDD ne de getiriye bir katkisini gormedim. Tersine az islem yapan sistemimde islem sayisindaki artisin toplam getiriyi ciddi oranda asagiya cektigini hatirliyorum (komisyon ve kayma). Bence nakite gecisin tek artisi cok ekstrem bir durumda belki 10/20 yilda birkac defa olabilecek -%10 uzeri gap riskini tasimamak olabilir. Mart ayinda yasayarak gordugumuz uzere sistem her gapte terste kalacak diye bakmamak lazim. Aksam nakite gecis gun ici cok agresif islem yapacak bicimde tasarlanmis sistemler disinda bir fayda saglamaz diye dusunuyorum.

Bence piyasanin gercegi Erhan hocam, en azindan simdilik. Bir cogumuz sistemlerini geriye donuk 13 yillik veriyle test ediyor. Bu veri icerisinde buyuklu kucuklu onlarca gap zaten var. Aksam seansina dahil olmama tercihimin nedenlerinden biri de sistemimin gaplari eskiden oldugu gibi yasamasini istememdi. Aksam seansindaki 5 saat boyunca DOW ve DAX a gore savrulup ertesi sabaha kadar kalan 10 saatte baska bir gap riskini tasimanin kriz donemlerinde bir fayda saglamak bir yana zarar ettirebilecegini yasayarak gorduk. VIOP seans suresi DOW a esitlenirse iste o zaman bakisim degisir.
    katılıyorum bende daha önce hergun nakıte geçişi test ettiğimde kayma komısyondan dolayı net üretim düştü. Ancak bir yandan da sistemi tasarlarken aslında bılerek veya bılmeyerek bu gaplere doğru girmesini sağlıyor. HOŞ ben hiçbir gap için özel bir ayar yapmıyorum ama yinede istemeden de olsa gapleri doğru bılmeye evrimleşmiş olabilir sistem. Buda sistemi sağlıksız bir sistem yapar. Kaliteli sistem gün içi hareketlerde para kazanmalı gapler biraz şans eseri kar veya zarar oluşturuyor.

İşin felsefesine dalarsak bunlarda piyasanın bir gerçeği sistemimizde bu gerçek yokmuş gibi varsaymakta doğru olmayabilir. Sonuç olarak piyasa bir yerlere gidiyor ve geliyor gaplerde nakite geçersek bu git gel olmuyormuş gibi varsaymış oluruz. Ayrıca gapler ek bir fırsatta tanıyor sistemler için mesela doğru bir gap çok iyi bir noktadan kar al yapmasını sağlıyor sistemin normalde orada kar al yapma imkanın olmayabilir. Ama gapler bu nimetten yararlanmanı sağlıyor. Tam tersi senaryoda da hem sistem ters sinyal yakıyor birde tepkiden dolayı bir tam gapı yediğin gibi yarısınıda tepkiden veriyorsun. oluyor sana 1,5 gap. Psikolojisine gelirsek. Evet her gun nakıtte olmak çok huzurlu hissetirecektir. Fakat muhtemelen getiriden inanılmaz fedakarlık yapman gerekiyor.

Ben bunun yerine şimdilik daha düşük kaldıraçla sistemin nakite geçmemesinden yanayım. Psikolojık olarak kendını rahat hıssetmeyenler daha az riske girmiş olur temel mesele buysa.

Birde şu yöntemde uygulanabilir gaplere ters girmekten korkuluyor ıse her gun aksam ŞORT açsın sistem. Çünkü Gaplerin büyük bir kısmı Aşağı yönlü gapler oluyor en azından korkutucu boyutta olanlar. Totalde daha karlı olacağını sanıyorum nakıte geçmekten iyidir. Hem işlem sayısınıda nakıte geçmeye nazaran daha az etkiler. Bunu ilerde deneyeceğim.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

... Psikolojisine gelirsek. Evet her gun nakıtte olmak çok huzurlu hissetirecektir. Fakat muhtemelen getiriden inanılmaz fedakarlık yapman gerekiyor.
    Her aksam nakite gecis terste kalinilmayan gunlerde cok huzurlu hissedilecektir evet ama -%10 gapli acilista sistem dogru yonde oldugu halde sirf risk tasimamak adina kacan kar goruldugunde negatif psikoloji kacinilmazdir. Illa %10 gap olmasina gerek yok, iki uc kez 1000 puan gap kacirmak bile negatif bir psikolojiye burunmeye yeter. Kacan firsatlar psikolojiyi en az kayiplar kadar olumsuz etkiler. Hele bir de manuel trade varsa kisiyi ardisik sacma sapan zorlama islemler yapmaya iter. Gun ici islemlerde para basan bir sisteme sahipseniz o zaman baska, aksam nakit huzur demek. Hersey bir yana kisinin kendini cok iyi tanimasi, risk anlayisi ve getiri beklentisine uygun bir kurgu yapmasi en dogrusu olur.

Ben bunun yerine şimdilik daha düşük kaldıraçla sistemin nakite geçmemesinden yanayım. Psikolojık olarak kendını rahat hıssetmeyenler daha az riske girmiş olur temel mesele buysa.
    Kesinlikle katiliyorum, nakite gecme durtusune engel olunamiyorsa cozum budur!
    Son düzenleme : 3c1a; 17-03-2020 saat: 21:16.

3.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    haber akışına göre sistem yapılmıyorki en azından ben değil.

veya haberlere bakıp long açma durmadan short aç diye bir sistemde duymadım.

normal piyasa dinamiklerine göre konuşursak sistemler açıksa gece seansındaki işlemlerin çoğunda sabah gap açılışları ters yönde oldu bunu demek istedim.

gap oranı % 2-5 civarında.

terse kalan zaten 1 ayın karını bırakır neredeyse. hızlıymış yavaşmış bakmaz. 5 tanesinde terse kal zaten % 14 yapar.
    haber akışına göre sistem yapılıyor tabiiki.
    fed'in durduk yere faiz indirdiği günden bu yana yeni trendin aşağı olacağı barizdi.
    hızlı robotlara BarizYonAktif=1 ve BarizYon="S" flaglarını elle girdik. bu haberi manuel birkez işleyerek günsonuna long girmesini engellemiş oluyoruz.

hızlı sistemler için;
    gaplar normal zamanlarda, toplamda fayda sağlar sisteme.
    Riskli dönemlerde ise yön kontrol edilerek gereksiz riskler alınmaz.
    ana yönün bariz belli olduğu kriz dönemlerinde ise bir flag kontrol edilerek flag da belirtilen yöne ters ise gün sonu flata geçmesi sağlanır.

4. Düşün ve başar

Erhan hocam seni saat 9 da hem bir sağlıkçı olarak hem de azmin çalışkanlığın paylaşımın için alkışlıyorum

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    ben yazı yazarken başka yazılarda eklenmiş :D

doğru tahmın etmışım yarı manuel

soruya gelirsek ben tam olarak hedef odaklı gidiyorum. Yaşadıgım deneyımlerde hataları ve kusurları bulup onarıyor düzeltiyorum. sonra tekrar yarışa dönüyorum. hatalar kusurlar her geçen gün azalıyor. Ayrıca bir hedefın olması insanı motive ediyor hayal gücünü geliştiriyor soru sormanı ve çare üretmeni sağlıyor.

Ayrıca excelde benimde aldıgım bir not var hedeflerle ilgili.

3 adet senaryo hesapladım. kötü senaryo ortalama senaryo süper senaryo diye. paranın nereye çıkması gerektiğiyle ilgili yıl yıl hedefleri yazdım şu yıl paranın şu olması gerekiyor kötü senaryoda gibi.

Gerçek hesap süper senaryonun bir tık üstünde gidiyor şimdilik muhtemelen istatistiksel olarak bu yıl aslında sistemin ortalamaya dönmesi için oldukça kötü performans göstermesi lazım. Ancak buna rağmen 250 bını görürüm diye düşünmek istiyorum.

5. [IMG][/IMG]

Ay sonu adetini bozmayalım.

Tam rakamı bilmiyorum ama 12000 tl teminat bağladım. 1 ayda 5500 tl kar üretmiş.

Bu ay içinde 3-4 gün sıkıntılıydı. Robotun canlı verisini kapattıgım için robotlar çalışmadı.

Bir ara -5000 ye kadar zarar yazmıştı sonra portföy toparladı.

6. bu ay son işlemlerimi de dun tamamladım. bugun islem acmayacagim icin ben de ekstremi paylasabilirim. burayı ayrıca kendime notlar olarak da kullandigim icin her ay yaptigim hataları da yazıyordum, biliyorsunuz. bu ay, kisisel bir hatam olmamak ile birlikte algoritmada beni zora sokan bir hata ile karşılaştım. hatta cümlemi düzelteyim, zora sokan hatadan ziyade zarar sokan zarar diyeyim. bu, ikinci yeninin çalışma algoritmasından kaynaklanan bir hata. sistemin içieriğine girmeden kısaca açıklamaya çalışayım. su, 100 santigrat dereceye ulaştığında kaynar. bu cümleyi su, 100 santigrat derece olduğunda long ol(veya short) şeklinde okuyalım öncelikle. şimdi de 100 santigrat derece yerine rsi, ortalama vs vs aklımıza geleni koyalım. ama burada bir şey eksik. hangi şartlarda su 100 derece kaynar? cevap 1 atmosfer basınçta. işte 2.yeni de böyle çalışıyor, poz'a girmek için belirli değerlerin belirli şartlara erişmesi gerekiyor ama salt bu da yeterli değil bunun yanında diğer şartlarda uygun mu atmasofer basıncı gibi bakıyor ve karar verip poza giriyor. bunla da bitmiyor poz'a girdikten sonra hem bu şartların devam edip/etmediğini kontrol ediyor hem de poza girdigi fiyat ile mevcut fiyatı karşılaştırarak stop noktası belirliyor. bir sürü case için bu böyle düzeltiyorum 1 tek case hariç bütün case'ler için bu böyle idi ve bu ay pc başında değilken bir toplantıdayken sistem oto plottayken (sistem artık robotken) bilin bakalım ne oldu hoş pc başında olsam da ya sinyal bekleyecektim kapanmak için ya da zaten kademe de pek olmadığı için durum değişmeyecekti sanırım. yani kardan güzel çok güzel zarar yazdık ay içinde. nasip, her şey nasip.

skor tabelası ise güzel. bu hata olmasa çok güzel bir ay olacaktı, güzel bir ay oldu diyorum. hedefimizi tutturduk hatta geçtik. sermayemizin %60dan fazlasını tek 1 ayda kazanc yazdık. her ay yaptıgımız hatalar azalıyor. kazançlarımızı aylık değil, günlük olarak sistemden çekiyoruz. böylece arkasından zarar etsek bile zararımızı sınırlı tutuyoruz. sisteme kesinlikle dışarıdan para eklemiyoruz. sadece dışarı para çıkartıyoruz. bu sebeple kayıplarımız sonrası sisteme uymamak, hırs yapmak veya sistemin hatalı sinyal üretmesi durumunda sonrakı kayıplarımız ilk kaybımzıdan daha düşük oluyor hep. tabi burada kaybederek yeni sermaye eklemedigimiz icin eski sermayeye gelmemiz zaman alıyor ve/veya çok daha fazla işlem yapmamıza neden oluyor. sonuç olarak bir hedef koymuştuk, o hedef doğrultunda her zaman riskimizi sınırlayarak, riskimizi bilerek, riskimizi ölçerek ilerliyoruz. ozet tablomuza bakarsak:

tabloya mart ayını yazarken 685TL eksik yazdım tabloya,altın islemimizdeki kar sonucu 685 TL stop odemişiz. t=0 anında 200k gondererek basladigimiz ikinci yeni projesinde, yaklaşık 335 000 TL kar yazdık ve bu tutarın tamamını dışarı çıkardık, an itibari ile 0 değil eksi maliyetle oynuyoruz oyunu yıllık hedefimiz 900k kar ureterek sermayemiz ile birlikte 1.1M' ye ulaşmaktı bu hedefin de üçte birini tamamlamış olduk.

birinci yeni projemizde ise durumlar daha farklı onu da bir sonraki postta açıklayacağım. "birinci yeni, sevdiğimiz bir abimizdi. janti adamdı, adabı giyinmeyi çok iyi bilirdi"

herkese öncelikle sağlık diliyorum sonra bol ve sürdürülebilir kazançlar dilerim. biriniz, bin olsun inşallah.

7. "birinci yeni, sevdiğimiz bir abimizdi. janti adamdı, adabı giyinmeyi çok iyi bilirdi"

evet sonda söyleceğimi en başta söylemiş olayım, birinci yeni projesi sonlandırılmıştır. sonunu yazdığımıza göre, başa dönüp nedenini nasılını yazalım.

geçen ay birinci yeniyi kullandığım hesabımdaki müşteri temsilcim değişince yeni temsilci ile de sorun yaşayınca (herhalde hesapta 6-7k olunca pek dikkate almıyorlar ), daha aktif kullandığım aracı kurumumu arayıp yeni bir hesap açmaya karar verdim. hesabı açtık da, daha sonra aramızdaki anlaşmazlık giderilince de zaten çok küçük bir meblağ var yine bu hesapta kalsın dedim. ama elimde bir kurumdan biri aktif kullandıgım biri de yeni actigim olmak üzere 2 hesabım olmus oldu. böyle de olunca kafamda da başka bir proje vardı, hadi dedim bu hesapta da bu projenin denemesini yapmış olalım ay bitince de oturur duruma bakar, bir karar veririz dedim.

neyse, ikinci yeniden kazandığımız 100k'yı bu yeni hesaba ateşledim bu ay. birinci yeni ise, şubat ayından gelen 6-7k bakiye ile devam. bir yandan ikinci yeni projesi devam ediyor, bir yandan bu yeni projenin işleri ve projeyi tam tanımlaması devam ediyor ki bu kısım hala bitmedi (nedeni yazacagım) bir yandan mevcut işim, bir yandan tedarik zincirindeki sorunlar, çalışanlar, ödemeler bu aralar durumlar malum vs vs derken birinci yeniye zaman ayıramadım koca ay sanırım 2 işlem yaptım. hem birinci yeni ve hem bu yeni proje dedğimin ekstreleri aşağıda:

bunlara ilaveten de ben de birinci yeniye zaman ayırmak istemiyorum çünkü 5kyi 20ye katlamak 1 senede 95k kazanmak beni motive etmiyor. hele ki yaklasık 125k yi yeni projede bir ayda kazanınca birinci yeniye vakit ayırmamaya karar verdim. bu arada, ikinci yeniden kazandığımız 0 maliyetli veya eksi maliyetli 100k'dan 125k daha kazanarak paranın da ikinci türevini almış olduk.

Alıntı Originally Posted by ikinciyeni Yazıyı Oku
    merhaba,

hedefiniz nedir? ornegin aylik/yillik ne kadar TL?5000, 10 000, 50 000 vs? veya sermayenizi 1 senede kac katina cikarmak 1.5/2/10 vs vs. Bu sorular, kişilerin mevcut sermayelerine, risk algısına vs vs değişecektir. twitterda bir çok kişinin -haklı olarak da- iyi de 1M, 2M yapmak ile 10k'yi 100k yapmak cok farklı dediklerini sayısız kere okumusumdur.

bu işte bir sistem dizayn etmek istediğimde kendime sorduğum en temel soru buydu. bu benim için hem bu işi neden yapıyorum hem de nasil yapacağımın bir cevabı olacaktı çünkü. ben de kendime "challenge accepted" diyerek 2 hedef koydum.

A. 1 senede sermayeyi enaz 20 kat artırmak
    B. 1 senede en az 900k kazanmak. (1M de olsa hic fena olmaz)
    forumda ilk postum yukarıaki gibiydi. hedefiniz nedir diye soruyordum. bu süreçte, ben kendi hedefimi buldum ve salt onun peşinden gitmeye karar verdim.

gelelim yeni projemize, neden yeni bir proje, farkı ne? mesela neden arkadaşlar yeni bir hesap açtım ikinci yeniye 3 hesapla devam edeceğim mart ayında buradan da 125k kazandım böylece ikinci yenide bu ayki toplam kazancım 250k'yi gecti hedefe bla bla şeklinde yazmadım da yeni bir proje olarak tanımladım. en başta çalışma mantıkları, tamamen farklı. ikinci yeni tamamen bir trade projesi. bu yeni tasarlayacağım proje ise tamemen bir SİSTEM olacak. burada sistemi bilerek büyük harflerle yazdım. şimdiye kadar sistem, robot kelimelerini kullanırken bunu hep idealdeki anlamları ile kullandım ama büyük harflerle SİSTEM yazarken kasttetiğim şey, dolaşım sistemi gibi, sindirim sistemi gibi tek bir sistemin içinde olan bütün parçaları kastetmek istedim. Şöyle ki, yeni projede paylaştığım ekstre bu sistemin sadece trade kısmı (diğerleri daha aktif değil), bununla ilişkili olarak bir yatırım kısmı bir hedge kısmı vs vs olacak. yani birbirleri ile bağlantı farklı birden fazla black box olacak. anlatamadıysam kusura bakmayın lütfen. vaktimin bir kısmını bunu tanımlamaya ayıracağım o yüzden gelecek ay trade kısmını çalıştırır mıyım/çalıştırmaz mıyım, diğer black box'lar biter mi bilmiyorum. ama sonuç itibari ile ikinci yeni devam edecek güzel de çalışıyor hatta gelişerek de ilerliyor ama bu son proje salt trade değil daha komplike bir şey olacak.

tekrardan herkese bol sağlıklı, ve sürdürülebilir bol kazançlar dilerim.

Beyler ömürde az görecegimiz veya görmeyecegimiz uzun bar boylu bir ayı bitirdik şükür.ayın 15 ine kadar süperdi sonra yarısını geri aldı palacan ama olsun yinede güzeldi 7.8k aldık şükür bu ay sizlerinkiler nasıldı ..
    DUHUL 2007...
    BİZİ BİLEN BİLİR....

Sayfa 304/350 İlkİlk ... 204254294302303304305306314 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •