Sayfa 311/350 İlkİlk ... 211261301309310311312313321 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 2,481 - 2,488 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

1.  Alıntı Originally Posted by Tiberius Yazıyı Oku
    Emir listesinin silinmesi ile ilgili güncelleme yapıldı.
    Sezai bey ile irtibata geçebilirsiniz.

çok tşkr ederim sn. tiberius
    versiyon güncelleme yapmak yeterli oluyor değilmi?

Mk4588 kardesim
    Kisaca sana demek istedigim bu masada kaybetmeden kazanmak yok maaelsef
    Ilk basta en az knt islem yap 1-2 sene (abartmiyorum)
    En azindan ödeyecegin bedel az olur
    Kaybederek ancak en iyi sekilde ogrenirsin
    Kaybetdikce ufkun acilacak ,aklina degisik varyantasyoae fikirler gelecek buna enin ol
    Ve bu sekilde bi yerlere geleceksin
    Bu yazdiarim tecrubeyle sabit
    Bu dediklerim sana su an 1-0 onde baslamani saglayacak...;)
    DUHUL 2007...
    BİZİ BİLEN BİLİR....

3.  Alıntı Originally Posted by matador38 Yazıyı Oku
    çok tşkr ederim sn. tiberius
    versiyon güncelleme yapmak yeterli oluyor değilmi?
    herkese selam
    dün gece sezai bey mail atmış saolsun. Burayada yazmamı rica etti. Emir listesinin gece silinmesini istemeyenlerin 8.27 versiyona geçmeleri gerekiyor. ancak versiyon yenile ile bu versiyona geçilmiyor. bu versiyonun exe dosyasını indirip ideal klasöründeki exe dosyası ile değiştirmek gerekiyor. burdan indirebilişiniz -->> www.directfn.com.tr/terminal/ideal.exe
    Konuyla ilgili çözüm bulduğu için sezai bey ve saın tiberiusa çok teşekkür ederim.

4.  Alıntı Originally Posted by mk4588 Yazıyı Oku
    Uzun bir aradan sonra selamlar, hem Erhan Beye hem de diğer arkadaşlara... Epey bir iş yoğunluğundan sonra şu virüsten dolayı biraz da olsa sistemlerle uğraşacak vakit bulabildim. Hala yeni başlıyor sayılırım. :D Daha önce ufak ufak bişeyler yazmıştım ama onları çok anlamlı bulmadım. Fakat en azından sanalda denemelere başlamadan önce kafama çok temel bazı şeyler takılıyor onları sormak istiyorum.

1. Oluşturduğum sistemin verimli çalışıp çalışmama ihtimalini en güzel acaba nasıl anlayabilirim? Yani bir şekilde backtest / optimizasyon yapmam gerekiyor, ama bunun belli bir sistematiği var mı? Sistemi optimize etmem gerekiyor ki bunu en mantıklı nasıl yaparım?

2. Sistemi optimize ettim, ediyorum farzedelim. Ben o sistemin iyi olup olmadığını illa ki gerçekte deneyerek anlarım, fakat denemeye değer olup olmayacağını anlamanın bir yolu yok mudur ki? Örneğin gelecek vadedebilecek bir sistemde PF şu kadar olabilmeli, max dd şu kadar olmalı, karlı işlem yüzdesi şu kadar olabilmeli gibi tahminlerle alakalı siz de, tecrübeli diğer arkadaşlar da ne der acaba?

3. Bu soru belki çok genel olacak ama iyi dediğimiz bi sistemde -atıyorum aylık olsun- en fazla kaç işlem yapması mantıklı veya böyle bi yaklaşım gereksiz midir?

Bu arada Erhan bey en başta söylemiştiniz zaten sistem kurmak vadelilerle uğraşacaksan mantıklı diye. Bunları o çerçevede soruyorum.

Bunlar bu forum için çok klasik sorular olabilir, içime öyle geliyor. Forumu en baştan okumaya başladım bu yüzden. Ama aklıma takıldı, sormadan da duramayacam. Cevap verirseniz çok mutlu olurum
    1. Soru tecrübeyle daha iyi oturuyor. AR-GE yapman lazım. Kendimden örnek vereyim. Her kurulan sistemin şakır şakır para basmadığını anlayınca acaba hangi sistem para kazandırır kısmına odaklanıyorsun. Yada geçmişe önük en verimli sistem aslında geleceğin teminatı olmadığını anladığında geçmiş performansı bilerek manuple edip etmediğini sorgulamaya başlıyorsun. Neler yapılabilir?

Mevcut ensturumanın datasını 2 ye böl ve şunları dene öğren
    Bunları hep datanın diğer yarısında uygula, hepsined kayma ve komısyon girili olsun viop için 0,035

- optimizasyon da en yüksek çıkan sistemi kaydet
    - getiri eğrisini doğrusal yapmaya optimize et elle getiriyi çok önemseme
    - işlem sayısına göre optimize et aralarında aylık 5 er işlem farkı olacak şekilde kaydet örn; aylık işlem 5 işlemli 10 işlemli 15 işemli vb şeklinde 40 a kadar git.
    - 2 parametreli ve git gide artan parametrelerle sistemler tasarla.

Daha sonra datanın diğer yarısına bu yaptıgın tüm sistemlerin getirisine bak hangisi gelecek datada çalışabilmiş stabilitesini korumuş vesaire.

Srogulaman ve neden böyle oldu deyip kafanca mantık kurman felsefe yapman gereken şeyler.

Optimizasyon yapmak geçmişe uyarlamamı yapıyor geçmişi güzel gösterip gelecekte kötüyemi gidiyor görmüş ve bunun üzerinde düşünmüş olursun.

doğrusal bir getiri eğrisi gelecekte aynı başarıyı sürdürmemi sağlıyor mu

aylık ortalama işlem sayısı artınca ne oluyor gerek getiri de gerekse stabilitede neler değişiyor az olunca neler değişiyor ?

sistemimde çok fazla indikatör olunca ne farklılıklar oluyor az parametre olunca ne farklılıklar oluyor.

TÜm bunları birbirine kombıne ederek denemeler yapabilirsin bunlar araştırma geliştirme ve sana öğretici bilgiler verecektir. Kombıne et derken mesela 8 parametrelı bir sistem yapıp optimize et çıkan en iyi değerleri kaydet datanın diğer yarısında bak yine bu sistemi bu sefer sadece stabil doğrusal getiri eğrisi olması için elle optimize et getiriyi çok önemsemeden. bu tek sistemde yukardakı seçenekelerı kombıne ettiysen bu sefer atıyorum 5 parametreli sistem tasarla yukarıdakı maddelerı tek tek tekrar dene 3 parametrelı yap tekrar dene 2 parametrelı yap tekrar dene vesaire.

yukarıda saydıgım her halde 4 adet madde var her birini birbiriyle kombıne edeceksen çok rahatlıkla 256 adetten fazla ayrı ayrı sistem tasarlaman gerekecek.

Tüm bunların sonunda Elinde müthiş bir bilimsel araştırma elde etmiş olacaksın. Oradakı bilgileri ve çıkarımlarını çok iyi analiz et mesela bana sana max dd ilerde hangi tarz sistemlerde artış eğilimi gösteriyor dediğimde şak diye.

Bana eğer sisteminde şu kadar parametre varsa ve optimizasyonu en yüksek getiri olanı seçtiysen maxdd si en çok değişim gösteren sistem bu sistemdir. falan diye cevap verebilmelisin. Mesela sana sorsam kı gelecektede geçmiş başarısını sürdürebilecek sistem sence nasıl yapılmalıdır dediğimde. İşte optimize edilmemeli veya edilmeli parametre sayısı şu kadarı geçmemli vesaire vesaire şeklinde ŞAKKKKKK KADANAK cevap verebilmelisin.

Yaw kısaca işte bir nevi bilimsel araştırma yapacaksın Bu çalışmaların sana gelecekte başarı sağlayacak ve para kazandıracak sistemi tsarlamana sebep olacak. Ha ben bunların hepsini denedimmi dersen hayır çünkü kimse bana anlatmadı. Aşama aşama ilerledim bunları öğrendim deneyerek

Amma konuştun bana kısa yolu söyle hadi ugrastırma dersen benim elde ettiğim deneysel çöalışamlarımın sonucu şu.

Mümkün olan en az parametre mümküğn olan en stabil getiri eğrisi DİKKAT en yükske getiri eğrisi demedim en stabil dedim. İşlem sayısı çok ise stabilite artıyor az ise stabilite düşüyor daha zıg zaglı bir sistem oluyor. max ddler tüm sistemlerde gelecekte artma eğilimi gösteriyor ancak daha stabil ve az parametreli sistemlerde maxdd sapmaları çok ufak olurken getiriye optiimize edilmiş ve çok parametreli sistemlerin yeni max dd rekorları çok yüksek oluyor. Ayrıca çok hızlı sistemlerde aslında cok stabil kazanç sağlarken biranda getiri eğrisinde yeni bir çukur oluşarak maxdd rekoru kırabiliyor.

Daha benım yaptıgım argeler saymakla bitmez aklıma gelen herşeyi farklı sekıllerde test ettim. mesela en son ne yaptım özellikle maxdd rekor seviyede olan sistemler belirledim. gelecekte ne olmus diye bakmak için hem geçmişte hemde şimdiki zamanda baktım. Ne oldu diye sor argem bana dediki maxdd rekoru kırmıs sistem aslıdan gelecek dönemin en iyi en cok kazandıran parametresi oluyor. Bu çok ilginç Mesela gelecek 1 yılda sisteminin hangi prametresi optimizasyonda 1. sırayı alacak. aslında tahmın edebiliyorum.

2. soru cevabı bunun böyle sayısal bir kuralı yapılan sistemin şekline şemalıne göre değişir ama 1. sorunun cevabından elde edeceğin sonuclar zaten sana 2. sorunun cevabını verecektır.

3. Daha önce işlem sayıları üzerine yaptıgım argelerden elde ettiğim sonuçlar kabaca şöyle.

kayma kom dahil; (yazdıgım puanlar temsili)
    10 işlem altında getiri 250 bin puan cıvarında cıkıyor ve işlem azaldıkça hem stabilite düşüyor hemde getiri.
    10-20 işlem aralıgı getiri 300 350 bin puan cıvarında cıkıyor işle m arttıkça stabilite artıyor ve getiride artıyor.
    20 ve üzeri işleme doğru gittikçe puan bir miktar daha belki artabiliyorken daha sonrasında düşme eğilimi gösteriyor işlem malıyetlerı sebebiyle getiri eğrisi çok daha stabilleşmesine rağmen maxdd de ciddi bir iyileşme olmuyor.

Kısaca sanki 15 ile 25 işlem arasında tutarsan olabilecek en iyi getiri en stabil getiri ve en güzel sistem bu civarda işlem açan sistemlerde oluşuyor.

TÜm bunların haricinde sistemini kodlarla yazarsan ve al sat sinyallerinden ziyada al sat veren indikatörlerin nasıl kesitiğini grafik üzerinde görürsen daha iyi olur cunku grafik üzerinde bakarak bazı bölgeleri elle optimize edip düzeltirken aslında bir başka yeri nasıl bozdugunu falan göreceksin. Buda CUrve fitting nasıl oluyormuş sorusunu cevap verecek mesela cok büyük bir gap sistemin ters girmişse orayı düzeltmeye calıs başına neler geliyor bak.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5.  Alıntı Originally Posted by Hector Salamanca Yazıyı Oku
    giriş tavsiyesi; hiç bulaşmayın, zamanınıza yazık.
    eğer zamanım çok, paramda çok, canım da sıkılıyor birşeylerle meşgul olsam fena olmaz aslında diyorsanız, niye olmasın.

Niye olmasın diyenler için ilk tavsiyem poker gibi at yarışı gibi daha faydalı işlerle uğraşmak.
    ikinci tavsiyem ise; sürekli sinyalde olan robotlara daha basit sistemlerde başarılı olmadığınız sürece bulaşmayın. basit başlayın.nasıl basit?
    yapmanız gereken ilk robot türü çoğunlukla FLAT da duran robot türüdür. en emin olduğunuz koşulda pozisyon açan ve bu pozisyon için kar-alan yada zarar kesen bir robot yapın.
    bunda başarılı olamıyorsanız robotu bırakın pokere başlayın.

sizin sorduklarınız;

1-
    repaint nasıl yapılır, nasıl yapılmaz öğrenin. repaint maç bittikten sonra kupondaki tahmini tükenmez kalemle değiştirmek demektir.o lanet olası son bara bulaşmayın.forumu okuyun.
    brüt karın(komisyon ve kayma hariç) hayal kırıklığı olduğunu ve performans ekranının brüt kar gösterdiğini bir kağıda yazıp monütöre yapıştırın. her kahve yudumunda o kağıda bakıp derin derin düşünün.

2-
    para, para, para. ne kadar parayla başladığınızı, ne kadar sürede ve ne kadar "NET" TL elde ettiğinizi sisteminizde hesaplayın. tatmin ediyor mu? güzel demektir. hesaplayamıyorsanız giriş tavsiyesini dikkate alın robotu bırakın pokere başlayın.

3- işlem sayısının bir önemi yok aslında, eğer kayma-komisyon dahil kar hesabı yapıyorsanız.eğer kayma-komisyon dahil kar hesabı yapıyorsanız.eğer kayma-komisyon dahil kar hesabı yapıyorsanız.
    Gülerek okudum :D ama ciddiye almadığı kastetmiyorum ha yanlış anlamayın. Paramın da zamanımın da çok olduğunu söylemem ama taş atsam da kolum yorulmaz herhalde. En azından bi yerden başlamak lazım.

Repaint meselesini araştırmıştım daha önceden. Yeterli bilgimin olduğunu düşünüyorum Son bara bulaşmak yok :D. Performans ekranında da kaymaların komisyonların dahil olmadığını zaten biliyorum .

Tatminkar kazanç meselesi de, zamanla anlaşılacak bişey o konu da yapacak fazla yapacak bişey yok anladığım kadarıyla.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    1. Soru tecrübeyle daha iyi oturuyor. AR-GE yapman lazım. Kendimden örnek vereyim. Her kurulan sistemin şakır şakır para basmadığını anlayınca acaba hangi sistem para kazandırır kısmına odaklanıyorsun. Yada geçmişe önük en verimli sistem aslında geleceğin teminatı olmadığını anladığında geçmiş performansı bilerek manuple edip etmediğini sorgulamaya başlıyorsun. Neler yapılabilir?

Mevcut ensturumanın datasını 2 ye böl ve şunları dene öğren
    Bunları hep datanın diğer yarısında uygula, hepsined kayma ve komısyon girili olsun viop için 0,035

- optimizasyon da en yüksek çıkan sistemi kaydet
    - getiri eğrisini doğrusal yapmaya optimize et elle getiriyi çok önemseme
    - işlem sayısına göre optimize et aralarında aylık 5 er işlem farkı olacak şekilde kaydet örn; aylık işlem 5 işlemli 10 işlemli 15 işemli vb şeklinde 40 a kadar git.
    - 2 parametreli ve git gide artan parametrelerle sistemler tasarla.

Daha sonra datanın diğer yarısına bu yaptıgın tüm sistemlerin getirisine bak hangisi gelecek datada çalışabilmiş stabilitesini korumuş vesaire.

Srogulaman ve neden böyle oldu deyip kafanca mantık kurman felsefe yapman gereken şeyler.

Optimizasyon yapmak geçmişe uyarlamamı yapıyor geçmişi güzel gösterip gelecekte kötüyemi gidiyor görmüş ve bunun üzerinde düşünmüş olursun.

doğrusal bir getiri eğrisi gelecekte aynı başarıyı sürdürmemi sağlıyor mu

aylık ortalama işlem sayısı artınca ne oluyor gerek getiri de gerekse stabilitede neler değişiyor az olunca neler değişiyor ?

sistemimde çok fazla indikatör olunca ne farklılıklar oluyor az parametre olunca ne farklılıklar oluyor.

TÜm bunları birbirine kombıne ederek denemeler yapabilirsin bunlar araştırma geliştirme ve sana öğretici bilgiler verecektir. Kombıne et derken mesela 8 parametrelı bir sistem yapıp optimize et çıkan en iyi değerleri kaydet datanın diğer yarısında bak yine bu sistemi bu sefer sadece stabil doğrusal getiri eğrisi olması için elle optimize et getiriyi çok önemsemeden. bu tek sistemde yukardakı seçenekelerı kombıne ettiysen bu sefer atıyorum 5 parametreli sistem tasarla yukarıdakı maddelerı tek tek tekrar dene 3 parametrelı yap tekrar dene 2 parametrelı yap tekrar dene vesaire.

yukarıda saydıgım her halde 4 adet madde var her birini birbiriyle kombıne edeceksen çok rahatlıkla 256 adetten fazla ayrı ayrı sistem tasarlaman gerekecek.

Tüm bunların sonunda Elinde müthiş bir bilimsel araştırma elde etmiş olacaksın. Oradakı bilgileri ve çıkarımlarını çok iyi analiz et mesela bana sana max dd ilerde hangi tarz sistemlerde artış eğilimi gösteriyor dediğimde şak diye.

Bana eğer sisteminde şu kadar parametre varsa ve optimizasyonu en yüksek getiri olanı seçtiysen maxdd si en çok değişim gösteren sistem bu sistemdir. falan diye cevap verebilmelisin. Mesela sana sorsam kı gelecektede geçmiş başarısını sürdürebilecek sistem sence nasıl yapılmalıdır dediğimde. İşte optimize edilmemeli veya edilmeli parametre sayısı şu kadarı geçmemli vesaire vesaire şeklinde ŞAKKKKKK KADANAK cevap verebilmelisin.

Yaw kısaca işte bir nevi bilimsel araştırma yapacaksın Bu çalışmaların sana gelecekte başarı sağlayacak ve para kazandıracak sistemi tsarlamana sebep olacak. Ha ben bunların hepsini denedimmi dersen hayır çünkü kimse bana anlatmadı. Aşama aşama ilerledim bunları öğrendim deneyerek

Amma konuştun bana kısa yolu söyle hadi ugrastırma dersen benim elde ettiğim deneysel çöalışamlarımın sonucu şu.

Mümkün olan en az parametre mümküğn olan en stabil getiri eğrisi DİKKAT en yükske getiri eğrisi demedim en stabil dedim. İşlem sayısı çok ise stabilite artıyor az ise stabilite düşüyor daha zıg zaglı bir sistem oluyor. max ddler tüm sistemlerde gelecekte artma eğilimi gösteriyor ancak daha stabil ve az parametreli sistemlerde maxdd sapmaları çok ufak olurken getiriye optiimize edilmiş ve çok parametreli sistemlerin yeni max dd rekorları çok yüksek oluyor. Ayrıca çok hızlı sistemlerde aslında cok stabil kazanç sağlarken biranda getiri eğrisinde yeni bir çukur oluşarak maxdd rekoru kırabiliyor.

Daha benım yaptıgım argeler saymakla bitmez aklıma gelen herşeyi farklı sekıllerde test ettim. mesela en son ne yaptım özellikle maxdd rekor seviyede olan sistemler belirledim. gelecekte ne olmus diye bakmak için hem geçmişte hemde şimdiki zamanda baktım. Ne oldu diye sor argem bana dediki maxdd rekoru kırmıs sistem aslıdan gelecek dönemin en iyi en cok kazandıran parametresi oluyor. Bu çok ilginç Mesela gelecek 1 yılda sisteminin hangi prametresi optimizasyonda 1. sırayı alacak. aslında tahmın edebiliyorum.

2. soru cevabı bunun böyle sayısal bir kuralı yapılan sistemin şekline şemalıne göre değişir ama 1. sorunun cevabından elde edeceğin sonuclar zaten sana 2. sorunun cevabını verecektır.

3. Daha önce işlem sayıları üzerine yaptıgım argelerden elde ettiğim sonuçlar kabaca şöyle.

kayma kom dahil; (yazdıgım puanlar temsili)
    10 işlem altında getiri 250 bin puan cıvarında cıkıyor ve işlem azaldıkça hem stabilite düşüyor hemde getiri.
    10-20 işlem aralıgı getiri 300 350 bin puan cıvarında cıkıyor işle m arttıkça stabilite artıyor ve getiride artıyor.
    20 ve üzeri işleme doğru gittikçe puan bir miktar daha belki artabiliyorken daha sonrasında düşme eğilimi gösteriyor işlem malıyetlerı sebebiyle getiri eğrisi çok daha stabilleşmesine rağmen maxdd de ciddi bir iyileşme olmuyor.

Kısaca sanki 15 ile 25 işlem arasında tutarsan olabilecek en iyi getiri en stabil getiri ve en güzel sistem bu civarda işlem açan sistemlerde oluşuyor.

TÜm bunların haricinde sistemini kodlarla yazarsan ve al sat sinyallerinden ziyada al sat veren indikatörlerin nasıl kesitiğini grafik üzerinde görürsen daha iyi olur cunku grafik üzerinde bakarak bazı bölgeleri elle optimize edip düzeltirken aslında bir başka yeri nasıl bozdugunu falan göreceksin. Buda CUrve fitting nasıl oluyormuş sorusunu cevap verecek mesela cok büyük bir gap sistemin ters girmişse orayı düzeltmeye calıs başına neler geliyor bak.
    Ooo işte bu:D. Tek katılmadığım nokta mevzuyu çok uzatmış olduğunuzu düşündüğünüz :D....

Tavsiyelerinizin bir kısmını -ufak bir kısmını çünkü çok detaylıymış denenebilecek şeyler - aslında dolaylı olarak yapmış olduğumu farkettim, hatta yaklaşık 25 30 farklı kombinasyon sistemler çıkmış ortaya, ama max dd ile ilgili tespitlerinize hiç ama hiç dikkat etmemiştim, hiç aklıma bile gelmemişti. Bana o kadar ilginç geldi ki....

Optimizasyonu ise ben şöyle yapıyordum: Backtest yapacağım aydan- backtest diyorum çünkü daha sanal işlemlere bile başlamadım- 5 ay öncesindeki veriyi optimize ediyordum. O ay deniyordum. Sırf bi sistematiğe oturmuş olmasını arzu ettiğim için en az işlem yapmış parametreleri seçiyordum.Cevabınızdan bunun aslında yanıltıcı olabileceğini anladım. En fazla 3 parametre ayarlamıştım bu zamana kadar. Çünkü daha fazlasında hakkaten saçma sapan şeyler çıkıyordu. Ama anladığım kadarıyla her türlü ihtimali denemekten çok da bişey kaybetmem heralde.

Valla üşenmeyip yazdığınız için tekrar sağolun Erhan hocam. Kolay gelsin.

7. "Kavmin yanlış tufanlardan geçip duruyor, gözlerime baka baka aşk diyorsun.. "

Alıntı Originally Posted by Hector Salamanca Yazıyı Oku
    ilk tavsiyem poker gibi at yarışı gibi daha faydalı işlerle uğraşmak.
    ahaaaa, hocam süper tavsiye. pokeri hiç bilmem ama, dbase' de yazdigim ilk programlardandı at yarışı programı. bilgisayarlar, databaseler bu kadar yaygın değil daha, ben şimdiki gibi jübilemi yapmamışım heyecanlı lise talebesi olarak kod yaziyorum, 90lar, efsane delphi 6.0. ahh, az ekmeğini yemedik, bültenlerde bulamayacakları verileri abilere saglayarak. o programın anısına da son projemizin adini apranti koydum.

"İşte doksanlarda biz böyleydik sevgilim, düşündük ki şiir yazarsak temizlenir ülkemiz."

@mk4588; daha önce yazmıştım ama 3 tavsiye daha yazayım izninizle.
    kaybı kısa kesin.
    kaybı kısa kesin.
    kaybı kısa kesin.

"Kavmin yanlış tufanlardan geçip duruyor, gözlerime baka baka STOP OL, STOP OL diyorsun.. "

8.  Alıntı Originally Posted by ikinciyeni Yazıyı Oku
    "Kavmin yanlış tufanlardan geçip duruyor, gözlerime baka baka aşk diyorsun.. "

ahaaaa, hocam süper tavsiye. pokeri hiç bilmem ama, dbase' de yazdigim ilk programlardandı at yarışı programı. bilgisayarlar, databaseler bu kadar yaygın değil daha, ben şimdiki gibi jübilemi yapmamışım heyecanlı lise talebesi olarak kod yaziyorum, 90lar, efsane delphi 6.0. ahh, az ekmeğini yemedik, bültenlerde bulamayacakları verileri abilere saglayarak. o programın anısına da son projemizin adini apranti koydum.

"İşte doksanlarda biz böyleydik sevgilim, düşündük ki şiir yazarsak temizlenir ülkemiz."

@mk4588; daha önce yazmıştım ama 3 tavsiye daha yazayım izninizle.
    kaybı kısa kesin.
    kaybı kısa kesin.
    kaybı kısa kesin.

"Kavmin yanlış tufanlardan geçip duruyor, gözlerime baka baka STOP OL, STOP OL diyorsun.. "
    :D Poker oynamayı 6. sınıfta öğrenmiştim :D Güzel bi ekibimiz vardı hala görüşürüz o arkadaşlarla :D. At yarışına girmedim hiç ama.

Delphi dediniz de aklıma geldi bak 8. sınıftayken bilgisayar öğretmenimiz bana delphiye giriş kitabı vermişti al çalış programlama öğren seversin diye :D ama LGS sınavı vardı o zamanlar hiç uğraşamamıştım. Nerden nereye işte...

Tavsiyeleriniz benim için elbette değerli. Sorduğum şeylerle alakalı her türlü herşeye açığım. Sağolun

Sayfa 311/350 İlkİlk ... 211261301309310311312313321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •