Sayfa 323/350 İlkİlk ... 223273313321322323324325333 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 2,577 - 2,584 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

Kazancınız bol başarınız daim olsun.

Şimdi twetterda sizi bulsakta kendi payımıza neyi değiştirebiliriz.
    Birisinden bol repaintli sistemimiz oldu), birisinden çalışan +1.imiz. İzmirden +1 ve çok iyi bir arkadaş.
    Twetterda bir sürü kişiyi görebiliyoruz. #popüler senedleri bulmak için twetter ve mynet güzel bir yer aslında.

Yoksa yanlışın peşinde koşan-retwett"bu kısım önemli))" yapanlar dışında bir şey yok, iki idealist ve tanıtımlar dışında.

O idealistlerde son BDDK kararı sonrasında olmayacaklar.

Aramak ve çabalamak.

2. merhabalar geldim.

Pc de sorun var onunla boğuşuyorum yeterince ilgilenemedim yazılanlarla.

Öncelikle 3ca1 çok ilginç aynı fıkrı düşünmüş olmamız. Umarım verimi arttırabilirsin.

@hector hocamın bir kaç eleştirisi olmuş bende fikirlerimi belirtmek istedim.

Öncelikle bakış açısına saygı duyuyorum fakat ben olaya şöyle bakıyorum;

Ana stratejimize yazdığımız herhangibir strateji değişiklik veya ek stratejileri niye tasarlıyoruz ? aslında totalde hepside KZ eğrimizi düzeltmek düzgünleştirmek için. Videoda tanımlanan strateji aslında kz eğrisi hiç olmadan mevcut sistemin içinede entegre edilebilirdi. Fakat çok daha uzun bir algorıtma tasarlamak gerekecekti. Yani yapılan şey kz eğrisiyle ilintili bakmamak lazım herhangibir stratejinin içine şu indikatör ile filitrelediğiniz de istatistikleriniz iyileşir demekle aynı şey. Zaten hepimiz bununla ilgilenmiyor muyuz. Stratejinize birşeyler eklemek demek kz eğrisini düzeltmek iyileştirmek demek. Bunu ister kz eğrisinde bir stratejiyle tasarla isterse ana sisteminin içine çeşitli filitre yöntemleri tasarla totalede hepimiz kz eğrisiyle ilgileniyoruz.

Vel hasılı ortaya çıkan çizgi aslına bakarsanız bir KZ eğrisi değil de tasarlanan matematiğiniz bi indikatörün çizgisel görünümü diyebiliriz. Tıpkı stratejınızın içine RSI eklemek ve bu RSI yi çizgi olarak göstermekten ibaret. Tabi illa indikatörle örneklemeyelım atıyorum şu barlarları topla çarp sonra cıkan degerın ebobunu hesapla ve bunu çizgi halınde göster. bir matematik ve bir indikatör yaratmış oldum ındıkatorun ısmınede eboberhan dedim. Bunu çizgi olarak gösterdim daha sonra bu çizgiyi aldım dedım kı 100 degerini yukarı kesınce flata geç 50 değerini aşağı kesınce işlemleri aktive et. Bu yapı benım mevcut stratejımı daha ıyıleştirmişse dolaylı olarak KZ eğrimi iyileştirmiştir. Yani sonuç olarak ne yaparsam yapayım hangi şekilde tasarlarsam tasarlayayım totalde kz eğrisi için uğraşmış oluyorum. Bu benim düşüncem tabi ki...

Stratejinin felsefesine gelirsek;

-Kz eğrisi aslında fiyatların ta kendısı sadece yönü değiştirilmiş bir biçimde sirayet etmiş oluyor yukarı gıden bır viop grafiği aşağı yonlu gıden veya aşağı yonlu gıden bır grafik yukarı yonlu gıden bır grafik şekline dönüşüyor AL SAT oklarımız sadece mevcut grafiğin yönünü değiştirilmiş bir biçimde görmemize sebep oluyor.

Genel anlamda yatayı gösterir veya trendı gosterır duzgun calısabılen bir indikatör yok. Ancak bunun ıcın belirlenen bazı ındıkatorlerde mevcut fakat bunlar da kusurlu calısıyor trend bıttı dıyor ancak sıstem sınyal degıstırmeden hala devam edebılıyor o bolgede sadece trendın hızı yavaşlamış oluyor. Veya trend bıttı dıyor ancak aslında trendın baslangıcındayız. BU tarz kusurları olunca ındıkatorlerın halıyle acaba bu durumu nasıl daha ıyı yonetebılırıze odaklanıyorsunuz.

Kz eğrisine filitre yaklaşımı ise aslında sıstemınızın calısma presıbıne en uygun yatay veya trendlı bolgelerı eleme üzerine kurulmuş bir strateji. trend follower sıstemler trendlerde kar yatayda ıse zarar yazacaktır. Kz filitreleme stratejisi sisteminizin. para kazanabıldıgı noktaları trend para kaybettıgı noktaları ıse yatay olarak tanımlamanızı saglıyor.

Eski arkadaşlar bilir trend baslayacagı zamanlarda sistemlerimiz boğulur ve cıddı zararlar yazar ve aradan 1 hafta daha geçmeden bır yone patlama görürüz. aynı şekilde çok kazandıgımızı düşündüğümüz zamanlarda ise bir yatay ve dolayısıyla sıstemlerın zarar etmeye basladıgını görürüz. Bunu yıllarca gözlemledık hatta zaman zaman foruma gırıp tum sıstemlerın zarar edıp etmedıgıne bakarak sanırım yakında patlama gelecek veya tam tersı herkes kazandıysa demekı yakında para kaybedeceğiz diye konusmusuz ve hemen ardından o bekledıgımız durumun gerçekleştiğine cogu kez şahit olduk.

Dolayısıyla bir sistem kar olarak belırlı bır doyuma ulaştı ıse pıyasa yataya dönecek yakın zaman da, veya belirli bir zarardan sonra piyasanın belirli bir tarafa patlayacağı ihtimali arttacaktır.

Yani bir nevi sisteminize özel yatay piyasamı geliyor trend dönemimi başlıyor belirlemenizi sağlıyor. Her trendde farklı sekılde gerçekleşiyor bazı trendler hızlı sısteme daha uygunken bazı trendler yavaş sisteme daha uygun oluyor.

Haliyle kz eğrisi yaklaşımı sisteminizin yakalayabildiği trendlerı trend zarar edebildiği yataylıkları yatay piyasa olarak sisteme özel tasarım yapmamıza olanak tanıyor. Buna göre bir olaslık ataması yapıyoruz.

Yani trend başlayabilir devreye gir. Trend bıtmek uzere devreden cık filitrelemesini yapıyoruz. %100 başarılı mı hayır ancak bir yaklaşım bir filitreleme mantıgı kurmamızı saglıyor.

Başka biri benzer bir yaklaşımı sıstemıne ATR, VHF, Veya ADX koyarak yapıyordur. Buda bir yöntem.

Ayrıca işlem sayısını da bir maliyet olarak görerek bu durumuda filitrelememizi sağlıyor.

İki adet MA kesiştirdiğimizi düşünelim. Malar birbirine girerek çok fazla işlem açacaktır ancak işlem maliyeti işin içine dahil olmadıgın da o bölgede ciddi bir zarar etmediğinizi düşünürsünüz. Ancak işlem maliyetleri eklendıgınde o bölge bir maxdd bölgesine dönüşebiliyor. Kz eğrisi (indikatörü) işlem maliyetlerini de baz aldıgı için o bölgede hızlı bir filitreleme yapmamıza sebep oluyor. Çünkü biz aynı zamanda işlem malyetlerinden de kaybediyor veya daha az kazanıyor KZ eğrisi filitrelerken tüm bunlarıda hesabın ıcıne dahıl etmış oluyor.

Faydaları;

-İşlem sayısını azaltıyor dolayısıyla işlem malıyetini düşürüyor.

-Bu filitre getirinizi arttırmasa bile sabit kalsa dahi, daha avantajlı çünkü; oyunun içine daha az dahil olarak aynı getiriyi üretmenize sebep oluyor. normalde 250 gün trade ederek 20,000 puan uretıyorsanız 150 gün trade ederek yine 20,000 puan üretmenizi saglıyor böylece oyunun içinde daha az kalıyorsunuz dolayısıyla olur olmadık gaplere daha az maruz kalıyorsunuz nakıtte olmanın huzuruyla aynı verimliliği üretiyorsunuz. Bunların hepsi otomatık olarak riski düşürdüğünüz anlamına geliyor. Getiri ve MAXdd değişmese bile. Daha az gün oyunda kalmak her zman daha huzurlu ve daha az rısklı olacaktır.

-Her sistemde olmasada getiriyi arttırıyor maxdd düşürüyor. pf ve karlı işlem %lerini iyileştiriyor. karda kapanan gün sayısı artıyor vb.

-Dolaylı yoldan para yönetimi uygulanmasını sağlıyor. Eğer sisteminiz totalde yukaı yonlu gidecekse, zaten bunun için sistem tasarlıyoruz getiri eğriniz gelecekte yukarı gidemeyecekse herşey boş. Herneyse getiri eğrisi yukarı gıdecekse KZ filitresinden 3 5 tane kopya oluşturarak aynı sistem üzerinde kademeli lot artışı sağlayarak sistemi aktif edebilirsiniz. Örnegın KZ eğrisi 5000 puan düşünce 10 lotla aktive olan bir sistem tasarladınız daha sonra aynı sıstemın kopyasını yaratıp düşüş parametresıne 7000 yazarsınız ve 10 lotta ona bağlarsınız, başka bir kopyaya ise 9000 düşüşte aktive ol diyerek 10 lotta ona baglarsınız.

Böylece aynı sıstemı kz eğrisi aşağı geldikçe lot kaldıraç arttırak girersiniz. Yani bir nevi trend başlama ihtimali kz eğrisi aşağı geldikçe artar haliyle ihtimal arttıkça daha çok kazanma ihtimalinizi de arttırmış oluyorsunuz.

Aynı sekilde kademeli çıkış stratejiside karal seviyesi değiştirilerek 3 adet kopyayla tasarlanabilir.

TÜm bunlardan çok önemlisi ise bence stratejinin evrensel oluşu örnegın ben desem ki arkadaşlar sisteminizin içine RSİ 80,4 ile 30,2 ye göre filitrelerseniz mukkemmel olacaktır dersem. bu evrensel olmayacaktır. Çünkü bunu uygulayan herkesın sistemi aynı yerde aktif olup aynı yerde deaktif olacak ve strateji aynı barlarda bir sürü işlem gitmesine sebep olacak kayma malıyetlerı arttıgı gibi çoğu kişi bu yöntemi uyguladıgın da stratejide (belki) çalışmaz bir hale dönüşecektir. ANcak Kz eğrisi yaklaşımı ise herkeste farklı şekillerde çalışacaktır. Çünkü genel mana da bire bir aynı kz eğrisini elde etme olaslığımız oldukça düşük kz eğrileri farklı olduguna göre filitrelemelerin aynı barlara denk gelme olasılığıda oldukça düşük kalacaktır. Bu sebeple kz eğrisi yaklaşımı evrensel oluyor.

Zaten siz değerli arkadaşlarımız için düşündüğüm ve paylaştıgım tüm yöntemler evrensel olduğu için paylaşılabilir oluyor. Evrensel olmayacak hiçbir stratejiyi paylaşamam bana zarar verir. Kısaca işe yaramadığı için değil, evrensel oluşu paylaşılmasını sağlıyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    merhabalar geldim.

Pc de sorun var onunla boğuşuyorum yeterince ilgilenemedim yazılanlarla.

Öncelikle 3ca1 çok ilginç aynı fıkrı düşünmüş olmamız. Umarım verimi arttırabilirsin.
    Hosgeldin ustad,

Twitterda Tiberius hocamin paylastigi kodla testler ve optimizasyon yaptim. Erhan2 filtresiyle sistemimin MaxDD degerini asagiya cekebildim ancak kendi kodumla ulasabildigim -7500 puan (0.035 kayma uygulanmis) kadar dusuremedim. Belki benim sistemim ozelinde bir durumdur. Ustadin kodunda 4000 DD sonrasi KZ dibinden yukari donuste 10000 KarAl kurgusu mevcut. Benim kurgumda ise DD sonrasi pozisyon acilan noktayi baz alarak bir KarAl uygulamasi var; 9000 DrawDown olursa isleme gir ve girdigin noktadaki KZ degerini baz alip KZ baz+11000e ulastiginda KarAl flata gec bekle.

Amacim kullandigim sistemin verimini artirmak. Bu oncelikle maxDD yi yukseltmeden Getiriyi artirarak ya da Getiriyi fazla asagi cekmeden MaxDD i dusurerek mumkun. Halihazirda kaldiracim ~3.3. Cevabini aradigim soru ise "kaldiracimi ne zaman ve ne kadar yukari cekebilirim?". Bu sorunun cevabi Erhan ustadin yazisinda bahsettigi para yonetimini bir bicimi aslinda.

Matriks ile Algo trade ederken ardisik cokca zararli islem sonrasi yok artik bu kadar da olmaz patlama yakin diye dusundugum donemlerde manuel olarak bir kac kez kaldiraci artirmis ve portfoye ciddi kakti saglayabilmistim. Simdi ise bir benzeri yaklasimi "ideal" terminalinde kabul edilebilir risk sinirlari icerisinde, ana algo ya ek 2. bir robota bagli tam otomatik yapmaya cok yakinim.

Kurgum tam kesinlesmese de asagidaki ornege benzer olacak:

Sermaye: 12 kont (full kaldirac), duz olsun 14,000 TL diyelim
    Ana sisteme bagli sermaye: 4 Kont
    Turev sisteme baglanacak sermaye: 2 kont
    Ana+Turev Sis. Sermaye: 6 kont (5 kaldirac)

Ana sistem tekil Getiri
    : 100,000 puan (kolay anlasilir olmasi acisindan duz rakam secildi)
    Turev sistem tekil Getiri: 31,000 puan (ana sistemin getirisine gore oransal hesaplandi)
    Bileske Getiri: 111,500 puan (ana sistemin getirisine gore kontrat dagilimi baz alinip oransal hesaplandi)

Ana sistem tekil MaxDD
    : 13,750 puan
    Turev sistem tekil MaxDD: 7,500 puan
    Birlesik MaxDD: 10750 puan

Maruz kalinabilecek maksimum sermaye erimesi: 6450 TL

Yeni MaxDD riski gorulme riskimiz her zaman var. Yeni MaxDD %10 artmis farz edersek toplam erime 7100 TL olur. Geriye kalan sermaye ile 6 kont yani konrat azaltmadan islemlere devam edebilecek.

Sonuc; toplam getiri sadece %10 artti ancak isleme sokulan sermaye %50 yukseltildigi icin portfoye yansiyan bileske getiri tam olarak %72.5 artiyor!

Daha once de yazdim bence getiri egirisinin zirvesini tahmin etmeye calismak piyasanin tepe ve dibini bulmaya calismakla esdeger. Draw Down donusunu tahmin etmeye gore cok cok daha zor. Getiri egrisi sisti diye kaldirac dusurmek yerine kaldirac ne zaman artirilabilir yaklasimi cok daha verimli olacaktir.

Niye bu kadar gevezelik derseniz? Bu forumdaki degerli dostlarin paylasimlari sayesinde Ideale gectim ve algo tasarimindaki tum sinirlari kaldirabildim. Denenmis yaklasimlar, paylasilan kodlar ve ustadlarin tecrubeleri belki normal sartlarda 3 senede gelebilecegim noktaya aylar icinde ulasmami sagladi. Dolayisiyla beni heycanladiran verimli gordugum, erhan hocamin tabiriyle global yani baska sistemelere de uygulanabilecek yaklasimlari paylasarak katki koyabiliyorsam bundan mutluluk duyarim.

Son olarak Tiberius ustad artik sadece twitter da paylasim yapacak gibi anladim. Twitterda daha aktif olma zamani geldi demekki.

4. Bugün robotlar sinyal üretmiş , fakat hiç emir göndermemiş. Bugün hiç işlem olmamış.

Sunucudan mı kaynaklıdır, İdealden mi kaynaklıdır anlayamıyorum.

Son zamanlarda sunucuya girdigimde karşıma hep idealin şifre girilen bölümü geliyor. ( Sanırım bağlantı kopunca o ekran karşıma çıkıyor)

Sizlerde de son zamanlarda böyle kopma sorunları yaşıyor musunuz?

5. Selamlar,
    Erhan hocamla tanışmam ve konuşmam sayesinde yeni ufuklar kazandım, kazandığım bu ufuklarıda sistem kurarak viop da kullanmak istiyorum
    Yaklaşık iki senedir hisse üzerinde robot çalıştırıyorum. Robot kullanma disiplinim var, kar veya zarar durumlarında müdahele etmiyorum.
    tasarladığım iki sistemi pazartesi itibariyle başlatmayı düşünüyorum.
    fakat bazı çekincelerim var, iki sistemide daha önceden hisse tarafında benzer kalıplarda robotlarda kullanmıştım, fakat viop sistemini tasarlarken iki farklı yolla filtre yaptım.
    öncelikle sistemimi İDEALGO paneli üzerinde "KAR AL", "İZLEYEN STOP" VE "KARLI İŞLEM ORAN FİLTRESİ" ile filtreledim, sonrasında Erhan hocanın sistemi ile filtreleme yaptım.
    Korkum şu, bu iki filtreleme birbiriyle ters bir etki yaratırmı?
    Sn Tiberius hocam, İdealgo da bu işlemleri yaptıktan sonra Erhan hocamın sistemi ile filtreleme yapmanın bi sakıncası varmı?
    aşağıdaki fotolarda analizi yapılan sistemler için bana önereceğiniz bir şey varmı?
    sistemlerin performanı veya tereddütlü gördüğünüz bir alan ?

ilk sistemim hızlı çalışan bir sistem.

ikinci sistemim ise daha yavaş çalışan bir sistem.

her iki sistemin birleşik getirisi

birleşik yıllık getiri oranları ise aşağıdaki gibi.

6.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Bugün robotlar sinyal üretmiş , fakat hiç emir göndermemiş. Bugün hiç işlem olmamış.

Son zamanlarda sunucuya girdigimde karşıma hep idealin şifre girilen bölümü geliyor. ( Sanırım bağlantı kopunca o ekran karşıma çıkıyor)

hesap A1 de ise onlar şifre zamanaşımı uyguluyolar. tuhaf şekilde login görünüyosunuz ama aynı tarif ettiğiniz durum oluyor. işlemler gitmiyo
    a1 de ise onu kontrol edin

7.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Bugün robotlar sinyal üretmiş , fakat hiç emir göndermemiş. Bugün hiç işlem olmamış.

Hic boyle bir sorun yasamadim. Bugun sinyal uretimi ve emir iletimi sorunsuz gerceklesmis.

Sinyal uretildigine gore ideal calisiyor. Ideal sifre bolumu karsina cikiyorsa "Pencere Otomatik Acilsin" secenegin tiklidir. Bu pencerenin acilmasi VPS internet baglantisinda kesinti olduguna isaret ediyor (ayni sifreyle baska bilgisayardan baglanilmadigni farz ediyorum). Internet kesintisi araci kurumla olan baglantinin kopmasina neden oluyor ve sonrasinda kurum tekrar login istiyor olabilir. Ayrica kuruma ozgu bir login sure siniri veya guvenlik amacli baglantiyi kesme onlemi var mi arastirmani oneririm.

8.  Alıntı Originally Posted by kenten Yazıyı Oku
    hesap A1 de ise onlar şifre zamanaşımı uyguluyolar. tuhaf şekilde login görünüyosunuz ama aynı tarif ettiğiniz durum oluyor. işlemler gitmiyo
    a1 de ise onu kontrol edin
    Şifreyi geçen ay değiştirmiştim. İnternetten girince sıkıntısız girebildim. Şifre değiştir uyarısıda vermedi.

Sayfa 323/350 İlkİlk ... 223273313321322323324325333 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •