Sayfa 256/350 İlkİlk ... 156206246254255256257258266306 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 2,041 - 2,048 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

1.  Alıntı Originally Posted by kenten Yazıyı Oku
    1-2 sene önce bu forumda çokca konuştuk
    fiyatlı emir gönderme seçeneği var , hatta bistech geçişinde değişimler vardı uygulanması gereken falan , sorunsuzca yapıldı
    orada sorun yok ama ilerisinde belki var
    emir açıkta kalırsa beklerse falan
    idealin bekleyen emir okuma yöntemi var, ayrıca C# ın bütün yetenekleri de elinizin altında
    borsa gibi bir kurtlar sofrasında , kazancınızın başkasının kaybından gelmesi gereken bir dünyada başkalarından hap gibi çözümler beklemek bence biraz yersiz
    ideal datanızı sağlıyor emrinizi iletiyor . finansal sorumluluk getirecek yükler üstlenmesini beklememek lazım bence
    Çok yanlış düşünmüşsünüz,
    Kendi düşüncelerimi ifade etmem gerekirse;
    C# bir kodlama programdır ve bu program üzerinden başka programlar yaparsınız ve C# kendi içerisinde de arayüzleri vardır misal pencere sekmeleri vardır ve bu pencere sekmeleri üzerine buton yerleştirirsiniz sonra o butona kullanıcı tıkladığında ne yapması gerektiğini kodlamayla yaparsınız örnek veriyorum hesap makinesi yapmak istediniz, butonada eşittir işaretini kullandınız, arka planda kodunu yazarsınız, kullanıcı eşittire tıkladığında algoritma yapması gereken matematik hesabını yapar ve size sonucu yazar.
    İdealin sunduğuda kullanıcıya bence bu olmalı, iyi bi arayüz kullanıcını yükünü hafifletir ki adamlar bu işi hakkıyla yapıyorlar, misal ideal algo yayınladılar, artık kullanıcı 2 tane ma kesiştirmek için tek tek kod yazıp arkasındanda robota bağlamak için tekrardan kod yazmak zorunda kalmıyor videolarını izledim bence mükemmel uygulama olmuş.
    Bizlerin istediğide zaten bu arayüzlerdir, bir çok arkadaş yazdığı kodları, otomatik emire bağlarken sorun yaşıyordu ve tek satır robot kodu yazıldı buda bizim gibi kullanıcıların işini büyük oranda hafifletti.
    Yani kısaca arayüzler nekadar çoğaltılır, kullanıcılya kod kısmı hafifletilirse tüm kullanıcıların iş yükü hafiflemiş olur.
    Tabiki bunun için binlerce seçenek vardır, hepsine tek tek cevap verilemez bunun için hem fikirim.Ama ortak paydada buluşabileceğimiz, tüm kullanıcıları etkileyen sonuçlar için arayüzler olması, hepimiz için daha iyi olur.
    Diye düşünüyorum.
    Buradaki yorumlarım ve tavsiyelerim kişisel görüşüme dayanmaktadır.Bu bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    valla genel anlamda konustum da sistemci pazarı %5 ya ediyor ya etmiyor dediler. Yani çok az kişiyiz. Hani böyle birşey yapmaya uğraşırlar mı ne kadar iş yükü yükler yüklemez analiz edecekler bir karara varacaklar umarım istediğimiz şekilde bir gelişme olur. Sonuç olarak bu bir insiyatif.

Şimdi uzun vadede bu grafiklerin yanına birde pay vadeliler vesaire gibi başka başka grafikler içinde aynı talep oluşacaktır.

Her biri ayrı ayrı programlanmak durumunda kalacaktır. Bu durumu nasıl otomatize edecekler. Bir bağlatı problemınde veri kesintisinde ne gibi sorunlarla karşılılacak bunun sorumlusu kim tutulacak gibi detaylar var.

Şu anda sorumlu hep BİST niye veriler oradan geliyor ve oldugu gibi yansıtılıyor fakat yeni bir endeks yaratıldıgında bunun versi önce bistten ideale idealdende eksiltilmiş biçimde bize gelecek. Bir hata bir yanlışlık yapılıp kazara gece verileri geliverirse herkesın robotu sapıtıverir sonradan düzeltseler bile. Sorumlu ideal terminali olarak görülecektir.

Serverlarda 2. bir veri bankası oluşacak Başında S kodlu olan Bunlar her bir periyodu için yani 1-5-30 GUN vesaire için ayrı ayrı datalar tutulacak. Yani azınlık olan %5 yani bizler buna ne kadar ihtiyaç duyuyoruz. Konuyu açmasak kimsenin birşey diyeceği yokmuş Gibi.

BENİM uykularım kaçtı bu gece saatleri haberinden sonra ancak sistemcilere bakıyorum hiçbirinde kaygı yok gibi. Biran için tüm topıkteki sistemciler ya battı çekti gitti hepsi yada ciddi bir yatırımları olmadıgı için kimse sallamıyor bu olayı diye düşündüm.

Herhalde benden başka ideale bu konuda ne planladıklarını soranda olmamış.

Bizim için çok önemli bir konu. GECE dataları eklenirse ve opsiyon tanınmazsa işimiz çok zor, akşam flata geçsek bile indikatorlerımızı etkileyecek. Modellerimiz bozulacak. Yeteri kadar GECE verisi elde edene kadar yeni sistem tasarlamak ve bu sistemlerin istatistiklerine güvenmek oldukça zor olacak.

Yeteri kadar gece veriside kimbilir kaç yıllık Kimiisine göre 2 yıllık kimsine göre 5 yıllık. Kaldı ki bu veriler geldiği an belkide geçmiş verilerimizin hepsini çöpe atmak durumunda bile kalabiliriz.

Bu durumda matrıkstekiler gibi 6 aylık verilerle overfitting sistemler tasarlamaya başlar gelecek ayda batarız.

Hadi bu çok pesimist oldu. İyi tarafından bakalım.

Bu veriler belkide sistemlerimizi okadar bozmayacak aksine sabah açılış gapleri yemekten bir nebze kurtaracak diyebiliriz.

İyiye yormaya çalışıyorum da abi fiyatlamanın ve hacmın yetersiz olacağını inanıyorum. Olayın iyi tarafından bakmayı mantıklı görmüyorum çünkü kendim dahi inanamıyorum. DOW ve DOLARA bakıp endeksı fiyatlamaya calısacaklar bu iki parametre fiyatlama için ne kadar yeterli bari pay vadelileride açsalardı BİST30 değilmi fiyatladığımız şey abi şimdi neye dayanarak BİST30 fiyatlayacaklar SAÇMA!!!

Fiyatlamanın doğru olmayacağı bilindiği için hacimsiz bir piyasayla karşı karşıya kalacaz. Buda ikinci bir sorun saçma sapan bar uzamaları cins cins hareket dahi olabilir.

ÖFF öFFFF Tam parayı vuracam diyom önüme taş koyuyorlar arkadaş ne çektim bee

su an bekleyen emir yok diye biliyorum algo tarafında. Zaten bar kapanmadan emır yollayamıyorsun kı nasıl olacak algoları degıstırmen lazım.
    Geçişe kadar vurursun parayi Erhan canini sikma . Karar verici biz olmadiğimiza göre önce durumu görelim sonra da adapte olmaya çalişalim, zaten başka yapacak bişey yok şimdilik. Ayrica işleyen bir piyasayi grafikte yok saymak çok mantikli gelmedi bana. Yine de görmeden bişey diyemeyiz.

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    valla genel anlamda konustum da sistemci pazarı %5 ya ediyor ya etmiyor dediler. Yani çok az kişiyiz. Hani böyle birşey yapmaya uğraşırlar mı ne kadar iş yükü yükler yüklemez analiz edecekler bir karara varacaklar umarım istediğimiz şekilde bir gelişme olur. Sonuç olarak bu bir insiyatif.

Şimdi uzun vadede bu grafiklerin yanına birde pay vadeliler vesaire gibi başka başka grafikler içinde aynı talep oluşacaktır.

Her biri ayrı ayrı programlanmak durumunda kalacaktır. Bu durumu nasıl otomatize edecekler. Bir bağlatı problemınde veri kesintisinde ne gibi sorunlarla karşılılacak bunun sorumlusu kim tutulacak gibi detaylar var.

Şu anda sorumlu hep BİST niye veriler oradan geliyor ve oldugu gibi yansıtılıyor fakat yeni bir endeks yaratıldıgında bunun versi önce bistten ideale idealdende eksiltilmiş biçimde bize gelecek. Bir hata bir yanlışlık yapılıp kazara gece verileri geliverirse herkesın robotu sapıtıverir sonradan düzeltseler bile. Sorumlu ideal terminali olarak görülecektir.

Serverlarda 2. bir veri bankası oluşacak Başında S kodlu olan Bunlar her bir periyodu için yani 1-5-30 GUN vesaire için ayrı ayrı datalar tutulacak. Yani azınlık olan %5 yani bizler buna ne kadar ihtiyaç duyuyoruz. Konuyu açmasak kimsenin birşey diyeceği yokmuş Gibi.

BENİM uykularım kaçtı bu gece saatleri haberinden sonra ancak sistemcilere bakıyorum hiçbirinde kaygı yok gibi. Biran için tüm topıkteki sistemciler ya battı çekti gitti hepsi yada ciddi bir yatırımları olmadıgı için kimse sallamıyor bu olayı diye düşündüm.

Herhalde benden başka ideale bu konuda ne planladıklarını soranda olmamış.

Bizim için çok önemli bir konu. GECE dataları eklenirse ve opsiyon tanınmazsa işimiz çok zor, akşam flata geçsek bile indikatorlerımızı etkileyecek. Modellerimiz bozulacak. Yeteri kadar GECE verisi elde edene kadar yeni sistem tasarlamak ve bu sistemlerin istatistiklerine güvenmek oldukça zor olacak.

Yeteri kadar gece veriside kimbilir kaç yıllık Kimiisine göre 2 yıllık kimsine göre 5 yıllık. Kaldı ki bu veriler geldiği an belkide geçmiş verilerimizin hepsini çöpe atmak durumunda bile kalabiliriz.

Bu durumda matrıkstekiler gibi 6 aylık verilerle overfitting sistemler tasarlamaya başlar gelecek ayda batarız.

Hadi bu çok pesimist oldu. İyi tarafından bakalım.

Bu veriler belkide sistemlerimizi okadar bozmayacak aksine sabah açılış gapleri yemekten bir nebze kurtaracak diyebiliriz.

İyiye yormaya çalışıyorum da abi fiyatlamanın ve hacmın yetersiz olacağını inanıyorum. Olayın iyi tarafından bakmayı mantıklı görmüyorum çünkü kendim dahi inanamıyorum. DOW ve DOLARA bakıp endeksı fiyatlamaya calısacaklar bu iki parametre fiyatlama için ne kadar yeterli bari pay vadelileride açsalardı BİST30 değilmi fiyatladığımız şey abi şimdi neye dayanarak BİST30 fiyatlayacaklar SAÇMA!!!
    Erhan hocam aynı düşüncelere bende giriyorum, kafamda deli sorular.
    Piyasayı görmeden de birşey söyleyemiyoruz ki.
    +3 -3 olayını yapmalarının nedeni piyasa hacimsiz olacaklarını bildikleri için, extrem hareketlerin yaşanmasından korktuklarındandır, misal dolarda gece saatlerinde çok anormal barlar oluşabiliyor, bir bakıyorsun 5 de gezinen dolar bir anda 6 küsür olmuş sonra tekrar eski haline dönmüş, burdada aynı hareketler olması sistemleri fena halde patlatır.
    Herşeyi geçtim piyasa yatay kalsa bile sistemlerin backtestlerini mutlaka bozcaktır, ve bu yatay piyasa veya ciddi dalgalanmalı akşam saatleri, sistemlerinde indikatörlerini mutlaka bozacaktır.
    Birde bunlara ek, şartlı emir koydular, oda sistemler için ayrı bi muamma oldu, gündüz piyasa emir gir, akşam limitliye dön, veyada tamamen limitleye dön ne yapacağımızı şaştık kaldık.
    Madem akşam seansından bukadar korkuyorsun, +3 -3 getirme gereği duyuyorsun, yetmiyor, şartlı emir getiyorsun ozaman neden akşam seansları açılıyor? sadece kumarcıların akşam ihtiyaçlarını karşılamak için mi?
    Buradaki yorumlarım ve tavsiyelerim kişisel görüşüme dayanmaktadır.Bu bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

4.  Alıntı Originally Posted by umit_ykoc Yazıyı Oku
    Geçişe kadar vurursun parayi Erhan canini sikma . Karar verici biz olmadiğimiza göre önce durumu görelim sonra da adapte olmaya çalişalim, zaten başka yapacak bişey yok şimdilik. Ayrica işleyen bir piyasayi grafikte yok saymak çok mantikli gelmedi bana. Yine de görmeden bişey diyemeyiz.
    Bu baslamadan yani mevcut verilerimizi bozmadan bir cozum uretsek daha iyi olacak eski verilerimize gece verisi eklenirse elimizde datalarda bozulacak.

Simdi ben soyle dusundum aslinda bist ne demis.

Istersen katil istersen gece seansina katilma demis yani gece olan hareketler deki kar zarari yansitmam sana aksam kactan kapandiysa uzlasma oradan hesaplanir. Gece isleme girmedigin surece olusacak fiyat hareketlerinden etkilenmezsin kar zarar yazmassin mc yemezsin senin uzlasman aksam bitti. Sabah nerden acilirsa tekrar kar zarar hesaplanir demis.

Bu ne demek bist gece seansina katilmak ve katilmamak seklinde bir opsiyon tanimis yatirimciya zorunlu birakmamis yani.

Gece olusan fiyat hareketlerinde isleme girmedigin sure mc sinirinda bile olsan ve gece olusan fiyattan dolayi mc bile yesen onemi yok ben sabah acilisina bakarim cunku sen islem acmadin gece diyor.

Eger zorunlu biraksaydi mc yerdin olusan fiyat hareketinden dolayi islemi kapatmak degistirmek ve olusan harekete gore strateji gelistirmen gerekirdi cunku olusan hareket senin portfoyunu etkileyecekti.

Fakat girmezsen seni etkilemez demis.

O halde ben sistemcide olsam manuelcide olsam gece islem yapmama ve fiyatlari gormezden gelme secenegim var cunku en basta bist girmezsen pozisyona gormezden gelmis oluruz diyor yani bir opsiyon taniyor. Bist goruyorda biz gormezden gelmis gibi yapmiyoruz aslen yani piyasanin disinda bambaska bir grafikle islem veya strateji uydurmuyoruz.

Bistin bize tanidigi gece seansina katilmak veya katilmama opsiyonunu veri terminalindede boyle bir opsiyon taninsa iyi olur diyoruz.

Ozellikle benim dikkat cekmek istedigim nokta tamda bu.

Bistin opsiyon olarak tanidigi bir grafigi veri terminallerinde de opsiyon olarqk taninmasi.

Dusunun manuel trade eden birisiniz gece seansinda islem acmadiginiz surece fiyat hareketleri ne olmus diye bakmaniza gerek yok cunku sizi etkilemiyor gece fiyat hanyayada ciksa konyayada ciksa sizi tek ilgilendiren sabah nereden acildigi.

Dogrumuyum tam tarif ettigim gibi bistin aciklamasinda yaziyor aynen soyle demis.

"Borsa istanbul tarafindan yapilan duzenlemelerle aksam seanslarina katilmak istemeyen uyelerin fiyat degisimlerinden etkilenMESININ ONUNE GECILECEK"

Yani sen aksam seansinda islem acmassan fiyat degisiminden hicbirsekilde etkilenmezsin diyor

Yani geceyi gormezden gelmis oluyor.

Bu konuda anlastiysak bunun bist tarafindan yatirimciya taninan bir opsiyon oldugunda hem fikir olmusuzdur.

Okey o halde eger idealde uygun gorurse ayni opsiyonu veri olarak bizede tanisin.

Bir ozellik sildirmiyoruz bir ozelligi cope atip diger ozelligi getirmiyoruz.

isteyen ben gece seanslarina opsiyonunu kullanmak istiyorum der sistemini vip-vipx030 a koyar onun sinyallerine veya o grafikteki teknik trendlere formasyonlara gore islemini acar.

Isteyen svip-vipx030 grafigine bakar onu kullanarak cizgilerini cizer sistemini kurar.

Nede olsa ayni opsiyon BIST in kendisi tarafindanda taninmis bir opsiyon yani veri terminali kafasina gore grafik yok etmis olmuyor bistin sundugu opsiyonu terminal olarak sunmus oluyor.

Mantiksiz mi dusunuyorum sizce ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. kendimi ifade edebildim mi bilmiyorum

BİST'in kendisi bile akşam seansları sanki ayrı bir seans ayri bir piyasa gibi değerlendirmiş.

2 adet önemli açıklama var.

1- Borsa istanbul tarafindan yapilan duzenlemelerle aksam seanslarina katilmak istemeyen uyelerin fiyat degisimlerinden etkilenMESININ ONUNE GECILECEK.

Yani mc filanda yesen boş pozu kapatmak zorunda değilsin seni etkilememiş gibi varsayabilirsin demiş.

2- Akşam oluşan fiyat hareketlerinin hiçbirisi gün sonu uzlaşmayı ve vade sonu uzlaşma fiyatlarında hesaba katılmayacak demiş.

Şimdi DİKKAT gece oluşan fiyat hareketleri hem MC yedirmiyor hem uzlaşmaya etkisi yok hemde vade sonu uzlaşmasında da etkisi yok.

BİST bu fiyat hareketini görmezden gelmiş mi gelmemiş mi ?

Gece seansları bu açıklamaya bakınca yatırımcı için bir opsiyon veya ikinci bir piyasa gibi sunulmuş.

Hani lan bıktım sizden GAP oluyor deyip deyip duruyorsunuz. Madem GAP lerden bıktınız alın size bir opsiyon geceden işleme girebilirsiniz demiş.

Benim anladıgım bu açıklamara göre bu yatırımcı için bir opsiyon piyasanın gerçekliğine etkisi yok gibi.

Yani oluşan birşeyi oluşmamış gibi varsayma opsiyonunu BİST kendisi yapmış zaten.

Bu sebeple eğer uygun olursa bence İdealde bir opsiyon bıraksın dileyen geceleri dahil olan grafikte strateji teknık analiz çizsin dileyen gecelerde dahil olanda strateji kursun.

Böyle bir opsiyon açılmasının kimseye bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Ancka ideal veri terminali bunu uygun gorur veya görmez görmez.

Orasına birşey diyemeyiz. Tabi takdir idealin biz sadece olursa iyi olabilir diyebiliyoruz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6. Zayıf bir ihtimalde olsa belkide yeteri kadar derinlik olur ve avantaja çevirebiliriz...
    hemen olmasada bir süre sonra güzel olabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    kendimi ifade edebildim mi bilmiyorum
    ...
    Erhan hocam cok guzel ozetledin.

Islemler normal seansin devami seklinde kesintisiz olarak 23:00 e kadar devam ediyor olsaydi, aksam seansini gormezden gelmek dogru bir secim olmayabilirdi. Planlanan haliyle aksam seansina katilip katilmamak bence de opsiyon olarak sunulmus bir imkan. Kademelerin bos olmasi durumunda ciddi kayma maliyetleri olusacaktir. Ayrica aksam seansinda Piyasa fiyatindan emir iletimi yok. PYS emir tipinin olmayisinin kademelerin bos olmasinda fazladan bir etkisi olacagini tahmin ediyorum.

Alis/satis kademesinin 20 kademe altina/ustune limit emir gondererek PYS sorunu belki asilabilir ve emirlerin asili kalmasina cozum bulunabilir. Ozellikle hizli sistemler aksam seansinda kayma maliyeti kaynakli ciddi zararlar yazabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    kendimi ifade edebildim mi bilmiyorum

BİST'in kendisi bile akşam seansları sanki ayrı bir seans ayri bir piyasa gibi değerlendirmiş.

2 adet önemli açıklama var.

1- Borsa istanbul tarafindan yapilan duzenlemelerle aksam seanslarina katilmak istemeyen uyelerin fiyat degisimlerinden etkilenMESININ ONUNE GECILECEK.

Yani mc filanda yesen boş pozu kapatmak zorunda değilsin seni etkilememiş gibi varsayabilirsin demiş.

2- Akşam oluşan fiyat hareketlerinin hiçbirisi gün sonu uzlaşmayı ve vade sonu uzlaşma fiyatlarında hesaba katılmayacak demiş.

Şimdi DİKKAT gece oluşan fiyat hareketleri hem MC yedirmiyor hem uzlaşmaya etkisi yok hemde vade sonu uzlaşmasında da etkisi yok.

BİST bu fiyat hareketini görmezden gelmiş mi gelmemiş mi ?

Gece seansları bu açıklamaya bakınca yatırımcı için bir opsiyon veya ikinci bir piyasa gibi sunulmuş.

Hani lan bıktım sizden GAP oluyor deyip deyip duruyorsunuz. Madem GAP lerden bıktınız alın size bir opsiyon geceden işleme girebilirsiniz demiş.

Benim anladıgım bu açıklamara göre bu yatırımcı için bir opsiyon piyasanın gerçekliğine etkisi yok gibi.

Yani oluşan birşeyi oluşmamış gibi varsayma opsiyonunu BİST kendisi yapmış zaten.

Bu sebeple eğer uygun olursa bence İdealde bir opsiyon bıraksın dileyen geceleri dahil olan grafikte strateji teknık analiz çizsin dileyen gecelerde dahil olanda strateji kursun.

Böyle bir opsiyon açılmasının kimseye bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Ancka ideal veri terminali bunu uygun gorur veya görmez görmez.

Orasına birşey diyemeyiz. Tabi takdir idealin biz sadece olursa iyi olabilir diyebiliyoruz.
    Bu kadar uzun yazipta kendini ifade edememen zaten yakişmazdi , ideal yetkilileri ne karar verir bilemiyorum ama ben durumu görmekten yanayim şimdilik.

Sayfa 256/350 İlkİlk ... 156206246254255256257258266306 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •