Alıntı Originally Posted by 3c1a Yazıyı Oku
Aksam nakite gecisi sistemlerimde 13 yillik veriyle test ettim; ne maxDD ne de getiriye bir katkisini gormedim. Tersine az islem yapan sistemimde islem sayisindaki artisin toplam getiriyi ciddi oranda asagiya cektigini hatirliyorum (komisyon ve kayma). Bence nakite gecisin tek artisi cok ekstrem bir durumda belki 10/20 yilda birkac defa olabilecek -%10 uzeri gap riskini tasimamak olabilir. Mart ayinda yasayarak gordugumuz uzere sistem her gapte terste kalacak diye bakmamak lazim. Aksam nakite gecis gun ici cok agresif islem yapacak bicimde tasarlanmis sistemler disinda bir fayda saglamaz diye dusunuyorum.

Bence piyasanin gercegi Erhan hocam, en azindan simdilik. Bir cogumuz sistemlerini geriye donuk 13 yillik veriyle test ediyor. Bu veri icerisinde buyuklu kucuklu onlarca gap zaten var. Aksam seansina dahil olmama tercihimin nedenlerinden biri de sistemimin gaplari eskiden oldugu gibi yasamasini istememdi. Aksam seansindaki 5 saat boyunca DOW ve DAX a gore savrulup ertesi sabaha kadar kalan 10 saatte baska bir gap riskini tasimanin kriz donemlerinde bir fayda saglamak bir yana zarar ettirebilecegini yasayarak gorduk. VIOP seans suresi DOW a esitlenirse iste o zaman bakisim degisir.
katılıyorum bende daha önce hergun nakıte geçişi test ettiğimde kayma komısyondan dolayı net üretim düştü. Ancak bir yandan da sistemi tasarlarken aslında bılerek veya bılmeyerek bu gaplere doğru girmesini sağlıyor. HOŞ ben hiçbir gap için özel bir ayar yapmıyorum ama yinede istemeden de olsa gapleri doğru bılmeye evrimleşmiş olabilir sistem. Buda sistemi sağlıksız bir sistem yapar. Kaliteli sistem gün içi hareketlerde para kazanmalı gapler biraz şans eseri kar veya zarar oluşturuyor.

İşin felsefesine dalarsak bunlarda piyasanın bir gerçeği sistemimizde bu gerçek yokmuş gibi varsaymakta doğru olmayabilir. Sonuç olarak piyasa bir yerlere gidiyor ve geliyor gaplerde nakite geçersek bu git gel olmuyormuş gibi varsaymış oluruz. Ayrıca gapler ek bir fırsatta tanıyor sistemler için mesela doğru bir gap çok iyi bir noktadan kar al yapmasını sağlıyor sistemin normalde orada kar al yapma imkanın olmayabilir. Ama gapler bu nimetten yararlanmanı sağlıyor. Tam tersi senaryoda da hem sistem ters sinyal yakıyor birde tepkiden dolayı bir tam gapı yediğin gibi yarısınıda tepkiden veriyorsun. oluyor sana 1,5 gap. Psikolojisine gelirsek. Evet her gun nakıtte olmak çok huzurlu hissetirecektir. Fakat muhtemelen getiriden inanılmaz fedakarlık yapman gerekiyor.

Ben bunun yerine şimdilik daha düşük kaldıraçla sistemin nakite geçmemesinden yanayım. Psikolojık olarak kendını rahat hıssetmeyenler daha az riske girmiş olur temel mesele buysa.

Birde şu yöntemde uygulanabilir gaplere ters girmekten korkuluyor ıse her gun aksam ŞORT açsın sistem. Çünkü Gaplerin büyük bir kısmı Aşağı yönlü gapler oluyor en azından korkutucu boyutta olanlar. Totalde daha karlı olacağını sanıyorum nakıte geçmekten iyidir. Hem işlem sayısınıda nakıte geçmeye nazaran daha az etkiler. Bunu ilerde deneyeceğim.