Alıntı Originally Posted by ikinciyeni Yazıyı Oku

...eleştirinizde sadece şu noktaya katılmıyorum, benim yaptığım şey de her ne kadar manuel trade olsa da ölçülemez değil. matematiksel ve bilimsel olduğunu düşünüyorum, sadece hesaplattığım verileri, çizdirdiğim grafikleri program yerine ben yorumlayip karar veriyorum. (yani hala buna tam anlamı ile manuel grade demiyorum ben, o daha farklı bir şey bence)...
Sayenizde bu baslik tekrar canlandi, cok da iyi oldu. Degisik bakis acilari, yaklasimlar gormek ve uzerine yapilan tartismalar bence herkes icin cok faydali. Paylastiginiz 2 aylik sonuclar cok etkileyici, devamini dilerim.

Yari otomatik bir yaklasimin olculebilirligi konusunda dusunculerim soyle. Back-test yaparken belki yuzlerce yorumu gecmise bakip ayni tutarlilikta yapabilmek bana pek mumkun gelmiyor. Gecmis verileri yorumlarken sonraki barlari goruyor olmaniz objektif bakmaniza engel. Ayrica gelecekte duygularinizdan %100 arinip surekli ayni tutarlilikta yorum yapacaginizdan nasil emin olabiliyorsunuz?

Programlamada oldukca donanimli oldugunuz halde yari otomatik bir sisteme donmeniz cok sasirtici.

Trade konusunda fazlasiyla tecrubeli gorunuyorsunuz. Bildiginiz seyleri tekrar etmek gibi olacak belki ama yazmadan gecemeyecegim:

Manuel trade ederken kaybetmemek ve bunu cok uzun bir sure saglayabilmek oldukca zor. Ardarda 20 kez dogru seyleri yapar planlarinizi hatasiz uygularsiniz. Ancak bir gun gelir tek 1 kez olmayacak bir terslik olur (isiniz yogun olur bakamazsiniz, internet gider vs.) veya size hep dogru yolu gostermis hatasiz calisan bir teknik analize guvenip prensiplerinizi esnetirsiniz ve olan olur. Manuel trade ile kazanc imkansizdir demiyorum. Agresif bicimde yapilan manuel trade cok yorucudur ve bir o kadar da zordur. Cok sabirli, secici, hic zorlamayip asiri disiplinli olunubilirse buyuk firsatlar yakalanabilir.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

.. Denemek ve mümkün oldugunca HIZLA BATMAYA CALISIN! BATIN YAW NOLACAK ORADAN ELDE ETTİĞİNİZ TECRÜBELERLE DAHA İYİYE YOL ALACAKSINIZ BUNDAN DAHA İYİ BİR DERS YOK!...
Yasanmisliklardan alinacak derslerin ve edinilen tecrubenin bu yollardan gecmis kisileri dinleyerek/okuyarak kolay kolay kazanilamayacagi kesin. Sunu eklemeliyim; manuel/algo farketmez trade etmeye yeni baslayanlar 1 kont ile baslayin ve asla hirs yapmadan birkac sene pisin. Batsaniz da bedeli agir olmaz.