Sayfa 324/350 İlkİlk ... 224274314322323324325326334 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 2,585 - 2,592 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

1. [IMG][/IMG]

Çoğu zaman saat 18:30 da seans kapanışında kontrol ediyorum. Son zamanlarda bu ekranla sürekli karşılaşıyorum.

Bugünkü ayarlarda böyleydi. Bu ayarıda 1 hafta önce idealin yönlendirmesiyle yapmıştım.

2.  Alıntı Originally Posted by mossin Yazıyı Oku
    ...
    aşağıdaki fotolarda analizi yapılan sistemler için bana önereceğiniz bir şey varmı?
    sistemlerin performanı veya tereddütlü gördüğünüz bir alan ?
    MaxDD degeriniz bence yuksek. Bileske sistemi baz alirsak -23000 puan sermaye erime riski var, kabaca ~2.8 kaldirac asilirsa konrat azaltmaniz gerebilecek. Getiri egriniz son donemde MaxDD yenileyecek gibi duruyor. Guvendiginiz, psikolojinize uygun bir kurgu ise sistemi devreye almanin tam zamani olabilir (overfitting riski yok diye farzediyorum).

Kayma olarak ben de tum hesaplamalarimda 0.035 kullaniyorum. Sistemlerimde gozlemledigim genelde 1 kademe kaymanin pek asilmadigi yonunde. Cogu kez 0 kayma hatta bazen hizli islemler gectiginde negatif kayma bile mumkun. Odediginiz komisyon dusukse ve isleme giren konrat miktariniz cok buyuk degilse (<50 kontrat) 1 kademeden fazla kayma yasanmayacagini farz ederek bence 0.025 kayma hesabi kullanabilir. Ozellikle cok islem yapan sistemlerin bazilarina 0.035 kayma uygulayip haksizlik yapiyor olabiliriz. Sisteminizi devreye aldiktan sonra gercek emirlerin kayma istatistikleri alinmali, 1 kademe kaymanin asilmadigi teyit edilmeli.

3.  Alıntı Originally Posted by 3c1a Yazıyı Oku
    Hic boyle bir sorun yasamadim. Bugun sinyal uretimi ve emir iletimi sorunsuz gerceklesmis.

Sinyal uretildigine gore ideal calisiyor. Ideal sifre bolumu karsina cikiyorsa "Pencere Otomatik Acilsin" secenegin tiklidir. Bu pencerenin acilmasi VPS internet baglantisinda kesinti olduguna isaret ediyor (ayni sifreyle baska bilgisayardan baglanilmadigni farz ediyorum). Internet kesintisi araci kurumla olan baglantinin kopmasina neden oluyor ve sonrasinda kurum tekrar login istiyor olabilir. Ayrica kuruma ozgu bir login sure siniri veya guvenlik amacli baglantiyi kesme onlemi var mi arastirmani oneririm.
    Üç ihtimal akla geliyor.

1-Aracı kurumla ilgili olarak ;
    A : İdeale aracı kurumu eklemeyip login etmeme ( Login giriş yapılıydı aylardır öyle)
    B: Aracı kurumun internetinin kopup , emir alıp vermesinin devre dışı kalması ( Eski kurumumda oluyordu , fakat A1 bugün oldugunu zannetmiyorum )
    C- Şifre degiştir uyarısı ile aracı kuruma emir iletilememesi.( Şifre değiştir uyarısı sitesine girince karşıma çıkıyordu, fakat böyle bir şey karşıma çıkmadı.

2- Sunucu Kaynaklı
    İnterneti gitmiştir yada ideal kapalı kalmıştır. (Israrla sordum kesinti varmı diye yok dediler, idealde bugün açıktı)

3- İdeal Kaynaklı
    İdealin sunucu tarafında bir sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by 3c1a Yazıyı Oku
    MaxDD degeriniz bence yuksek. Bileske sistemi baz alirsak -23000 puan sermaye erime riski var, kabaca ~2.8 kaldirac asilirsa konrat azaltmaniz gerebilecek. Getiri egriniz son donemde MaxDD yenileyecek gibi duruyor. Guvendiginiz, psikolojinize uygun bir kurgu ise sistemi devreye almanin tam zamani olabilir (overfitting riski yok diye farzediyorum).

Kayma olarak ben de tum hesaplamalarimda 0.035 kullaniyorum. Sistemlerimde gozlemledigim genelde 1 kademe kaymanin pek asilmadigi yonunde. Cogu kez 0 kayma hatta bazen hizli islemler gectiginde negatif kayma bile mumkun. Odediginiz komisyon dusukse ve isleme giren konrat miktariniz cok buyuk degilse (<50 kontrat) 1 kademeden fazla kayma yasanmayacagini farz ederek bence 0.025 kayma hesabi kullanabilir. Ozellikle cok islem yapan sistemlerin bazilarina 0.035 kayma uygulayip haksizlik yapiyor olabiliriz. Sisteminizi devreye aldiktan sonra gercek emirlerin kayma istatistikleri alinmali, 1 kademe kaymanin asilmadigi teyit edilmeli.
    Çok teşekkürler,
    Erhan hocam da benzer şeyler söyledi. max.dd 23 bin bileşkede çıkıyor, sizin sistemlerde bu kaç seviyesinde?
    şuan halen üçüncü bir sistem üzerinde çalışıyorum. 14 senede 900 işlem sayısı gerçekten az sanırım.
    İlk başlangıç olarak 2-2 olmak üzere 4 kontratla sistemleri canlı gözlemleyeceğim, 3-5 alım satım sonrasında kontratları arttırmayı düşünüyorum.
    0.035 max değer olarak hesaplasak düşük olursa zaten ekstra kar olmuş olur, komisyon oranım borsa payı dahil 10 binde 1.4 civarı.

5.  Alıntı Originally Posted by mossin Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler,
    Erhan hocam da benzer şeyler söyledi. max.dd 23 bin bileşkede çıkıyor, sizin sistemlerde bu kaç seviyesinde?
    şuan halen üçüncü bir sistem üzerinde çalışıyorum. 14 senede 900 işlem sayısı gerçekten az sanırım.
    İlk başlangıç olarak 2-2 olmak üzere 4 kontratla sistemleri canlı gözlemleyeceğim, 3-5 alım satım sonrasında kontratları arttırmayı düşünüyorum.
    0.035 max değer olarak hesaplasak düşük olursa zaten ekstra kar olmuş olur, komisyon oranım borsa payı dahil 10 binde 1.4 civarı.
    İki sisteminde max dd si bayagı yüksek. İkisinide kullanınca anca 23 bine düşmüş. Benim sisteminde getirisi sizinki ile aynı puanı üretiyor. Bileşkede 16 bin puan max dd var.

Birde yıl bazlı performans tablosuna bakınca yıl bazında sistemin zarar ettiği yıllar var. Bence bir sistem yıl bazında zarar etmemelidir. Üzerinde biraz daha çalışın bence yada sistemin içine terse düşünce stop olup flata geçsin gibi bir şey ekleyip öyle bir gözlem yapın.

6.  Alıntı Originally Posted by mossin Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler,
    Sabahki yazimda kullandigim sistemin MaxDD detayini ve bunu daha asagi nasil cekmeyi planladigimi bulabilirsiniz.

14 senede 900 işlem sayısı gerçekten az sanırım.
    Evet biraz az duruyor. Ama bence esas onemli olan Getiri egrisinin lineerligi, MaxDD degeri ve sizin psikolojinize uygunlugu. Tum sistemlerde islem sayisinin optimum oldugu bir denge islem sayisi vardir. Cok islemle milyonluk getiriye ulasmak mumkunmus gibi gorunse bile kayma etkisi tum getiriyi goturup negatife bile gecirebilir. Benzer sey maxDD icin de gecerli. Optimizasyon yaparken muhakkak MaxDD degerini de hesaplattirip ve parametre secerken dusuk MaxDD olanlari yuksek getiriden daha fazla onemseminizi oneririm. Parametre secimini birlesik sistem getirisinden kayma dusulmus performanslara bakarak yapmanizi tavsiye ederim.

7.  Alıntı Originally Posted by 3c1a Yazıyı Oku
    Sabahki yazimda kullandigim sistemin MaxDD detayini ve bunu daha asagi nasil cekmeyi planladigimi bulabilirsiniz.

Evet biraz az duruyor. Ama bence esas onemli olan Getiri egrisinin lineerligi, MaxDD degeri ve sizin psikolojinize uygunlugu. Tum sistemlerde islem sayisinin optimum oldugu bir denge islem sayisi vardir. Cok islemle milyonluk getiriye ulasmak mumkunmus gibi gorunse bile kayma etkisi tum getiriyi goturup negatife bile gecirebilir. Benzer sey maxDD icin de gecerli. Optimizasyon yaparken muhakkak MaxDD degerini de hesaplattirip ve parametre secerken dusuk MaxDD olanlari yuksek getiriden daha fazla onemseminizi oneririm. Parametre secimini birlesik sistem getirisinden kayma dusulmus performanslara bakarak yapmanizi tavsiye ederim.
     Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    İki sisteminde max dd si bayagı yüksek. İkisinide kullanınca anca 23 bine düşmüş. Benim sisteminde getirisi sizinki ile aynı puanı üretiyor. Bileşkede 16 bin puan max dd var.

Birde yıl bazlı performans tablosuna bakınca yıl bazında sistemin zarar ettiği yıllar var. Bence bir sistem yıl bazında zarar etmemelidir. Üzerinde biraz daha çalışın bence yada sistemin içine terse düşünce stop olup flata geçsin gibi bir şey ekleyip öyle bir gözlem yapın.
    İlginiz ve cevabınız için çok teşekkürler, max dd oranını birleşik sistemde -13.138 puana düşürdüm, ortalama getiri ise 303,070 puan / yıllık bazda 21,648 puan ortalamayı yakaladım.
    bahsettiğiniz gibi artık birleşik sistemde yıl bazında zararlı geçen yıl yok.
    birleşik getiri eğrisini nasıl daha doğrusal yapabilirim bir yandan onu düşünüyorum.
    her iki sistemde vade sonlarında nakite geçiyor, ve kayma oranı 0.035
    hesaplamalar 2007 yılından bu güne hesaplanmıştır.
    2007-2020 arası yıllık getiri 21.648 puan
    2011-2020 arası olarak bakıldığında ise 22.400 puan civarında oluyor.
    max dd oranınına yakalandığım yer ise 2016 2. ve 4. ay arası.
    Fikirleriniz benim için çok değerli, sizlere ve Erhan hocama tekrar teşekkür ederim.

8.  Alıntı Originally Posted by mossin Yazıyı Oku
    İlginiz ve cevabınız için çok teşekkürler, max dd oranını birleşik sistemde -13.138 puana düşürdüm, ortalama getiri ise 303,070 puan / yıllık bazda 21,648 puan ortalamayı yakaladım.
    bahsettiğiniz gibi artık birleşik sistemde yıl bazında zararlı geçen yıl yok.
    birleşik getiri eğrisini nasıl daha doğrusal yapabilirim bir yandan onu düşünüyorum.
    her iki sistemde vade sonlarında nakite geçiyor, ve kayma oranı 0.035
    hesaplamalar 2007 yılından bu güne hesaplanmıştır.
    2007-2020 arası yıllık getiri 21.648 puan
    2011-2020 arası olarak bakıldığında ise 22.400 puan civarında oluyor.
    max dd oranınına yakalandığım yer ise 2016 2. ve 4. ay arası.
    Fikirleriniz benim için çok değerli, sizlere ve Erhan hocama tekrar teşekkür ederim.
    Tekil MaxDD degerleri -20binin uzerindeki 2 sistemden bileskesi -13bin maxDD dusus etkileyici! Sistemler birbirlerinin zayif bolgelerini guzel kapatmislar demekki. Siz sistemi devreye aldiktan sonra 2012 ve 2016 dakine benzer maxDD yenilenen yatay doneme denk gelirseniz psikolojik olarak basta zorlayabilir.

Su haliyle 3 kaldiracla robota baglanabilir duruyor. Gelecekte -20000 puan maxDD yenilemesi olsa bile basladiginiz konrat sayisiyla oyunda kalirsiniz. Gelecekteki performansini bir sure izler ve gecmis performansindan sapmanin az olduguna kanaat getirirseniz kaldirac dogru zamanlamayla 4'e yukseltilebilir. 4 kaldirac ile -15000 puanlik erimeye kadar kontrat azaltmadan oyunda kalabileceksiniz.

Vade sonu nakite gecmeyi ihmal etmemissiniz, yaniltici sonuc gormemek acisindan bence olmazsa olmaz bir nokta bu.

2012 bir cok sistemde getirinin en dusuk oldugu yil. Bu yildaki getiri artirilmaya calisildiginda diger yillar bozuluyor cogu zaman.

Sayfa 324/350 İlkİlk ... 224274314322323324325326334 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •