Sayfa 1020/1120 İlkİlk ... 2052092097010101018101910201021102210301070 ... SonSon
Arama sonucu : 8959 madde; 8,153 - 8,160 arası.

Konu: Foreks Haberleri II

*almanya'da 1.çeyrekte ihracat -%1,0 (beklenti -%0,5, önceki %2,0)
    *almanya'da 1.çeyrekte ithalat -%1,1 (beklenti -%0,5, önceki %2,7)

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

*almanya'da 1.çeyrekte hane halkı tüketimi %0,4 (beklenti %0,2, önceki %0,0)
    *almanya'da 1.çeyrekte kamu harcamaları -%0,5 (beklenti -%0,2, önceki %0,5)

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

*jcr/ökmen: Merkez bankası'nın glp den yaptığı borçlanma faiz oranında yaptığı 300 baz puanlık artış, swap piyasalarıyla var olan farkı ancak kapatabilen en minimum seviye olmuştur
    *jcr/ökmen: Dolayısıyla tl'nin dış değerindeki kayıpları daha fazla telafi edebilecek faiz seviyesine henüz ulaşılamamıştır

*jcr/ökmen: Faiz artışı döviz girişini artıracaktır, ancak faiz artırım ihtiyacı henüz bitmemiştir
    *jcr/ökmen: Tl'nin dış değerinin, üretimi, tüketimi ve ticareti temsil eden seviyelere geri dönmesi ve tl para birimine güvenin tekrar sağlanabilmesi için gerekli olan ilave faiz indirim ihtiyacı hala devam etmektedir

*jcr/ökmen: Döviz kurlardaki topyekûn artış ivmesinin zayıflaması ve tl'nin açığa satışının önlenmesi için faiz artırımlarının yanında sadeleştirme istek ve eğiliminin de devam etmesi gerekmektedir
    *jcr/ökmen: Kurların fiyat istikrarı üzerinde yarattığı bozulmanın önlenebilmesi için, teşvikler ve seçim ekonomisiyle zayıflatılan mali disiplin yeniden önemsenmeli ve maliye politikası para politikasına eşlik edecek hale getirilmelidir

*jcr/ökmen: Tl'nin son aylardaki değer kayıplarının esas sebebi, vadesi gelen dış borçların ödenmesiyle bağlantılı yerli yatırımcıların yurtiçindeki döviz talebinin mecburi artışıyla ilgilidir
    *jcr/ökmen: Döviz talebindeki artışın bir diğer nedeni de politik atmosfere endeksli olarak merkez bankası'nın faiz artıramayacağı algısı olmuştur

*jcr/ökmen: Mevcut konjonktürdeki kur artışlarının esas sorumlusu yabancı yatırımcı çıkışları olmamıştır
    *jcr/ökmen: Ancak faiz artışından sonra bir yandan, çıkışı son dönemlerde ertelenmiş olan sermaye, düşen kur avantajıyla çıkmaya başlayacak, ancak bir yandan da ilave döviz girişleri artacaktır

*jcr/ökmen: Politik risklere dayalı olarak seçim konjonktüründe tl'nin üzerinde oluşan birikimli baskıların seçim sonrasında azalacağını ve tl'nin dış değerindeki oynaklığın azalacağını beklemekteyiz
    *jcr/ökmen: Artırılan faiz, tartışmasız olarak carry trade işlemlerinin ve sıcak para akışının devamlılığına kolaylık sağlayacaktır
    *jcr/ökmen: Ancak sağlıklı ve kalıcı bir ekonomik büyüme için döviz kazandırıcı işlemlerin direk yatırımlar ve ihracat vasıtası ile artırılması, yapısal dönüşüm ve reformların ivedilikle hayata geçirilmesi kaçınılmazdır

Sayfa 1020/1120 İlkİlk ... 2052092097010101018101910201021102210301070 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •