Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
Arama sonucu : 21 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Yeni başlayacak olanlar için kripto para borsası bilgi paylaşımı

1. Binance yeni üyelik alımını durdurmuş
    KuCoin adlı borsa sitesi var yeni kurulmuş ama gelecek vaadediyor. Karının %50 sini elinde kendi coinini tutan kişilere paylaştırıyor
    Referansımla kayıt olmak için https://www.kucoin.com/#/?r=7QPy5M
    Yazdıklarım kişisel görüşümdür, hiçbir şekilde al sat tut tavsiyesi değildir !

2. TÜRKİYENİN EN HAREKETLİ BORSASI OLAN OVIS İÇİN İSE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN HESAP AÇABİLİRSİNİZ.GERÇEK BİR BORSA SAYFASI PLATFORMU.

https://www.ovis.com.tr

3. Kucoin'e yüklü BTC göndermeyin, daha büyük borsaları öneririm.
    Binance ve Bittrex güvenilir. Binance Türkçe arayüz de sunuyor, yabancı dil sıkıntısı olanlar Binance'dan yararlanabilir.

Üyeliklerinizi tamamladıktan sonra Google Autenticator'u mutlaka akıllı telefonlarınıza kurun ve aktive edin.
    Bilgisayarınızdan kullanıcı adınızı, şifrenizi çalsalar bile, telefonunuzdaki şifre üreten programınıza erişemeyeceklerinden yatırımınızı korursunuz.
    Bunun haricinde sitelerin sizden istediği bilgileri mutlaka tamamlayın.

Her borsanın iyi kötü yanları olabiliyor. Örneğin binance ilk zamanlarda bolca çökerdi, şimdilerde bu bitti diyebilirim.
    Duyurularla sistem bakımları yapıyorlar. Buna göre yatırımlarınızı takip edersiniz.

Stop-Loss buralarda da geçerlidir, her türlü düşmeye karşılık yatırımınızı korumaya gayret edersiniz.

Shitcoin alımlarınız ise çok seçici olun ve almadan önce coin'e ait cüzdanı varsa bilgisayarınıza indirip, kullanın.
    Bunu zamanında yapmadığım için Coinsmarket üzerindeki coin'leri kurtamadık, aylardır withdraw için bekliyoruz.

4. Cüzdanlarla ilgili bir bölüm açtım, oradan da takip edebilirsiniz.

Ancak her coin için farklı cüzdanlara ihtiyaç var. Örneğin fazla tanınmayan iki altcoin'im var.
    Birisi Ravencoin RVN, diğeri de Electra ECA, her ikisinin de cüzdanı farklıdır.

Bunlara ait donanımsal cüzdan veya telefon uygulamalarına ait cüzdan ya geç çıkıyor, ya da çıkmıyor.
    Bilgisayar ortamında çalışan cüzdanlar ise coin'e ait siteden indirilip, kurulumunu yapın. Son aşamada da mutlaka şifrelemeyi unutmayın.
    Cüzdan'da size ait bir adres tanımlanacak bölge var, oradan adresinizi aldıktan sonra borsa'lardan bu adrese gönderim sağlarsınız.

Ancak uzun süreli kullanmayıp, sürekli al-sat yapacaksanız, cüzdanlara bunu çekmeyin, gidip gelmesi vakit alır, hatta saatlerce bekleyebilirsiniz.
    Bu da satacağınız veya alacağınız aşamalarda hızlı adım atmanızı engeller.

Ayrıca her cüzdanın çalışma prensibi farklıdır.
    Örneğin Ripple sadece adresle çalışmaz, buna bir de TAG bilgisi eklemek gerekir, onu da cüzdan içinden alırsınız.

Bir başka örnek ise Electra'ya ait cüzdanda yaşanır. Electra yani ECA, POS Proof of Stake sisteminde çalışır.
    Bu cüzdanda saklı kalan coin'ler için madencilerden size ödül verilmesi anlamına gelir. Yani coin sizin cüzdanda durdukça ve bu online olarak bilgisayarınızda açık kaldıkça
    size miner'lar tarafından hediye coin'ler verilir. Ama bu hediye her coin'de yoktur. Stake lafını gördüğünüz bir coin'den bunu alabilirsiniz.

Bir de benim kullandığım Donanımsal Cüzdan olan Ledger Nano S var, bu da apayrı bir sistemdir.
    usb bellek yapısında bir cüzdandır ve coin'ler için en güvenilir araçtır. Ama fiyatı pahalıdır. Benim gibi uzun vade HODL tutanlardansanız alıp bunun içinde saklarsınız.

Ancak Ledger'da her coin'i saklayamaz. Desteklediği coin'ler var, bunlarında ayrıntılarını sitesinden alırsınız.

5. kripto dünyasına adım atmak isteyenler için Türk siteleri güzel bir seçenek ve bence yurtdışı öncesinden bunlardan
    faydalanmak gerekiyor. Reklam olmasını istemem ama BTCTurk benim güvendiğim sitelerden birisi.
    İlk üyeliğimde BTC den başkası yoktu. Şimdi ETH, LTC ve XRP ile seçenekleri arttırdılar. Başka sitelerde var, sadece Koinim'e üyeliğim var.
    Onu da LTC için kullanıyordum.

Yeni yatırımcılar öncelikle büyük paralarla bu işe girmesinler. Bir anda yüksek kazanç da beklemesinler.
    Site arayüzünü tanısınlar, her tuşun yerini öğrensinler. İlk alımlarını BTC ile yapsınlar. Çünkü bu piyasada fiyatları BTC belirliyor.
    O yükselirse diğerleri de yükselir, o düşerse diğerleri de düşer. Zaten yurtdışı sitelerden coin almak istiyorsanız BTC göndermek ilk seçenektir.

Günlük hareketleri takip etmek ve btc'nin fiyat hareketlerini, olası iniş çıkışlarda nasıl bir pozisyon alınacağını izlesinler.
    Asla bütün paranızı tek seferde alım yapmayın. Kademeli alım yapmak sizi hızlı fiyat düşüşlerinde de korur.
    Stop-Loss içeren talimatlar vererek, ufak kayıplarla kaçabilir veya bunu hiç kullanmadan günlük al-sat deneyebilirsiniz.

Alternatif para aktarım sistemleri var. Papara gibi siteler cumartesi-pazar da borsalara para aktarır. Bir çok borsa farklı bankalarla
    çalışır ve hafta sonu para aktarımına izin vermez. Güzel fırsatları kaçırmamak için Papara gibi sistemler kullanılabilir.
    Ama bunların aldığı komisyon da bankaların aldıklarının yanında devasa kalacaktır. Şöyle örnek vereyim. Normalde 3tl EFT ücretini
    verdiğim zamanlarda Papara 60tl ücret alıyordu. Bundan dolayı da çok uzun süredir kullanmayı bıraktım.

BTC alırken sizlere uygulanan komisyonlar var. Bunları da genellikle işlem hacminize göre belirlerler. Ama bir de piyasa fiyatları ile alım satım vardır.
    Yani istediğiniz alım satım fiyatını beklemek yerine bir an önce alayım veya satayım diyebilirsiniz. İşte bu aşamada da sizden daha fazla komisyon alırlar.
    Örneğin; panik satışlarda bu komisyona bakmaksızın o anda uygun gelen ilk yere satışı veririm. Çünkü bekledikçe bu komisyondan daha fazla zarar edeceğimi bilirim.
    Hemen satarım ve nakite dönerim. Ama alım için acele etmem, her zaman fırsatlar çıkar.

BTC jet hızıyla düşer ama jet hızıyla çıkmaz. Çıktığı zamanlar da vardır ama günlerce yükseltiği rakamı 10dk içinde geri indirmesiyle de ünlüdür...

6. Biliyorsunuz BTC ve bazı altcoin'ler Türkiye'deki borsalarda işlem görüyor.
    Ancak bunların tamamı için belirleyici faktör dolar'daki fiyatlar ve bu fiyatlar malesef ülkemizin içinde olduğu olumsuz ekonomi kriterleri yüzünden sürekli artıyor.
    Haliyle BTC fiyatları da buna bağlı olarak ya çok düşmüyor ya da düşüşler doların yükselmesine bağlı olarak daha az düşüyor.

Pek bunu söylemek istemesem de; kripto paralar biraz riskli yatırım araçları ama bir yandan da dolar bazında fiyatlandığından tl kayıplarında tl'de kalmaktan biraz olsun yatırımcıları koruyor.
    Dövize yönelen bir ekonomi ağırlığı oldukça ve TL'deki kayıplar devam ettikçe döviz kadar olmasa da bence tl'nin kayıplarında yatırımcıya güvenli bir adres sunuyor.

BTC ve diğer coin'lerin seçimlerinde en büyük kriter bunların işlem hacimleri ve piyasa büyüklükleridir. Eğer güzel bir proje ise ve yatırımcılardan olumlu destek geldiyse,
    her türlü ortamda yükselmelerine devam edecektir. Mesela Ontholgy ONT böyle bir altcoin'dir.

ONT piyasanın oldukça geri geldiği günlere rağmen yine de olumlu bir yükseliş örneği göstermiştir.
    Hisse.net üyelerinden coin'lerle yeni tanışanların en büyük sorunu, hangisi almalıyız şeklindedir.

Eğer bu piyasada yeniyseniz ve ilk alımlarınızı yapacaksanız, mutlaka işe BTC gibi bir seçenekle başlayın. Arkasından ilk 100'ün en büyükleri olan Ethereum, Ripple gelebilir.
    Türk piyasasında yakın zamana kadar sadece BTC ve LTC (litecoin) alabiliyorduk. Ama şimdi bir çok coin yavaşça da olsa alınıp satılabiliyor.
    Borsa seçimi yaparken de dikkatli olunmalı. Güvenilir olması, para transferlerinizin sorunsuz yapılması en önemli kriterlerden.

Güvenmediğiniz veya riskli bulduğunuz borsalardan alımlar yapmayı planlarken, bunları cüzdana çekmeyi ve bunu da hemen yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.
    Örneğin benim fazla güvenmediğim ama o borsa haricinde satılmayan birkaç shitcoin'i almak için seçtiğim borsaya çok yüklü para göndermedim.
    Göndermeden önce giderse üzülmeyeceğim bir rakam olur diye düşündüm ve bu şekilde bir rakam transfer ettim. z
    Zaten güvenmemekte de haklı olduğumu aylar sonra sitenin çökmesiyle yaşadım. Halen de bir miktar btc ve shitleri çekemedim.

Bilinen borsaları kullanmayı alışkanlık haline getirin. Bazı borsalar sattığınız da rakamı size Dolar veya Euro olarak hesabınızda saklar.
    Eğer işinize geliyorsa bu borsaları da tercih edebilirsiniz. Örneğin Kraken böyle bir borsadır. Sattığınız coin'lerin tutarı Euro cinsinden saklanır.
    Yakın zamanda Bittrex'da böyle bir şeye geçti, henüz denemedim ama çalışması olumlu. Zira panik durumlarda sattığınızda dolar vs çevrilemediğinden,
    tutarı Tether'e göndermek gerekiyordu. Bu da bir sürü zaman ve komisyon anlamına geliyor.

Bu sefer de bu kadar...

7. bugün faydalanacağınız birkaç site adı vereceğim. Bunları kripto para kullanıcılarıın kullanmasında fayda var.
    En azından takip ettiğiniz coin'lerin durumunu izleyebilir, çeşitli insanların paylaştığı analizleri inceleyebilir, hatta biraz daha öğrenince kendi fikirlerinizi de yayınlarsınız.

Tabii bunlardan önce para işi ile uğraşan herkesin Candle Stick'leri (mum grafikler) öğrenmesi gerekiyor.
    Candle Stick'ler bir parasal değerin sürekli hareketlerini içeren ve çeşitli fikirler veren, en önemli takip araçlarındandır.
    Ben bunu takip ederken; aynı zamanda bu grafiklere bollinger bandını, RSI indikatörünü de eklerim.
    Aslında bir sürü teknik indikatör var ve inanın bir çoğunu ben halen öğrenemedim. Biraz Ichimoku öğrenmek istedim ama kafam almadı, çok karıştı.

Neyse takip edeceğiniz ilk sitelerden birisi Coinmarketcap olmalıdır.
    bu sitede bütün kriptoların fiyatlarını, günlük değişimlerini, grafiklerini, hangi borsalardan alım-satım yapabileceğinizi gibi bir çok detayı bulabilirsin.
    Ben bunları takip etmekte kullandığım gibi bir market cap değerini sürekli takip ederim. Zira piyasaya giren veya çıkan parayı buradan yakalamak mümkün.
    Bu site içerisinde bir de en çok yükselen ve düşenleri göreceğiniz bir sayfa daha bulunuyor. Bu kısımda elbette pek duymadığınız bir sürü shitcoin'i de görebiliyorsunuz.
    Özellikle shitcoin'lerin gün içerisinde %100'den %500'e kadar yükselen rakamlar milletin ağzının suyunu akıtıyor ama ben aynı fikirde değilim.

Bu kısımdaki yükselmiş olanlar, özellikle de böyle anormal yükselenler tamamen tuzakdan başka bir şey değil.
    Bunlardan uzak durun ya da riske atacak bir miktar paranız varsa; kaybetseniz de üzülmeyeceğiniz bir tutarı kullanın. Böylece başınızı duvarlara vurmazsınız.

Bunun gibi aldığım 4 shitcoin'den 3 tanesi çöp oldu, değeri sıfır ve hiç bir işe yaramıyor. Hatta 2 tanesi swap'a girdi. Yani yola başka bir coin ismi ve değeri ile devam ediyorlar.
    Swap işi ayrı bir konu; kısaca günün birinde bir bu coin'den vazgeçiyoruz, adını falanca yaptık, siz elinizdekileri gönderin, size yerine yeni çıkan coin'den şu kadar verelim diyebilirler.
    İşte bu swap'dır. Aşamaları ise hem karışık , hem de güven vermez. Zira elinizdekileri tamamen kaybedebilirsiniz.

Sitelerden ikinci ise Tradingview'dır. Burası da oldukça detaylı, her zaman işinize yarayacak verilere sahip bir sitedir. Üye olarak grafikleri kendiniz analiz edebilir, bunları education seviyesinde
    yayınlayabilir, bilgilerinizi başkaları ile paylaşırsınız. Ama yeni üyeler için tavsiyem Cryptocurrency sekmesi altından Ideas kısmına giderek, bu konudaki uzmanlardan, onların
    hazırladıkları grafikleri incelemeniz, ingilizceniz varsa bu grafiklere yazılan yorumlara şöyle bir bakmanızdır.

Şimdilik bu kadar...

Temmuz 2020 itibariyle en populer yatirim siralamasi benim gozumde 1.kripto para.. 2.borsa.. 3.altin

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •