Sayfa 145/563 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245 ... SonSon
Arama sonucu : 4500 madde; 1,153 - 1,160 arası.

Konu: GLRYH - Güler Yatırım Holding

1. Dostlar...Ben hissenete yazan herkesin egrisi ile dogrusu ile bir değer olduğuna inaniyorum..Hatalar olmadan doğrulari bulamayiz..Hisse nette cok guzel temel analiz yapan insan var..ben gecmisten buyana cok faydalandim..(tasidigim her hissenin mümkunse 3 yillik verilerini okurum benimkiler ile kiyaslarim) tabi hisselerin prim.yapmasi icin bircok faktör gerekiyor..Ama son 6 ayda piyasa temel..bilanco..teknik esasindan tamamen ayristi...öyleki xu100 neredeyse xu30 u gecme duzeyine geldi...ve bircok hisse beklentisiz hali ile 10 a katladi..(burda en azindan bir sebep var idi yukari yaptiginda) bu baglamda glryh ve rtalb da artik neredeyse dip olusumunu bitirdi veya tamamlamak uzere.ama sirket yatrimci bazinda cok ayip ediyor.(bölünemedi biturlü vs )..Haliyle bizleride gerdi...Sn hayek gecmiş sayfalarda bilgilerinizden faydalandik..tesekur ederiz.Lakin herkes belli bir amac icin burda..Kar Etmek..Bazen gerginlik ve tartisma olmasi dogaldir..Uzaklasmaya sebep olmamali bence..Iyi bir haftasonu dilerim..Selamlar.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

artik kesinlikle sirket hakkinda yeni bir bilgi , gelisme veya analiz paylasimi yapmayacagimi beyan etmistim ve sozumun arkasindayim.

ama gordugum bazi noktalari elestirilere cevap vereyim ismim gectigi icin.

- Oncelikle A1 Capital'in kar payi (temettu) dagitmasinin zorunlulugu konusuna deginelim. Bu konuda sn. tarik1234 gerekli cevabi vermis ama bu sirketin kar payi dagitma gibi bir zorunlulugu olmadigini bilmek.lazim. Bist icinde yiginla sirket kar payi dagitmiyor. (Ayrica kar payi ile temettu ayni seylerdir. ikisi arasinda bir fark yoktur)

- ikincisi a1 capital gibi bir sirket buyume asamasinda iken niye kar payi dagitsin ? zaten ilk defa bu capta bir kar etmisken ?? kaldiki bu sirket finans sirketi ve kredi kullandiriyor. Ozkaynaklarini guclendirmek icin ve durup dururken finansal piyasalardan borclanmak yerine kendi ozkaynaklarini kullanacakken yok temettu dagitsin demek kismini size birakiyorum.

- Kaldiki bu kredi kullandirimindan ciddi gelir elde ediyorken. Hatta karinin onemli bir kismi burdan geliyorken

- Buna karsin A1 Capital ayni zamanda Murat Gulere borcludur. 46.5 milyon TL sahsi alacagi var adamin. Zaten bu alacagini tahsil etse kimseye bisey kalmaz. (bu durum bircok araci kurumda var ornegin info da vardi)

- Bu sebeple adam finansman ihtiyaclarini regule etmek icin a1 capital icin sermaye artirimi karari aliyor. bu "de facto" bir durum degil bir kere bunu anlayalim, bu buyume icin gereksinimdir. Burda kaynaklari genisletmek yerine kaynaklari kurutalim istiyoruz. Oysa burasi finans kurumu tekrar dusunun.

- Rta'nin sermaye ihtiyaci yok diyorlar, bir bakilsin bu sirket gecen sene ne kadarlik bir sirketti bu sene ne kadarlik sirket. gecen sene ne kadar sermaye ihtiyaci vardi bu sene ne kadar ihtiyaci var ? a1'den para alsin demek yahu a1 daha ilk defa bu sene kar etmis arti sahis borcu var.

- Adam kotu bir sey dememis rta'ya fabrika yapacagim demis. 30 milyon lazim demis, bunu bankadan kullansaydi yiginla finansman ihtiyaci doguracakti + a1 capitale verecegi sermayeyi bankadan mi borclansaydi. O zaman ne olacakti ? ettigi kar faize gidecekti !!! biraz mantikli dusunelim

- Kaldiki hep soyluyorum a1 capital bir degerdir. kaynaklarini kurutmak degil yesertmek lazim. atalarimizin meshur bir sozu vardir, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diye. Bugun sermaye artirimini tamamlamis ve ozsermayesini buyutmus bir a1 capital halka arz edildiginde kat ve kat fazla edilecek kari gormemek finansal miyopluktur.

- Birde bizim paramiz diyen bir guruh var. yahu siz daha para mi verdiniz. Ruchanlari satin o zaman, adam alma taahhudu de vermis. satin ruchanlari alin hisse o zaman. sirkete para vermemis olursunuz. insanlar vermedikleri paranin hesabini soruyor. hakikaten cok ilginc.

- Gelelim rta'nin vergi finansallarina, yorumlari okuyorum ve sasiriyorum. Burda kac kere konustuk, yazdik. adam rta vergi finansallarini gondermis gayet normal. buna a1 yasam payi ve a1 capital payi gelecek. a1 den 32 a1 yasamda 20 ve rta dan13 olsa kabataslak 65 gelecek bir kardan bahsediyoruz. bir suru enteresan analizler yapiliyor. (bir de gidin koca ulkerin vergi finansallarini inceleyin)

- Zaten rta dediginiz sirketin karinin yarisi a1 capitalden geliyor. Faaliyetten gelen belli.

- Hep soyledigim gibi guler yatirimcisi icin rta faaliyetinden gelen kar cok onemli degil. a1 onemli hele bir a1 capital halka arzi gundeme gelsin o zaman durum daha iyi anlasilacak. Sen 300 milyondan islem gorurken bir istirakiniz halka arz sonrasi primlerle (halka arz edilen sirketlerin yaptigi.primler incelenebilir) 2 milyar oldugunda konu berraklasacak.

Ayrica

guler : a1 capital iliskisinin onemini anlamak icin

hedef : info
    inveo : gedik

iliskilerine bakmanizi oneririm. Nasil bir buyume saglanmis piyasa degerleri neymis ne olmus

bizde burdayiz, bekleyip gorecegiz.

yatırım tavsiyesi değildir
    Son düzenleme : hayek; 20-02-2021 saat: 15:00.

3.  Alıntı Originally Posted by doruca Yazıyı Oku
    Anlamak için birkaç defa okudum gönderileri 🙂
    Hissedarxd arkadaşın demeye çalıştığı bedellinin bir ihtiyaç değil bir seneryo olduğu. Katılıyorum buna.

Diğer arkadaşlar bedelliyi mutlak olarak kabul edip teknik cevap vermeye çalışıyorlar. Anlamsız anlaşmazlık orda!
    Durum bu. Kendi adıma teşekkür ederim.

Esasen bana karşılık veren arkadaşlar da durumun farkında ancak "aman kötü bir şey demeyelim, şikayet mikayet etmeyelim, patron bize kızar basar hisseyi aşağı" şeklindeki yatırımcı psikolojisi gereği şirketi ve patronu savunur duruma geliyorlar. Son tahlilde burası bilgi paylaşım platformu ve herkes düşüncesini, hissesiyle ilgili hak ve menfaatlerini koruma adına görüş ve önerilerini rahatlıkla yazabiliyor olmalı. Bana veya bir başkasına kızıp da özgün fikirlerini yazmaktan imtina edenlere şaşıyorum. Yaz kardeşim yaz, yeter ki içeriğinde hakaret olmasın. Eleştir beni, yanlış düşünüyorsun de, mevzuatı göster; öğrenelim...Burası bunun için var.

Birde bizim paramiz diyen bir guruh var. yahu siz daha para mi verdiniz.
    Tamam adam bu işe bilmem ne kadar para yatırmış falan fıstık ama grup şirketlerini halka açarak o parayı fazlasıyla çıkarmış zaten. Bundan sonra yapması gereken şey halktan aldığını bu halka geri vermek. Ama adam açık bir şekilde halka açık olmayan şirketini halka açık olanlar üzerinden finanse ediyor ve aynı zamanda daha önceleri kim bilir kaçlardan sattığı hisseleri ucuz fiyatlardan yerine koymaya çalışıyor. Bana göre yapılan bu bedellilerin, tahsislilerin vs tek amacı bu. Ha, sadece bu patron mu yapıyor bu kaydur kuydur işleri, gayet tabiki hayır. Ama yatırımcılar olarak temel görevimiz bunları asgariye indirecek şekilde kurulları ve kurumları uyarmak, harekete geçirmek, tedbirler alınmasını sağlamak olmalı.

Yaptığım da bu...Ha, ben bunları biliyorum, e tamam o zaman okuma. Hatta ben her şeyi biliyorum diyorsan burada ne işin var, git bahçende çilek felan yetiştir, nescafeni yudumlarken martıları seyret, elini tutan mı var; ihtiyacı olan okusun yani buna da engel olmaya çalışma. Hisseyi yeni almak isteyenler bilsin nasıl bir şirket olduğunu...

4. A1 büyüyen bir şirket ve sermaye arttıırmı bencede gerekli hatta 100 milyon olsa daha iyi olurdu en çok kar yaptığı yer kredi ve kredi fazileri %26 ve üstünde bu paranın geri dönüşü şirkete kar
    rta bence yapılan yatırım ölü yatırım biten kar marjı düşen bir işe 30 milyon yatıracaklar
    girişim sermayesi çok çok olumlu
    portföy yönetim şirketide olumlu
    paranın kullanıldığı yerlerde sadece rta yatırımı hariç olumlu ve beni açıkcası tatmin ediyor gelecek için olumlu buluyorum bundan sonrada bidaha bedelli yapacağını sanmıyorum
    a1 bedellisi rta bağlı büyük ihtimal nisan mayıs gibi biter
    şirketlerin temettü dağıtması gerekli normali bu ama hem a1 hem rta finansalları onlarca kat büyüdü sermaye açığı yüksek geçen sene arçelik temettü açıkladı ama genel kurul iptal etti sonra ne çıktı japonya satınalması
    bedelliyi kötüniyetle kullanan 2 firma gördüm bunklardan ilki bantaş bedelli yaptu kasada para dolu ne yatırım yaptı ne bişey ikinciside özderici gyo bedelli açıkladı paraları izahnamede belirttiği yerler dışında ortaklardan daire almakta kullandı zaten davalık oldu
    yüksek fazi ortamında büyüyen şirketlerde temettü dağıtılmaz
    fazi geliri olan şirkete bedelli gelecekte yapacağı karları dahada arttırır

5. Borsadaki en ucuz 3.şirket..
    Muhtemeldir ki başarılı bir bölünmeden ve güzel bir bilançodan sonra borsadaki en ucuz şirket olabilir..
    Bu endekste onca şişmiş şirket varken onlarca kat yükselmiş hisse varken bunu satıp ne alayım..???
    Oltanın ucuna büyuk bir balina gelebilir..buda A1 in halka arzı olur..
    A1 in halka arzınin niyeti bile hisseyi katlamaya yeter...
    Not..En ucuz 3.şirket F/K oranına göre matrix datasından bakılarak gorülebilir..

SM-A515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. A1 büyüyen bir şirket ve sermaye arttıırmı bencede gerekli hatta 100 milyon olsa daha iyi olurdu
    Bazı arkadaşlarla aramızdaki temel fark bu işte. Bu halka açık olmayan şirketlere yönelik ama açık ama örtülü sermaye aktarımları sonu gelmez bir macera. A1 büyüsün tamam, okey, var mı bunun bir sonu. Yok! Finans sektöründe hiç bir kurum "tamam abi, burası duracağımız yer" demez, ister de isterler. Bankaların öz sermayeleri milyar TLleri geçmiş ama daha fazla büyümek için yarattıkları rekabet koşullarında birbirini eziyorlar. Muratçığım bu mantıkla devam edecek olursa ne RTALB ne de GLRYH yatırımcıları ebedi temettü denen şeyi göremeyecekler. Ee halka arz ederken ne diyordun. Beraber büyüyelim, kazanalım, paylaşalım...N'oldu, hep bana rabbena durumları ?

Bu her zaman böyle olmuştur ve kimse kusura bakmasın biz yatırımcılar bu ahlaksız düzenle uğraşmayı bir türlü beceremiyoruz. Benim derdim bu. Ha, sermaye ihtiyacın mı var şu halka arz çılgınlığında neden A1'i borsaya kote etmiyorsun da bizden para istiyorsun kardeşim. Bu yatırımcılar zaten vakti zamanında sana şirketi büyüt sonra kazandığından bana düşeni ver diye para yatırmış. Sen hala istemeye devam.

Bunun bir sonu gelecek mi, kesinlikle gelmeyecek...Piyasada tek bir örneği yok çünkü. Çünkü istisnasız bütün patronlar önce kendilerinin, çocuklarının, torunlarının hatta teyzesinin kuzeninin ... geleceğini düşünüyor. Ve bu böyle olmaya devam edecek.

7. şirket değerleme 3 şekilde çoğunlukla yapılıyor

ina
    benzer şirket
    defter değeri
    ina 1200 çıktı
    benzere göre 1200 çıktı
    benzer şirket dd 4 diyelim
    bizim öz sermaye ne 140 milyon bunu 4 ile çarp değer 560 milyon çıktı
    1200+1200+560=2960 hepsi ağırlıklı alırsan değer=986 milyon çıkıyor yani defter değeri önemli halka arzda değerini %25 aşağı çekti
    50 milyon para geldi özsermayen 200 çıktı 4 çarp 800 milyon
    1200+1200+800=3200 ort al 1050 çıktı yani defter değerinin yükselmesi önemli zaten bu BEDELLİYİ desteklenemnin 2 nedeni var 1 kredi maliyetlerinin yüksek olması 2 çok hızla büyüyen şirket
    a1 halka açılacaksa 140 milyon öz sermaye yerine 200 milyon ile açılması yine bize yarar sağlar
    ama düşük faiz ortamında olsak dış finansmanın maliyetide düşük olacağından bukadar yüksek bedelli açıklamasına gerek olmazdı önemli olan kullanılan yerler ve hikaye
    Son düzenleme : tarik1234; 21-02-2021 saat: 11:16.

8. Murat bey "A1 kapatılsın" kampanyalarının yapıldığı bir dönemde (bence bu konuda yeterince makul şüphe var) bu şirketi halka açamayacağını çok iyi biliyor. Hatta GLRYH'nın bedellisine de kimsenin girmeyeceğini düşünerek A1'e 100 milyon TL'lik tahvil ihracı yaptırdı, n'olur n'olmaz diye parayı hazırladı.

Yeri gelmişken, şahsen ben de RTALB'in yeni bir yatırım yapmasına karşıyım. Ki bana kalırsa aldığı teşviğe bakaraktan o boyutta yatırım matırım hikâye, maksat RTALB'ı sermaye ihtiyacı varmış görünümüne getirerek tahsisli yaptırmak. Bugüne kadar yaşanmış bütün hikâye de onu gösteriyor zaten:

Payları Borsamızın Ana Pazar'ında işlem gören RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş. sermayesinin 36.100.000 TL'den 41.000.000 TL'ye arttırılması nedeniyle ihraç edilecek 4.900.000 TL tutarındaki nominal değerli payların diğer ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanarak, İCG Finansal Danışmanlık A.Ş. ve Güler Yatırım Holding A.Ş.'ye A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla satışı, toptan alış satış işlemleri kapsamında 29/01/2020 tarihinde, beher pay için 2,40 TL fiyattan gerçekleştirilecektir.

https://www.kap.org.tr/Bildirim/814868
    12.03.2020'de biten pay alım programı:

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/827219

13.03.2020'de yapılan pay satışı:

https://www.kap.org.tr/Bildirim/827771

*

İşin komik tarafı, daha yeni tahsisli yapmış ve kasasında 30 milyon TL'ye yakın nakdi bulunan RTALB'in para yönünden zengin olduğu bir dönemde 1.3 milyon lot hissenin "RTA Laboratuvarlarına sermaye avansı olarak ödeneceği" güzellemesiyle hem de 2.76 gibi komik bir fiyattan "piyasa oyuncularına" satılması. Madem RTALB'in bu türden ayni bir sermayeye ihtiyacı var neden o zaman daha 1 (yazıyla BİR) gün öncesine kadar geri alım programı yaptırdınız bu zavallı şirkete kardeşim. RTALB bir taraftan geri alım yapıp kasasındaki parayı harcıyor, grubun başka bir şirketi RTALB'in sermaye ihtiyacı var diye hisse satıp boşalan kasayı doldurmaya çalışıyor.

*

Ben diyorum adam bu işin piri olmuş...

Yok ama abi A1 büyüsün, o bize lazım yaw...

Büyüsün sıkıntı yok.

Sayfa 145/563 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •