Sayfa 146/563 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246 ... SonSon
Arama sonucu : 4501 madde; 1,161 - 1,168 arası.

Konu: GLRYH - Güler Yatırım Holding

1. tahvil ihracı kredi için yapılıyor tahvilde ana para vade sonunda ödeniyor banka kredisi alsan faiz ve anapara hemen ödemeye başlarsın finansman şekli olarak tahvil krediden çok daha iyi
    bu şirketler spk denetiminden geçiyor ve kimsenin babasının oğlunun değil onlarca örnek var spk yakalayıp ceza kestiği a1 rta dan kesti gulerede kesti
    gukerin sermaye artışı ile a1 tahvili arasında ne ilişki var direk varlık aktarımına girer 3 seneden aşağı olmayan hapis cezası mevcut fazlasıyla işi uç noktalara taşımışsın
    rta büyüme ve 2021-2023 projeksiyonunu bilmiyoruz zaten tahsislinin çoğu a1 ve yatırım için kullanılacak
    rta devlet iş yapmaya başladı ve vadeler uzun 6-12 ayda tahsilat yapabiliyorlar bunu yönetebilmek için güçlü nakit akışı gerekli eskiden kamu ihalelerine rta girmiyordu bayi üzerinden almaya çalışıyordu ve bu sebeple ihale alınamıyor karda yapılmıyordu nakit akışının güçlendirmesinin amacı bu herşeyi kötüye yormamak gerekli
    rta kamu iş yaparsa cirosu kit hariç diğer ürünlerindede onlarca kat artar ama kamu aselsan dahil zamanında ödeme yapmıyor bunu kaldıracak finansal güç gerekli rta yapılanda bu gücü sağlamak rta cari oranı 2 ve bu oran korunursa kamudan yüksek volümlü işler rahatlıkla alınır ciro ve karlılık artar
    her şeye olumsuz bakıyorsunuz ben rta 5-6 yıldır takip ederim gülere bu yıl yeni baktım adamlar ortadoğu vs küresel oyuncu olmak istiyorlar bunda rta halka arzını yapan a1 olması ve tüm bilgileri zaten biliyor ve potansiyelini bilmesinin etkisi büyük
    bence iki şirket açısındanda olumlu olacak kamu işleri karlı deva neydi ne oldu ama güç gerekli bu güç sermaye artışları ile sağlanıyor

2. “Uçan kuş bile eşini bilir ve sürüsünü bulur. Sen insansın. İçine karışacağın insanları iyi seç.” Kutadgu Bilig | Yusuf Has Hacip
    Finansal piyasalar hiç bir zaman varış yeri içermez; hep bir gidiş vardır. Bu gidişatta yapılması gereken şey yoldan çıkmaya meyledenleri ifşa edip gemi azıya almasının önüne geçmektir. Aksi halde bu tür hikayelerin ne kadar hazin bir sonla bittiği biz yatırımcılar tarafından senelerdir tecrübe edilmiş vaziyette ve bunların hepsi bu forumun çeşitli yerlerinde sayfalarca duruyor.

"rta devlet iş yapmaya başladı ve vadeler uzun 6-12 ayda tahsilat yapabiliyorlar bunu yönetebilmek için güçlü nakit akışı gerekli"

Burada, "finansal açıdan güçlendirilmesi gereken" şirkete hisse geri alımları yaptırıp, daha üzerinden sadece 1 gün geçtikten sonra hisse satıp aynı şirkete sermaye koyan bir yönetim anlayışını sorguluyoruz. Niyet diyorum kısacası NiYET !

Maksimum dikkat...

3. Tarık1234, sizi hatırladım. Geçen Nisan veya Mayıs ayı gibi rta ile ilgili mesajlar atıyordunuz. Primli bedelli sermaye artırımının şirket için iyi olacağını söylemiştiniz. Ben de Vedat Akgiray spk başkanı iken gsray hissesinde bunun yapıldığını ve yatırımcının mağdur edildiğini söylemiştim.

Yazmama kararı aldığım için uzun süredir yazmıyorum. Fakat içi dolu teknik tartışmalar yapıldığını gördüğüm için dayanamadım ve yazmak istedim.

Öncelikle şunu söyleyeyim; rta'da bir yılımı doldurmak üzereyim, maliyetim düşük. Bir kısmını satmış olsam da hala elimde hisse var, maliyetim düşük olduğu için tahammül seviyem yüksek.

Şimdi yukarıdaki tartışmada iki tarafın da haklı olduğu konular olmakla birlikte ben hissedarxd isimli arkadaşa yakın düşünüyorum. Yaptığınız işler yasal olabilir, teknik olarak mevzuat size izin verebilir. Ama bu durum etik olarak haklı olduğunuz anlamına gelmez. Şirketinizi %99,5 halka açmanıza mevzuat izin veriyor olabilir, ama bu durum ne derece doğrudur, piyasa -güven bağlamında- bunu nasıl karşılar bunları düşünmek zorundasınız.

Veya diğer bir örnek, bir şirketinizde yapacağınız bedelli sermaye artırımından gelen fonu başka bir şirketinizin yatırımı veya ihtiyacı için kullanıyor olabilirsiniz. Bu kullandırımın karşılığı olarak tahsisli sermaye artırımı yapmanıza mevzuat izin veriyor olabilir. Açık yazmak gerekirse rta'da tahsisli sermaye artırımı şartıyla gülerdeki bedelli sermaye artırımına onay verilmiş olabilir, bu durum mevzuat açısından da sıkıntı doğurmayabilir. Hatta bedelli ve tahsisli artırımlar hem güler hem rta için uzun dönemde pozitif büyüme hikayelerine kaynak sağlayabilir. Bu ihtimali düşündüğüm için hala elimde hisse var zaten.

Fakat tahsisli sermaye artırımının kısa dönemde rta hisse fiyatı üzerinde baskı yaratacağı çok aşikar. Hal böyleyken süreci ağırdan almanız, spk onaylamasına rağmen ne bedelli, kamuya açıklamanıza rağmen ne de tahsisli sermaye artırımları ile ilgili bir an önce kararlar alıp süreci hızlandırmamanız etik olarak doğru değildir. Böyle bir keyfiliğe spk nasıl izin verebiliyor çözebilmiş değilim.

Benim gibi birçok iyi niyetli yatırımcı var hissede. Malesef hepsi maliyet anlamında benim kadar şanslı değil. Twitter da yazan bazı kişilerin doğru yöntemlerle hak aradığını düşünmüyorum. Niyetleri kötü olmamakla birlikte sabah akşam küfreden bu kişilerin şirkete ve hisseye zarar verdiğini düşünüyorum.

Diğer taraftan, şirketin "hisse bu iner de çıkar da" tavrı geçerli bir tavır değil. Hisse fiyatının inip çıkması şirketi ilgilendirmez. Aslında ilgilendirir ama detayına burada girmeyelim. Şirketin şeffaf bir biçimde yatırımcılarını bilgilendirmesi ise başka bir konudur, yasal bir yükümlülüktür. Ayın 17'sinde vergi dairesine sunduğunuz gelir tablosunu aynı gün kap a bildirmek zorundasınız ama siz yine keyfi bir şekilde iki gün sonra gönderiyorsunuz. Bunlar anlaşılır şeyler değil.

Neyse fazla uzattım. Son olarak şununla bitireyim; türüne ender rastlanan bir salgın, biyoteknoloji şirketinizin kapısına büyük bir fırsat getirmiş, üstüne borsa tarihinde görülmemiş bir yatırımcı akını neticesinde aracı kurumunuza yine parlak bir büyüme fırsatı doğmuş. Bütün bu fırsatlar güzel değerlendirilseydi, herkesin gıpta ile bakacağı bir "başarı hikayesi" çıkabilirdi. Biraz zor olsa da hala olabilir. Hissedarxd arkadaşın dediği gibi herşey niyete bağlı.

4.  Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    Finansal piyasalar hiç bir zaman varış yeri içermez; hep bir gidiş vardır. Bu gidişatta yapılması gereken şey yoldan çıkmaya meyledenleri ifşa edip gemi azıya almasının önüne geçmektir. Aksi halde bu tür hikayelerin ne kadar hazin bir sonla bittiği biz yatırımcılar tarafından senelerdir tecrübe edilmiş vaziyette ve bunların hepsi bu forumun çeşitli yerlerinde sayfalarca duruyor.

"rta devlet iş yapmaya başladı ve vadeler uzun 6-12 ayda tahsilat yapabiliyorlar bunu yönetebilmek için güçlü nakit akışı gerekli"

Burada, "finansal açıdan güçlendirilmesi gereken" şirkete hisse geri alımları yaptırıp, daha üzerinden sadece 1 gün geçtikten sonra hisse satıp aynı şirkete sermaye koyan bir yönetim anlayışını sorguluyoruz. Niyet diyorum kısacası NiYET !

Maksimum dikkat...
    Geri alım yaptığında Covit mevzu tam yoktu ve tutarlar düşüktü hisse 1 TL civarındaydı geri alınan paylar evladiyelik değildir bim vs örneklerde olduğu gibi değeri gelince verilip karda yapılır illa uv tutmak gerekmesi manasız hisse çıkmaya başladı geri alım durdu Covit yatırım hızlanması bilanço satış büyümesi vs bu çok normal Güler %99 halka açıklık mevzunda daha öncede yazdım bu yanlış üstüne %300 bedelli açıklıyorsun hiç etik değil ben olsam spk yerine bedelliye izin vermeZdim , şirketin avukatı yada savunucusu değilim ama. Paranın kullanma yerleri benim için olumlu girişim sermayeleri çok primli ve hikaye yaratıyor portföy yönetim revaçta a1 zaten belli tek kafama takılan rta yatırımı ne kadar gerekli ?

5.  Alıntı Originally Posted by Soranoglu Yazıyı Oku
    Tarık1234, sizi hatırladım. Geçen Nisan veya Mayıs ayı gibi rta ile ilgili mesajlar atıyordunuz. Primli bedelli sermaye artırımının şirket için iyi olacağını söylemiştiniz. Ben de Vedat Akgiray spk başkanı iken gsray hissesinde bunun yapıldığını ve yatırımcının mağdur edildiğini söylemiştim.

Yazmama kararı aldığım için uzun süredir yazmıyorum. Fakat içi dolu teknik tartışmalar yapıldığını gördüğüm için dayanamadım ve yazmak istedim.

Öncelikle şunu söyleyeyim; rta'da bir yılımı doldurmak üzereyim, maliyetim düşük. Bir kısmını satmış olsam da hala elimde hisse var, maliyetim düşük olduğu için tahammül seviyem yüksek.

Şimdi yukarıdaki tartışmada iki tarafın da haklı olduğu konular olmakla birlikte ben hissedarxd isimli arkadaşa yakın düşünüyorum. Yaptığınız işler yasal olabilir, teknik olarak mevzuat size izin verebilir. Ama bu durum etik olarak haklı olduğunuz anlamına gelmez. Şirketinizi %99,5 halka açmanıza mevzuat izin veriyor olabilir, ama bu durum ne derece doğrudur, piyasa -güven bağlamında- bunu nasıl karşılar bunları düşünmek zorundasınız.

Veya diğer bir örnek, bir şirketinizde yapacağınız bedelli sermaye artırımından gelen fonu başka bir şirketinizin yatırımı veya ihtiyacı için kullanıyor olabilirsiniz. Bu kullandırımın karşılığı olarak tahsisli sermaye artırımı yapmanıza mevzuat izin veriyor olabilir. Açık yazmak gerekirse rta'da tahsisli sermaye artırımı şartıyla gülerdeki bedelli sermaye artırımına onay verilmiş olabilir, bu durum mevzuat açısından da sıkıntı doğurmayabilir. Hatta bedelli ve tahsisli artırımlar hem güler hem rta için uzun dönemde pozitif büyüme hikayelerine kaynak sağlayabilir. Bu ihtimali düşündüğüm için hala elimde hisse var zaten.

Fakat tahsisli sermaye artırımının kısa dönemde rta hisse fiyatı üzerinde baskı yaratacağı çok aşikar. Hal böyleyken süreci ağırdan almanız, spk onaylamasına rağmen ne bedelli, kamuya açıklamanıza rağmen ne de tahsisli sermaye artırımları ile ilgili bir an önce kararlar alıp süreci hızlandırmamanız etik olarak doğru değildir. Böyle bir keyfiliğe spk nasıl izin verebiliyor çözebilmiş değilim.

Benim gibi birçok iyi niyetli yatırımcı var hissede. Malesef hepsi maliyet anlamında benim kadar şanslı değil. Twitter da yazan bazı kişilerin doğru yöntemlerle hak aradığını düşünmüyorum. Niyetleri kötü olmamakla birlikte sabah akşam küfreden bu kişilerin şirkete ve hisseye zarar verdiğini düşünüyorum.

Diğer taraftan, şirketin "hisse bu iner de çıkar da" tavrı geçerli bir tavır değil. Hisse fiyatının inip çıkması şirketi ilgilendirmez. Aslında ilgilendirir ama detayına burada girmeyelim. Şirketin şeffaf bir biçimde yatırımcılarını bilgilendirmesi ise başka bir konudur, yasal bir yükümlülüktür. Ayın 17'sinde vergi dairesine sunduğunuz gelir tablosunu aynı gün kap a bildirmek zorundasınız ama siz yine keyfi bir şekilde iki gün sonra gönderiyorsunuz. Bunlar anlaşılır şeyler değil.

Neyse fazla uzattım. Son olarak şununla bitireyim; türüne ender rastlanan bir salgın, biyoteknoloji şirketinizin kapısına büyük bir fırsat getirmiş, üstüne borsa tarihinde görülmemiş bir yatırımcı akını neticesinde aracı kurumunuza yine parlak bir büyüme fırsatı doğmuş. Bütün bu fırsatlar güzel değerlendirilseydi, herkesin gıpta ile bakacağı bir "başarı hikayesi" çıkabilirdi. Biraz zor olsa da hala olabilir. Hissedarxd arkadaşın dediği gibi herşey niyete bağlı.
    Tahsisli sermaye küçük yatırımcı açısından en iyi sermaye artış. Yöntemidir 2.5 milyon sermaye artışı ile 50 milyon kaynak şirkete girecek öz sermaye 50 milyon artacak senin şirketteki payın otomatik hiç bir para ödemeden kar gibi artacak kim tahsisli sermaye artırımı yaparsa şirket hisseleri yükselir normali Budur diğer mevzu %100 haklısın halka açıklığı %99 çıkar sonra bedelli açıkla etik değil ben spk yerinde olsam onaylamazdım ama maalesef mevzuat böyle aynı şeyler önce patron hisse satışı sonra bedelli sermaye artımı hep böyle oluyor Güler sermaye arttırımı yapmadan rta karar almak ne kadar doğru olur ama süreç kısa zamanda bitmeli hisseyi baskıladığı kesin tabi bu baskılamada düşen kar marjları yükselen rekabet aşı ve hikayenin azalmasınında etkisi çok büyük

6. sabahtan beri sozde yatirimci iliskileri ozcan beye ulasmaya calisiyorum...malesef...adam yatirmis yatirimciyi....

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Bi sorun var sanirim bölunme ile ilgili...yatirimci iliskileri ile malesef...gorusemedim....varmi gorusebilen vs

8. Sekretere telimi biraktim..Özcan beni yarin ögleye kadar aramassa oraya gelcegim dedim..Ama geri doncegini sanmam.Yahu yokmu ist da bunlara yakin biri bi kurşun döksün gidip..adam bi tele bakar derki söylede böyle...En son #fonet te boyle olmustu 4 ten 20 ye gitti.

Sayfa 146/563 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •