Sayfa 418/570 İlkİlk ... 318368408416417418419420428468518 ... SonSon
Arama sonucu : 4559 madde; 3,337 - 3,344 arası.

Konu: TLMAN - Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.

8.35 fiyati baz alindiginda brut %21-22 temettu veriyor olacak !? bakildiginda inanilmaz ilginc fiyatlamalar

Alıntı Originally Posted by Compera Yazıyı Oku
    Burada hala hisseyi olumlu göstermeye çalışanlar var.
    Hisse spekülatif şekilde patron tarafından baskılanıyor, küçük yatırımcının ödediği türk lirası değere bile belki 5 sene çıkartmayacaklar.

Buradan döner, buradan döner diye almayın. Bunlar Trabzon'lu, kırıntı yedirmezler adama.
    Sayın Compera
    Ben Trabzon Limanından para kazandım
    Bir kere değil. Birçok kere
    Halka arzdan alıp 21 TL den sattım. İlk o zaman
    Sonra unuttum kağıdı.
    Aralık gibi 8.20 lerden aldım. 2-3 ya içinde 9.80'lerden sattım
    Sonraki dönemde 9 'un altına indiğinde aldım, üstüne çıktığında sattım (birkaç kez)
    En son boşalttıklarım 9,44
    Şimdi tekrar alıyorum. Ama kağıt sığ olduğu için azar azar alıyorum.
    ---
    Halka arzda hisse alanların 2 niyeti olur: Temettü ya da biraz prim yapıp satmak.
    Ben ikincisi olarak almıştım. Temettüyü düşünenler için borsadaki fiyatının bir önemi yok zaten.
    Prim yaptıktan sonra alanlar ise, onların da STOPLOSS koymaları gerekirdi.
    Eğer STOPLOSS nedir bilmiyor ya da hisse senedine yatırım yapmanın inceliklerinden haberdar değillerse, bu piyasadan uzak dursunlar. Aslında hisse senedi yatırımı yapmadan önce aracı kurumlar tarafından bir takım testler yapılıyor. Muhtemelen o testleri formalite gördüler. Hisse alabilmek adına o proseste bypass yaptılar.
    ---
    Tekrar başa dönecek olursak:
    Kağıt 8,36. Brüt temettü 1.76 TL (Hesaplar brüte göre yapılır...) yani temettü verimi %21
    30 Haziran'da min 20-25 milyon TL kar açıklar.
    Neden? Çünkü 1Ç 5 milyon TL kar var.
    2Ç rutin kar elde etse 10 milyon TL
    Demirbaş satışı 12 milyon TL kar
    Ayrıca 50-60 milyon TL fonun yönetiminden de %5 kazansalar
    30 Haziran'daki kar rakamı 30 milyon TL yaparl
    Vergi vs indikten sonra 25 milyon sürpriz olmasın kimseye..
    ----
    Bu söylediklerim beni bağlar. Dileyen elindekileri (eğer daha düşeceğini düşünüyorlarsa) satsınlar
    Ya da yükselmeyeceğini düşünüyorlarsa yine satsınlar.
    ---
    Kağıt temettü sonrası teorik olarak 8,36 - 1,76 = 6,61 TL yi görecek.
    1 yıl sonra 6,61 TL için 1.75 TL daha temettü verse temettü verimi %26,5 (nette ise %22,5) elde edebilir.
    ---

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değil..

Alıntı Originally Posted by Compera Yazıyı Oku
    Burada hala hisseyi olumlu göstermeye çalışanlar var.
    Hisse spekülatif şekilde patron tarafından baskılanıyor, küçük yatırımcının ödediği türk lirası değere bile belki 5 sene çıkartmayacaklar.

Buradan döner, buradan döner diye almayın. Bunlar Trabzon'lu, kırıntı yedirmezler adama.
    bir sözünüz dikkatimi çekti
    "patronlar tarafından baskılanıyor"
    bu kanaat genel olarak herkeste var

Eğer bu doğruysa ayaklarına kurşun sıkıyorlar demektir.
    Ben yerlerinde olsam şirketin değerinin düşmesini istemem
    Aksine yukarıda tutmaya çalışırım.

Acaba kağıdın değerinin düştüğünün mü farkında değiller?

Patron hisseyi düşürmek istese, 2018 karının neredeyse %97'sini temettü olarak dağıtmaz.
    %70 lik sözü var onu dağıtır yeter der..
    Bence bu düşüşün altında başka birşey yatıyor.

Bu kağıdı birisi sahiplendiği an kağıt soluksuz (temettü sonrası) 10 liraları bulur bence.

4.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    bir sözünüz dikkatimi çekti
    "patronlar tarafından baskılanıyor"
    bu kanaat genel olarak herkeste var

Eğer bu doğruysa ayaklarına kurşun sıkıyorlar demektir.
    Ben yerlerinde olsam şirketin değerinin düşmesini istemem
    Aksine yukarıda tutmaya çalışırım.

Acaba kağıdın değerinin düştüğünün mü farkında değiller?

Patron hisseyi düşürmek istese, 2018 karının neredeyse %97'sini temettü olarak dağıtmaz.
    %70 lik sözü var onu dağıtır yeter der..
    Bence bu düşüşün altında başka birşey yatıyor.

Bu kağıdı birisi sahiplendiği an kağıt soluksuz (temettü sonrası) 10 liraları bulur bence.
    Soylediklerinize katiliyorum, patronun hissenin dusmesinden ne gibi kari olabilir diye ben de cok dusundum. Hadi temettuyu anlarim, cunku kendi cebinede giriyor halka acik olmayan %70 civari hisse ve borsada ellerinde tuttuklari hisselerden temettu aliyorlar ama neden dusuruyorlar, normalde yukari cikar ve elinde kalanlari da sat hatta ikinci arz yap. Benim vardigim sonuc ki tamamen komplo teorisidir, bunlar bu limani devletten satin alacaklar ya da bunlara bu vaad edildi ve satis fiyatini da borsada olusan deger olarak belirlediler. Ne kadar duserse o kadar belese liman sahibi olacaklar. Kiraciyken belese ev sahipligi, bence mantikli ve karli. Kim takar ky kaybetmis kafayi yemis mahvolmus. Dedim ya sadece komplo teorisi. Ha bu ara 27 Ocak 2018 de 20,5 ortalama ile ciddi bir miktar almis biriyim ve hala tutuyorum. Suda isitilan kurbaga misali ha cikti ha cikacak karli sirket, dusuk sermaye dolarla kazanio, temettu var, bak 15 gun geri alacaklar masali ve basiret baglanmasi sonucu stop loss dusunmeden bekleyen biriyim. Kimki milli hisse diyo uzak durun. Artik koyduk kenara bekliyoruz.
    Son düzenleme : klonely; 21-05-2019 saat: 01:52.

5.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    Sayın Compera
    Ben Trabzon Limanından para kazandım
    Bir kere değil. Birçok kere
    Halka arzdan alıp 21 TL den sattım. İlk o zaman
    Sonra unuttum kağıdı.
    Aralık gibi 8.20 lerden aldım. 2-3 ya içinde 9.80'lerden sattım
    Sonraki dönemde 9 'un altına indiğinde aldım, üstüne çıktığında sattım (birkaç kez)
    En son boşalttıklarım 9,44
    Şimdi tekrar alıyorum. Ama kağıt sığ olduğu için azar azar alıyorum.
    ---
    Halka arzda hisse alanların 2 niyeti olur: Temettü ya da biraz prim yapıp satmak.
    Ben ikincisi olarak almıştım. Temettüyü düşünenler için borsadaki fiyatının bir önemi yok zaten.
    Prim yaptıktan sonra alanlar ise, onların da STOPLOSS koymaları gerekirdi.
    Eğer STOPLOSS nedir bilmiyor ya da hisse senedine yatırım yapmanın inceliklerinden haberdar değillerse, bu piyasadan uzak dursunlar. Aslında hisse senedi yatırımı yapmadan önce aracı kurumlar tarafından bir takım testler yapılıyor. Muhtemelen o testleri formalite gördüler. Hisse alabilmek adına o proseste bypass yaptılar.
    ---
    Tekrar başa dönecek olursak:
    Kağıt 8,36. Brüt temettü 1.76 TL (Hesaplar brüte göre yapılır...) yani temettü verimi %21
    30 Haziran'da min 20-25 milyon TL kar açıklar.
    Neden? Çünkü 1Ç 5 milyon TL kar var.
    2Ç rutin kar elde etse 10 milyon TL
    Demirbaş satışı 12 milyon TL kar
    Ayrıca 50-60 milyon TL fonun yönetiminden de %5 kazansalar
    30 Haziran'daki kar rakamı 30 milyon TL yaparl
    Vergi vs indikten sonra 25 milyon sürpriz olmasın kimseye..
    ----
    Bu söylediklerim beni bağlar. Dileyen elindekileri (eğer daha düşeceğini düşünüyorlarsa) satsınlar
    Ya da yükselmeyeceğini düşünüyorlarsa yine satsınlar.
    ---
    Kağıt temettü sonrası teorik olarak 8,36 - 1,76 = 6,61 TL yi görecek.
    1 yıl sonra 6,61 TL için 1.75 TL daha temettü verse temettü verimi %26,5 (nette ise %22,5) elde edebilir.
    ---

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değil..
    Sayın mrasen
    Tam kritik noktalarda doğru trade yapmışsın, tebrik ederim bunun için.
    "Temettüyü düşünenler için borsadaki fiyatının bir önemi yok zaten." bu söze kesinlikle katılmıyorum ve saçma buluyorum.
    Öyleyse 1 lira olsun hisse. Hisse temettü fiyatına geri çıkmadıktan sonra, bireysel yatırımcı olarak %15 stopaj ödedikten sonra temettünün bir anlamı olmuyor.

Sorun teorik olarak 3 yıl sonra ne getireceği değil, zaten 3 yıl sonra getireceği kesin olsa ya da çok büyük ihtimalle olsa hisse bu fiyatta kalmaz.

adamlar inat etti 8.12'yi gosterdiler ! ???

ikili dip mi diyecegim ama !!!! 1.75 brut temettu verecek kağıtta şaka gibi

Alıntı Originally Posted by klonely Yazıyı Oku
    Soylediklerinize katiliyorum, patronun hissenin dusmesinden ne gibi kari olabilir diye ben de cok dusundum. Hadi temettuyu anlarim, cunku kendi cebinede giriyor halka acik olmayan %70 civari hisse ve borsada ellerinde tuttuklari hisselerden temettu aliyorlar ama neden dusuruyorlar, normalde yukari cikar ve elinde kalanlari da sat hatta ikinci arz yap. Benim vardigim sonuc ki tamamen komplo teorisidir, bunlar bu limani devletten satin alacaklar ya da bunlara bu vaad edildi ve satis fiyatini da borsada olusan deger olarak belirlediler. Ne kadar duserse o kadar belese liman sahibi olacaklar. Kiraciyken belese ev sahipligi, bence mantikli ve karli. Kim takar ky kaybetmis kafayi yemis mahvolmus. Dedim ya sadece komplo teorisi. Ha bu ara 27 Ocak 2018 de 20,5 ortalama ile ciddi bir miktar almis biriyim ve hala tutuyorum. Suda isitilan kurbaga misali ha cikti ha cikacak karli sirket, dusuk sermaye dolarla kazanio, temettu var, bak 15 gun geri alacaklar masali ve basiret baglanmasi sonucu stop loss dusunmeden bekleyen biriyim. Kimki milli hisse diyo uzak durun. Artik koyduk kenara bekliyoruz.
    Merhaba Klonely
    Limanı işleten grup 30 yıllığına ihaleyi kazandı.
    Aradan geçen süre 15 yıl ve kalan süre de 15 yıl.
    Limanın devir alma vs durumu 15 yıldan önce sözkonusu olmaz.
    Bu sebeple buna bence kafayı yormayın.
    Ben Trabzon Limanının hissesini son zamanlarda yakından takip ediyorum.
    Bu kağıt tahvil benzeri bir kağıt. Yani faiz oranları yukarı çıkınca yıllar itibari ile elde edilecek karın NET BUGÜNKÜ DEĞERİ (yani iskonto edilmesi ile oluşacak değer) aşağı gelir.
    Tahvil gibi aynı
    Yanısıra Türkiye'nin risk primi de hissenin değerini aşağı çeker.
    Son olarak... Türkiye'nin dış ticaret hacminde gerileme var.
    Bu sebeple işlemler azalıyor.
    Bu faktörleri bir arada düşününce kağıdın değer kaybetmesi son derece normal
    Yani komplo teorilerine gerek yok.

Benim size önerim şu olabilir: Hisse adedinizi arttırabilirsiniz.
    Mesela 10,000 adet aldığınızı varsayalım
    Eğer ekonomik anlamda ilave para koyabilecekseniz...
    mesela
    8,20 - 1000 adet
    8,00 - 1000 adet
    7,75 - 1000 adet
    7,40 - 1000 adet
    7,00 - 1000 adet
    gibi aklınızda bir kurgu belirleyin.
    Her aldığınız 1000 adetlik kısmı aldığınız fiyatın %10 üstüne satış girin...

Eğer derseniz ki ALIM yapacak para yok.
    O zaman elinizdeki 10 bin adedin 2500 tanesini satın.
    Bu seviyeden sonra düşerse yukarıdaki formülü uygulamaya devam edin.
    Ama alımlarda 1000'er değil 500'er adet yazın.

Bunun için hergün borsaya bakmanıza da gerek yok
    Talimatı sabah saat 8'de girin
    Akşam hangi işlemler olmuş diye bakın..

Derseniz ki.. 2500 adet sattım ve kağıt 12 bin oldu..
    Ona da üzülmeyin. Dersiniz ki.. en azından kalan 7500 tanesi zararını azaltmış oldu.

Sayfa 418/570 İlkİlk ... 318368408416417418419420428468518 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •