Sayfa 567/804 İlkİlk ... 67467517557565566567568569577617667 ... SonSon
Arama sonucu : 6429 madde; 4,529 - 4,536 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1.  Alıntı Originally Posted by mf2hd Yazıyı Oku
    sizin anlattıklarınızdan kordsa da ki durumu şu şekilde anladım ben.
    akcansanın çimsa da payı var. afyon çimentonun %51 i çimsanın. afyon temettü verse bile akçansa bundan yararlanmak için çimsanın temettü vermesini bekleyecek.
    anlamadığım nokta neden direk kordsa buna iştirak etmiyorda ayrı kurulan şirkete ortak oluyor. bunu iyi niyet mi yoksa kötü niyet olarak mı yorumlamak lazım.
    Evet, çok doğru anlamışsınız. Bahsettiğiniz gibi, Akçansa dolaylı olarak Afyon'a ortak olabilir ve Afyon'un cirosu/karı Akçansa'nın konsolide bilançosunda gözükecektir. Ama yatırımcıların ve şirketin gerçek para olarak Afyon'un karından yararlanabilmesi için önce Afyon temettü vermeli ve para Çimsa'ya geçmeli. Yetmez, sonra Çimsa temettü vermeli ve para Akçansa'ya ortaklığı oranında geçmeli. O nedenle, Akçansa değerlendirilirken, eğer özel bir spekülasyona tabi tutulmuyorsa, önce kendi faaliyetlerinin ve karının sektöre uygun f/k'sı oranında işlem görecektir, ancak Çimsa ve Afyon'daki payı hesaba katılırken, Akçansa belli oranda görünmez bir iskontoya tabi tutulacaktır.

Korsa'da da durum tamamen aynı. Önce Axiom temettü verecek, onun temettüsü Amerika'da bulunan ve bizim hissesini tuttuğumuz Kordsa'nın %100 oranında iştiraki olan Kords Inc.'e geçecek. Ve bu Kords Inc. şirketi de temettü verecek ki para bizim Kords'un kasasına girsin. Ve bildiğim kadarıyla da, bizim Kords'un direkt kendine ait olan fabrikalarının gelirlerini ve kasasına gerçek anlamda giren karları gösteren (eğer uzaktaki şirketlerden biri temettü dağıtırsa ve Kords'un kasasına kadar girerse onu da gösterecek olan) bilanço vergi dairesine bildirilen VUK. Zaten Spk kuralları uyarınca da temettü dağıtımı bu VUK'a göre yapılır. Ve o bilançoda Kords'un karı 300-400 milyon civarında değil, 90-120 milyon arasında gidip geliyor. Kordsa da bunun yarısını veya yarısından fazlasını nakit olarak dağıtıyor. Ve o yüzden dağıtılan kar uzun zamandır 60 milyon civarında ve temettü verimi düşük. Çünkü oradaki kar aşağı yukarı hep aynı.

Ve biz, faaliyet gelirleri ve net karı dolaylı değil, direkt kendisine ait olan şirketlere kıyasla ortalama %30 daha iskontolu işlem görüyoruz, bir şekilde ortaklık yapısı böyle ayarlanmış.

Kords'un kötü yönetildiğini düşünmüyorum. Hatta Amerika'daki kompozit gelirleri Kords Inc.'ın kasasında birikirse, zaten yeni satın almalar da planlıyorlar, Kords Inc. daha da büyüyecektir. Ama hep gizli bir varlığımız varmış gibi %30 iskontolu işlem göreceğimizi düşünüyorum. İskontosuz, değerinde işlem, benim gözümde f/k 10'dur. Faaliyet gelirlerinin ve karlarının tamamı kendisine ait olan katma değeri yüksek sektörlerdeki sanayi şirketleri %50 primli, f/k 15'ten işlem göreceklerdir. Kordsa ise f/k 7-8 dolaylarında işlem görecektir. Duruma göre f/k 10'lara çıktığı da olacaktır ama hepsi bu.

Bu durumda, özel bir haber veya coşku söz konusu değilse, 400 milyon kar açıklarken, 14-16 tl aralığı hisse için uygun fiyatlar olacaktır. Bütün fabrikaları direkt kendisine ait olan bir sanayi şirketi olsaydı ve aynı karı açıklasaydı, bu aralık 25-30 tl aralığı olacaktı.
    ...

2.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Evet, çok doğru anlamışsınız. Bahsettiğiniz gibi, Akçansa dolaylı olarak Afyon'a ortak olabilir ve Afyon'un cirosu/karı Akçansa'nın konsolide bilançosunda gözükecektir. Ama yatırımcıların ve şirketin gerçek para olarak Afyon'un karından yararlanabilmesi için önce Afyon temettü vermeli ve para Çimsa'ya geçmeli. Yetmez, sonra Çimsa temettü vermeli ve para Akçansa'ya ortaklığı oranında geçmeli. O nedenle, Akçansa değerlendirilirken, eğer özel bir spekülasyona tabi tutulmuyorsa, önce kendi faaliyetlerinin ve karının sektöre uygun f/k'sı oranında işlem görecektir, ancak Çimsa ve Afyon'daki payı hesaba katılırken, Akçansa belli oranda görünmez bir iskontoya tabi tutulacaktır.

Korsa'da da durum tamamen aynı. Önce Axiom temettü verecek, onun temettüsü Amerika'da bulunan ve bizim hissesini tuttuğumuz Kordsa'nın %100 oranında iştiraki olan Kords Inc.'e geçecek. Ve bu Kords Inc. şirketi de temettü verecek ki para bizim Kords'un kasasına girsin. Ve bildiğim kadarıyla da, bizim Kords'un direkt kendine ait olan fabrikalarının gelirlerini ve kasasına gerçek anlamda giren karları gösteren (eğer uzaktaki şirketlerden biri temettü dağıtırsa ve Kords'un kasasına kadar girerse onu da gösterecek olan) bilanço vergi dairesine bildirilen VUK. Zaten Spk kuralları uyarınca da temettü dağıtımı bu VUK'a göre yapılır. Ve o bilançoda Kords'un karı 300-400 milyon civarında değil, 90-120 milyon arasında gidip geliyor. Kordsa da bunun yarısını veya yarısından fazlasını nakit olarak dağıtıyor. Ve o yüzden dağıtılan kar uzun zamandır 60 milyon civarında ve temettü verimi düşük. Çünkü oradaki kar aşağı yukarı hep aynı.

Ve biz, faaliyet gelirleri ve net karı dolaylı değil, direkt kendisine ait olan şirketlere kıyasla ortalama %30 daha iskontolu işlem görüyoruz, bir şekilde ortaklık yapısı böyle ayarlanmış.

Kords'un kötü yönetildiğini düşünmüyorum. Hatta Amerika'daki kompozit gelirleri Kords Inc.'ın kasasında birikirse, zaten yeni satın almalar da planlıyorlar, Kords Inc. daha da büyüyecektir. Ama hep gizli bir varlığımız varmış gibi %30 iskontolu işlem göreceğimizi düşünüyorum. İskontosuz, değerinde işlem, benim gözümde f/k 10'dur. Faaliyet gelirlerinin ve karlarının tamamı kendisine ait olan katma değeri yüksek sektörlerdeki sanayi şirketleri %50 primli, f/k 15'ten işlem göreceklerdir. Kordsa ise f/k 7-8 dolaylarında işlem görecektir. Duruma göre f/k 10'lara çıktığı da olacaktır ama hepsi bu.

Bu durumda, özel bir haber veya coşku söz konusu değilse, 400 milyon kar açıklarken, 14-16 tl aralığı hisse için uygun fiyatlar olacaktır. Bütün fabrikaları direkt kendisine ait olan bir sanayi şirketi olsaydı ve aynı karı açıklasaydı, bu aralık 25-30 tl aralığı olacaktı.

Bu mantıkla yurtdisinda aldığı şirketi de kords.inc üzerinden alıyordur. Ve bu satın alma maliyetini de boluyordur o zaman. Ne değişecek o zaman? Ben anlamadim

3. Şu kordsa sabancınin değilde başkasının elinde olsa çok daha iyi fiyatları görebilir diye düşünüyorum çok değerli bir şirket yurt dışında bir sürü iştiraki olan kompozit ürünler üreten bir çok sektöre katkı sağlayan bir şirket ama gel gelelim ki hak ettiği değeri göremiyor pandemi süreci şirketi etkilemiş olsada ilerleyen süreçte ağırlığını koyacaktır diye düşünüyorum

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Benim anladığım dünyadaki 3 uçaktan 2 sinin lastiğini yapan kords ama bizim hisse değil,suyunun suyu kadarı bizim aldığımız kords, uzun vadeli büyümeye yapılan yatırım da alınan verim de görece düşündüğümüzden zayıf

Jonathan yukarıda ansiklopedik bilgi vermiş. Kendisine teşekkür ederim.
    Benim kafama takılan nokta bir şirket neden %100 kendine ait olan yeni şirket kurup yeni alımları bu firma üzerinden yapar. Mantığını çözemedim.
    Bildiğim için hep aynı örnekten gideceğim. Cimsa nin İspanya'da bir alim süreci var. Eğer bu alım gerceklesir ve bunu cimsa inc diye firma kurup onun üzerinde gösterse mantığını anlayamıyorum. Afyon cimento direk ortak mesela cimsa.
    Kafamdaki örneklerden gideyim. Tüpraş mesela enerji yatırımlarına ait. Aygaz enerji yatirimlarinin %20 sine sahip. Buradaki durum normal geliyor. Çünkü koç grubu bir şirket kurmuş ve bazı şirketlerini buna ortak yapmış. Bana biraz olsun mantıklı geliyor.
    Bugün kordsa inc yeni ortak çıkar sarıldığında kompozite inanıp yatırım yapan benim gibi birçok kişi mağdur olmaz mi sizce.
    Sesli düşünüyorum. Bu duruma örnek belki çok hisse var belki de. Konu hakkında bilgi ve tecrübelerinizi merak ediyorum.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Matruşka gibi iç içe girmiş saçma sapan bir ortaklık yapısı var. Anlayabilen beri gelsin. Benim anladığım son 2,3 yıl içinde alınan şirketlerin kordsa nerdeyse hiç bir faydası yok. Eeeee nereye gitti agresif büyüme ciro ve kâr patlaması. Bu şartlar altında 2023 ve sonrası için 30 tl hatta daha üzeri fiyatlar nasıl öngörülebiliyor? Bu şirketlere doğru düzgün ortaklığı yoksa ciro ve kâr nasıl patlayacak uv dede . Yerli ve Yabancı fonlar niye kords alsın bu saçma sapan ortaklık yapısı ile. Boyna şirket satın alıyor ama kordsa bi faydası yok ve olmuyacak. Olsada çok komik bir miktar.

7. Zaten sabancı grubunun her hissesine herdaim tereddütle yaklaşmışımdır. Holdingi olsun diğer iştirakleri olsun herzaman yatırımcıyı süründürmüş ahını almış bir grup. Almadan önce iyice araştırıp kafanızdaki sorulara net cevap bulamadan yatırım yapmanızı önermem.

Vur dedikte sende oldurdun hisseyi. Konu Sabancı değil. Genel anlamda firmaların yaptığı yukarıda bahsedilen hareketin amacını anlamak
     Alıntı Originally Posted by Cengo Yazıyı Oku
    Zaten sabancı grubunun her hissesine herdaim tereddütle yaklaşmışımdır. Holdingi olsun diğer iştirakleri olsun herzaman yatırımcıyı süründürmüş ahını almış bir grup. Almadan önce iyice araştırıp kafanızdaki sorulara net cevap bulamadan yatırım yapmanızı önermem.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 567/804 İlkİlk ... 67467517557565566567568569577617667 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •