Sayfa 604/804 İlkİlk ... 104504554594602603604605606614654704 ... SonSon
Arama sonucu : 6429 madde; 4,825 - 4,832 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1. Dostum sen çok uzun vadeli hedefler koyuyorsun 2030-2040 de gelecek olan para gelmez olsun

2.  Alıntı Originally Posted by obstinate Yazıyı Oku
    Dostum sen çok uzun vadeli hedefler koyuyorsun 2030-2040 de gelecek olan para gelmez olsun
    2025 yılında da göreceğiz Kords'u merak etme. Ama ben 2 haneli rakamların ortalarıyla ilgilenmiyorum.

Benim hayalim, Tr'nin de iç dinamikleriyle çok farklı rakamlar.

Daha ne diyeyim Yani 4-5 yıl içinde de kötü bir tablo olmayacak elimizde.
    ...

3.  Alıntı Originally Posted by obstinate Yazıyı Oku
    Sen ömürlük girmişsin ben bilanço sonrası durmam beklentinin üstünü bekliyorum.
    Froto pd de 9 olmuş. Bunun en azından 2 olması lazım spek farkı. Froto ttrak gubrf hekts speği lazım buna. Fk oranı düşeceğinden korkutma amaçlı hareket çekebilirler.
    Genelde düzgün hisseler bilanço beklentisi iyiyse bunu önceden fiyatlıyor froto ve arclk gibi bilanço öncesi yüzde 20 yaptılar. Bunda beklenti kötü ama biraz farklı artı bilanço her şeyi değiştirir. Korkum ABD deki kredilerin taksit ödemesi olmuşsa
    Sanayide pd/dd'ye bakılmaz. Anlamlı sonuç vermez. Çok temettü dağıtan kağıdın pd/dd'si uçar. O hiç anlamlı bir gösterge değil. Sürdürülebilir net kara ve artış hızına bakılır. ROE falan da anlamsızdır sanayide. Bilmez çoğu.

Kords'un ana sektörler durdu. Bırak kar düşüşünü, kar açıklaması bile mucize şu ortamda. 5-10 milyon kara da razıyım ben. Geçsin böyle 2 yıl, covid movid devam etsinler. Biz toplayalım. Sonrasında bakarız.
    ...

4. Kords ana sektörler durdu diyorsunuz ama sadece ülkemizde değil dünyada yazın otomobil satışları yüksekti. Froto toaso doas ile brisa Goodyear takır takır yükseliyor kriz sadece buna mı vurdu

5.  Alıntı Originally Posted by obstinate Yazıyı Oku
    Kords ana sektörler durdu diyorsunuz ama sadece ülkemizde değil dünyada yazın otomobil satışları yüksekti. Froto toaso doas ile brisa Goodyear takır takır yükseliyor kriz sadece buna mı vurdu
    Aslında onu söylerken, asıl büyümek istediği alan olan kompoziti ifade etmek istedim. O alan durunca, kar gidiyor.

Şöyle açıklayayım; Kordsa'nın asıl alanı lastik güçlendirme. Bu alanda yatırımlarını tamamlanmış ve büyümesi sınırlı. Kordsa, bu sektörden gelen nakit akışını kaldıraçlı bir şekilde krediler kullanarak kompozite yönlendiriyor. Yani şu anda, lastik güçlendirme kompoziti büyütmeye yarıyor. Bunun masrafları ve faiz giderleri var. Bu giderlerin telafi edilebilmesi için görev kompozitteki iş hacmine ve karlılığa kalıyor. Eğer kompozitten kar gelmezse, lastik güçlendirmenin karı da kompozitin finansmanında eriyeceği için ortada fazla kar kalmayacaktır. İfade etmek istediğim buydu ama yanlış anlaşılmış. Kısaca anlatmak istemiştim.

O nedenle, şirketin bütün nakit akışının ve enerjisinin yönlendirildiği alan olan kompozit sektörünün, havacılık sektörünün yeniden düzelmesini bekleyeceğiz. Güzel bilançoları o zaman göreceğimize inanıyorum. Bu günler bizim için avantajdır. Buna inanıyorum. Sabretmeden yatırım olmaz.

Burada anlattığım hiçbir şey yatırım tavsiyesi değil. Ben de hissedeyim. 2017 yılı civarında beri alıyor, lot yükseltiyorum. Ve çok uzun yıllar daha burada olacağım.
    ...

6. Kelepir Fiyat Ne Demektir?

Merhaba,

Benim de kordsa ile ilgili görüşüm çok olumlu, ana başlıklar ile aktarmak ve foruma katkı sağlamak isterim.

-Sabancı grubunun bazı başarısız işlerinin olduğu (perakende başta olmak üzere) muhakkak ancak Kordsa bence grubun pırlantası, genlerinde yüksek kabiliyet var. Böyle olmasa yıllardır dünya liderliğini elinde tutamaz, bu sebeple sabancı faktörüne katılmıyorum.

-Otomobil, uçak ve lastik fabrikaları 2018-2019 yılına göre %50 ve daha az üretimle çalışıyor, bu sebeple biz de %50 kapasite ile çalışıyoruz. Ancak 2021 yılında kapasite kullanım oranının %70-80'e, 2022 yılında ise %100 e dönmesi bekleniyor.

-%50 kapasiteye rağmen şirket net kar ile kapatacak görünüyor, bu bile şirketin kaslarının güçlü olduğunu gösterir. Birçok şirket pandemi sebebiyle batma noktasına geldi.

-Şirketin 300 Milyon dolar borcu var ve bu borcun tamamı Kompozit yatırımlarından kaynaklanıyor. ABD sonrası Avrupada da kompozit üzerine şirket alımı planlıyor. Kompozit işi 300 milyon dolarlık satınalma borçlarını tahminimce 5 yılda kapatabilecek kapasitede. Büyümeden kaynaklanan borçlardan korkmamak gerek.

-Şirket geçmişte 1 milyar dolar ciroyu rahatlıkla yakalayabilmiş, tahminim kompozit işi dışında dahi 1 milyar dolar ciro yakalanır. Kompozit işinden de %50 katkı bekleniyor. Bu şekilde şirketin yıllık cirosu 2 milyar dolara erişecek.

-2 milyar dolar ciro potansiyeli olan 200-300 Milyon dolar kara erişebilecek şirketin piyasa değerinin 300 Milyon dolar olması büyük bir anomali. Borsada bu tip fırsatlar 10 yılda bir gelir.

-Geçmişte bu şirketin %70 ini yabancı yatırımcılar taşıyordu, ama malum sebeplerle birçok büyük şirkette olduğu gibi şu anda yok denecek kadar az malları kaldı, yabancı yatırımcının 2021 veya 2022 de alıma gelmesi başka bir hava yaratacak.

-Şirket Sabancı'nın en kabiliyetli şirketi bu sebeple satılmasını beklemem, ama satış masasına konursa zaten zengin oluruz.

-Bugüne yarına bakmak yanlış olur, kim almış kim satmış bunlar da yanıltır. Önemli olan şirketin mali performansıdır. Şirket mali olarak pandemi etkisi hariç zirvesinde, piyasa değeri ise dolar bazında çok gerilerde.

-Türkiye'de dolar bazında grafiğine bakılabilecek tek şirket kordsadır. Çünkü cirosunun %80 i dolar %20 si euro bazlıdır. Şirketin pandemi etkisi hariç zirvede olduğunu düşünüyorum, ancak fiyat dolar bazlı zirveden uzakta. Bu sebeple kelepir diyorum.

-Bir de 5 sene öncesinin kord bezi şirketi yok artık, kord bezi yanında kompozit ve yapı güçlendirme işleri de var. O sebeple grafikler yanıltıcı olacaktır. Dolar bazlı zirveye gelince malınızı kaptırmayın derim.

-Kompozit işindeki işbirlikleri ve ürünler çok önemli, bunları da yakından takip edeceğiz.

-2021 yılında şirketin TL bazlı sonuçlarına bakanlar %100'ün üzerinde ciro artışları görecek, net karda ise çok daha güçlü sonuçlar gelecek. Piyasa bizim bildiğimiz beklentileri rakamlar düşünce satın almaya gelecek.

-Çok büyük ölçüde yabancı takas payı olan şirketler maalesef baskı altında. Kordsada ise yabancı takası 10-15 milyon lota düştü, bu adetler bir haftada süpürülür. Ancak ben yabancı satışı değil 2021 yılında yabancı alışı beklerim.

-Şirketin raporlama standartları üst düzeyde, şirket ile hiç konuşmadım ancak iletişime açık olduklarını düşünüyorum.

Şirket için hedef değerim oldukça yüksek, bu değerin 2 yıl içinde ortaya çıkacağını düşünüyorum. Borsa fiyatından ziyade şirketin mali sonuçları ile daha ilgiliyim, zaten borsa fiyatı zaman içinde gerçeği gösterecektir.

Şimdiye dek hakkettiği değere gelmeyen şirket görmedim, Kordsa mutlaka hak ettiği değere gelecektir. O zaman da birlikte olmak dileğiyle.

Alım satım tavsiyesi değildir.

Kords cevabı paylaşmıştım otomotiv sektörü gelişmeleri ilginç olacak tekrar paylaşıyorum esas ilginç olan çalıştıkları 3 otomotiv firması raporunda yazıyor zaten ama yazmayanda var ki gizli tutuyorlar buyrun..

Global kompozit pazarının Covid-19 öncesinde dağılımı %60 havacılık, %13 otomotiv ve %27 diğer sektörler olarak dağılmaktadır. Kordsa olarak otomotiv sektörüne ürün sağlamakla birlikte, konsolide düzeyde otomotiv ağırlığı %15’in altında yer almaktadır. Ne yazık ki kompozit malzemelerin maliyetli yapısı nedeniyle otomotiv sektöründeki kullanımı henüz yaygınlaşmamıştır, ancak elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte kullanımın artması beklenmektedir.

*

Kartal Projesi şu an için %100 teşvikle ilerleyen bir Ar-Ge projesidir, geliştirme aşamasının sonrasında nihai ürün oluşacaktır. TUSAŞ ile nihai ürün geliştirildikten sonra talep planlaması gerçekleştirilecektir. Şu an için TUSAŞ’ın alt yükleniciliğini yapmıyoruz.

*

Müşteri gizliliği çerçevesinde ürün verdiğimiz otomotiv markalarını paylaşmamız mümkün değildir, bu konuda anlayışınızı rica ediyoruz.

*

Üniversite ile yürütülen projeler, hem kimyasal geliştirme hem ürün geliştirme hem de proje bazlı maliyet iyileştirme projeleridir. Kompozit sektöründe bir ürünü geliştirmeniz hasılat yaratmak için tek kriter değil ne yazık ki, bunun onay süreçleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu onay süreci havacılık sektöründe 10 yıla kadar çıkmaktadır. Önümüzdeki dönemde finansallarımıza önemli etki sağlayacak bir proje olması durumunda kamuoyu ile paylaşılacaktır.

*

Kapasite kullanım oranlarımızı paylaşamamakla birlikte kompozit sektöründe kapasitemizin yeterli olduğunu, talebin artması durumunda kapasite artışına ilişkin yatırımların oldukça düşük rakamlar olduğunu belirtmek isteriz.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Ama diğer yandan avantajımız şu: Devletin usd politikası. Sürekli yükselen usd istiyorlar. Bunu destekliyorlar.

Daha önce burada bir arkadaşla 2030 yılı Kords hedeflerimizi konuşmuştuk. O arkadaşın tahmini usd için çok düşük fiyatlardı. Ben kesinlikle bu görüşte değilim. 2030 yılında üç haneli veya bu rakamlara yakın bir döviz hayal ediyorum devletimiz sayesinde ve sonra dönüp Kords'u düşünüyorum... 2,5-3 milyar usd cirosu olan, 300 milyon usd yıllık net kar açıklayan bir Kords. Sonra onu güzide tlmiz ile çarpıyorum ve f/k 8'den bir piyasa değeri hesaplıyorum, inceden gülümsüyorum. (Usd tahminimin yarısı kadar bile olsa fark etmez, bu hesap yine gülümsetir.)

Ülke koşullarını zamanı geldiğinde kaldıraçlı olarak avantaja çevirebilecek bir kağıt Kords. Ama zaman vermeli. 3-4 ayda, yılda olmaz.
    Hocam, 2030 yılı dolar kuru için tahmininiz 32 TL' nin üstü mü?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 604/804 İlkİlk ... 104504554594602603604605606614654704 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •