Sayfa 612/804 İlkİlk ... 112512562602610611612613614622662712 ... SonSon
Arama sonucu : 6428 madde; 4,889 - 4,896 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1.  Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Kordsa'nın düşük temettü dağıtmasının sebebi ortaklık yapısı yada karın esas faaliyet gelirlerinden gelmemesi değil. Türkiye'deki ana şirket Kordsa'nın sahibi olduğu yurtdışında kurulu bir çok şirket (bağlı ortaklık) var bu şirketlerin faaliyetleri de karı da tabii ki esas faaliyet karını oluşturuyor. Düşük temettü dağıtmasının sebebi SPK mevzuatına göre şirketlerin VUK.'na göre hesaplanan kardan fazlasını dağıtamaması, Kordsa UFRS ye göre yurtdışındaki tüm şirketlerin bilançosunu konsolide (toplam) açıklıyor. Ancak yurtdışındaki şirketler bu karlarını kar transferi yoluyla Türkiye'deki ana şirket kordsa'ya aktarmadıkları için yani vergi mevzuatına göre gelir tablosuna temettü geliri olarak yansıtmadığı için yurtdışı şirketlerin elde ettiği karlar dağıtıma konu olmuyor. Bu durum tamamen yönetimsel bir tercih, şirket yönetimi cüzi bir temettü dağıtmayı ve bu şirketlerin borçlarını azaltarak finansal yapısını güçlendirmeyi düşünüyor olabilir ki bence doğru bir karardır. Yoksa yönetim istese yurtdışındaki şirketlerin karını Tr'deki ana şirket Kordsa'ya aktarıp bunu da temettü olarak dağıtabilir bunun önünde bir engel yok.
    Aynı şeyden bahsediyoruz. Ancak bizim ülkede aynı şeyden bahseden 3 kişiyi aynı odaya koyun, hepsi saatlerce tartışır.

Temettü açısından, Kordsa'nın diğer şirketlerin gelirlerini bilançoda konsolide olarak göstermesinin bir anlamı yok. Çünkü VUK'a tabi olan gelirler bunlar değil. Doğrudan Kordsa bünyesinde değil bunlar. Elbette Kordsa, Kordsa Inc.'e %100 oranında sahip. Ancak o şirket karı dağıtmadan, Kordsa da dağıtamaz. Ve dağıtabileceği, kendisine ait olan karlar sadece VUK'da gösterilen ve doğrudan kendi bünyesinde olan karlar. Yani dolaylı olarak aslında konsolide edilmiş bilançodaki o iştirakin iştiraklerinden gelen karlar doğrudan esas faaliyet geliri değil, temettü açısından bakacaksak. Çünkü bunlar Kordsa'nın kasasına girmiyor. Başka bir şirketin sahip olduğu başka şirketlerin kasalarında o paralar.

Bu durumun sebep olduğu düşük fiyatlamaya holding iskontosu denir. Çünkü kar doğrudan şirketin kasasında değil, iştirakinin iştirakinin kasasındadır. Ve bu karlar her daim dağıtılmaz. Sözde engel yoktur, ama sözde. Konsolidedeki rakamlar kağıt üzerindedir. Ve bu durum, Brisa ile Kordsa arasında neden fiyatlama farkı oluyor sorusunun cevabıdır. Brisa 15 f/k'dan işlem görürken, Korsa ortalama 8 f/k'dan işlem görecek.

Demek ki neymiş, Korsa'nın düşük temettü dağıtmasının sebebi ortaklık ve iştirak yapısıymış.

Hatta bununla da kalmıyor: Kordsa'nın daha düşük f/k'dan değerleniyor olmasının sebebi de ortaklık ve iştirak yapısıymış.
    ...

2. Aynı şeyden bahsediyoruz ancak aynı sonuca varamıyoruz, ben düşük temettü dağıtmasının sebebini ortaklık yada iştirak yapısına bağlamıyorum dediğim gibi yönetim isterse bu karları Türkiye'ye transfer edip dağıtabilir. Şirket son dönemde yurtdışı şirket satın almaları ile ciddi bir borç yükü altına girdi. Bu borçlar, dolayısıyla finansal giderler makul seviyelere inene kadar düşük temettü dağıtması hele ki sektörün içinde bulunduğu durum düşünülürse oldukça mantıklı görünüyor. Düşük temettü uygulaması sonsuza kadar devam edecek bir durum değil sizin yorumlarınızdan ortaklık yapısı gereği yurtdışı şirketlerin karı sanki hiç bir zaman dağıtılamayacak gibi bir sonuç çıkıyor.

3. Elbette, benim söylediklerimden o anlam çıkmasın. Karlar istenirse dağıtılır ama bu genelde o şekilde olmuyor. Örneklerini holdinglerden görebiliriz, temettü verimleri çok düşüktür.

Bir de benim vurguladığım nokta, ne kadar temettü dağıtır hususundan ziyade (ben buraya %3-4 temettü verimi olacağı düşüncesiyle geldim, fazla beklentim olmaz, mesela bu kağıt 30-40 lira olup yıllık 1 milyar lira kar açıkladığı zaman, benim maks. temettü beklentim 1 tl. Yani 200 milyonunu dağıtacaktır düşüncesindeyim.) neden iskontolu işlem gördüğü üzerineydi. Onun da sebebi belirttiğim gibi nakite olan uzaklık, yani iştirak yapısı.

Teoride evet, o karları dağıtabilir. Ama genelde öyle bir şey olmuyor. Zaten kar dağıtma hususunu da 5 yıldan önce ele almamalıyız. Borçlar mevcut ve yeni şirketlerin de satın alınma beklentisi var.
    ...

4. Güçlendirme lideri Kordsa, COVID-19 salgınının ekonomik etkileri tüm dünyada hissedilmeye devam ederken, aldığı stratejik kararlar ve güçlendirme teknolojileri ile faaliyet gösterdiği tüm coğrafyalarda iş sürekliliğini sağlamaya devam etti. Yılın ilk 9 ayında Kordsa’nın cirosu 3.086 milyon TL, net kârı ise 94 milyon TL oldu. Aynı dönemde faiz amortisman vergi öncesi karı ise 363,9 milyon TL olarak gerçekleşti.
    Kompozit alanında 2018 ve 2019 yıllarında ABD’de yaptığı satın alımların ardından bu alandaki ürün portföyünü tamamlayan Kordsa, lastik güçlendirmeden uzay sanayisine uzanan geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Katma değerli ve sürdürülebilir büyüme için teknolojik inovasyonlara odaklanan Kordsa, uzay endüstrisi için çok önemli bir iş birliğine de imza atıyor. Bugüne dek gidilmiş en uzak mesafeye astronot taşıyacak ve geri getirecek uzay aracı Orion kapsülünde kullanılan turuncu balonların kompozit yapısı Kordsa’ya emanet.
    Kordsa’nın ABD’deki şirketlerinden Fabric Development, ilk defa 2011 yılında Style 2150 adıyla ürettiği ve Orion kapsülünde de kullanılacak bu kumaşı dokumaya başladı. Kordsa, bu iş birliğiyle uzaya kadar uzanan güçlendirme vizyonunu pekiştirdi.
    Yılın üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren Kordsa CEO’su Ali
    Çalışkan, şunları söyledi: “Güçlü şirket yapımız ve sürecin etkin yönetilmesi sayesinde ekonomik olarak zorlu bir dönemde istikrarımızı koruyoruz. Çevik yapımızla işletme sermaye yönetiminde etkin aksiyonlar aldık ve nakit yaratmayı sürdürdük. Pazarın taleplerini karşılamaya ve akılcı yatırımlarla büyümeye devam edeceğiz. Yaşamın her alanını güçlendirme vizyonumuz doğrultusunda sürdürülebilir büyümemize katkı sağlayacak inovasyonlarımıza, iş birliklerine ve yatırımlara devam ediyoruz. Bugüne dek gidilmiş olan en uzak mesafeye gönderilmesi planlanan bir uzay aracında, Orion’da, Kordsa’nın da imzası olacak. Bu hem Kordsa hem de ülkemiz adına heyecan ve gurur verici bir gelişme.”

Güçlendirme 50 bin tl kentsel dönüşüm 250 bin..
    Talep olacağı kesin ama asıl beklentim inşaatdan ziyade elektrikli araçlerde kulanmaya başlasa daha hacimli şekilde..

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Merhabalar,

KORDS 2020/9 bilançosuna göre çıkardığım tablo ve grafikleri aşağıdaki linkte paylaşıyorum. Faydalı olması dileğiyle.

Link: https://mutesebbist100.blogspot.com/...e-analizi.html

Saygılar
    Twitter hesabımdan da takip edebilirsiniz.

7. Bilanço hayal kırıklığı. Hele tevekkeli , CEO Ali Çalışkan eskiden ayda bir TV de çıkardı , pandemi sonrası kimya oldu yani görünmez olmuştu. Dolar bazlı satışlar ve gelirken bekleneni karşılamadı maalesef ve gelecek bilançolarda yani yeni kapanmalarla sıkıntı devam edecek gibi duruyor. Ne zaman uçaklar havada görünür ; o zaman...

8. Bence Kordsa'nın kelepir fiyatta işlem görmesinin sebebi temettü değil sadece keşfedilmemiş durumda. Piyasada bu tip anomaliler olabiliyor, bazen yabancılar satıp fiyatı düşürüyor, bazen şirketin karı düşünce cazip fiyatlar ortaya çıkıyor. Kordsa'da hem yabancı satışı hem de pandemi etkisi ile benzersiz bir fırsat oluştu bence.

Geçmişte de fiyatı potansiyelinin çok gerisinde olan şirketler vardı (mesela sasa) bu şirket yüksek düzeyde temettü dağıtmadı dağıtmıyor ama fiyatı uzaya gitti. Örnekler çoğaltılabilir.

Bir şirket temettü dağıtmak isterse dağıtır, hem kendi karını hem de iştiraklerinden temettü almak sureti ile tümünü dağıtır. Kordsa tüm karını temettü dağıtmak ister mi? Nakde ihtiyacı olmadığı zaman ister ama bu kadar borç varken ne tutarda temettü dağıtmak isterse o kadar dağıtacaktır. Şirketin geçmişten gelen 50-60 milyon TL nominal temettü dağıttığı görülüyor. Bu rakamı gelecek yıllarda 200-300 milyon TL seviyesine çekmek isterse konsolide kar yarattığı sürece dağıtır. Dediğim gibi iştiraklerinden kar payı alır ve dağıtır. Mevcut bilanço ile dağıtması saçmalık olur tabii. Önce borçlar makul seviyeye gelecek ondan sonra kar dağıtımı kademeli olarak artacaktır. Keza Avrupa'da da şirket alımı yapıldığı zaman borç bir kademe daha artacak. Dolayısı ile net karın temettü olarak dağıtılmasını beklemek çok mantıklı değil.

Kurumsal yönetilen ve paranın iç edilmediği şirketlerde temettü dağıtılması dağıtılması şirketin değerini etkilemez. Aslolan her zaman büyüme ve karlılıktır, temettü nasıl olsa arkadan çığ gibi gelecektir. Sabancı Holding iştiraklerinden aldığı temettü ile faaliyetlerini sürdürüyor.

tavsiye değildir

Sayfa 612/804 İlkİlk ... 112512562602610611612613614622662712 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •