Sayfa 613/804 İlkİlk ... 113513563603611612613614615623663713 ... SonSon
Arama sonucu : 6428 madde; 4,897 - 4,904 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1. Enine boyuna çok güzel irdelenip brisaya göre neden düşük verilerle fiyatlandığının cevabı bulunmaya çalışıldı, herkese teşekkürler,
    ben hep kordsayı brisaya tercih ederim derim hala öyle.
    fikrim değişmedi perçinlendi.

2. Kritik hatalarınız var. En az 10 yılda, bilinçli olarak edinilecek tecrübeyle telafi edilebilecek hatalar. Bunları yazıyorum çünkü canım sıkılıyor ve paylaşmak istiyorum.

1- Doğrudan esas faaliyetinden kar elde eden ve karın kasasına girdiği şirket başkadır. Holding başkadır. Merak edenler Froto'nun pd'si ile ona sahip olan Kchol'un pd'sine baksın, yeterli. Bu husus kilit. Tartışılamaz. Ama elbette herkes istediğini düşünmekte serbest.

2- Sasa direkt esas faaliyet. Holding yapılanması değil. Ve sahipleri salak olmadığı için gelecekteki kar ve temettüleri şimdiden satın aldılar.

Her şeyi birbirine karıştırıyorsunuz dostlarım. Ama fikir alışverişidir bu. Vakit geçiriyoruz.

Diğer yandan mesele şu.. Ben mesela bunu bilerek geldim buraya:

Ortalama bir gelecekte Brisa 800 mio, Kordsa 800 mio yıllık kar açıklayacaklar diyelim. Pd'leri ne olur?

Kords 6-7 milyar tl..
    Brisa 10-12 milyar tl.

Yani tahta değerleri üzerinden bakarsak, ikisinde de aynı rakama ulaşıyoruz gelecekte. Çünkü ödenmişleri farklı.

Kords şu anda da ucuz. O gün de ucuz olacak pd olarak. Ama prim marjı Brisa'dan iyi bile olacak belki. Çünkü Brisa zaten pahalı, üstelik ödenmişi bunun %50 fazlası. Bu ise ucuz. Fakat Kords'daki temettü kesin olarak düşük olacak, bana göre. Bunu o gün geldiğinde konuşuruz.

Ben burada olacağım.

Ve dilerim sizin dediğiniz gibi olur. Hepsini dağıtır. Ve değeri benim öngörümün iki katı olur. Çünkü ben de taşıyorum.

3. Polemik yapmak için yazmıyorum, tartışma güzel.

Kordsa gibi büyüme şirketlerinin karının tümünü dağıtacağını düşünmek ve beklemek hata olur, tümünü dağıtmaya kalksa borçlarının altından kalkamaz, yatırım dönemi sonrası temettü dağıtmak yerine borçları azaltmak doğru strateji. Karının tamamını dağıtan şirket iyidir demek te yersiz olur.

En iyi şirket cirosunu ve karını istikrarlı olarak büyüten şirkettir. Aynı değere sahip olan 2 farklı şirketten; Elde ettiği 100 Milyon TL karın tamamını dağıtan ve karı yılda %10 büyüyen şirketin hissesini mi alırsınız yoksa 100 milyon TL kar eden ama hiç kar dağıtımı yapmayan karını yılda %15 büyüyen şirketi mi?

Türkiye'de temettü konusu tartışılırken konu iyi ve kötü şirketler karşılaştırmasına dönüyor. Kar eden ve temettü dağıtan şirket tabi ki iyidir. Ancak dağıtmadığı karlar ile büyüme ivmesini artıran şirketler çok daha iyidir ve değerlidir.

İyi yönetilen hiçbir şirket gereksiz nakit pozisyonu üzerinde oturmaz, Kordsa'yı iyi yönetilmediğini düşünsek zaten burada olmazdık. Bu durumda Kordsa kendini temettü dağıtmak için rahat hissettiğinde karını çok daha yüksek oranda (dilerse %80 üzerinde dağıtır, çoklu şirket yapısında bunun da mekanizmalarını kurmak kolaydır) dağıtacaktır. Sabancı'nın birçok şirketi de karının büyük kısmını dağıtagelmektedir.

Kordsa örneğine gelirsek ABD kompozit şirketlerini alarak kötü mü yapıldı? Bu şirketler ile yasal olarak birleşilemeyeceği için bu pozisyon devam edecek. Bu durum bir iskonto sebebi mi? Tabi ki hayır. Bunların dışında birçok ülkede faaliyet göstermek için ayrı şirketler kurulması gereği var. Buradan bakarsanız global ölçekte iş yapacak şirket hissesi almamak gerekir. Kordsa Avrupa'da kompozit üzerine şirket satın alımı yaptığında tüm hisseleri satalım mı?

Kordsa'nın kelepir fiyatına yakıştırma yapmak yerine pozisyon artırmak daha doğru olur çünkü bir süre sonra kelepir fiyat kalmayacak.

tavsiye değildir

4. Çok iyi özetlemişsiniz teşekkürler bunun üzerine başka bir söz söylemek gereksiz. Nokta

5. Ara ara güzel hareketler yapıyor fakat sanki mal boşaltma gibi duruyor......

6.  Alıntı Originally Posted by adanalı Yazıyı Oku
    Ara ara güzel hareketler yapıyor fakat sanki mal boşaltma gibi duruyor......
    Keşke boşaltsa da, bize 2 yıl daha toplama imkanı verse.

Artık çıkalım. 2 yıl uzun süre
    Dar bandda kaldik
     Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Keşke boşaltsa da, bize 2 yıl daha toplama imkanı verse.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by mf2hd Yazıyı Oku
    Artık çıkalım. 2 yıl uzun süre
    Dar bandda kaldik

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Benim temennim o, 2 yıl daha bekletsin böyle. Zaten piyasası da bozuk. Pandemi 1-2 yıl daha devam. E bunu da tutsunlar burada

Bizim derdimiz, çorbamız kaynasın. Çorbayı içmekte gözümüz yok. Hafif kokusu gelse yeter bize kış günü. İki kış, üç kış daha görürüm ben böyle.
    ...

Sayfa 613/804 İlkİlk ... 113513563603611612613614615623663713 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •