Sayfa 644/804 İlkİlk ... 144544594634642643644645646654694744 ... SonSon
Arama sonucu : 6429 madde; 5,145 - 5,152 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1.  Alıntı Originally Posted by swing Yazıyı Oku
    Merhaba,

Takas ve günlük aracı kurum işlemlerini takip edenler biliyordur, QNB Finans üzerinden 14.0 TL ortalama ile alınan ve Citibank yabancıya giden yaklaşık 2.3 Milyon Lot geçen haftadan itibaren yine QNB tarafından satıldı ve bugün bitti. Neden aldı neden sattı bilinmez ama 10 gündür onun karın ağrısını yaşadı tahtası. Yüzde 10 para kazandı, benden alan da kazansın dedi herhalde

Bu satış sonrası tahta çok daha rahat olacak diye düşünüyorum, kocaman şirketlerin bile tavan olduğu borsada Kordsanın bu fiyatlarda olması çok komik, ama borsa böyle bir yer işte. Yoksa ucuza nasıl mal bulacaktık.

Kordsa'yı lastikçi sananlar var ama bu yıl dahil olmak üzere gelecek yıllarda kompozit işi ile bambaşka ürünlerle çok çeşitli sektörlere satış yapacak ve benzersiz karlara imza atacak. Forumda 2021 ve 2022 beklentilerimi daha önce yazmıştım.

Şirketin yatırımcılara daha nitelikli bilgi sağlaması gerekiyor. Çünkü hangi gelişmeyi takip edeceğini bilmiyor, arge merkezinde neler yapılıyor, hangi endüstriler için ürün geliştirme üzerinde çalışılıyor.

Sorun şu olacak; birgün şirket çok önemli bir anlaşmayı açıklayacak (mesela bir elektrikli araç üreticisi ile) ancak bu konuda hiç bilgi sağlamadığı için o günden önce satmış yatırımcılar ciddi para kaybına uğrayacaklar. Yatırımcı beklentilerini doğru yönetmek çok önemli. Ancak çok ketum davranıldığında bazı yatırımcılara zarar verileceği de unutulmamalı.

Tavsiye değildir
    Sevgili Swing, selamlar.

Yazılarınızı ilgi ve keyifle takip ediyorum. Geçtiğimiz zamanlarda beklentilerinize dair yazdığınız yazıyı hatırlıyorum. Bahsettiğiniz 150 milyon dolarlık net kara karşılık 1 milyar dolar net kar beklentiniz bence çok makul ve uyumlu. Bazı yatırımcılar F/K 15 civarı beklentilere girebiliyorlar, ben bunu çok gerçekçi bulmuyorum; o nedenle, 150 milyon dolarlık net kara karşılık 1 milyar-1.2 milyar dolarlık piyasa değeri bence mümkün. Ancak bizim ulaşmamız gereken ilk hedef 100-150 milyon dolarlık yıllık net kar bandı. Açıkçası, benim kendi adıma önümüzdeki 3-4 yılda bundan daha fazla beklentim yok. Bir de borçlarını hafifletir, esas faaliyetlerinden kar eden bir şirket gibi karının %60-70'ini dağıtırsa (VUK'da görüneni değil, UFRS'de görüneni; onu dağıtması için de önce iştiraklerinin kar dağıtımı yapıp bunun kasasına sokması lazım) benim için yeterlidir.

Yolumuz uzun. Birkaç yıl değil, onlarca yıl. Bize yeter ki beklerken canımızın sıkılmaması, zamanımızın boşa veya verimsiz geçtiğini düşündürtmemesi için gerekli olanı versin, kafi. Gerekli olan da, borçlar ödendikten sonraki süreçte UFRS'deki karın %50'sinden fazlasını dağıtmasıdır. Başka bir deyişle, bugünkü dolar kuruyla 1 milyar dolar piyasa değerine ulaştığında en azından %5 temettü verimini de yanında getirmesidir. Şu an çoğu yatırımcı Kordsa'nın zaten son yıllar dahilinde %4-6 arası temettü verimi olduğunu düşünüyor ama bu eksik bakış açısı. Dikkat ederseniz, şirket hep 50-60 milyon lira bantlarında temettü dağıtmış. Bu rakam da VUK tablolarında açıklanan rakamlar. Yani şirketin ağırlıklı olarak Türkiye'deki faaliyetlerinin karları. Bu karlar da genelde 90-110 milyonun üzerine çıkmadığı için 60 milyon civarı dağıtılıyor. Ancak şimdi durum farklı; şirket yurt dışındaki faaliyetlerini artırdığı için karlılık arttı, fiyat da arttı. Aynı temettü verimini gerçekleştirebilmesi için VUK tabloları artık yetmez. Muhakkak yurt dışındakilerden buraya kar dağıtımı, nakit girişi olması lazım. Yoksa temettü verimi %1'lere doğru süzülür.

Bu bahsettiklerimin olması için de biraz zaman gerekecek sanıyorum. Önce sizin de dediğiniz gibi yurt dışındaki iştiraklerin satın alımından kaynaklanan borçları hafifletsin, net karı kendine gelsin, ondan sonra temettümüzü alırız.

Sevgiler.
    ...

2. Değerli yorumlari için üstad swing e ve jonathan a teşekkürler.yolumuz uzun ,acelemiz yok ,vaktimiz de var.

7. Dün aracı kurumlar çok hevesli analiz atmışlardi, hareketi bugüne yaptı.tl bazlı zirve yeniledi.iyidir.
     Alıntı Originally Posted by EFT Yazıyı Oku
    Daha önce de kordsa alıp sattım, ama bu sıra yine ilgilenince birşey farkettim
    Kademeler bomboş
    Çok toplu bir hisse havası var
    Ayrica bugün dikkatimi çekti.. hareket tarzı aksa ile aynı.. bunun gibi birkaç hisse daha var benzer hareket tarzı olan..

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. kordsada grafik çok hoş...

Sayfa 644/804 İlkİlk ... 144544594634642643644645646654694744 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •