Sayfa 694/804 İlkİlk ... 194594644684692693694695696704744794 ... SonSon
Arama sonucu : 6429 madde; 5,545 - 5,552 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Bedelsiz, kağıtların kimyasını bozuyor. Yüksek değerden işlem gören kağıtlara bakın, hepsi piyasada görece az lotu olan, çok dağılmamış, talep olduğunda da değerin hızlıca yükselmesini sağlayacak düşük sermaye ve lot yapısına sahiptirler.

Mesela, orta ölçekli şirketlerden Jantsa, Poltk ve benzerlerine bakın; sermayeleri 3-5-10 milyon civarlarındadır. Kordsa gibi büyük şirketlerden Froto, Tüpraş gibi şirketlere bakın. Hepsinin sermayesi 250-300 milyon dolaylarındadır. Hisse fiyatları da çok değerlidir. Diğer yandan, Petkim'e bakın; 2,5 milyar tl ödenmiş sermayesi var, %50'si halka açık, piyasada 1 milyarın üzerinde lot var Yıllar içinde, zaman zaman hareket yapıyor olsa da, sonra düştüğü yerden uzun süre kalkamıyor. F/K fiyatlamaları da yüksek olmuyor. Piyasa, her bir lota daha değerli gözüyle bakmıyor. Uzun vade yatırımcı için iyi bir şey değil bedelsiz. Mümkünse 15-20 yılda bir yapmalı.

Eğer Kordsa'yı bu sermaye ile bırakırlarsa, şirket bu büyüme ile yukarıda saydığım büyük şirketlerin fiyatlamalarına doğru usul usul yol alır. Az sermaye olsun, piyasada az lot olsun, hisse başına düşen kar yüksek olsun, büyüyelim. Bekleyelim ve büyüyelim; her bir lotumuz değerli olsun.

Bedelsiz kovalamak; işsiz güçsüz, çaycı-çorbacı-gömlekçi-günlükçü dediğimiz anlıkçı, işe yaramaz adamların işidir. Kağıtta bedelsiz olacak da, hemen alacak 25 liradan, kağıt 1 haftada 50'ye gidecek, o da kar edecek; bunun hayalini kurarlar sürekli. Ama sonrasında kağıdın kimyası bozulur. Brisa uzunca yıllar boyunca, o yüksek bedelsiz dağıtımından sonra yattı. Bu bir örnek. Kağıt daha yeni yeni kendini toparlıyor.
    Ben kağıdın kimyasini fizigini tanımam.Eger bir kağıt temettü ve bedelsiz verirse o kağıt iyi kagittir.Ayrica kagitin primlenmesi karliliga göredir.Diger türlü aşırı yükselen kağıt ya spekdir yada geleceği erken fiyatlar.Spek kağıtlar illa geri düşer,Kordsa ya gelince bedelsiz vermesi niye kimyasini bozsun ki,sen şirketin kârlılığı artıyor mu buna bak.

Mi Note 10 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by engineer38 Yazıyı Oku
    Ben kağıdın kimyasini fizigini tanımam.Eger bir kağıt temettü ve bedelsiz verirse o kağıt iyi kagittir.Ayrica kagitin primlenmesi karliliga göredir.Diger türlü aşırı yükselen kağıt ya spekdir yada geleceği erken fiyatlar.Spek kağıtlar illa geri düşer,Kordsa ya gelince bedelsiz vermesi niye kimyasini bozsun ki,sen şirketin kârlılığı artıyor mu buna bak.

O kadar basit değil. Karlılığa göre primlenmek ayrı bir konu, öncelikli olan husus karlılıktır. Onu bir kenara koyalım önce.

Az lot ve yüksek değer biçilmesi ayrı bir şey; düşük ödenmiş sermaye iyidir. Piyasadaki en temel arz-talep dengesinden yararlanır. Ancak sürekli bedelsiz veren kağıdın tahtası kötü duruma düşer. Bu bilgiyi de kendi bilgi dağarcığınıza eklerseniz, zararlı çıkmazsınız.
    ...

3. Bilgi dagarcigima ekledim tşk ederim.Ben sizi gayet iyi anlıyorum dolaşımda lot sayısı az olursa kağıt degerli olur diyorsunuz.Bende diyorum ki dolaşımdaki lot sayısı fazla olsa bile ozvarlik kârlılığıdir bir hisseyi değerli kılan..
     Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    O kadar basit değil. Karlılığa göre primlenmek ayrı bir konu, öncelikli olan husus karlılıktır. Onu bir kenara koyalım önce.

Az lot ve yüksek değer biçilmesi ayrı bir şey; düşük ödenmiş sermaye iyidir. Piyasadaki en temel arz-talep dengesinden yararlanır. Ancak sürekli bedelsiz veren kağıdın tahtası kötü duruma düşer. Bu bilgiyi de kendi bilgi dağarcığınıza eklerseniz, zararlı çıkmazsınız.

4.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku

Jonathan hc Petkim'de bedelsiz olsun temettü olmasın demistiniz diye hatırlıyorum, buradada tam tersi bedelsiz olmasın istiyorsunuz. Bu şirketin halka açıklığı yüzde 29 a yakın!
    Bende eski olduğum iyi maliyetlendigim hisselerde bedelsiz versin istemem, örnek sodaydi. Temettü verimliliğine yansiyamadan gitti, 10 lira olup 1 lira verebilirdi kimbilir,
    Ozelliklede böylesine yükselmiş hissede, ileride daha yüksek temettü verimliliği açısından Bedelsiz versin istemem. 25 liralık hisse 1 lira temettü verse Yüzde 4 temettü verimliliği yaparken, atıyorum 6 liraysa o kişinin maliyeti yüzde 20 temettü verimliliği yapar. Ha Bedelsizde ne değişir maliyette verdiği oranda aşağıya düşeceği sebeple, bedelsiz sonrası süreçte biraz sancılı olur. Ama bu arada temettüye devam eder ve verdiği temettü fiyata göre güzel olursa yemede yanında yat olur. Yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by spenc Yazıyı Oku
    Jonathan hc Petkim'de bedelsiz olsun temettü olmasın demistiniz diye hatırlıyorum, buradada tam tersi bedelsiz olmasın istiyorsunuz. Bu şirketin halka açıklığı yüzde 29 a yakın!
    Bende eski olduğum iyi maliyetlendigim hisselerde bedelsiz versin istemem, örnek sodaydi. Temettü verimliliğine yansiyamadan gitti, 10 lira olup 1 lira verebilirdi kimbilir,
    Ozelliklede böylesine yükselmiş hissede, ileride daha yüksek temettü verimliliği açısından Bedelsiz versin istemem. 25 liralık hisse 1 lira temettü verse Yüzde 4 temettü verimliliği yaparken, atıyorum 6 liraysa o kişinin maliyeti yüzde 20 temettü verimliliği yapar. Ha Bedelsizde ne değişir maliyette verdiği oranda aşağıya düşeceği sebeple, bedelsiz sonrası süreçte biraz sancılı olur. Ama bu arada temettüye devam eder ve verdiği temettü fiyata göre güzel olursa yemede yanında yat olur. Yatırım tavsiyesi değildir.
    Petkim'de bunu dile getirme sebebim şuydu; Petkim, normal şartlar altında her yıl muhakkak bir dağıtım yapar, karının yarısını dağıtır. Bunu ya bedelsiz ya da temettü olarak yapar. Bunu dile getirdiysem, "para kasada kalsın, illa dağıtacaksa bedelsiz dağıtsın, şu süreçler atlatılsın, sonra temettüye geçsin" düşüncesi dahilinde söylemişimdir. Bir diğer husus, biraz açık konuşmak gerekirse; Petkim, halka açıklık ve ödenmiş sermayesi bakımından feleğin çemberinden geçmiş bir kağıttır zaten Orada olan zaten olmuş. 2,5 milyar sermayeden bahsediyoruz. %50 halka açıklıktan. Elbette, Petkim'e yaklaştığım gibi Kordsa'ya yaklaşmam. Kordsa'nın o yola girmesini istemem.

Burada da benzer senaryo gerçekleşti zaten; bu sene temettü bile yok. Doğru olan bu mu? Zaten VUK tablolarında kar olmadığı için dağıtamazdı. Ama şeffaf ve kurumsal bir şekilde yönetilecekse, ben dağıtmasını da istemiyorum. Önce Amerika yapılanmasını tamamlasınlar (tamamlandı sayılır zaten), borçları hafifletsinler, Avrupa'dan şirket düşünüyorlar, onları alsınlar ve daha önceki açıklamalarda CEO'nun ima ettiği gibi yatırımcıya başvurmasınlar, iç kaynaklarıyla halletsinler, onların da borçlarını hafifletip sonra temettüye geçsinler. Ben bu şirketi, önümüzdeki 3-4 yıllık dönem dahilinde temettüsü için almadım, büyümesi ve doğal hedging mekanizması olması nedeniyle aldım. O esnada mümkünse sermayemiz de artmasın. Büyüyelim. Zaten sermaye artmazsa, 3-4 seneye bu büyümeyle nerede olacağımızı söylememe gerek yok. Yıllık bazda 1-1,5 milyar tl karlara ulaşalım... Amerika ve Avrupa'daki borçlar tamamlanacağı için Kordsa Inc. temettü dağıtımına başlasın, biz de VUK'da daha yüksek karlar açıklamaya başlayalım, hisse başına 3 tl civarında temettümüzü alalım. O günkü verimimiz sadece %3-4 olsun... Bana yeter. Temettüde yüksek verim değil, önceden satın alınmış, yüksek hisse fiyatı ve buna mukabil düşük temettü verimi severim ben. Hem değerli olur, hem herkes ulaşamaz, eli gitmez. %15 temettüsü olan kağıdı almak kolay. Gel, %3'ü al da bekle gerçek bir yatırımcı gibi.

Söylediklerimin anlamını küçük bir kesim anlayabilir. Geri kalan anlamayacak, ama sorun değil. Ben anlayanlar için yazıyorum.
    ...

6.  Alıntı Originally Posted by engineer38 Yazıyı Oku
    Bilgi dagarcigima ekledim tşk ederim.Ben sizi gayet iyi anlıyorum dolaşımda lot sayısı az olursa kağıt degerli olur diyorsunuz.Bende diyorum ki dolaşımdaki lot sayısı fazla olsa bile ozvarlik kârlılığıdir bir hisseyi değerli kılan..

Elbette, bir hisseyi değerli kılan en önemli husus sürdürülebilir karlılığı ve F/K rasyosunun verimliliğidir. Bazen özkaynak karlılığı dahi yanıltıcı olabilir, çünkü yüksek temettü veren şirketlerde ROE de yüksek görünecektir. Önemli olan, mevcut piyasa değerine göre gelecek yıllarda gerçekleştireceği sürdürülebilir net kar rakamıdır. Bunlar, piramidin en temel taşlarıdır. Fakat piramidin üst taraflarına doğru çıkıldıkça (oraya sadece uv'ler çıkabilir), güzel sürprizlerle karşılaşmaya başlayabilirsiniz. Artık bazı basamaklar taştan değil, altındandır. Uzun yıllardır yükseltilmemiş olan düşük ödenmiş sermaye, uzun yıllardır bekleyen yatırımcılara bu sürprizleri sunar. İşin temel boyutunu geçmiş durumdayız, o olmasa zaten burada olmazdık. Sürüdürülebilir net kar, ROE, ivmelenerek artan büyüme, doğal hedging; bunları geçtik. Ben o sürpriz basamaklar da piramitte olsun istiyorum.

Bedelsizi yapsın. Ama 10 yılda 1 defa. Mesela, 2026'da yapsın. Karımız 1,5-2 milyara ulaştığında yapsın, sermayesini 1 milyara yükseltsin. Sonra 2035'e kadar dokunmasın. Böyle olur.
    ...

7. Temel analize vakıf olduğunuz cok belli,hoşuma giderek okudum yazdıklarınızı.Daha geniş bir perspektif den bakmissiniz olaya.Kendi adıma 3 yıl içinde 1 mlyr net efk bekliyordum,yazdıklarında beklentiyi benzer anladım.Ne dersiniz?
     Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Elbette, bir hisseyi değerli kılan en önemli husus sürdürülebilir karlılığı ve F/K rasyosunun verimliliğidir. Bazen özkaynak karlılığı dahi yanıltıcı olabilir, çünkü yüksek temettü veren şirketlerde ROE de yüksek görünecektir. Önemli olan, mevcut piyasa değerine göre gelecek yıllarda gerçekleştireceği sürdürülebilir net kar rakamıdır. Bunlar, piramidin en temel taşlarıdır. Fakat piramidin üst taraflarına doğru çıkıldıkça (oraya sadece uv'ler çıkabilir), güzel sürprizlerle karşılaşmaya başlayabilirsiniz. Artık bazı basamaklar taştan değil, altındandır. Uzun yıllardır yükseltilmemiş olan düşük ödenmiş sermaye, uzun yıllardır bekleyen yatırımcılara bu sürprizleri sunar. İşin temel boyutunu geçmiş durumdayız, o olmasa zaten burada olmazdık. Sürüdürülebilir net kar, ROE, ivmelenerek artan büyüme, doğal hedging; bunları geçtik. Ben o sürpriz basamaklar da piramitte olsun istiyorum.

Bedelsizi yapsın. Ama 10 yılda 1 defa. Mesela, 2026'da yapsın. Karımız 1,5-2 milyara ulaştığında yapsın, sermayesini 1 milyara yükseltsin. Sonra 2035'e kadar dokunmasın. Böyle olur.

8. Kısaca kords; kabuk değiştirmiş olması sebebiyle henüz bakîr diyelim.

Sayfa 694/804 İlkİlk ... 194594644684692693694695696704744794 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •