Sayfa 72/804 İlkİlk ... 2262707172737482122172572 ... SonSon
Arama sonucu : 6429 madde; 569 - 576 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1. KORDSA GLOBAL ENDÜSTRİYEL İPLİK VE KORD BEZİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
    – BAĞIŞ VE YARDIM POLİTİKASI
    1
    Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Kordsa Global)
    sayılanlarla sınırlı olmaksızın kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı ile eğitim, kültür, sanat,
    çevre ve spor alanlarında faaliyet gösteren kişilere, sivil toplum kuruluşlarına, dernek veya
    vakıflara, üniversitelere, kamu kurum ve kuruluşlarına Sermaye Piyasası Kanununda ve
    düzenlemelerinde belirtilen esaslar dahilinde yardım ve bağış yapabilir.
    Kordsa Global yönetiminin kararıyla yapılan tüm bağış ve yardımlar Kordsa Global vizyon,
    misyon ve politikalarına uygun ve Kordsa Global’e ait etik ilkeler ile değerler göz önünde
    bulundurularak yapılır. Bağış ve yardımlar, nakdi ve ayni olmak üzere iki şekilde yapılabilir.
    Hesap döneminde yapılacak bağışların toplam sınırı Genel Kurul’da belirlenir. Kordsa
    Global, Bağış ve Yardım Politikası’ndaki ilkeler ve tabi olduğu mevzuat ile belirlenen esaslar
    doğrultusunda, her bir hesap dönemi içinde yapılmış tüm bağış ve yardımları ilgili yılın Genel
    Kurul Toplantısında ayrı bir gündem maddesi ile pay sahiplerinin bilgisine sunar.
    Sermaye Piyasası mevzuatı çerçevesinde Kordsa Global tarafından yapılan bağış ve
    yardımların kamuya açıklanan son bilanço aktif toplamının en az %1 ve üzerinde olması veya
    %1’in altındaki bağış ve yardımların toplamının kamuya açıklanan son bilanço aktif
    toplamının en az %1’ine ulaşması durumunda gerekli özel durum açıklamaları yapılır.

2. Değerli ortaklar, Bağış konusunda paniğe gerek yok.

Şirketin, Sabancı Üniversitesi ile işbirliği yaptığı Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi için kaynak ayırması normal. Bu merkez için 100 milyon liralık yatırım yapıldı.

Sabancı Üniversitesi'ne AR-GE faaliyetleri için Ocak 2017 itibariyle ulusal ve uluslararası kuruluşlardan 81 Milyon TL fon aktarımı olmuş.

Kordsa tarafından Sabancı Üniversitesine yapılan bağış miktarları;
    2014: 5,1 milyon TL
    2015: 6,9 milyon TL
    2016: 7,5 milyon TL
    2017(9 Ay): 10,2 Milyon TL

Vergi konusuna gelince;
    GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ KANUNUNA GÖRE;
    Araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmı indirim konusu yapılıyor.

Son düzenleme ile gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, işletmeleri bünyesinde gerçekleştirdikleri münhasıran yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik araştırma ve geliştirme harcamaları tutarının %100'ü, bu kapsamdaki projelerin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge ve yenilik projesi olarak değerlendirilmesi şartıyla, 5520 sayılı Kanunun 10 uncu maddesi ve 193 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi uyarınca kazancın tespitinde indirim konusu yapılacaktır. 9/8/2016 tarihinden itibaren 5746 sayılı Kanunun 3/A maddesi kapsamında yapılan başvurulara konu yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik araştırma ve geliştirme projeleriyle ilgili indirim uygulamasında 5746 sayılı Kanun ve buna ilişkin düzenlemeler dikkate alınmak suretiyle Ar-Ge indirimi uygulamasından faydalanılacaktır.

Yapılan bağışlar zaten vergiden düşüyor. Buradan çıkacak yeni ürünler gelecekte meyvesini verecektir. Şirket şu anda AR-GE yatırımlarına ve Amerika'da maliyetleri düşürecek yatırımlarına devam ediyor. Petrol Fiyatları ile kârlılık korelasyonu şirket yatırımcı ilişkileri ile teyit edilmektedir.

3. sn antiseptik;
    bağışların sınırı genel kurulda belli olur demişsin, aranızda genel kurula katılan ve bu konuda herhangi bir madde konuşulduğunu duyan var mı?

sn poem; panik olacak bir durum yok zaten. konu hakkında bilgin varsa iki sorum olacak,
    1- neden bağış tek kalemden yapılmıyor da iki ayrı bağış kalemi konuluyor? bir tanesi arge harcamaları ikincisi direkt bağış bölümü

2- kompozit teknolojileri mükemmeliyet merkezi için 100 milyona mal oldu demişsiniz, 30 u kords tan alınmış, diğerleri de hibe destek vs. olabilir.
    akçansa 2016 da sabancı üniye 97 000 tl bağışlamış, çimsanın bu yılki ilk üç çeyrek bağışı 118 bin tl. geçen yıl 970 bin tl (muhtelif kurumlara denmiş, sabancı üniye direkt değil yani)
    brisayı yukarıda yazmıştım. diğer sabancı iştiraklerinin yanında kordsa bu işi tek başına üstlenmiş gibi duruyor,
    sorum şu yapılan mükemmeliyet merkezi bir tek kords a mı çalışacak? yoksa tüm sabancı grubuna mı yardımcı olacak bu konuda bilginiz var mı?

4.  Alıntı Originally Posted by bsayfam Yazıyı Oku
    1- neden bağış tek kalemden yapılmıyor da iki ayrı bağış kalemi konuluyor? bir tanesi arge harcamaları ikincisi direkt bağış bölümü

2- kompozit teknolojileri mükemmeliyet merkezi için 100 milyona mal oldu demişsiniz, 30 u kords tan alınmış, diğerleri de hibe destek vs. olabilir.
    akçansa 2016 da sabancı üniye 97 000 tl bağışlamış, çimsanın bu yılki ilk üç çeyrek bağışı 118 bin tl. geçen yıl 970 bin tl (muhtelif kurumlara denmiş, sabancı üniye direkt değil yani)
    brisayı yukarıda yazmıştım. diğer sabancı iştiraklerinin yanında kordsa bu işi tek başına üstlenmiş gibi duruyor,
    sorum şu yapılan mükemmeliyet merkezi bir tek kords a mı çalışacak? yoksa tüm sabancı grubuna mı yardımcı olacak bu konuda bilginiz var mı?
    1- İki ayrı bağış yok. Bir Ar-Ge gideri var bir de bağışlar var. işletme bünyesinde mutlaka bir Ar-Ge gideri olacaktır. Sadece Türkiye olarak düşünmeyin Endonezya ve Brezilya'da da işletmeler çalışıyor. Ayrıca Sabancı Üni. ile işbirliği yapılan Pendik'te Teknopark'taki Mükemmeliyet Merkezi faaliyetlerini sürdürüyor. Buranın bağışlar ile fonlanması sorun olmayacaktır.

2- 100 Milyonluk yatırımın sadece bu bağışları kastettiğimi düşünmeyin. Buranın yatırım maliyeti olarak 2014-2016 yılları ve sonrasında 100 Milyon TL harcandıysa bunun borçlanma araçları, özkaynaklar ile yapılması söz konusu. O dönemki finansman şeklini bilemiyorum açıkçası. Tabii ki teşvikler vb. faydalar da sağlanmıştır.

Çimento şirketleri veya Lastik fabrikası bu şekilde büyük merkez kurarak Ar-Ge faaliyeti için yatırım yapmıyor henüz sanırım. Önümüzdeki dönemde değişebilir tabii ki.

Çimento için üniversiteye bağış vb. olsa bile bu düzeyde işbirliği var mı? Çimento şirketlerinin öncelikli farklı yatırım planları var.. Kapasite artırımı, yeni fabrika alımı gibi... (belki beyaz çimento için Ar-Ge gideri olmuştur.)

Brisa zaten kendi know-how'ı ile Bridgestone'un ortaklığı olan bir iş. Roma ve Tokyo'da teknik merkezleri ile koordineli çalışıyorlar. Türkiye'deki test merkezi Nisan ayında Ar-Ge Merkezi oldu. Ar-Ge konusu muhakkak önemlidir ancak Kordsa kadar Türkiye'de Ar-Ge harcaması yapar mı bilemiyorum. Önümüzdeki dönemde yeni fabrikayla birlikte Ar-Ge faaliyetleri de artabilir.

Sabancı Holding iştiraklerinde Kompozit ürünleri sadece Kordsa tarafından üretildiği için bu "Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi" bünyesindeki çalışmaların Kordsa tarafından yürütüleceği ve fonlanacağı aşikar.

Ar-Ge yatırımını büyük ölçüde tamamlaması ve sürdürmesi ile önümüzdeki 10-15 yıl boyunca ortaya koyduğu yenilikçi ürünleri ile sektörde fark yaratabilir.

5. sn poem, cevaplar için teşekkürler, epey bilgi sahibisin. dediklerini doğru kabul edelim (öyle gibi görünüyor zaten) neden arge yi kendi fabrikası içinde veya yanında kurmuyor da sabancı ünide kuruyor diye düşünsek -üni daha rahat hibe bulabilir diyebilirsin- o da doğruya yakın ama benim pek aklıma yatmadı.

ben böyle bir harcama yapsam argeyi sadece kordsa için kullanırım. holding ihtiyaçları için kullanacaksam da tüm faturayı kords a yansıtmazdım.

çimento sanayisinin de argesi olabilir bu arada, çimentoya katılan bir çok katkı var, herhangi bir fabrikada işinize yaramayan bir atığı çimentoda değerlendirebilirsiniz. uçucu küllü çimento, şimdi baktım çimsada böyle bir arge varmış zaten, o zaman sadece kords a lazım ama sabancı üni bünyesinde kurulmuş diyelim.

bu arada kords un kocaeli fabrika ve istanbul teknoparkta iki ayrı argesi varmış zaten, yapılan arge 3. olacak. mükemmeliyet merkezi de merkezi arge demekmiş ilk iki tanesini kapatıp 3. nün altında teşkil etmesi anlamına geliyor gibi görünüyor. (bi kords amma da araştırma yaptırttı bu arada)

burada sabancı için olumsuz bir eleştiri yapmak istiyorum, bağış miktarları fazla ve nereye yaptıklarını tam olarak faaliyet raporlarında belirtmiyorlar, bu yatırımcı için kötü. sahol a baktım onlar da 866 000 TL. bağış yaptık yazmış, yeri belli değil. bu konuda bence daha açık olmalılar, kurumsal şirkete ben yakıştıramadım.

1-peki bilginiz varsa bu bağışlar ne zaman bitecek?
    2-mükemmeliyet merkezi ne zaman çalışmaya başlayacak?
    3- mükemmeliyet merkezinin malzeme ve personel giderini hangi iştirake ödetecekler? (yine sadece kords a girerse önemli bir gider kalemi her ay eklenebilme ihtimali var) yukarıda belirttiğim gibi merkezi adı altında arge giderlerini kords a fatura edebilirler. ilk iki argenin maliyetinden biraz daha fazla bilançoya yansıyabilir, tabi bunlar tahmin sadece.
    4- kompozit olarak ne yapacaklar, yeni bir fabrika mı, mevcut fabrikada ürün iyileştirme mi, bu konuda bilginiz var mı?

kendi görüşlerimi yazdım, sen de bilgilerini paylaşabilirsen iyi olur, hem yatırımcı arkadaş için de ekstra bilgi olur. teşekkürler cevap için.

6. sn. bsayfam. sizin sayenizde de farkındalığımız artıyor. ben teşekkür ederim size.

Sorularınız;
    1-peki bilginiz varsa bu bağışlar ne zaman bitecek?
    C: Bilemiyorum. Yatırımcı ilişkilerine sormak gerekir.
    2-mükemmeliyet merkezi ne zaman çalışmaya başlayacak?
    C: 2016 2.Çeyrek itibariyle faal
    3- mükemmeliyet merkezinin malzeme ve personel giderini hangi iştirake ödetecekler? (yine sadece kords a girerse önemli bir gider kalemi her ay eklenebilme ihtimali var) yukarıda belirttiğim gibi merkezi adı altında arge giderlerini kords a fatura edebilirler. ilk iki argenin maliyetinden biraz daha fazla bilançoya yansıyabilir, tabi bunlar tahmin sadece.
    C:Sabancı Üniv. temin ettiği fon, bağışlar, proje destekleri.Bir iştirak gibi düşünürsek giderlerde Kordsa'ya da pay düşer. Bu bir ortaklık.
    4- kompozit olarak ne yapacaklar, yeni bir fabrika mı, mevcut fabrikada ürün iyileştirme mi, bu konuda bilginiz var mı?
    C:Bu merkez bünyesinde araştırma, teknoloji geliştirme, ürün geliştirme, girişimcilik, üretim süreçleri 15.000 m2 kapalı alan ve 3.350 m2 laboratuvar altyapısı ile faaliyetler gerçekleştiriiyor.

Örnekler;

kompozit mm.jpg

kompozit mm2.jpg

kompozit mm3.jpg

kompozit mm4.jpg

kompozit mm5.jpg

7. Sn.Poem çok değerli bilgiler teşekkürler..
    Bir soru da ben sorsam.
    Bunca Arge harcaması yapan şirket ne zaman kar patlaması yapacak acaba?

Sayfa 72/804 İlkİlk ... 2262707172737482122172572 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •