Sayfa 75/804 İlkİlk ... 2565737475767785125175575 ... SonSon
Arama sonucu : 6428 madde; 593 - 600 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1.  Alıntı Originally Posted by poem Yazıyı Oku
    Sn. bsayfam çok teşekkürler bu paylaşımlarınız ve görüşleriniz için. Ben sadece bilgileri derleyip toparlayıp fikir edinmeye ve zaman zaman yatırımcı ilişkileri departmanıyla iletişime geçerek ortaklığa bağlı kalmaya çalışıyorum. Tabii ki halihazırda yatırımcı olarak şirket ile iletişime geçerek sizi de bilgilendirebilirim. Bu sorularınızı şirkete soracağım. Zaten tek bir yerden sorulması buradaki forumdaşlar ve yatırımcı ilişkileri çalışanları dahil herkes için kolaylık olacaktır.

Soruları toparlayacak olursak;
    1) Sabancı Üni. Kompozit Tekn. M.M. işbirliğinde Kordsa, işletme giderleri ve diğer faaliyetler için nasıl kaynak sağlamaktadır?
    2) Yapılan bağışların Sabancı Üni. olan miktarları her yıl ciddi oranlarda artmaktadır. Bunun sebebi nedir? Bağışlar her yıl artarak sürecek mi?
    3) Yapılan bağışlar vergi indirimine %100 konu oluyor mu?
    4) Kompozit Tekn. M.M. yatırımı için finansman özkaynaklardan mı karşılanmıştır? Halen borç yükümlülüğü bulunmakta mıdır?
    5) Kompozit ürünlerinin üretimi ve satışı hangi kanaldan yapılmaktadır. Toplam satış içindeki payı düşünüldüğünde neredeyiz ve neresi hedeflenmektedir?

Eklemek istediğiniz başka soru varsa yazabilir misiniz?
    slmlar hocam, yeni gördüm soruyu kusura bakma, ekleme yapamadan da cevap gelmiş, yuvarlar cevap vermişler kısmen.
    bir sonrakı sayfada başka eleştiriler de var, ben sabancı grubunu çok tanımıyorum, yeni bakmaya başladım, ilk izlenimim kamu şirketlerine benzediği, biraz hantal, çok hesap vermeyen, kar konusunda gözü kara hedefleri olmayan bir izlenim aldım. inşallah yanılıyorumdur.

gelen cevap maddelerine göre düşüncelerimi yazayım.
    1- bu arge sadece kordsaya mı ait olacak yoksa gruba mı diye soracaktım, yine kenarda dursun, bence bu bağış konusu birkaç kez daha yatırımcı ilişkileriyle konuşulmalı.
    bu soruya sanırım argenin sponsoru kordsa demişler, maliyeti kordsa ya kitledik.
    2- ana sözleşmeye %5 lik bir bağış miktarı koymak biraz garip,
    ilk aklıma gelen bağışlar karın % 5 inden büyük olabilir.
    sabancı üniversitesinin aidiyeti kime aittir gruba mı yoksa herhangi bir şirkete mi (kordsa gibi) brisada veya başka grup hisselerinde bu tip bir karın şu kadarı buraya gitsin durumu var mı?
    3- bağış gitmiş zaten, vergisi de olmaz, olsa bile bağışa göre epey az tutar bence önemli değil,
    4- borç miktarını vermemişler, verseler iyi olurdu, arge şu fiyata maloldu, şu kadarının buralardan nakit, kalanı da 5 yıllık banka borcu ile aldık, borcun ödemesi de şu firmaya diye cevaplayabilirlerdi, yuvarlak cevaplamışlar.
    5- yeni arge geçen yıl faaliyete girdi, 5 yıl sonra da yani 6. yılında tüm ürün portföyünün % 20 sini kaplaması hedefleniyor, süre ve miktar bana uygun geldi.

kaç gündür borsanın dalgalı seyri yüzünden canım sıkkındı, bakamadım kusura bakmayın, buradaki arkadaşlar da yeni sorular oluşturursa, ara ara müşteri ilişkilerine sorulabilir. iyi olur, kısa cevap vermişler daha detaylı verin denebilir.

toparlarsak her yıl karın % 5 i daha cebe gelmeden uçuyor, bu % 5 in kararını ana sözleşmede vermişler, genel kurulda değiştirilebilir mi bilemiyorum. açık açık sormak lazım. bu arge tam olarak hangi sabancı grubu firmalarına çalışacak diye, sadece kords değilse diğerleri de destek atmalı. ödemeye gelince kords, yararlanmaya gelince hepimiz buradayız olmamalı.

Alıntı Originally Posted by bsayfam Yazıyı Oku
    slmlar hocam, yeni gördüm soruyu kusura bakma, ekleme yapamadan da cevap gelmiş, yuvarlar cevap vermişler kısmen.
    bir sonrakı sayfada başka eleştiriler de var, ben sabancı grubunu çok tanımıyorum, yeni bakmaya başladım, ilk izlenimim kamu şirketlerine benzediği, biraz hantal, çok hesap vermeyen, kar konusunda gözü kara hedefleri olmayan bir izlenim aldım. inşallah yanılıyorumdur.

gelen cevap maddelerine göre düşüncelerimi yazayım.
    1- bu arge sadece kordsaya mı ait olacak yoksa gruba mı diye soracaktım, yine kenarda dursun, bence bu bağış konusu birkaç kez daha yatırımcı ilişkileriyle konuşulmalı.
    bu soruya sanırım argenin sponsoru kordsa demişler, maliyeti kordsa ya kitledik.
    sabancı üniversitesinin aidiyeti kime aittir gruba mı yoksa herhangi bir şirkete mi (kordsa gibi) brisada veya başka grup hisselerinde bu tip bir karın şu kadarı buraya gitsin durumu var mı?
    3- bağış gitmiş zaten, vergisi de olmaz, olsa bile bağışa göre epey az tutar bence önemli değil,
    4- borç miktarını vermemişler, verseler iyi olurdu, arge şu fiyata maloldu, şu kadarının buralardan nakit, kalanı da 5 yıllık banka borcu ile aldık, borcun ödemesi de şu firmaya diye cevaplayabilirlerdi, yuvarlak cevaplamışlar.
    5- yeni arge geçen yıl faaliyete girdi, 5 yıl sonra da yani 6. yılında tüm ürün portföyünün % 20 sini kaplaması hedefleniyor, süre ve miktar bana uygun geldi.

kaç gündür borsanın dalgalı seyri yüzünden canım sıkkındı, bakamadım kusura bakmayın, buradaki arkadaşlar da yeni sorular oluşturursa, ara ara müşteri ilişkilerine sorulabilir. iyi olur, kısa cevap vermişler daha detaylı verin denebilir.

toparlarsak her yıl karın % 5 i daha cebe gelmeden uçuyor, bu % 5 in kararını ana sözleşmede vermişler, genel kurulda değiştirilebilir mi bilemiyorum. açık açık sormak lazım. bu arge tam olarak hangi sabancı grubu firmalarına çalışacak diye, sadece kords değilse diğerleri de destek atmalı. ödemeye gelince kords, yararlanmaya gelince hepimiz buradayız olmamalı.
    Sn Bsayfam siz megersem herseyi biliyormussunuz. O zaman ilk sorunuza dönersek. Niye sormustunuz kords nasıl diye. Bu kadar olumsuzluk varsa dusuncelerinizde cevabı kendinizde sakliymis zaten. Ytd.

3. Su an sasa nin degerinin kords anin 2.5 katina geldigine taniklik ediyor ve uzuluyoruz..bunun tek sebebi kotu yonetimdir..sasa sabanci grubundan cikip erdemogullarina gectiginden beri yakaladigi ivmeye bakabilir misiniz!!..bir de kordsanin trendine bakin cok yazik..bu durum ne petrol ne bagis ne de baska birseyle aciklanabilir..tek sebebi kotu yonetim ve buyuk hissedarlar..yazik..ytdegildir

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

4. Unlu 8.5 hedef fiyatla rapor yazmış bugün..sesimiz duymuş yani..yarın etkisi hissedilir..ytdeğildir

5.  Alıntı Originally Posted by bsayfam Yazıyı Oku

Cevap: Bu Ar-Ge Merkezi Kordsa'nın Kompozit ürünler geliştirmesi ve satışa kazandırması için. bu ürünleri başka kim satabilir grubun diğer şirketlerinde?

Cevap: Esas sözleşmeyi açıp baktığımızda %5 görünüyor.
    Cevap: Her şirketin esas sözleşmesine ayrı ayrı bakılmalı. Sabancı Üniversitesi bir Vakıf üniversitesidir. Bilgi : http://www.sabancivakfi.org/tr/unive...i-universitesi

Cevap: Doğru.

açık açık sormak lazım. bu arge tam olarak hangi sabancı grubu firmalarına çalışacak diye, sadece kords değilse diğerleri de destek atmalı. ödemeye gelince kords, yararlanmaya gelince hepimiz buradayız olmamalı.
    Sn. bsayfam,

Sabancı grubunun muhafazakar ve gelenekçi bir yönetim anlayışı olduğunu okumuştum. Bu yüzden biraz ağır kalıyor olabilir. Ancak şirketlerin ortaklık yapısına göre nereye ne kadar kaynak aktarılacağına tek başlarına karar verebileceklerini sanmıyorum.

Mesela Brisa tek başına bir iştirak değil, Carefoursa 'da keza öyle. Ancak Kordsa tek başlarına oldukları bir şirket. Bilemiyorum tabi bu kişisel düşüncem.

6. @spenc hocam, cidden kords u ilk kez araştırıyorum, buhur 25 listesinde olduğunu biliyordum, fiyatı sürekli düşüyordu, bu aralar şu düşüşe % 100 hisse ile yakalandım, bir bakayım neymiş diye baktım. önceden bildiğim tek şey şuydu, halil buhur un yazdığı,

http://halilbuhur.com/endustriyel-te...r-analizi.html
    (attığım linki okumayan varsa mutlaka okusun, sabancının kamu fabrikası gibi hantal bir yapıda olabileceğini buradaki rakamlardan tahmin ettim) (öz sermaye karlılığına özellikle bakın) (sadece temettü verimini arttırsa kağıda olan talep artar ama sanırım böyle bir düşünceleri yok)

endüstriyel tekstil hisseleri analizinden görmüştüm, normal bir tekstil firması sanıyordum, hisseyi öven birkaç kişi vardı twitter da. sabancı grubuyla kısa bir crfsa işi harici ilk işim, oradaki bilanço çok kötüydü bu arada.

ben borsaya başlayalı 7 ay oldu bu arada, öğrendikçe ona göre araştırıyorum, bazı temel şeyleri bilmiyorum, mesela sabancının tüm şirketlerini say desen sayamam, o kadar biliyorum yani. goodyear ı bu gruba ait hisse sanıyordum (goodyear SA büyük hissedar diye, meğer abd şirketiymiş)

kendi portföyümde olan hisseleri biliyorum, orada sasa var mesela, kendi portföyümdeki kağıtlarla kords un bilançosunu ve faaliyet raporunu karşılaştırıyorum anlamadığım yeri burada soruyorum, belki göremediğim bir şeyler vardır diye. kords nasıl diye - bu hisse boş olsa buhur 25 e girmez, olayı nedir, neden değerlidir ve neden düşüyor u sormak istedim. ayrıca o bağış olayı bendeki hiçbir hissede yok mesela. onu da merak ettim. beni yanlış anlamadın umarım. sitem eder gibi yazmışsın sanki açıklama yapayım dedim.

@ poem hocam, teşekkürler cevap için.
    1- kompozit başlı başına bir sektör bunun için illa kords olacak diye bir şey yok, bence tüm diğer kağıtlar da bu imalata sahip çıkıp satış yapabilir. mesela şu beton liflerini çimsa - akçansa satabilir, inşaat malzemesi hesabına pazarlayabilirler, hazır da bilenen markaları var daha çok dikkat çekebilir hatta, (çimsa yada akçansa markasıyla yapı market raflarında olduğunu düşünün)
    2- kendi grubuna ait bir vakıf üniversitesine üstelik vergi öncesi kardan % 5 ayırmak bence adil değil, benim başka hiçbir hissemde bu durum yok. temettü ver, yada argeyi al kords bünyesine, de ki bu arge bana çalışacak, maliyeti bana şu, bu kadar yılda ödeyip bitireceğim, geri dönüşü de şu kadar yılda olacak. ben şahsen böyle bir şey beklerdim, bu olmamış bence. şahsi düşüncem ucu açık, imalat bittikten sonra bile esas sözleşmede var diye % 5 almaya devam edebilirler, esas sözleşme kutsal bir metin değil, bence değiştirilmeli genel kurulda. esas sözleşmeye yazılı diye küçük ortakları dinlemeden % 5 i üstelik vergi düşülmeden gönder vakıf üniversitesine, cidden bana çok garip geliyor)

tek başına sadece kords da olmaları önemli değil, (sahol de de tek başınadırlar büyük ihtimal) iştiraklerinde de oy oranları yüksekse bunu yapabilirlerdi. neyse çok uzatmayayım, arada yine yazarım, güzel fikir alış verişi oldu, umarım devam eder, yönetim garip olsa da yapılanlar ve hedefler ortalamanın hayli üzerinde işler, bu yüzden değerli bir hisse, mevcut fiyatlarla buhur25 listesinden çıkar diye düşünsem de ilk fırsatta almayı düşündüğüm hisselerden biri. uv yatırım olarak güzel duruyor.

7. yine merrill mal boşaltmış ne yapmaya çalışıyor acaba nereye kadar satacak böyle

Sn Bsayfam sabancı grubu olarak bakmamaya çalışıyorum hisseye. Şirketin projelerine odaklanmak istiyorum, uzun süredir hissedeyim. %67 lastik sektöründen ağırlıklı karı var normal şartlarda, brisanin yeni fabrikasiylada ic piyasada olumlu olacaktir kordsa icin özellikle uygulanan vergi kotasyonlari brısa ya fayda sağlayacağı için. Ama düşen tl artan hammadde fiyatlarının iç piyasada olumsuz etkisini artacak lastik satışı denge yaratacaktır. Bu konu cepte kalsın. Yine iç piyasada inşaat özellikle yeni binalar durağan bir hal alacak arz fazlaligindan ama kanalprojesi ve diğer projeler ve güçlendirme konuları değişken bir durumdadır. Benim suanda odaklandığım diğer konu enerji yeka ihaleleri ve kompozit ile denenen elektrikli araçlar. Ve şirketin Web sayfasında bu geçişe geçmekte olan markalar. Kompozit ile rabet görürse bu araçlar daha farklı bir duruma geçebilir şirket. Çelikten 10 kat hafif 3 misli daha dayanıklı bir malzeme. İşte elektrikli otolarda km önemli olması kompozitin önemini bir kez daha arttırıyor. Tabi şirket bu konulara Web sitesinde değinmiş olsada, bu konularlarla ilgili bir haber yok. Sadece fikir yurutuyorum, kesinlik yatırım tavsiyesi değildir. Saygılar.

Sayfa 75/804 İlkİlk ... 2565737475767785125175575 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •