Sayfa 776/804 İlkİlk ... 276676726766774775776777778786 ... SonSon
Arama sonucu : 6428 madde; 6,201 - 6,208 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1.  Alıntı Originally Posted by Kastrat Yazıyı Oku
    genelde kordsa aksayı yakaladığında bir kısmını satıp Aksa'ya geçiyordum, Kordsa tekrar aşağı geldiğinde aldığım kadar Aksa'yı satıp Kordsa'da lot artıyordum. Ancak bu sefer bu operasyonu yapmayacağım sanırım.

evet bende başka senetlerde öyle yapayım dedim.
    sattığım uçtu gitti aldığım yerinde sayıyor.
    yani giden gidiyor gitmeyen de gitmeyor.

2.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Bende 9dan alıp 45ten vermiştim yanlış hatırlamıyorsam.
    Ancak yeni prensibim hisse satmamak üzerine kurulu.
    Aldıklarımı satmasam 5 yılda ihya olmuştum.
    4 şirketim var.
    Emekli olana kadar hiçbirini satmayacağım.
    Aylık elime geçenleri biriktirip endeksin patates olduğu zamanlarda alım yapıyorum.
    Hocam buz gibi psikolojin olmalı. Yoksa bu çok çıktı buradan alayım öbürüne koyayım. Öbürü çok geri kalmış, diğeri çok yükselmiş. Bir bakarsın oyun kenarına almışlar.
    Bir kere sepetiniz varsa o sepeti neden yaptınız, neden farklı sektörlere yatırım yaptınız, amaç neydi? Sektörler aynı mı? aynı değilse buradan öbürüne geçmek neden veya tren yoldayken başka trene binmek neden? Bir çok soruyu kendinize sormak daha doğru olur portfoyunuz sebepli
    . Dönemsel bekleyişler olur şirketlerde, gerek sektorsel gerek emtia (petrol vs)sebepli veya başka hususlar ama neyin ne zaman nasıl olacağını kestirmek zor elbette.

Prensipler:hisse yükseliyor, ya da yükseldi diye edinilmemeli! Değer yatirimciysaniz ve şirket hakkında gidişata dair güveniyorsanız ilave olarakta çeşitli sektörlerden portfoyunuzu araştırarak olusturduysaniz bence problem olmayacaktır. Borsada hisseler düştüğünde veya süründüğünde zorunluluktan veya biriktirmek amaçlı kalinabilmeyi, yükselirken göstermektir asıl başarı.
    Çünkü borsa yatırımcıliginin en önemli noktası hatta yüzde 50 si olan insan psikolojidir. Ytd

Alıntı Originally Posted by spenc Yazıyı Oku
    Hocam buz gibi psikolojin olmalı. Yoksa bu çok çıktı buradan alayım öbürüne koyayım. Öbürü çok geri kalmış, diğeri çok yükselmiş. Bir bakarsın oyun kenarına almışlar.
    Bir kere sepetiniz varsa o sepeti neden yaptınız, neden farklı sektörlere yatırım yaptınız, amaç neydi? Sektörler aynı mı? aynı değilse buradan öbürüne geçmek neden veya tren yoldayken başka trene binmek neden? Bir çok soruyu kendinize sormak daha doğru olur portfoyunuz sebepli
    . Dönemsel bekleyişler olur şirketlerde, gerek sektorsel gerek emtia (petrol vs)sebepli veya başka hususlar ama neyin ne zaman nasıl olacağını kestirmek zor elbette.

Prensipler:hisse yükseliyor, ya da yükseldi diye edinilmemeli! Değer yatirimciysaniz ve şirket hakkında gidişata dair güveniyorsanız ilave olarakta çeşitli sektörlerden portfoyunuzu araştırarak olusturduysaniz bence problem olmayacaktır. Borsada hisseler düştüğünde veya süründüğünde zorunluluktan veya biriktirmek amaçlı kalinabilmeyi, yükselirken göstermektir asıl başarı.
    Çünkü borsa yatırımcıliginin en önemli noktası hatta yüzde 50 si olan insan psikolojidir. Ytd
    Uv'ye başlayalı 4 sene bitti ancak arada değişimler yaptım.
    Tüm tesbit ettiğim hisseler biri hariç kaç kat yaptığını hesaplamaya makine lazım.
    Artık portföyümü şekillendirdim hocam.
    Düşüşlere dayanıklıyımdır
    Korona faciasında kılım kıpırdamadı
    Al-sat-aktar vs. gibi şeyler yapmayacam.
    Sadece biriktirdiğim nakiti dağılma olursa borsaya sokacağım.
    Değişimlerden çok kaybettim. Artık değişmeyi düşünmüyorum.
    Sepeti beğendiğim şirketlerden yaptım.
    Çeşitlendirme vs. gibi amacım yok.
    Mesela demirler sürünüyor şu ortamda ama bekleyeceğim.
    Kaybedersek kaybedeceğiz artık.
    Kafam başka türlü basmıyor.
    Tek takıldığım nokta şu misal kords 150 olmuş maliyetim 30tl bu fiyattan yeniden alabilir miyim bilmiyorum?
    Tek takıldığım nokta o.
    Saygılar

4.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Uv'ye başlayalı 4 sene bitti ancak arada değişimler yaptım.
    Tüm tesbit ettiğim hisseler biri hariç kaç kat yaptığını hesaplamaya makine lazım.
    Artık portföyümü şekillendirdim hocam.
    Düşüşlere dayanıklıyımdır
    Korona faciasında kılım kıpırdamadı
    Al-sat-aktar vs. gibi şeyler yapmayacam.
    Sadece biriktirdiğim nakiti dağılma olursa borsaya sokacağım.
    Değişimlerden çok kaybettim. Artık değişmeyi düşünmüyorum.
    Sepeti beğendiğim şirketlerden yaptım.
    Çeşitlendirme vs. gibi amacım yok.
    Mesela demirler sürünüyor şu ortamda ama bekleyeceğim.
    Kaybedersek kaybedeceğiz artık.
    Kafam başka türlü basmıyor.
    Tek takıldığım nokta şu misal kords 150 olmuş maliyetim 30tl bu fiyattan yeniden alabilir miyim bilmiyorum?
    Tek takıldığım nokta o.
    Saygılar
    Alırsın hocam. 13 yıldır hisse biriktiriyorum.

- hiç toplu alım yapmıyorum, küçük küçük alıyorum.
    - neredeyse hiç satış yapmadığım için bundan 5-6 yıl önce maliyetimi takip etmeyi bıraktım. o beni baya rahatlattı
    - özellikle bilanço dönemleri sonrasında ucuz kaldığını düşündüğüm hisselerimde elim titremeden alım yapıyorum.
    - en sevdiğim de temettü dönemlerinde gelen parayla hisse almak. prensip olarak mutlaka üzerine birikimlerimden de koyarak fazlasını alıyorum. yani temettü ile 100 hisse alabilecekken üzerine para koyarak 200 hisse alıyorum. 100 tanesi bedavaya geldiği için yarı fiyatına maliyetlenmiş gibi hissediyorum.
    - bedelsiz dönemlerinde mutlaka alım yapmaya özen gösteriyorum.
    - güvendiğim hisselerde (güvenmediğimde durmam zaten) bedelli sermaye artışlarına mutlaka katılıp lot artırıyorum.
    - şuraya geldiğinde satacağım gibi bir üst fiyat hedefiniz yoksa kaçtan aldığınız önemsiz oluyor. limit sonsuz ise maliyetin ne önemi var? bilanço ve yatırımcı sunumlarını takip et, işler kötüleşiyorsa sat. kaç olduğunun önemi yok.

5.  Alıntı Originally Posted by Kastrat Yazıyı Oku
    Alırsın hocam. 13 yıldır hisse biriktiriyorum.

- hiç toplu alım yapmıyorum, küçük küçük alıyorum.
    - neredeyse hiç satış yapmadığım için bundan 5-6 yıl önce maliyetimi takip etmeyi bıraktım. o beni baya rahatlattı
    - özellikle bilanço dönemleri sonrasında ucuz kaldığını düşündüğüm hisselerimde elim titremeden alım yapıyorum.
    - en sevdiğim de temettü dönemlerinde gelen parayla hisse almak. prensip olarak mutlaka üzerine birikimlerimden de koyarak fazlasını alıyorum. yani temettü ile 100 hisse alabilecekken üzerine para koyarak 200 hisse alıyorum. 100 tanesi bedavaya geldiği için yarı fiyatına maliyetlenmiş gibi hissediyorum.
    - bedelsiz dönemlerinde mutlaka alım yapmaya özen gösteriyorum.
    - güvendiğim hisselerde (güvenmediğimde durmam zaten) bedelli sermaye artışlarına mutlaka katılıp lot artırıyorum.
    - şuraya geldiğinde satacağım gibi bir üst fiyat hedefiniz yoksa kaçtan aldığınız önemsiz oluyor. limit sonsuz ise maliyetin ne önemi var? bilanço ve yatırımcı sunumlarını takip et, işler kötüleşiyorsa sat. kaç olduğunun önemi yok.
    Emekli olmuşsunuzdur.

6.  Alıntı Originally Posted by uyuyan Yazıyı Oku
    Emekli olmuşsunuzdur.
    46 yaşındayım. ömrümün sonuna kadar idare edecek param var, ancak hedefler yüksek. 8 yaşında oğlum var, onun için çalışıyorum. gerekirse yurt dışında okusun, hayattaki seçimlerinde onu kısıtlayan şey para olmasın istiyorum. kendim için de kalburüstü bir emeklilik hayal ediyorum.

temettü emekliliğine tam olarak inanmıyorum ne yazık ki. çünkü borsa ne de olsa riskli bir yatırım, temettü için güvendiğimiz hisseler (örneğin ereğli vb.) bugün türkiyenin en güvenilir şirketleri olabilir ama 10 yıl sonra ne durumda olacakları belli değil. siyasi gelişmeler(!), teknolojik gelişmeler, yönetsel hatalar, doğal afetler.... yüzlerce risk sıralanabilir. sürekli takipte olmak gerekir.

bir arkadaşla konuşurken ona şunu söylemiştim; önemli olan anapara değil, güvenilir nakit akışı. nakit akışını anaparadan karşılamaya başladığınız anda erime başlamış demektir. temettüyü anaparaya eklemezseniz anaparanız enflasyon karşısında riske girmeye başlar. bu nedenle nakit akışını birikimlerinizin dışında bir yerden tedarik edebiliyor olmanız gerekir.

ne zaman ki temettü miktarı harcayabileceğinizin üzerine çıkıp yeni yatırımlar için yetmeye başlar, o zaman temettü emeklisi olabilirsiniz. Ki teoride hiç bir miktar harcayabileceğimizin üzerine çıkamaz )))

tabi bunlar benim kendi görüşlerim, yatırım felsefesi kişiden kişiye çok büyük farklılıklar gösterebilir.

Sayfa 776/804 İlkİlk ... 276676726766774775776777778786 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •