Sayfa 585/804 İlkİlk ... 85485535575583584585586587595635685 ... SonSon
Arama sonucu : 6429 madde; 4,673 - 4,680 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Demek kolay kazanmak istiyorsunuz. Kolay para.. Hızlıca.. Cepte, yancıkta parayı hemen o gün görmek istiyorsunuz, yatırdığınız gibi..

Güzel..

Ama öyle yok.

Sektör durgun, dünya durgun. Yeni yatırımlar var. Zaman alacak. Burada en az 2-3 yılını harcamayan adamın işi yok. Hızlı ve kolay para kazanmak isteyen kim varsa, burada öğütülecek.

Başka bir arkadaş sormuş; yapılan yatırımlar şu kadar milyon dolar, Kordsa'nın değeri şu kadar diye.. İyi de o yatırımları borçla yaptın, havadan gelmedi. Aldığın şirket kadar borcun da var. O borçlar azalana, şirketler karlılıklarını arttırana kadar o şirketlerin satın alma bedelini Kordsa'nın mevcut değerinin üzerine ekleyemezsiniz.
    Hemen zengin olalım demiyoruzda pandemi öncesi 15.40 TL idi. Hiç olmassa endekse paralel hareket etseydi. Her iniş çıkışta biraz daha endeksin altında kalmaya başladık.

SM-G615F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by BİST41 Yazıyı Oku
    Hemen zengin olalım demiyoruzda pandemi öncesi 15.40 TL idi. Hiç olmassa endekse paralel hareket etseydi. Her iniş çıkışta biraz daha endeksin altında kalmaya başladık.

Kordsa ile ilgili şöyle düşüncelerim vardı; "Türkiye'nin hali belli, döviz fiyatları her daim düzenli olarak katlayarak gidecek (ömrümün sonuna gelmeden tekrar 4 sıfır atılacağını bekliyorum; benim beklentim öyle yani), ekonomik istikrarsızlık her daim olacak; Kordsa bir dünya şirketi, bundaki ağırlığımı arttırayım, full gireyim ve ekranı kapatayım; Kordsa'nın bir krizden etkilenmesi için bütün dünyayı saran bir şey meydana gelmeli; o da çok zor." Ve tam olarak olan bu oldu. Bütün dünyayı, özellikle havacılık sektörünü vuran bir pandamı gerçekleşti. Kordsa ise yeni aldığı şirketlerin borcunu ödemeli.

Pandemi belki 1 yıl daha etkisini gösterir, bilemem; bu esnada Kordsa'nın işleri yavaş olabilir, karlılık zaten ciddi oranda azaldı; hatta o azalan karlılığa oranla hisse fiyatı az bile düştü. Ama az düşmesinin sebebi şirketin güvenilirliği zaten. Kısacası, şu an gerçekleşenlerin hepsi normal, fiyat normal, yavaşlama normal..

Bekleyeceğiz. En az 2-3 yıl.. Bekleyen için ise 1 ömür.
    ...

3.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Kordsa ile ilgili şöyle düşüncelerim vardı; "Türkiye'nin hali belli, döviz fiyatları her daim düzenli olarak katlayarak gidecek (ömrümün sonuna gelmeden tekrar 4 sıfır atılacağını bekliyorum; benim beklentim öyle yani), ekonomik istikrarsızlık her daim olacak; Kordsa bir dünya şirketi, bundaki ağırlığımı arttırayım, full gireyim ve ekranı kapatayım; Kordsa'nın bir krizden etkilenmesi için bütün dünyayı saran bir şey meydana gelmeli; o da çok zor." Ve tam olarak olan bu oldu. Bütün dünyayı, özellikle havacılık sektörünü vuran bir pandamı gerçekleşti. Kordsa ise yeni aldığı şirketlerin borcunu ödemeli.

Pandemi belki 1 yıl daha etkisini gösterir, bilemem; bu esnada Kordsa'nın işleri yavaş olabilir, karlılık zaten ciddi oranda azaldı; hatta o azalan karlılığa oranla hisse fiyatı az bile düştü. Ama az düşmesinin sebebi şirketin güvenilirliği zaten. Kısacası, şu an gerçekleşenlerin hepsi normal, fiyat normal, yavaşlama normal..

Bu hissede bekleyenin kazanacağı konusuna katılıyorum.
    Zaten 2016/12 bilançoda özkaynaklar 1,471 milyar.
    2019/12 bilançoda 2,819 milyar tl. 3 yılda tam ikiye katlamış. Yanı 3 yılda içinden bir kordsa daha doğurmuş. Ayrıca her yıl %3-4 civarı temettüde vermiş. İyi yönetiliyor nede olsa Sabancı şirketi. Bende maliyet 11,90 fakat hiç dertlenmiyorum. Nasılsa er geç değerini bulacak.

4.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku

Sn. Jonathan o kadar bekleyeceğimizi zanetmiyorum. Ceo Ali Çalışkan herhalde sallamıyordur. Gelen talepleri izlediğine göre ;
    3. çeyrek kapasite kullanımını yüzde 75-80 aralığında , son çeyreği ise 85-90 aralığında beklediklerini söyledi. Ayrıca Kordsanın esas faaliyet karında sıkıntı yok. Karların finansman giderine gittiği açık..Sıkıntı tahtacının üstten verip alttan toplama hareketleri..Tahta çok sığ ..SPK bakaıyor bu hareketlere. Güler Sabancının gözdesi güzya şirket. Sahip çıkmalı ...200 patenti olan, teknoljik katkısı olan bir ürün üretimi olan bir şirketin değeri bu olmamalı. Sadece ABD iştirakleri DOW da işlem görse 1 milyar dolar eder şirketin değeri..
    Son düzenleme : Ayan; 19-08-2020 saat: 17:27.

5. Post

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de korona virüs salgınının ve kasım ayındaki başkanlık seçimlerinin oluşturduğu belirsizliğe rağmen New York borsasında izlenen ralli şüpheleri de beraberinde getiriyor. Fakat Bank of America’nın 18 Ağustos tarihinde paylaştığı ankete göre fon yöneticileri borsalardaki boğa piyasasına inanıyor.

Financial News’te yer alan habere göre, BoA anketi, hisse senetlerinin ağırlıkları %12 oranında arttığını gösteriyor. Bu artışın %7’lik oranı ise temmuz ayından bu yana gerçekleşti. ABD borsalarında S&P 500 endeksi mart ayından bu yana %51 oranında yükseldi ve Nasd** kompozit endeksi ise aynı süreçte %62 oranında yükselerek 33’üncü rekor seviyesine yakın seyrediyor.

Borsa rallisini kaçırmak istemiyorlar

Bankanın aylık fon yöneticisi anketi, borsadaki boğa piyasasını kabul edenlerin oranının ayı piyasasını düşünenlerden %35 ila %46 aralığında daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Temmuz ayındaki ankette fon yöneticilerinin %47’si borsanın halen ayı piyasasında olduğunu düşünüyor ve sadece %40’lık bir kısım yatırımcı boğa piyasasına inanıyordu.

Önümüzdeki 12 ay içinde küresel karların artmasını bekleyen yatırımcıların net yüzdesi 21 yüzdelik puan artarak %57'ye yükseldi. Bu oran Mart 2017’den bu yana görülen en hızlı artış. Ankete göre şirket hisselerinin aşırı kaldıraçlı olduğunu düşünenlerin oranı ise %10 düştü.

Altın kısa bir aranın ardından 2 bin doların üstünde

Bu arada fon yöneticileri, altın rallisi konusunda ikna olmadı. Altının aşırı değerlendiğini düşünenlerin net oranı %31 ve bu oran 2011’den bu yana görülen en ciddi artışı gösteriyor. Eşit ağırlıklı hisselerinin, tahvillerin ve altın portföylerinin aşırı değerlendiğini düşünenlerin oranı ise 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede. Altının onsu 18 Ağustos tarihinde tekrar 2.000 doları geçti. Ons bu sene %31 değer kazandı.

Habere göre doların küresel piyasalarda zayıflamasıyla Euro Bölgesi ve gelişmekte olan piyasalarda hisselerin giderek daha fazla satın alınmasını sağladı ve enflasyon ticaretinde bir rotasyonun başlangıcı oldu. İmalat malları, banka ve düşük sermayeli hisselerine olan talep artarken tahvillere, nakde ve teknoloji hisselerine olan talep de azalıyor.
    BAKIN KOMPOZİT DİYOR !
    Nasd** kompozit endeksi ise aynı süreçte %62 oranında yükselerek 33’üncü rekor seviyesine yakın seyrediyor.

6.  Alıntı Originally Posted by seer Yazıyı Oku
    3 yıl önce celebi hisselerim vardı, hareket aynı..boş kademeler,anlamsız düşüşler. Arada bir ani yükleşler, sonra tekrar dip denemesi ve sonuç ortada hisse 20 lerden 100 lere gitti...
    Geçen yıl alarko carrier, boş kademeler, anlamsız inişler, arada ani yükseliş ve tekrar dipler...
    Şimdi aynısını kordsa yapıyor...
    Ben yukardaki 2 hissede de bekleyemedim, celebi de alarkoda 40 lardan gitti...
    Sebebi de adam sizi dibe alıştırıyor, daha yükselecegine inancınız kalmıyor, kordsa şimdi 16-17 dese hadi orayıda geçtim 20-22 dese kimse kalmaz.. oralardan bir aşagı yukarı yapsa at sinegi gibi döker. Tecrübeyle sabit ))

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Klasik sert yükseliş öncesi hareketleri....
    1 günde olmaz 1 ayda olmaz ama 1-2 yıla da kalmaz...
    Bistin yükselişlerine ayak uyduramaz, düşüşlerine çok güzel uyum sağlar...anlamsız düşüşler yapar, günlerce sürünür, kademeler sığ, hacim düşükken bir anda tek kurumun yüklenmesiyle %7-8 lik yukarı hareketleri olur, sonrası eski yere doğru yavaş yavaş düşüş...
    Ben bu filmden çok hissede seyrettim....şimdi hepsi 4-5 kat yukarda...
    Tüm paranızla almayın, ani yükselişlerde uçacak hissine kapılıp yapışmayın, ani dibe doğru düşüşleri kaçırmayın derim...Bunlar yaşadığım tecrübelerden...uzun vadede potansiyeli çok yüksek ama sabrınızın limitlerini zorlar, bu işler böyle malesef

Borçlar hep şirketler üzerinde baskı unsuru ne yazık ki. Ne zaman azalmaya başlar o zaman tekrar bakmak lazim

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Şirketin enterprice value değeri (İşletme toplam değeri) dir . Bu değer ise 700 milyon dolardır. ABD deki 4 tesis 280 milon dolara satın alındı. Bunun için 240 milyon dolar değeri kredi çekildi. 40 milyonu şirket ödedi. Şu anda an itibariylr şirket değeri 296 milyon dolar.
    Şöyle düşünüyorum ; ABD deki şirketleri borç ile almak için bir ortaklık kurduk , kredi çektik ve aldık. Gayet verimli geleceğin materalini yani CFRP (karbon fiber) üreteceğiz. 200 e yakın patentimiz de var. Peki Eski şirket değeri nerde ? Endonezyadaki , Taylanddaki , Ülkemizde ki kord bezi üreten fabrikalar nerede ? Şieketin değeri hesaplanırken emterprise value değeri dikkate alınmalıdır. Bu da 700 milyon dolardır. Yüzde 60 ucuzuz .....
    Not şirketin döviz açık pozisyonu yoktur. 240 milyon dolar gözümüzü korkutmasın. Bilançoda dikkatimi çeken şirket planladığı kısa vade ödemeyi pandemeiden dolayı yapamadı bu nedenle uzun vadeli borçlar bir anda kısa vadeliye döndü. Şirket 110 milyon dolar finansman gideri yazdı. Bu bilançoya düştü. Hemen akabinde şirket borçları yeniden yapılandırdı. Bu nedenle 2. çeyrekte çok iyi bir bilanço görebiliriz. Şahsi kanaatim içinde bulunduğumuz 3. çeyrekte yüzde 75-80 aralığında bir kapasiteye ulaşırsak 75 milyon kar rakamı yakalayabir.
    NOT: Hissenn fiatından çok şirketin ne yaptığı, bilanço ve gelecek değeri ile ilgileniyorum. Uzun vadeci yatırımcıyım. Bu yazdıklarım kısa vadeci, teknikçi, al- satçılar için değidir. Şu anda hissenin pandeminin en yoğun yaşandığı zamanki bilançosu ile tahta yapıcının yukardan satıp alttan toplama günlerinde olduğunu , bunun içinde en fazla 10 Ekim tarihine kadar zamanı olduğunu düşünüyorum.
    Selamlar.
    Son düzenleme : Ayan; 20-08-2020 saat: 18:43.

Sayfa 585/804 İlkİlk ... 85485535575583584585586587595635685 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •