Sayfa 590/803 İlkİlk ... 90490540580588589590591592600640690 ... SonSon
Arama sonucu : 6420 madde; 4,713 - 4,720 arası.

Konu: KORDS - Kordsa Global

1. ya sen nasıl kagıtsın tl ile gelirin yok dolar aldı basını gıdıo bır gun karla sattıgında alttan alamasın satan, bu kağıdın sahibi yok sabır taşı olsa çatlar

Buyrun cevaplar..

Öncelikle şirketimize olan ilginiz nedeniyle teşekkür ederiz. Sorularınıza ilişkin yanıtlarımızı aşağıda bulabilirsiniz:

*

Pandemi öncesinde ileri kompozit malzemelerin yüzde 60’ından fazlası sivil havacılık sektöründe kullanılmaktaydı, pandemi ile birlikte sivil havacılık sektörünün olumsuz bir döneme girmesi nedeniyle kompozit sektörünün de büyüme beklentileri revize edilmiştir. Pandemi öncesinde kompozit sektörünün özellikle sivil havacılık sektöründe %10’un üzerinde yıllık büyüme sağlaması beklenmekteyken bu oran pandemi sonrasında %5’lere revize edilmiştir. Sizin de belirttiğiniz gibi sivil havacılık sektörü haricinde ulaşım, inşaat, rüzgar santrali ve savunma sektöründe ileri kompozit malzemelerinin ağırlığı artmakla birlikte toplam içindeki payın hala istenen düzeyde olmadığını belirtmek isterim. İlk Pazar raporlarında ileri kompozit malzemeleri sektörünün Covid-19 etkisindne kurtularak 2019 yılı rakamlarına 2023-2024 yıllarında gelmesi beklenmektedir. Aynı şekilde elektrikli araçlarda kompozit malzemeleri tüketiminin artması beklenirken, pandemi ile birlikte bu sürecin de biraz uzaması öngörülmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi elektrikli araçlarda ileri kompozit malzemelerin kullanımının artması beklenirken Kordsa olarak stratejimizde hem sivil havacılık hem de otomotiv sektörüne malzeme tedariki hedefimiz bulunmaktadır. Bu anlamda da Avrupa’da da hem organik hem de inorganik büyümeyle bir merkez oluşturup otomotiv sektörüne malzeme sağlamayı hedefliyoruz. Şu an için İstanbul Pendik Teknopark’ta bulunan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde tüm sektörler için proje bazlı üretim gerçekleştirilmektedir.

Rüzgar santrallerinde kompozit malzeme kullanımı artmakla birlikte bu sektördeki kar marjları oldukça düşük seviyededir. Sivil havacılık sektöründe %20 üzerinde olan kar marjları ne yazık ki rüzgar enerji santrallerinde %10’un altına düşmektedir. Bu kapsamda bu alandaki fırsatları göz önünde bulundurmakla birlikte öncelikli hedeflerimizin sivil havacılık ve otomotiv olduğunu söylemek isteriz.

Kompozit malzemelerin %60’ından fazlası uzay ve havacılık sektöründe kullanılmaktadır. Covid-19 öncesinde %10’u aşan yıllık büyüme oranları beklenirken şu an için pazar araştırma raporlarında bu oranların %5’ler seviyesine revize edildiğini görmekteyiz.

Kordsa’nın stratejisi hem organik hem de inorganik atılımla lastik güçlendirme ile kompozit güçlendirme portföyünü dengede yürütmektir. Bu anlamda Haziran 2020 itibarıyla kompozitten elde edilen ciro toplam cironun %19’una denk gelmektedir. Önümüzdeki dönemde de bu hedef doğrultusunda ilerleyeceğiz.

Kompozit şirketlerimizin havacılık sektörüne bağlılığı %60’ın üzerinde olup, alternatif sektörler üzerinde de onay çalışmaları devam etmektedir. Bu anlamda havacılık sektöründeki olumsuz değişimlerin ciroyu etkileyeceğini söylemekle birlikte 2021 yılı ile birlikte toparlanmanın beklendiğini belirtmek isteriz.

Hammadde tedarik ve fiyat artışı ile ilgili bir risk bulunmamaktadır.

Cokoon projesi, yıllardır lastik güçlendirme sektöründe kullanılan resorsional ve formaldehit malzemelerinin yerine malzemelerin yapıştırılmasını sağlayan özel bir teknolojidir. Bu Kordsa için bir ESG (Çevre-Sosyal ve Yönetim) projesi olup, önümüzdeki dönemde lisanslama ya da farklı bir aland Cokoon’dan bir gelir beklentisi bulunmamaktadır. Cokoon projesinin Kordsa’ya olan katkısı, Kordsa’nın ESG konusundaki hedeflerini göstermesi ve mevcut ürünlerine olan talebi artırmasıdır.

*

Saygılarımızla

Yatırımcı İlişkileri

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Paylaşım için teşekkürler. Güzel bir projeksiyon sunulmuş.

4.  Alıntı Originally Posted by sertol Yazıyı Oku
    İlk Pazar raporlarında ileri kompozit malzemeleri sektörünün Covid-19 etkisindne kurtularak 2019 yılı rakamlarına 2023-2024 yıllarında gelmesi beklenmektedir.
    Benim asıl netleştirmek istediğim ifade bu ifade oldu.

Kompozit sektörünün pazardaki 2019 satış rakamlarına mı 2023-2024 yıllarında ulaşacağı ifade ediliyor yoksa 2019 büyüme rakamlarına mı (yıllık %10) 2023-2024 yıllarında ulaşacağı ifade ediliyor. Eğer satış rakamlarıysa kötü.

Covid dünyayı kötü vurdu. Her daim Kordsa için ancak büyük bir global problem çıkarsa sıkıntı yaşayabilir derdim. Tam olarak bu oldu. Muhtemelen bir simülasyonun içinde yaşıyoruz ve ben kendi gerçekliğimde bunu aklıma getirerek gerçek hale getirdim
    ...

5. Sayın Jonathan, tam 3 kez okudum. Cümlenin yer aldığı paragraf içinde kompozitte, ileri havacılık ta ,yüzde 10 beklenen büyüme rakamlarının yüzde 5 de kaldığınını belirtmişler. Ben öyle anladım. Satış rakamları olmadığını düşünüyorum. Beklentimde o yönde. Şirket genel müdürü Ali Çalışkan da 3. çeyrekte yüzde 75 kapasiteden bahs etmişti. Kompozitteki yüzde 10 luk gibi hızlı büyümenin 2023 leri bulacağını anlıyorum. Yine de muğlak ifadeler kullanılmış...Havacılık sektöründe ki sıkıntı çok net..
    Bir de Avrupadan tesis alarak otomotiv sektöründe kompozit düşünüyorlar. Bilhassa Airbus tedarikçisi olmak istiyorlar. inorganik büyüyecekelrini her seferinde ifade ediyorlar. Bir durun ya . Mevcudu sindirin hele. Bu Sabancı grubunu anlamak çok zpr.
    Sagıp ağadan sonra savruluyorlar. İspanya da 150 milyon dolar çimento tesisi alacaklardı Meksikalılardan. Tam bir yıl oldu . Çıt yok.. Hissesi 2013 rakamlarına geldi. Dolar bazlı 1 doların altını gördü. 2013 de ise 5.1 dolardı. D/D i 0.46 ve F/K ı 3.70 lere düştü. 7.78 kerde alınca 7.38 i 2 günde gösterdiler zatıma. Piyasa piyasa değil.
    Selamlar.
    Son düzenleme : Ayan; 23-09-2020 saat: 19:28.

6. Aslında olan şu Sabancı grubu eski geleneği temsil ediyor. Kordsa hariç. Carrafoyra 400 milyon enjekte edecek. Enerjisa 680 milyon euro bankalardan kredi çekti. Arkadaş dünya pandemiden kırılıyor. Kriz var. Belki arz fazlası olacak. Piyasa belirsiz. Dolar aldı başını gidiyor. Ekonomi rasyonel yönetilmiyor. İlerde şimdi tavan yapan birçok firma ve sektör olmayacak ama Kordsa olacak.

Asıl kaçırdığımız eski röportajlarda havacılıkta büyüme %800 diyordu kompozitde ama şirket 2 senedir asılıyor kompozite pandemi biterse o zaman rakamlar faklı olacak...
    Kordsa yı sabancı olarak görmemeye çalışıyorum....)

8. Şu havada bile 11.20 geçilmesin diye bir yerlerini siper ediyor

Sayfa 590/803 İlkİlk ... 90490540580588589590591592600640690 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •