Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 12 madde; 9 - 12 arası.

Konu: 2018 BİST ne olur?

2019 BİST ne olur?

tahminlerimi excel de tutuyorum ve bist 100 üzerinden gitmek daha sağlıklı olacak gibi.
    geçen sene yani 2018 kötü geçti. teorik bist 100 değeri: 119000 in % 23 altında 91270 den kapandı.
    geriye doğru baktığımızda 2008 yılında %38 geride kapamış. ertesi sene farkı kapatıp teorik değerinde üstüne çıkmış.
    bu senede böyle olur manasında değil ama, en azından teorik değerine bir adımda olsa yaklaşır. 2019 yılsonu için tahmini teorik değeri 138000 olarak öngörüyorum.
    dolar için yılsonu tahmini 5,43-7,67 aralığı. üst değere geldiğinde satarım. aralık bir tahmin için çok geniş, ama burası türkiye.. bir kriz çıkmazsa alt banda yakın yılı kapaması lazım.
    tahmin derken teorik değer tahmini yapıyorum. yoksa borsa şu değerde yılı kapatır tahmini değil. borsanın canı ne isterse onu yapar. belki 3-5 sene sonra, ömrümüz yeterse, teorik hesabı yaparken değişikliğe gitmek durumunda da kalabilirim.
    bugün bu hedefleri neden veriyorum; biliyorsunuz birkaç gündür sıkı düşüyoruz. hep başımız önde, küçük taşlara bakarsak, yolu şaşırırız. borsa bu düşecek elbet, lakin eğimi hep yukarı. enseyi karartıp eldeki iyi hisseleri çakallara kaptırmayacağız. haydi rastgele.

2.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    tahminlerimi excel de tutuyorum ve bist 100 üzerinden gitmek daha sağlıklı olacak gibi.
    geçen sene yani 2018 kötü geçti. teorik bist 100 değeri: 119000 in % 23 altında 91270 den kapandı.
    geriye doğru baktığımızda 2008 yılında %38 geride kapamış. ertesi sene farkı kapatıp teorik değerinde üstüne çıkmış.
    bu senede böyle olur manasında değil ama, en azından teorik değerine bir adımda olsa yaklaşır. 2019 yılsonu için tahmini teorik değeri 138000 olarak öngörüyorum.
    dolar için yılsonu tahmini 5,43-7,67 aralığı. üst değere geldiğinde satarım. aralık bir tahmin için çok geniş, ama burası türkiye.. bir kriz çıkmazsa alt banda yakın yılı kapaması lazım.
    tahmin derken teorik değer tahmini yapıyorum. yoksa borsa şu değerde yılı kapatır tahmini değil. borsanın canı ne isterse onu yapar. belki 3-5 sene sonra, ömrümüz yeterse, teorik hesabı yaparken değişikliğe gitmek durumunda da kalabilirim.
    bugün bu hedefleri neden veriyorum; biliyorsunuz birkaç gündür sıkı düşüyoruz. hep başımız önde, küçük taşlara bakarsak, yolu şaşırırız. borsa bu düşecek elbet, lakin eğimi hep yukarı. enseyi karartıp eldeki iyi hisseleri çakallara kaptırmayacağız. haydi rastgele.
    bileydim önceden yazardım 1 sene oncesındekı tahmınımı.

bist 100 2019 ortasında 7x.xxx lere iner. oradan sonra tekrar bakarız.

Dolar içinde yıl ortasında 6 lıranın ustunu beklıyorum. yıl ortasında tekrar degerlendırırz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    senenin başında yazdığım bu esnada ikilem içindeydim. hisseler ucuz olduğu hisse pozu almıştım, özellikle bankalar. nitekim 1 ay içinde % 15 artış oldu. ikilemde kalmamın nedeni dolar içinde alış sinyalı oluşmuştu.
    bugüne gelirsek, hisselerin oldukça ucuz olduğunu görüyoruz. zira endeks 90500 de ve hedef değerinin oldukça altında. bu kez 2 hafta önce dolar sat sinyali verirken, bu haftada en güvendiğim bir banka hissesinde al sinyali oluştu. muhtemelen önümüzdeki hafta endeks 30 dada sinyal oluşur. sinyal oluştuğunda hemen gidecek diye bir kural şüphesiz yok. lakin sıkıntılı günlerden sonra yaz ayları daha güzel geçmeye aday görünüyor.

şuan % 3 yukarıda ve 105000 seviyesinde. teorik hesap yaparken sadece devalüasyona ve enflasyona bakarak hesap yapmanın hatalı olduğunu gördüm. büyümeyi de hesaba katmak lazım. tr hep yüksek büyüdüğünden sorun yoktu. lakin artık başka bir dönemdeyiz ve düşük büyüme ortamını görüp sonra hedef koymak lazım. kısaca şuan teorik hedef yok.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •