Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 12 madde; 1 - 8 arası.

Konu: 2018 BİST ne olur?

2018 BİST ne olur?

yatırım yaparken en azından borsanın yönü açısından kısa ve uzun vade olarak bir yön tahminimiz olmalı. % 50 ihtimalimiz var.
    2018 sene sonu bist 30 teorik hesabım 145bin.
    bu tahminim değil, çok çeşitli nedenlerle(tek neden palanın pozu) bu değerin altında yada üstünde kapanış olacaktır.
    şu anda zirve görülmüş te olabilir, 1-2 ay içinde yeni zirvede deneyebilir. lakin 155bin değerini aşmaz sanırım. yine de bankaların ucuz kalması nedeniyle daha yukarılarının olmayacağını da söyleyemeyiz.
    zirveden sonra gerilemesini bekliyorum ve teorik değerim den daha düşük seviyede seneyi kapatır diye düşünüyorum. zirveyi kesinleştirdikten sonra nereye kadar düşer, onu da sonra paylaşırım.
    farklı görüşleri de okumak isterim.

bist30 zirvesi yaklaşık 149bin olarak işaretlenmiş gibi gözüküyor. dün kapanış rakamı 143bin. ara sıra tepkiler gelse de hedef fiyatı olarak 120bin ler olarak düşünüyorum. şüphesiz bu rakamlara hemen gelmez. birkaç ay 130bin destek olacaktır.
    Son düzenleme : şef; 06-02-2018 saat: 08:16.

3. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 0.56 düşüşle, 116,859 puandan kapattı. ABD’de faiz artırımına ilişkin beklentilerin yeninden güçlenmesi dolar kurunun 3,80 seviyesinin üzerine çıkması borsada satış baskısına neden oldu. Powell’ın açıklamaları sonrasında Fed’in bu yıl 4 faiz artırımı yapabileceğine yönelik beklentilerin yükselmesiyle dolar endeksi DXY, 90,7 ile son 1,5 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Hafta içerisinde en düşük 116,265, en yüksek 119,245 puanı gören BIST 100 endeksi, önceki kapanışının 662 puan altına indi. Endeksin dolar bazında fiyatı ise 30,686.20$ seviyesinde bulunuyor. BIST 100 Endeksinin seyrine baktığımızda zirve seviyelerinde yatay bir bantta hareket ettiğini görüyoruz. Endekste 116.500 seviyesi kritik bir destek. Bu seviye aşağı kırılmadıkça endeks yeniden 120.000’e doğru atağa kalkabilir. 116.500’ün aşağı kırılması halinde endekste gerileme görülebilir. Teknik göstergelerde satış baskısı hakim. Güçlü destek seviyeleri izlenecek.

ZEYNEP AKTAŞ-HAFTALIK RAPOR..

son yazımdan 3 ay sonra bugün 120 bin li puan çalıştı. dolar da 4,32 ye geldi. merkez daha ne kadar dayanacak! erken seçim kararı nedeniyle gerileme tahminimden hızlı oldu. bunda yeni halka arz çalışmalarınında rolü var.
    ilk yazımı yazdığımda endeks(30) 142bin den bügün için, 20bin puan düşmüş oldu ve yaklaşık olarak tahmin yerimize geldi. lakin merkezin faiz artırmasına kadar düşüş devam edebilir.

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    son yazımdan 3 ay sonra bugün 120 bin li puan çalıştı. dolar da 4,32 ye geldi. merkez daha ne kadar dayanacak! erken seçim kararı nedeniyle gerileme tahminimden hızlı oldu. bunda yeni halka arz çalışmalarınında rolü var.
    ilk yazımı yazdığımda endeks(30) 142bin den bügün için, 20bin puan düşmüş oldu ve yaklaşık olarak tahmin yerimize geldi. lakin merkezin faiz artırmasına kadar düşüş devam edebilir.
    geçen sürede merkez faiz arttırdı, piyasa hızla 10bin puan yükseldi. bu kez borsa ederine( 145bin) (bizim tespitimize göre, ne kadar tespit edebilirsek, duyda inanma misali) 15bin puan kalınca, birileri hızlı kar realizasyonu yaptı ve 120bin destek seviyemize tekrar geldi. bu yükselişten faydalanabildim mi, hayır. seçime kadar yükselmese de böyle bir satış gelmez sanmıştım. oysa bu başlığı bir yol haritası olsun diye, en azından kendime, açmıştım. insan çeşitli zamanlarda, olaylardan etkilenip yanlış davranışlar sergileyebiliyor. yol haritama bugün uyup ilave alışlar yaptım. du bakalım nolçek!

siyasi olacağı için girmeyeceğim nedenlerle bist30 110bin seviyesine çekildi. faizler % 20 lere geldi. şimdi klasik borsa yorumcuları faiz oranlarını baz alıp hisse ederlerini düşürüyorlar. uzun vadeli borsa yatırımcısı olarak bunu çok yanlış buluyorum . 1.şef kuralına göre şirketler ortalama olarak enaz enflasyon oranında değerlenir. buna göre belirlediğim bist30 hedefimiz olan 145bin den vazgeçmiyor, belki bir miktar daha arttırmamız gerekecek.

7. Bu faiz oranları oldukça bist bitmiştir el fatiha.

siyasi konulara hiç girmek istemesemde, ekonomi ile bağlantısı nedeniyle bazen zorunlu oluyor. kafamdaki resim tamamen yerine oturdu. damadı ile yola devam ettiğinde piyasa , zıtlaşma yaşanabileceği endişesi ile tepki verdi. oysa tayyip kendinden sonra gerek kızı gerek damadını öne çıkarabilmesi için özelikle ekonomi alanında albayrak ın başarılı olması gerekir. albayrak ın piyasa ile zıtlaşmayacağız açıklaması, bu düşüncem ile örtüşüyor. merkezin salı günü faiz artırmasıyla, dolar daha makul fiyatlara gerileyecektir. 4.50 li fiyatlardan sonra hem enflasyon hemde faizlerin geri çekilmesiyle bist yukarı yapar.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •