tahminlerimi excel de tutuyorum ve bist 100 üzerinden gitmek daha sağlıklı olacak gibi.
geçen sene yani 2018 kötü geçti. teorik bist 100 değeri: 119000 in % 23 altında 91270 den kapandı.
geriye doğru baktığımızda 2008 yılında %38 geride kapamış. ertesi sene farkı kapatıp teorik değerinde üstüne çıkmış.
bu senede böyle olur manasında değil ama, en azından teorik değerine bir adımda olsa yaklaşır. 2019 yılsonu için tahmini teorik değeri 138000 olarak öngörüyorum.
dolar için yılsonu tahmini 5,43-7,67 aralığı. üst değere geldiğinde satarım. aralık bir tahmin için çok geniş, ama burası türkiye.. bir kriz çıkmazsa alt banda yakın yılı kapaması lazım.
tahmin derken teorik değer tahmini yapıyorum. yoksa borsa şu değerde yılı kapatır tahmini değil. borsanın canı ne isterse onu yapar. belki 3-5 sene sonra, ömrümüz yeterse, teorik hesabı yaparken değişikliğe gitmek durumunda da kalabilirim.
bugün bu hedefleri neden veriyorum; biliyorsunuz birkaç gündür sıkı düşüyoruz. hep başımız önde, küçük taşlara bakarsak, yolu şaşırırız. borsa bu düşecek elbet, lakin eğimi hep yukarı. enseyi karartıp eldeki iyi hisseleri çakallara kaptırmayacağız. haydi rastgele.