Sayfa 118/156 İlkİlk ... 1868108116117118119120128 ... SonSon
Arama sonucu : 1241 madde; 937 - 944 arası.

Konu: SUMAS-Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi A.Ş

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Arkadaşlar selam,

Sumaş konusunda bazı yorumlarımı paylaşmak isterim. Hissenin bu fiyatlara kadar başarıyla geldiğini düşünüyorum. Benim teorim eküri (benzer) sayılan hisselerin beraber hareket etme teorisidir. Sumaş'ın ekürileri benim gözümde Merit, Ayces, Yonga hisseleridir, Sumaş bunlarla birlikte bir dörtlü konumunda.

Yıllık getirilere baktığımızda Ayces %1037, Merit %590, Yonga %410 ve Sumaş %501 şeklinde. Sermayeleri düşük ve fiyatları da benzer.

Bu hisselerden Merit'de Net Holding'in satışları var her gün. Dün örneğin 11.000 lot Merit satmış Net Holding, hisse buna rağmen tavan fiyattan kapattı. Yonga hissesinde ise gerek borsa dışı ortakları kote işlemleri gerek Denizli Belediyesi'nin satışları ile piyasada Yonga sayısı epey artmış durumda. Ayces ve Sumas'da Kap'a bildirilen bir kote işlemi olmadı. Ancak belirtmek isterim ki Sumaş fiili dolaşım oranı yılın başında %18,60 iken şu anda %19,51 seviyesinde görünüyor.

Benim ilgimi çeken ise Yonga hissesi zirve seviyesinden %50 kadar değer kaybetmişken küçük yatırımcının hissede maliyet düşürme ilgisinin çok yüksek olması. Yonga'da çok yüksek bir talep olduğunu düşünüyorum. Öyle ki bir aylık alan satana bakıldığında (9 Eylül - 9 Ekim) kote edilen hisselerin satıldığı kurumlar olan ICBC ve Garanti'den sırasıyla 734 bin ve 596 bin lot yani toplamda 1,33 milyon lot Yonga satışı yapılmış. Bunların kurumlardaki diğer yatırımcı alışı ile beraber net olduğunu da düşünürseniz satılan lot miktarı daha da fazla. Yonga'nın bu anlamda görece sağlam durması tabi yatırımcı açısından iyidir, kimse zarar etsin diye bir niyetimiz olamaz.

Sumaş ise bu hafta pazartesi salı günleri iyi fiyatlardan işlem görürken son 2-3 gündür fiyat aşağı saldı. Ancak Ayces, Merit ve Yonga'nın zirveden dönüşlerine kıyasla Sumas en az değer kaybeden hisse diyebiliriz. Patron ve diğer ortak satışı yaşanmaması, lot sayısının az devam etmesi, şirketin karda olması, grafiğin daha yukarılara gidiş için burada dinlendiği fikrini bende oluşturuyor.

Teorik eşleşme yayını 2 hafta sonra tekrar görülmeye başlayacak. Bundan sonra hisseye talebin tekrar artacağını düşünüyorum.

Ben hisselerimin dörtte biri kadarını 51 seviyelerinden verdim. Tutar olarak maliyetimden fazlasını sattım. Ama hissenin daha yolu olduğunu düşünüyorum. Hisseyi baskılayan belli bir kurum olmamakla birlikte Alnus bazı günler tahta yapıcı gibi davranıyor, son bir ayda en büyük alıcının Alnus olduğunu da söyleyelim. 32,6 lira maliyeti var hissede ve yaklaşık 28 bin lot net alış yapmış.

Tüm ortaklara bol kazançlar.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. Sayın Börsianer ufak bir detay var yazınızda TEORİK EŞLEŞME 2 HAFTA SONRA TEKRAR GÖRÜLEBİLECEK.Bu nun kaynağı yönetmelik falan varmıdır.Bu en önemli konu bence.Bi yardımcı olunda varsa bir yönetmelik paylaşın lütfen.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/876222

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında*Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler*çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen*işlemler nedeniyle Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi A.Ş. (SUMAS.E) payında 23/09/2020*tarihinden itibaren 1 ay süreyle *"Piyasa Emri ile Piyasadan Limite*Emir Girişinin Kısıtlanması" ve "Emir Toplama Aşamalarında Denge Bilgisi*Yayınının Kısıtlanması" şeklindeki önleyici tedbirler uygulanacaktır. (Tedbir*kapsamında ilgili sıralarda açılış, kapanış ve tüm diğer tek fiyat bölümlerinde*emir toplama süresi boyunca denge seviyesine ilişkin fiyat, miktar ve kalan*miktar değerleri yayımlanmayacaktır. İlgili sıralarda geçerli olacak seans*akışı ve seans durumlarına ilişkin bilgi 09/08/2019 tarih ve 2019/55 sayılı*Borsamız duyurusunda yer almaktadır).

**

Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 22/10/2020'dir.

4. Bu mevzu iptal hocam bende heyecanlandım.Sana üzücü bir haber tüm PÖİP hisselerinde gün içi eşleşme pranları artık görülemiyor.Bu na örnek kustur vardu olay 5 ekim de bitti ama 1 ekimde ki yönerge olayı var.Yani göremeyecez.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Doğru evet siz haklısınız teorik eşleşme konusunda. Kararda piyasadan limite emir iletimi yasağı da var mıydı acaba. Ben bu emir tipinin neden ky tarafından çok tutulduğunu anlamadım zaten. Kolaycılık mıdır üşengeçlik midir nedir.

Syg.

6. Şu an için evet ama tarih dolunca şartlı olarak kalkıyor şart şu.Sabah eşleşmesinde o şekilde emir olmuyor daha sonraki saatler için geçerli.O nuda yaşarak öğrendim))birde son 5 dakika emir iptali olmuyor.

7.  Alıntı Originally Posted by viking Yazıyı Oku
    Bu mevzu iptal hocam bende heyecanlandım.Sana üzücü bir haber tüm PÖİP hisselerinde gün içi eşleşme pranları artık görülemiyor.Bu na örnek kustur vardu olay 5 ekim de bitti ama 1 ekimde ki yönerge olayı var.Yani göremeyecez.
    PÖİP de yapılan bu düzenleme son derece doğru olmakla birlikte bence geç bile kalınmıştır, özellikle son 5 dk. emir iptalinin kaldırılması..Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by hilal66 Yazıyı Oku
    Adamsın! Yonga'ları ne yaptın karlı çıkabildin mi? Bir ara İŞBİR'de de vardın sanki.
    hilal66 hocam;

YONGA'ları 26 maliyet ile aldım yükselişten hemen önce ve 60 ile çıktım. ISBIR'i 1244 maliyetle aldım yükselişten hemen önce ve 2900 ile çıktım. MZHLD'leri 15.50 maliyetle aldım yükselişten hemen önce ve 20.00 ile çıktım. Daha bunun gibi 15' e yakın örnek var. Hepsini yazmak zor üşendim
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 118/156 İlkİlk ... 1868108116117118119120128 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •