Sayfa 92/156 İlkİlk ... 42829091929394102142 ... SonSon
Arama sonucu : 1244 madde; 729 - 736 arası.

Konu: SUMAS-Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi A.Ş

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501

Cuma günü 12,00 ile TL bazında tarihi zirvesini gördü, PD ise 74.692.800 TL oldu.

MACD göstergesi haftalık AL verme durumunda.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Şirketin temel durumu aşağıdaki tablodaki gibi 12 aylık sonuçlara göre

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Benzer şirketlerin piyasa çarpan durumu

İçlerinde ormancılar, suntacılar, osb üreticileri, levha üreticileri var

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Ortaklık yapısı ile ilgili söylemek istediğim. 31.12.2019 Finansal raporuna göre büyük ortaklar

Hilmi Evin Ertür : 3.832.781 - %61,58
    Emine Tarakçıoğlu : 311.220 - %5,00
    Sumaş Suni Tahta : 229.301 - %3,68

Bunlar haricinde geçen yıl genel kurul toplantısı hazirun cetvelinden görülen diğer büyük hissedarlar: (güncel durumda ellerinde aynı pay adedi olmayabilir)

Evren Ertür : 222.724 - %3,57
    Ayşe Füsun Barlass : 93.366 - %1,50

Yani büyük ortak ve yönetim kademesi ile çevresinde şirketin hisselerinin toplam %75,33'lük kısmı bulunuyor. Şirket'in hal ve hareketi ile tavrından Şirket'in kendi elinde bulundurduğu hisselerini satmak gibi bir plan olmadığı düşünülüyor. Yukarıda sayılan hisselerin borsada işlem görmeyen tipte olduğunu düşünüyorum.

Sn Cefaks'ın paylaştığı takas dökümünde borsada toplam 1.274.917 lot olduğu görülüyor. Sumaş'ın yöre halkında bulunan diğer hisseleri var, zaten Şirket bu yüzden halka açılmıştı. (1-0,7533)*6.224.400 şeklinde bir hesap yapıldığında 1.535.559 lot borsada işlem görebilme potansiyeli var bence. Halihazırda olan miktar dikkate alınırsa, 260.642 lot kadar bir hissenin daha borsada satılması beklenebilir. Bunlar tabi varsayımsal çıkarımlar sonucu hesaplardır. Büyük ortağın bugüne kadarki tavrı, büyük hisse satıldığında kendisi satın alması şeklinde oldu.

Bir yandan hissenin sürekli dışarıdan gelen yeni satışlarla baskılanmaması olumlu bir konu. Diğer yandan ise borsada işlem gören FDP değeri açısında kısıtlayıcı bir durum.

Borsada az lotu olan, karı yüksek, ortaklarının borsa ile işi olmayan bir Şirket olarak bir başarı potansiyeli var bence.

Son 1 ayda iki aracı kurumun 30 bin lot civarı alımı ile %50 yükselen bir hisse bu. Arz çok kısıtlı, PÖİP olduğu için talep de az.

Büyük ortak haberlerde verdiği demeçlerdeki gibi borsada üst lige geçmek için başvuru yaparsa iyi olacaktır.

Bunun haricinde de Şirket'in gidişatını iyi görüyorum.

Syg.

Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Ortaklık yapısı ile ilgili söylemek istediğim. 31.12.2019 Finansal raporuna göre büyük ortaklar

Hilmi Evin Ertür : 3.832.781 - %61,58
    Emine Tarakçıoğlu : 311.220 - %5,00
    Sumaş Suni Tahta : 229.301 - %3,68

Bunlar haricinde geçen yıl genel kurul toplantısı hazirun cetvelinden görülen diğer büyük hissedarlar: (güncel durumda ellerinde aynı pay adedi olmayabilir)

Evren Ertür : 222.724 - %3,57
    Ayşe Füsun Barlass : 93.366 - %1,50

Yani büyük ortak ve yönetim kademesi ile çevresinde şirketin hisselerinin toplam %75,33'lük kısmı bulunuyor. Şirket'in hal ve hareketi ile tavrından Şirket'in kendi elinde bulundurduğu hisselerini satmak gibi bir plan olmadığı düşünülüyor. Yukarıda sayılan hisselerin borsada işlem görmeyen tipte olduğunu düşünüyorum.

Sn Cefaks'ın paylaştığı takas dökümünde borsada toplam 1.274.917 lot olduğu görülüyor. Sumaş'ın yöre halkında bulunan diğer hisseleri var, zaten Şirket bu yüzden halka açılmıştı. (1-0,7533)*6.224.400 şeklinde bir hesap yapıldığında 1.535.559 lot borsada işlem görebilme potansiyeli var bence. Halihazırda olan miktar dikkate alınırsa, 260.642 lot kadar bir hissenin daha borsada satılması beklenebilir. Bunlar tabi varsayımsal çıkarımlar sonucu hesaplardır. Büyük ortağın bugüne kadarki tavrı, büyük hisse satıldığında kendisi satın alması şeklinde oldu.

Bir yandan hissenin sürekli dışarıdan gelen yeni satışlarla baskılanmaması olumlu bir konu. Diğer yandan ise borsada işlem gören FDP değeri açısında kısıtlayıcı bir durum.

Borsada az lotu olan, karı yüksek, ortaklarının borsa ile işi olmayan bir Şirket olarak bir başarı potansiyeli var bence.

Son 1 ayda iki aracı kurumun 30 bin lot civarı alımı ile %50 yükselen bir hisse bu. Arz çok kısıtlı, PÖİP olduğu için talep de az.

Büyük ortak haberlerde verdiği demeçlerdeki gibi borsada üst lige geçmek için başvuru yaparsa iyi olacaktır.

Bunun haricinde de Şirket'in gidişatını iyi görüyorum.

Syg.
    Sayın hocam böyle bir çalışmayı aynı pazarda işlem gören işbir holding için yapabilir misiniz? Potansiyel olarak sumaş gibi mi işbir holding?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Sayın hocam böyle bir çalışmayı aynı pazarda işlem gören işbir holding için yapabilir misiniz? Potansiyel olarak sumaş gibi mi işbir holding?
    Yüksek finansal borç ve dağınık ortaklık yapısı yüzünden tercih etmemiştim İşbir Holding'i.

Syg.

7. Sanki satma zamani geliyor gibi

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Yüksek finansal borç ve dağınık ortaklık yapısı yüzünden tercih etmemiştim İşbir Holding'i.

Syg.
    Ama şirketin sahibi olduğu birçok iştiraki ve değeri ölçülmeyen binlerce dönüm arazisi bu borçları kat ve kat karşılamazmı hocam?

Sayfa 92/156 İlkİlk ... 42829091929394102142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •