Sayfa 100/151 İlkİlk ... 50909899100101102110150 ... SonSon
Arama sonucu : 1203 madde; 793 - 800 arası.

Konu: SUMAS-Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi A.Ş

1.  Alıntı Originally Posted by bagbozumu Yazıyı Oku
    100 puanlık uzman sorusu sordunuz herhalde bir türlü cevap gelmedi.
    Sayın bağbozumu, sizi bu topicte çok uzun zamandır takip ederim. Sektör ve sumaş ile ilgili çok faydalı bilgiler paylaştınız. Genel kurula katılıp emek verdiniz. Siz kalıcısınız muhtemelen bu hissede. Şu an pazarlama safhasındayız, yükselse de satsak.

2.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Vergi dairesi karına tepki olan satışlar bitmiştir. 6 aylık bilanço da Ağustos sonuna yetişir herhalde. Borsadaki mevcut trend devam ederse net karın 3'den 1 milyona düşmesinin hisse performansında sorun yaratacağını düşünmüyorum. Neticede kar getirmiş şirket.

Bist'te küçük hisse rallisi var. %100'den düşük prim yapmış az senet kalmış. Borsadaki kağıtlara bakınca da hemen hepsi mevcut fiyatları destekleyen bir kara veya özkaynağa sahip değiller. Sumaş 3 ay veya 6 ay yavaşlasa bile net nakit varlığı, nakit yaratma kapasitesi ve borçsuzluğu ile güvenli bir finansal ortam sağlıyor. Borsada 1.2 milyon adet olan hissenin talebi canlı olacaktır. Pöip dolayısıyla çekinen bazı yatırımcılar var. Ben bir sıkıntısını görmedim 1 yıllık Sumaş yatırımcısı olarak.

Sabırla beklemeye devam.

Syg.
    Sabır kilit kelime sumaş için. Ben de 2 temettü aldım, inşallah bu sene 3, yü de alırım. Bol kazançlar

3.  Alıntı Originally Posted by Bucuresti Yazıyı Oku
    Sayın bağbozumu, sizi bu topicte çok uzun zamandır takip ederim. Sektör ve sumaş ile ilgili çok faydalı bilgiler paylaştınız. Genel kurula katılıp emek verdiniz. Siz kalıcısınız muhtemelen bu hissede. Şu an pazarlama safhasındayız, yükselse de satsak.

Aynen öyle Sn. Bucuresti. Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Evet Sumaş'ı işlem görmeye başladığından beri elimde olsun olmasın takip ederim beğendiğim düzgün rasyolara sahip bir şirket fakat en son geçen yıl katıldığım genel kurul sonrası, kurumsallık olarak zayıf gördüğüm, düşük temettü oranı ve sektörün de yavaş yavaş durgunluğa gireceğini tahmin ettiğimden dolayı hisseleri elimden çıkarmıştım. Bu yıl ise işlem gördüğü pazardaki emsal şirketlere göre uygun olduğu düşüncesiyle şimdilik sembol sayılabilecek adet hisse aldım ve dediğiniz gibi şimdilik kalıcıyım. Y.T.D.

4. Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun.

5. Temel ve teknik analiz bakış açılarından sonra, birde başka bir bakış açısıyla durumu değerlendirelim.

Sumaş'ın Borsa İstanbulda işlem görmeye başladığı 07.02.2018 tarihinden bu yana Piyasa Öncesi İşlem Platformu'nda işlem gören şirketlerin günümüze kadar (22.05.2020) olan sürede ne kadar prim yaptıklarına dair bir liste oluşturuldu.

Finansal göstergeleri en güçlü olan şirket en az primi yapmış durumdadır.

Bu şirket Sumaş'tır.

PÖİP şirketlerinin yaptıkları prim ortalaması olan %347 oranı alınsa bile Sumaş'ın hisse başı değerinin şuan, 07.02.2018' deki fiyatına (10.00) göre 3.47 primlenme ortalaması çarpanı ile ;

10.00 x 3.47 = 34.7 TL olması gerekirdi en temel ortalama hesabı ile.

Covid19 pandemisinden etkilenen turizm sektörü şirketleri (KSTUR/MERIT) dahi %350'ye yakın prim yapmış durumdadır.

1 LOT SUMAŞ = 34.7 TL

*Burada her şirketin kendi iç dinamikleri ve sektörel gidişatlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Bu yapılan hesaplamalar PÖİP için başka bir bakış açısı sunmaktadır.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, Al-Sat tavsiyesi değildir. Sertifikalı uzman görüşü değildir. Bağlayıcılığı olmayıp tamamen matematiksel-istatistiki somut kanıt istendiğinde kanıtlanabilir verilerdir. Alımı da satımı da her birey kendi özgür iradesiyle yapmaktadır. Buradaki bilgi ve belgelere göre alım satım yapılamaz, yapıldığı iddia edilemez.
    Attached Images Attached Images
    Son düzenleme : Flama; 24-05-2020 saat: 18:49.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

6. SUMAŞ ÖZSERMAYE/DOLAR BAZLI FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

SUMAŞ, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığında dolar bazlı grafiğe göre 2.64 dolar seviyesinden işlem görmeye başlamıştır. O dönem özsermayesi 14 milyon TL'dir.

Günümüzde özsermayesi 36.3 milyon TL'dir.

14 milyon TL özsermaye ile 2.64 USD'den işlem gören şirket hisseleri,
    36.3 milyon TL özsermayeye ulaşıldığında kaç USD'den işlem görmelidir ?

Cevap : 6.84 USD

Bu mesajı yazdığım sırada 1 USD = 6.81 TL'dir.

Bu durumda TL cinsinden 1 LOT SUMAŞ'ın değeri :

1 LOT SUMAŞ =46.58
    Son düzenleme : Flama; 25-05-2020 saat: 01:25.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Ben de temel yönden bir paylaşım yapayım. Biliyorsunuz bazı şirketlerde yönetim kurulları yüksek ücretler alarak dikkat çekiyor. Sumaş'ta durum şu şekilde:

Brüt 852 bin TL 3 üst yönetici için kişi başına 284 bin yıllık gider ve aylık 23,6 bin gider yani net maaşları tahminen aylık 15bin TL kadar. Fabrika müdürü Naci Bey, genel müdür Hilmi Bey ve bir kişi daha var. Görece mantıklı ve abartısız bir maaş alıyorlar bence.

Hisselerde ise oy veya temettü anlamında imtiyaz yok.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. Son bilançoda Maddi Duran Varlıklar kısmında 10.075.135 TL yazmakta. Maddi duran varlıklara :

ARAZİ VE ARSALAR
    YERALTI VE YER ÜSTÜ DÜZENLERİ
    BİNALAR
    TESİS, MAKİNE VE CİHAZLAR
    TAŞITLAR
    DEMİRBAŞLAR
    DİĞER MADDİ DURAN VARLIKLAR
    BİRİKMİŞ AMORTİSMANLAR

dahildir.

Hepsi dahil 10.075.135 TL yazmaktadır.

Balıkesir Edremit Yolören civarında ticari imarlı arsaların dönümü ortalama 800.000 TL'dir.
    Sumaş'ın fabrika arazisi ise 30 dönüm.
    Sadece ticari imarlı arsa fiyatı 24.000.000 TL tutmakta ki buna makina teçhizat, bina, tesis, taşıtlar dahil değil.
    Makine teçhizat, bina, tesis, taşıtlar en az 15.000.000 TL değerleme ile,
    Maddi duran varlıklar kalemi 10.075.135 TL yerine 49.000.000 TL oluyor.
    2018 yılında yeniden değerleme kanunu çıktı. Acaba Sumaş yeniden değerleme yaptırdı mı? Bilen bir arkadaş bizleri aydınlatırsa memnun oluruz.

Maddi duran varlıklar kısmında yazan 10.075.135 TL hangi yılın değerleme fiyatıdır ? 2005 mi ? 2010 mu ? 2015 mi ?

Bu durumda son bilançoda yazan Özkaynaklar 36.3 milyon TL'den 75.3 milyon TL'ye çıkmış olacaktır.

Bilanço, yeniden değerlemeler ve Edremit Yolören ticari arsa dönüm fiyatları ile ilgili ekleme, düzeltme yapacak arkadaşların yorumlarını beklemekteyiz.

Sayfa 100/151 İlkİlk ... 50909899100101102110150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •