Sayfa 117/151 İlkİlk ... 1767107115116117118119127 ... SonSon
Arama sonucu : 1203 madde; 929 - 936 arası.

Konu: SUMAS-Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi A.Ş

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,443
     Alıntı Originally Posted by Flama Yazıyı Oku
    Temel ve teknik analiz bakış açılarından sonra, birde başka bir bakış açısıyla durumu değerlendirelim.

Sumaş'ın Borsa İstanbulda işlem görmeye başladığı 07.02.2018 tarihinden bu yana Piyasa Öncesi İşlem Platformu'nda işlem gören şirketlerin günümüze kadar (22.05.2020) olan sürede ne kadar prim yaptıklarına dair bir liste oluşturuldu.

Finansal göstergeleri en güçlü olan şirket en az primi yapmış durumdadır.

Bu şirket Sumaş'tır.

PÖİP şirketlerinin yaptıkları prim ortalaması olan %347 oranı alınsa bile Sumaş'ın hisse başı değerinin şuan, 07.02.2018' deki fiyatına (10.00) göre 3.47 primlenme ortalaması çarpanı ile ;

10.00 x 3.47 = 34.7 TL olması gerekirdi en temel ortalama hesabı ile.

Covid19 pandemisinden etkilenen turizm sektörü şirketleri (KSTUR/MERIT) dahi %350'ye yakın prim yapmış durumdadır.

1 LOT SUMAŞ = 34.7 TL

*Burada her şirketin kendi iç dinamikleri ve sektörel gidişatlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Bu yapılan hesaplamalar PÖİP için başka bir bakış açısı sunmaktadır.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, Al-Sat tavsiyesi değildir. Sertifikalı uzman görüşü değildir. Bağlayıcılığı olmayıp tamamen matematiksel-istatistiki somut kanıt istendiğinde kanıtlanabilir verilerdir. Alımı da satımı da her birey kendi özgür iradesiyle yapmaktadır. Buradaki bilgi ve belgelere göre alım satım yapılamaz, yapıldığı iddia edilemez.
    Sayın Flama müthiş bilgileri paylaşmak çok güzel olmuş. Sizi tebrik ediyorum. Kıskananlar çatlasın.

2. Faydalı bilgi isteyene faydalı bilgiler verelim. Sumas ın değerlemeleri ortada, herkes geçen yıldan beri 30'lu rakamları zaten hedefliyordu. İNA'yı bilmeyeni dövüyorlar zaten. Sumas'ta hareket ise nedense bilançodan sonra değil de 3-5 gün önce başladı. Sebep ne ? 27 kuruş temettü mü yoksa üst pazar mı? (Ki genel kurulda konuşulmamış bile)

Sebep çok açık, ben söyleyeyim. Sumas ın derinliğinin olmaması. 3-5 milyonu olan hisseyi yukarı çiziyor. Aynı 50 kere tavan yapan TKURU gibi. (Taze kuru yla bir tutmuyorum, hareket aynı diyorum.) Bunu gören hissedarlar son 3 ayda sığ hisselerde, dandik hisselerde gördüğümüz gibi hissenin tavan tavan gideceğini bilerek satmıyor ve hisse de daha da fazla arz kısıntısı oluyor. Bu da fiyatın daha da şişmesini sağlıyor.

Hisseye yeni giren çevrenizdeki bazı arkadaşlarınızın beklentisi ise SUMAS ın bir dünya yıldızı olup, milyon dolarlık kârlar elde edip, iso 500 te Tüpraş ı geçmesi değil. Tek beklentisi tavana devam etmesi ve tavanları yakalayıp 3 5 günde parayı 2 ye 3 e katlamak. Bence bunun kumardan farkı yok ve bunu yapacak cevrenizdeki bazı arkadaslariniz bir sabah taban serileri başladığında belki de uzun bir süre sumas satacak adam bulamayacaklarini bilmesidir.

Hilmi amcaya gelince. Yanlış anlaşılma oldu, kendisine manipülatörlerle bir olup milletin anasını ağlatan patrondur demek istemedim. Tersine şirketine sahip çıkıyor ve hisselerini topluyor. Ancak sumas ın her gün tavan çekmesi sumas ın itibarını zedeliyor (bence). Kendisi de böyle düşünüp sumas ı yukarı sürmeye çalışan manupulatorlere hisseleri satmaya başlarsa hiçbir manipülatör karşısında duramaz. Çünkü kendisi en büyük hakim ortak. (Bahsettiğim olayı alarko ve özak gyo da Galip e karşı patronlar yaptı, bilen bilir. )

Neyse kardeşim hissedarsın her gün paranı katliyorsun, sanane bundan diyenlere. Ben yatirimciyim kumarbaz değil. Hisse yedire yedire günlük %1 2 lerle buralara tırnağını kazıyarak gelseydi birşey demezdim. Ama hisselerime manupulatörler bulasinca hoşlanmıyorum, çünkü birçok ocağı söndüreceklerini biliyorum.

PRO 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Bir birinin fikrini çürütmeye çalışmak sanki ilkokul münazaralarında kaldı. Musluk açıkken testisini doldurmayanı döverler. TKURU,YONGA, PKENT o fiyatları görmüş şişti. Amenna yalnız SUMAS uçtu kaçtı demek için erken değil mi? Taban serileri başlarsa ki, muhtemeldir başlar yada hiç başlamaz. Ne zaman bu gerçekleşir, yada hangi fiyata ulaştıktan sonra böyle bir risk doğar? SUMAS çok ortaklı yanılmıyorsam 2000 küçük yatırımcının sermayesiyle kurulan bir şirket. Üretiyor mu? evet. Kar ediyor mu? evet. Öz sermaye karlılığı artıyor mu? evet. Ürettiğini satacak pazarı var mı? evet. İnsanlar gelmiş bu şirkete güvenmiş hissesini alarak ortak olmuş. Amaçları para kazanmak. Elbette borsa yatırımcısı bazı şeylerin farkında olmalı oda kazanmanın yanında aynı oranda kaybetme ihtimalinin de varlığı. %1-2'lerle para kazanmayı düşünen muazzam bir altın yatırımcısıdır. Borsada öyle bir dünya yok. Herkes çok kazanmanın peşinde oda haliyle kaybetmeyi tetikler. Çevremden bu hisseyi alan insanları çok merak etmeyin her biri iyi karlarla yatırımlarını realize ederler. Dönüp buradan isterlerse Dünya şirketi TÜPRAŞ'dan da hisse alırlar. Ama onun zamanı bu zaman değil onuda iyi bilirler. İyi hafta sonları diliyorum. He3r şeye rağmen güzel analiz olmuş. YTD değildir.

4. Ek bir ilave 2020 pandemi sürecinden sonra Dünya borsalarında özellikle ABD borsasında F/K:100 olan çok şirket var. Bu birazda bize özel bir durum olmaktan çıktı. Sadece hatırlatma. YTD'değildir.

5. Bunlar çok güzel hareketler. Mal dağıtmak yada korkutup mal toplamak böyle olmaz. Birisi bu bana yeter deyip satıp çıkmış ta olabilir. yeni gelenlerle yola devam.

6. Dip 35.5 çok yol almadı henüz erkendi sanki yol kazası gibi duruyor. Akşam yön belli olur.

7.  Alıntı Originally Posted by Flama Yazıyı Oku
    SUMAŞ ÖZSERMAYE/DOLAR BAZLI FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

SUMAŞ, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığında dolar bazlı grafiğe göre 2.64 dolar seviyesinden işlem görmeye başlamıştır. O dönem özsermayesi 14 milyon TL'dir.

Günümüzde özsermayesi 36.3 milyon TL'dir.

14 milyon TL özsermaye ile 2.64 USD'den işlem gören şirket hisseleri,
    36.3 milyon TL özsermayeye ulaşıldığında kaç USD'den işlem görmelidir ?

Cevap : 6.84 USD

Bu mesajı yazdığım sırada 1 USD = 6.81 TL'dir.

Bu durumda TL cinsinden 1 LOT SUMAŞ'ın değeri :

1 LOT SUMAŞ =46.58
    Kağıt 11.00 iken; 25 Mayıs'ta yazmışız...Burada bir iki tane lavuk vardı...Ne söylesek karşı çıkıyorlardı.. N'oldu ? Patronun adamları sizi...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by Flama Yazıyı Oku
    Kağıt 11.00 iken; 25 Mayıs'ta yazmışız...Burada bir iki tane lavuk vardı...Ne söylesek karşı çıkıyorlardı.. N'oldu ? Patronun adamları sizi...
    Adamsın! Yonga'ları ne yaptın karlı çıkabildin mi? Bir ara İŞBİR'de de vardın sanki.

Sayfa 117/151 İlkİlk ... 1767107115116117118119127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •