Sayfa 111/178 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161 ... SonSon
Arama sonucu : 1419 madde; 881 - 888 arası.

Konu: Tarihte Bugün

1. Galiçya Rus esirler

Galiçya'da Osmanlı 15. Kolordusu'na esir düşen Rus askerler 1916

2. Galiçya'da papates aşkı

"Eğer dünya milletlerini yedikleri şeylere göre sınıflara ayırmak âdet olsa; Almanlara patates yiyiciler, İtalyanlara makarna yiyiciler denseydi, mutlaka biz Türklere de ekmek yiyiciler denirdi... Bir yere gidildiği vakit, Mehmetçikler önce yemekten değil de ekmeğin azlığından şikâyet ederler." Bu cümleler, I. Dünya Savaşında Galiçya Cephesinde savaşan bir Mehmetçiğe ait.

Mehmetçik cepheye varınca yemeklerin Türk alışkanlığına göre pişirilmesi ve erzakın buna göre hazırlanması için alınacak önlemler görüşülür. Yeteri kadar seyyar (gezici) mutfak sağlanır. Bunlarla bölük düzeyindeki birliklere gerektiğinde yürürken dahi yemek pişirilir.

Kişi başına günlük 300 gram etten 50 gram kesilir, ekmek miktarı 700 gramdan 840 grama çıkarılır. Sıcak iklim bölgelerinden gelen erlerin kış aylarında soğuğa daha iyi dayanabilmeleri için ekmek miktarı soğuk dönemde 1000 grama çıkarılır, günde 30 gram şeker veya 50 gram kuru üzüm, sabah-akşam iki defa çay verilir.

Kompir (patates) mevsimi geldiğinde Galiçya da meyve, sebze gibi şeylerin mevcut bulunmaması yüzünden, Mehmetçikler tüm ihtiyaçlarını buranın biricik bereketli mahsulü kompirden temin eder. Aslında erzak olarak daima patates ve et verilir, öğle ve akşam bu iki şeyle karınlarını doyururlar. Bundan başka muharebe mevzilerinin sağı, solu, ileri ve gerisi daima patates tarlalarıyla dolu olduğundan Mehmetler bol bol toplar, kâh külde kızartarak kestane gibi yerler, kâh suda haşlayarak ve tuza batırarak atıştırırlar.

Galiçya cephesi patates toplayan askerlerimiz 1916

Sonbaharda mevzilerin civarındaki tarlalardaki mahsulün büyük kısmı çıkarılır. Düşmana doğru olan yerlerde gece çalışılır, hatta bazı inatçılar kışın bir metre karın altını oyarak kompir toplar ve mangaların zeminliklerinde her gün bakraçlar kaynar. İlkbaharda yine kompir toplamaya devam edilirse de, kışın yerin altında donan ve yazın tekrar açılan patateslerde artık lezzet kalmadığı için pek de rağbet görmez.

Bir Mehmetçik mektubunda,
    "Buranın ahvalinden sorar iseniz üstümüz yağmur, altımız çamur, karnımız kompir doludur.
    Bu memleketin de tarlaları var, emme velâkin ekinleri yoktur. Her yer, her taraf kompir ve mısırla doludur.
    Meyve namına erik ile armut gördüm. Bunların her ikisinin de tadı bizim hıyarlar gibidir. Öyle kavun karpuz gibi şeylerden bunların büyük babalarının bile haberi yok." diye yazar.

Bir diğeri "Düşündüm, taşındım, sana ne hediye göndereceğimi bilemedim; şehirde değilim ki şeker göndereyim. Köylerde de patatesle matoşkadan (bayan) başka bir şey yok.
    Birisini posta ile göndermeye değmez, ötekisini de ancak kendim getirebilirim." der.

3. Galiçya Veda

I.Dünya savaşı içinde müttefiklik gereği topraklarından çok uzaklarda savaşan Osmanlı 15. Kolordusu bu görevini başarı ile yerine getirmiştir.
    Artık geri dönüş vaktidir. Osmanlı ordusunu bir çok cephede çok daha kanlı ve acı dolu savaşlar beklemektedir.

20. Tümen, Galiçya'dan ayrılmaya başlıyor 1917
    Tümen, Eylül'den itibaren önce Halep'e, oradan da Filistin'e gönderilecek.

4. Galiçya Şehitleri

Galiçya şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Allah Rahmet Eylesin.

Galiçya'da şehit düşen Osmanlı askerleri için 1926 yılında kurulan Budapeşte Türk Şehitliği Macaristan

Galiçya cephesinde, Krakow'da şehit düşen 53 Osmanlı askeri için Krakow şehrindeki Rokowicka Mezarlığındaki anıt mezar - Polonya

NOT: Edirne Uzunköprü'den hareket eden askerlerimizin ilk varış noktası Krakow'dur. Daha sonra doğuya doğru ilerleyerek bu cephede kahramanca savaşmıştır. Bu süre içerisinde, 15. Osmanlı Kolordusu Polonya'nın çeşitli yerlerinde 1050'den fazla şehit vermiştir. Galiçya'da şehit olan askerlerimiz için 13 ayrı yerde şehitlik yaptırılmıştır.
    Son düzenleme : metin; 17-12-2017 saat: 23:35.

5. Osmanlıda ilkler

Galiçya cephesi Osmanlı yönetimi için bazı ilklere de sahne olmuştur.
    Birincisi, Osmanlı askerleri tarihlerinde ilk defa kendi toprakları dışında yabancı bir komutanın emri altında savaşmışlardır.

İkincisi ise Osmanlı tarihinde ilk defa geniş kapsamlı olarak sosyal dayanışma ve yardım organizasyonu düzenlenmiştir.
    Viyana Başkonsolosu Hüsnü Bey’in başkanlığında kurulan komisyon sayesinde, Osmanlı askerler için daha fazla tütün ve giysi temin edildiği gibi,binlerce kron yardım toplanmıştır.

Galiçya Cephesi'nde Savaşan Türk Askerlerine Yardım Cemiyeti, taşbaskı afiş, Viyana, 1916

Bu durum cephede savaş muhabirliği yapan Ahmed Emin Bey’in dikkatini çekmiş ve Osmanlı İmparatorluğu içinde de Galiçya’da bulunan Osmanlı askerlerinin hiç olmazsa tütün ihtiyacını karşılayacak bir kampanya başlatılması teşebbüsünde bulunulmuştur.

Bu kampanyaya dönemin gazeteleri yani Osmanlı matbuatı tarafından büyük destek verilmiştir. Bunun için 13 Kasım 1916 tarihinde matbuat müdürünün başkanlığında İstanbul’da muhtelif dillerde çıkan gazetelerin temsilcilerinin katıldığı bir toplantı düzenlenerek, "Galiçya ve Dobruca’daki Gazilerimize Tütün Hediye Heyeti" adıyla bir heyet kurulmuştur. Hediye heyetine katılan gazeteler ilk gün kendi aralarında 69.000 adet tütün paketi toplamayı başarmışlardır.

Tütün bağışı kampanyası kamuoyuna da açılmış ve bağış yapan kişi ve kurumların adları, hediye miktarı, hediyelerin teslim yerleri her gün düzenli olarak gazetelerde yayımlanmıştır.

6. perspektif fotoğraf

İlk perspektif fotoğraf akımı örneklerinden biri 1940

7. Son Halife

Abdülmecid Efendinin, halifelik kaldırılıp sürgüne gönderilmeden bir hafta önce çekilmiş fotoğrafı. 1924

8. En büyük zırhlı gemiler

Alman Zırhlısı Bismarck, Amerikan Zırhlısı USS Iowa ve Japon IJN Yamato Zırhlısı'nın karşılaştırması.

Sayfa 111/178 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •