Sayfa 176/178 İlkİlk ... 76126166174175176177178 SonSon
Arama sonucu : 1419 madde; 1,401 - 1,408 arası.

Konu: Tarihte Bugün

1.  Alıntı Originally Posted by vigamox Yazıyı Oku
    Sn Metin bey,
    Paylasimlarinizi zevkle okuyorum, zahmetinize tesekkur ederim. Ancak resimlerin ekseriyeti acilmamaktadir. Benden mi kaynaklaniyor diye irdeledim ancak basarili olamadim. En derin muhabbetlerimle
    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
    Proxy değiştirici kullanıyorsanız olabilir.
    Zira bende chrome tarayıcıda kullanıyordum ve resimlerin çoğu görünmüyordu.
    Bu konuyu hızlı resim yükle sitesine yazdım acaba onlardan kaynaklı bir şey mi.. yani yüklediğim resimler mi siliniyor diye..
    Gelen cevap bu şekilde oldu.
    Keza değiştiriciyi kapatınca hepsi görünür oldu.
    Bir deneyin

2. Taburcu olmak deyimi

Neden Türk hekimleri hastalarını iyileştirdikten sonra ‘’taburcu’’ ederler;
    ‘’gitsin’’, ‘’evci’’ gibi kelimeler kullanmazlar, nedir sebebi, hiç aklınıza geldi mi?

Taburcu kelimesinin çok hüzünlü bir hikayesi vardır aslında.

Özellikle 1. Dünya ve Çanakkale Savaşı sırasında ülkenin tıp eğitimi veren tek kurumu Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane, hocalarını, öğrencilerini cepheye yolluyor, eğitime ara vermek zorunda kalıyor, binası ise tamamen hastaneye dönüşüyordu.

Sadece cephede savaşmakla kalmıyor, savaş olmadığında ya da geride kalan kıdemsiz tıbbiyeliler, direnişte bizzat çalışıyorlardı.
    İzmir’in işgalinin üç gün sonrası, 18 Mayıs 1919’da, okulda hararetli, hüzünlü konuşmaların yapıldığı, hemen direniş gruplarının örgütlendiği bilinir.

Ülkede herkes askerdir, eli silah tutan tüm erkekler savaştadır.
    Artık gerçek kurumsal düzeydeki hastaneler, askeri hastaneler olmuştur. Ülkenin her yanındaki cephelerde tüm hekimler subaydır, askerdir.

Yaralılar iyileştirilir, komutan hastalarını, askerlerini dolaşır. Hastanede, kışlada, revirde, cephede, çadırda, savaşta. Tabip subay, iyileşenleri, tekrar silah tutabilecekleri savaşa, taburuna yollar. Yani ‘’taburcu’’ eder.

Başka hiçbir milletin, ülkenin hastanesinde, hastalar iyileştiklerinde "taburcu’’ edilmez.

Ordusunu, askerini, bağımsızlık mücadelesini, tüm aziz gazi ve şehitlerini, yaşamının içine böylesine sindirmiş başka bir millet yoktur.

3. 1915 yılında tıbbiyeliler

1915 yılında tıbbiyenin mezun vermediğini biliyoruz.
    Fakat bu mezuniyet eksikliği sadece tıbbiyede değil Anadolu'nun bir çok okulunda da yaşanan bir gerçeklikti.
    Çünkü ağır savaş şartları nedeniyle yoğun bir insan kitlesi silah altına alınmış okullar kapatılmıştı.
    Yani gerçekte sebep öğrencilerin hepsinin şehit olması değil okulların kapatılmış olmasıydı.
    Konuyla ilgili yarım yamalakta olsa bir kitaptan örnek vermek istiyorum.
    Yarım yamalaktan kastım, yazarın dile getirdiği bir çok anlatımda kaynak göstermemesidir.
    Keza, kitap anlatımında bile hangi öğrencinin hangi hastaneye gittiği, akibetinin ne olduğu muallaktır(Belli değildir)

NOT-1: Hamasi nutuk tarzı yazılarla tarih anlatılmaz. 4 sayfalık anlatımda sadece anıt için kaynak gösterilmiş.

NOT-2: Osmanlı ordusuna hiç bir zaman çocuk asker alınmamıştır.
    Keza var ise yapılan yanlışlar, eratın gittiği birlikte farkedilince derhal geri gönderilmiştir.
    Daha önce konuyla ilgili paylaşım yapmıştım. Silah altına alınma koşulları gayet açık ve sarihtir.
    Konu linki aşağıdadır.
    http://www.hisse.net/topluluk/showth...42#post3263742

4. Çanakkale savaşına Alman katkısı

Çanakkale deniz zaferini kutladığımız bu günde size ilginç bir konu paylaşayım.
    Çanakkale savaşındaki Alman katkısını neden görmezden geliyoruz?

Nusret Mayın Gemisi'nde görevli Alman donanma başmühendisi Reeder'in raporu

5. Hms Albion

Çanakkale savaşında 4 adet 30,5 – 12 adet 15,2 – 12 adet 7,6 – 6 adet 4,7 cm çapında topları olan İngiliz savaş gemisi hms Albion

6. HMS Agamemnon

Çanakkale Boğazı'nı bombalayan İngiliz savaş gemisi HMS Agamemnon Şubat 1915

7. Batırılan Fransız zırhlısı Bouvet

Çanakkale Deniz Harekâtı sırasında batırılan Fransız zırhlısı Bouvet - 18 Mart 1915

8. Bouvet'ten sağ kurtulan askerler

Çanakkale Deniz Harekâtı sırasında batırılan Fransız zırhlısı Bouvet'ten sağ kurtulanlar HMS Agamemnon güvertesinde - 18 Mart 1915

Sayfa 176/178 İlkİlk ... 76126166174175176177178 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •