Sayfa 141/366 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241 ... SonSon
Arama sonucu : 2926 madde; 1,121 - 1,128 arası.

Konu: ENJSA Enerjisa Enerji A.Ş.

3.  Alıntı Originally Posted by dadaş ali Yazıyı Oku
    Haber hiç de olumlu değil.

Adam diyor ki borç batağındaki şirketi halka arz edip gelen mangırları halka açık olmayan başka bir şirkete sermaye olarak koydum diyor bunun neresi olumlu?

Bu şirketin enerjisa üretim şirketiyle patronlarının aynı olması dışında hiç bir irtibatı yok ki.

Sizin için olumlu haber ancak bu şirket ortak satışıyla değil emisyon primli halka arzıyla borcunun azaltılarak arzıydı fakat patronları öncelikle şirketi değil kendilerine kaynak yaratmak için ortak satışıyla yaptılar.
    Halka arz yöntemi zaten mevcut payların satışı, parayı sadece burada kullanacak olsalardı sermaye artırımı yoluyla halka arz yapılırdı, halka arz gerçekleşti, kimbilir bir dahakine öyle yaparlar Diğer yandan, borç batağından kastınız nedir, %kaç olmalı bir enerji şirketinde borçlanma rasyosu, birebir emsali bulunmasa da enerji sektörü firmalarına bakınca borç batağı (?) tabirine diğer firmaların da uyduğunu söyleyebiliriz. Sektörde (enerji üretim-dağıtım) daha güçlü olmak adına grubun kaynağı bu alanda kullanacak olması bence olumlu. Üretim firmasının da halka arzından bahsediliyordu, kısa vadede olur mu bilemem, lakin o da bu firmayı pozitif etkileme potansiyeline sahip. 2017 yılsonu mali verilerini görelim bakalım, orta vadeli ancak o zaman daha sağlıklı değerlendirilebilir. Şu piyasda zaten haftaya noluru kestiremiyoruz. Hayırlısı diyelim..
    Yatırım tavsiyesi değildir..

4.  Alıntı Originally Posted by gainer Yazıyı Oku
    Halka arz yöntemi zaten mevcut payların satışı, parayı sadece burada kullanacak olsalardı sermaye artırımı yoluyla halka arz yapılırdı, halka arz gerçekleşti, kimbilir bir dahakine öyle yaparlar Diğer yandan, borç batağından kastınız nedir, %kaç olmalı bir enerji şirketinde borçlanma rasyosu, birebir emsali bulunmasa da enerji sektörü firmalarına bakınca borç batağı (?) tabirine diğer firmaların da uyduğunu söyleyebiliriz. Sektörde (enerji üretim-dağıtım) daha güçlü olmak adına grubun kaynağı bu alanda kullanacak olması bence olumlu. Üretim firmasının da halka arzından bahsediliyordu, kısa vadede olur mu bilemem, lakin o da bu firmayı pozitif etkileme potansiyeline sahip. 2017 yılsonu mali verilerini görelim bakalım, orta vadeli ancak o zaman daha sağlıklı değerlendirilebilir. Şu piyasda zaten haftaya noluru kestiremiyoruz. Hayırlısı diyelim..
    Brawo brawo...bilenlerin yorumu güzel oluyor...

para girişi

para çıkışı

6. Dibi nedir, bu altın hissenin

VSP355g cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by dadaş ali Yazıyı Oku
    Haber hiç de olumlu değil.

Adam diyor ki borç batağındaki şirketi halka arz edip gelen mangırları halka açık olmayan başka bir şirkete sermaye olarak koydum diyor bunun neresi olumlu?

Bu şirketin enerjisa üretim şirketiyle patronlarının aynı olması dışında hiç bir irtibatı yok ki.
    Sanırsam mart ayında diğer şirketin de halka açılacağı tarihi açıklayacaklar...

birde bu konuyu araştırırken bakın şöyle bir rapora ulaştım..https://www.enerjisa.com.tr/Media/GetFile?fileId=3524

anladığım kadarı ile enerjisa enerji üretim a.ş ile enerjisa üretim santralları a.ş aynı çatı altında farklı şirketler.....

3-5 tane şirket var ortada ama hepsinin çatı şirketinin adı enerjisa...
    Peki bu adamların bölünmüş şirketlere birbirinden finans kaynağı aktarımı yetkileri var mı diye soracak olursam kendi kendime..

Türk Ticaret Kanununda yeri vardır ki böyle bir şey yapıyorlar....

bi de raporda pek anlamasamda "kısmi bölümme" den bahsediyor... tam bölündük demiyor..

Not; mal yok elimde..son saniyede 6.55 den kaçırdım benimkisi beyin jimlastiği.. herkese bol kazançlar...

8. Bir örnek vererek hesabı daha açıklayıcı anlatmak istiyorum. Bir şirketin % 60 temettü ödeyeceğini ve elinizde de bu şirkete ait 100 hisse senedi olduğunu varsayalım. Hisse senetlerinin nominal değerle ölçüldüğünü bilmeniz gerekiyor ve bu değer borsada 1 TL olarak belirtilmektedir. 1 TL karşılığında 60 kuruş temettü alırsınız ve 100 adet hisseden de 60 TL temettü almış olursunuz. Bu şekilde hisselerin fiyat dalgalanmalarının yanı sıra temettüden de para kazanmış olursunuz. Arkdaşlar bunu netten buldum ve soyle yorum yaptım Burdan hareketle enerjisa 600 mılyon kar acıklayacak bunun yuzde 60ını temettu dagıtacak yanı 360mılyon tl temettü verılecek pıyasadakı lot sayısı 220 mılyon 360/220=1.63 kurus yanis hisse başı biz 1.63 kuruş temettümu alacagız yoksa burda yazdıgı örnekteki gıbı 60 kuruş mu alacağız bılen varsa aydınlatsın lütfen bızı

Sayfa 141/366 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •