Sayfa 341/366 İlkİlk ... 241291331339340341342343351 ... SonSon
Arama sonucu : 2921 madde; 2,721 - 2,728 arası.

Konu: ENJSA Enerjisa Enerji A.Ş.

1. Sermayesinin on katından fazla kâr eden bir şirketin 2 lira temettü vermesi komik.
    YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
    Burada paylaştıklarımdan dolayı trakyalı ve hissenet sorumlu tutulamaz.

2.  Alıntı Originally Posted by trakyalı Yazıyı Oku
    Sermayesinin on katından fazla kâr eden bir şirketin 2 lira temettü vermesi komik.
    Bugün gün boyu tahtayı izledim, o kadar güçsüzdü ki! Piyasa bilançoyu hiç beğenmedi. Tfg, halk yatırım, info olumsuz olduğunu açıkça söylemişti. Deniz ve iş yatırım olumlu konuştu.

İki sorum var: 1 ocaktan sonra dağıtım bedeli payının 77 kuruş olduğunu okudum, doğru mu? Eğer doğruysa şirketin kar marjları artacaktır.
    2. Depremin şirkete zararı belli oldu mu? Cevaplayacaklara şimdiden teşekkürler

3.  Alıntı Originally Posted by Trader23 Yazıyı Oku
    Bugün gün boyu tahtayı izledim, o kadar güçsüzdü ki! Piyasa bilançoyu hiç beğenmedi. Tfg, halk yatırım, info olumsuz olduğunu açıkça söylemişti. Deniz ve iş yatırım olumlu konuştu.

İki sorum var: 1 ocaktan sonra dağıtım bedeli payının 77 kuruş olduğunu okudum, doğru mu? Eğer doğruysa şirketin kar marjları artacaktır.
    2. Depremin şirkete zararı belli oldu mu? Cevaplayacaklara şimdiden teşekkürler
    ilk soru için şöyle bir yanıt verebilirim;

epdk web sayfasında son tarifede dağıtım bedelinin 77 kuruşa çıktığını görüyoruz.
    hatta ocak başında gazetelerde bu yönde haberler de mevcut.
    https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiy...iliyor-2018038

şirket de son sunumunda da dağıtım bedeli artışını %132 olarak teyit etti. (s21)
    https://www.enerjisainvestorrelation...clarsunumu.pdf

işin garip tarafı kimse bu bilgiye (açık kaynaklardan bulabileceğimiz, herkesin ulaşabileceği) ne itimat ediyor ne de karlılık hesabı yapıyor. varsa yoksa vay efendim ertelenmiş vergi geliri, değerleme vs. gitsinler başka bişi beğensinler onu alsınlar ne yapalım.

2. soruya gelince;
    şirket bu yönde, iş planlarımızın sonuçlarını etkileyecek ölçekte bir sıkıntı görmüyoruz gibisinden bir açıklama yaptı. illa bir zararı olacak (ki tahminim %5seviyelerinde) ancak yeni yatırımlara verilecek teşviklerle bu zararın bilançoyu etkileyeceğini düşünmek hatalı olur kanımca.

ilaveten, aralık ocak aylarında tahtaya sanıyorum bilançonun haberini almış, ohhh yukarıdan tertemiz çakarızcı bir grup/kişi girdi ve 8-10m lot mal topladı. hem endeks düzeltmesi hem de deprem bu planlarını suya düşürdü ve büyük ölçüde çıktılar. halen 1-2m lotları var gibi dursa da takas yanıltabilir insanı. eş zamanlı gelen yatırım fonları satışları da tuz biber ekti. tahta kafasını kaldıramadan yeni bir paket açıyorlar 2-3m lotu boca ediyorlar tahtaya.
    umarım haftaya bu satışlar tamamlanmış olur ve enerjisa yatırımcısı biraz nefes alır.

3e5e10a katlayanların %10luk %15lik bir bantta düzeltmesini yapıp yoluna devam ettiği bir ortamda sadece son 5 ayda atağa kalkmış, endeks kadar dahi gidememiş ve bu yıl gerçekten büyük para kazanacak bu şirketin daha iyi bir borsa performansını hak ettiğini düşünüyorum. buna göre pozisyon aldım, olursa ne ala. olmazsa da sağlık olsun der işimize bakarız.

4. Yanıtlar için teşekkürler.
    Yatırımcı sunununu ve faaliyet raporunu okudum. Bazı yerlerini anlamadım ama tespitlerim şunlar: enerjisa öngörülenilir gelirleri olan neredeyse bim gibi sağlam bir şirket. 34 kuruştan 77 kuruşa çıkan dağıtım bedeli %132’lik artışı çok ama çok önemli. Analistler sanırım bu artışı göz önüne alarak 50 lira hedef fiyat koyuyorlar. Eğer olağanüstü bir şey olmazsa 50 lira matematiksel olarak mümkün.
    Hisse senedi fonları ocak-şubat ayını satış yaparak geçirmiş. Düşüşün sebebi bu olsa gerek. Ama sonuçta malsız kaldılar. Nakit kraldır ama borsada para kazanmak isteyen eninde sonunda mal almak zorunda. Bist30 hisselerinde bes ve tvf alımları çok oldu, hisse senedi fiyatları çok potansiyel bırakmadı ama bist30 dışında olan enerjisada potansiyel görüyorum. Bu fırtınalı günlerde garanti geliri olması enerjisayı sağlam liman yapıyor bence.

Şirket hakkında bilgi sahibi olanlar yazarsa sevinirim. Ben yeni yeni tanıyorum.

5. Bir fon yöneticisi Mehmet Ali Güleç, namı diğer şüpheci kimse aşağıdaki twiti 2018’de atmış:
    #ENJSA için şahsi görüşüm en önemli veri 'reel getiri + haziran enflasyon'u ile izleyen yıl ortalama enflasyonu arasındaki farktır. İkisi arasındaki fark arttıkça firma çok daha değerli hale gelecektir.
    (Karın üçte ikisi TÜFE+13’ten geliyor değil mi?)
    2 martta bloomberght’de Serhat Gürleyen de enflasyon olduğu, faizlerin düşük olduğu dönemde enerjisanın işine yaradığını ve şirketin geleceğini çok iyi olduğunu söyledi. ( kaynak youtube finans merkezi 2 mart yayını)

Hazirana kadar enflasyon yüksek olacak belli. Enerjisa için güzel bir ortam var denilebilir mi?
    Son düzenleme : Trader23; 04-03-2023 saat: 16:29.

6. işyatırım rapor 43 tl.

7.  Alıntı Originally Posted by Tiger41 Yazıyı Oku
    işyatırım rapor 43 tl.
    bu ne nerde bu rapor ?bizde okuduk hedef 48,65 yazıyor atmayın brader yazıktır ya

8. Hisse düşünce sövüp yükselince coşmak işe yaramıyor. Kaliteli bilgi lazım. Kaliteli bilgiye ulaşmak da çok zor.

2 gündür şirketi araştırdım. Hep aynı klasik bilgiler. Her yerde bulunabilecek şeyler var.

İşi gerçekten bilenler de cevap vermiyor maalesef. Varlık tabanı değerlemesi hangi yöntemle yapılıyor bir türlü bulamadım. Şirkete mail attım, cevaplarsa da anlayabilecek miyim bilmiyorum çünkü karmaşık bir konu. Eğer 2023 yılı için de varlık değerlemesi olacaksa hisse fiyatının 50 olması GARANTİ. Bazıları bu paraya fiktif yani kağıt üstünde diyor ama kesinlikle değil, şirket bu parayı imtiyaz sonuna kadar değerlendiriyor. Profesyoneller varlık tabanı değerlemesini kuruşu kuruşuna biliyorlardı bilanço açıklanmadan. Bildiklerine eminim, bir profesyonelle konuştum hatta twit bile atılmış. Bunu bilenler bilanço açıklanınca gerçeği sattılar.

İş yatırımın hedef fiyatından çok bilançodan 1 gün önce hedef fiyat vermesi garip görünmüştü bana. Demek ki bilançoyu büyük oranda öngörebiliyorlar

Sayfa 341/366 İlkİlk ... 241291331339340341342343351 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •