Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 37 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Macd indikatörü hakkında

1. Macd indikatörü hakkında

Arkadaşlar merhaba,

Borsada yeni sayılırım, temel analiz ile ilgili kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bunun yanında da ufak ufak indikatörlere bakıyorum.

Macd indikatöründe yorumlamak için 5dk, 15dk, 1sa, 1gün den hangisini neye göre seçmemiz gerekiyor?

Mesela aşağıdaki grafikte 1saatte indikatöre göre düşüş görülüyor. Bu durumda alım yapmak mantıklı değil diyebiliriz.

Fakat aşağıdaki 1 günlük grafikte indikatöre göre yükseliş devam edecek gibi. Bu durumda alım yapılabilir.

Böyle olunca 1saatlik mi yoksa 1günlük grafiğe göre mi yorumlamalıyız?

Duhul
    Aug 2017
    İkamet
    Düzce
    Gönderi
    2,749
    1 günlük **
    Yasal Uyarı: Piyasa ile ilgili amatörce paylaşım yapıyorum. Paylaşımlarım, grafiklerim, ve resimlerim yatırım tavsiyesi değildir. Okuyun, beyin süzgecinizden geçirin sonra da aracı kurumunuzla temasa geçtikten sonra onlarla değerlendirip yatırım kararınızı verin. YTD.

Alıntı Originally Posted by mzsnr Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba,

Borsada yeni sayılırım, temel analiz ile ilgili kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bunun yanında da ufak ufak indikatörlere bakıyorum.

Macd indikatöründe yorumlamak için 5dk, 15dk, 1sa, 1gün den hangisini neye göre seçmemiz gerekiyor?

Mesela aşağıdaki grafikte 1saatte indikatöre göre düşüş görülüyor. Bu durumda alım yapmak mantıklı değil diyebiliriz.

Fakat aşağıdaki 1 günlük grafikte indikatöre göre yükseliş devam edecek gibi. Bu durumda alım yapılabilir.

Böyle olunca 1saatlik mi yoksa 1günlük grafiğe göre mi yorumlamalıyız?
    Büyük periyot küçük periyodu döver...

4. Teşekkürler cevaplar için

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Aug 2017
    İkamet
    Düzce
    Gönderi
    2,749
    Bu şekilde bu parametrelerle para kazanamazsın. Dikkatli olman lazım.
    Yasal Uyarı: Piyasa ile ilgili amatörce paylaşım yapıyorum. Paylaşımlarım, grafiklerim, ve resimlerim yatırım tavsiyesi değildir. Okuyun, beyin süzgecinizden geçirin sonra da aracı kurumunuzla temasa geçtikten sonra onlarla değerlendirip yatırım kararınızı verin. YTD.

6.  Alıntı Originally Posted by cengizz Yazıyı Oku
    Bu şekilde bu parametrelerle para kazanamazsın. Dikkatli olman lazım.
    Cengiz bey merhaba,

Söylediğinizde haklısınız henüz öğrenme amaçlı küçük paralarla oynuyorum.

Teknik analiz özellikle yeni başlayanlar için çok karışık ve çok fazla miktarda analiz yöntemi, indikatör var.

Macd yanında sizce hangilerini öğrenmeliyim?

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sorduğunuz sorunun tek bir cevabı yok: Yani saatlik ya da günlük kullanılmalı denemez. Çünkü herkesin yatırım stratejisi ve vadesi farklıdır. Eğer ben Day Trader'sam günlük indikatörlerle ne işim olabilir? 5 dakikalıklara göre hareket ederim. Scalper'sam 1 dakikalıklara göre. Swing Trader'sam saatlik ya da günlüklere göre. Uzun vadeli pozisyon trader'sam haftalıklara göre.

Öncelikle kişiliğinize uyan vadeye karar vermelisiniz. Eğer impulsif bir kişiliğiniz varsa Day Trader olmak size pek uygun değil demektir, ekran başında stres altında saçma sapan kararlar verip durursunuz. Bu durumda size uygun olan biraz daha uzun vadeli bir stratejidir. Ama çelik gibi sinirleriniz varsa, hayatın her alanında son derece disiplinli bir insansanız Day Trading'i deneyebilirsiniz.

Sonrasında size ufak da olsa bir avantaj sağlayan bir strateji bulmalısınız. Bunun için biraz "Backtesting" yapmanız lazım. Macd örneğinden gidersek, günlük Macd AL sinyali verdiğinde, kaç işlemin karla, kaçının zararla sonuçlandığını, ortalama kar/zararın ne kadar olduğunu bilmeniz lazım aşağı yukarı.

Diyelim ki Macd AL verdiğinde alım yaparsanız 10 işlemin 5'inde %15 kar ediyorsunuz, 5'inde ise %5 zarar ediyorsunuz. İndikatörün başarı oranı %50 olmasına rağmen bu son derece karlı bir sistem demektir. Sabit pozisyon büyüklüğüyle (her işlemde portföyünüzün maksimum %1'ini riske ederek) bu sinyalleri almaya devam ederseniz uzun vadede para kazanırsınız kesinlikle.

Bu işe yeni başlayanlar kusursuz indikatör arayışıyla tüketir genellikle kendisini ve parasını. Oysa öyle bir indikatör yok. Bunu ne kadar çabuk kabul ederseniz başarılı olma şansınız o kadar yüksek olur. Borsada başarılı olmanın temel kuralı şudur: "Yanıldığında az kaybedeceksin, haklı çıktığında çok kazanacaksın".

Yani uyguladığın sistemde başarı oranın %30 olsa bile, yanıldığında maksimum %4-5 kaybederken, haklı çıktığında %20-30 kazanıyorsan para kazanırsın.

Sonuçta olay risk yönetimi ve trade yönetimine geliyor.

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •