Sayfa 351/457 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401451 ... SonSon
Arama sonucu : 3654 madde; 2,801 - 2,808 arası.

Konu: KLNMA - T. Kalkınma Bankası

1.  Alıntı Originally Posted by Yıldız1 Yazıyı Oku
    sayın mertfatih konya çimentoda da çok bekledimmm / bekledikkk kazandım/kazandıkk
    Kademeleride onun gibi zaten çok sığ ve o yüzden agresif hareket edebiliyor seviyorum

2. Bende sizlere Dünya merkez bankası hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum arkadaşlar.

“The World Bank†İngilizce ismidir. İlk kurulduğunda ismi Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (International Bank for Reconstruction and Development) (IBRD) olup, daha sonradan günümüzdeki adıyla anılmaya başlamıştır.

Önemi bu derece büyük olan bir kurum için kısa ve sade bir tanım yapmamız mümkün olmayabilir. En anlaşılır biçimde onu şöyle tanımlayabiliriz;

Dünyada gelişmekte olan ülkelere ekonomik ve teknik destekler sağlayan, yoksullukla mücadele kapsamında çalışmalar yürüten uluslararası bir organizasyondur. Birleşmiş Milletler Sistemi bünyesinde bulunur.

Birinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerinden hasar gören Avrupa ekonomisini iyileştirmek amacıyla kurulmuştur. Resmi web sitesinde kendisini “benzersiz bir küresel ortaklık†olarak nitelendirir.

İnsanların yoksulluk içinde yaşam sürmelerinin önüne geçmeye çalışan örgüt, gelişmekte olan ülkelere projeler oluşturur. Krediler verir. Gelirlerin artması için uğraşır. Ülkelerde hayat standartlarını iyileştiren her türlü araca farklı yollarla destek verir.

Sürdürülebilir büyümenin hayati önem taşıdığı küresel ekonomik ortamda bunun uzun vadeli olarak gerçekleşmesine katkıda bulunur. 130 farklı noktada ofisi vardır. Yalnızca buradan bile kurumun oldukça büyük olduğunu anlayabiliriz.

Adında geçen “banka†kelimesinden dolayı yalnızca finansal faaliyetlerde bulunduğunu düşünmemeliyiz. Çünkü iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve göç olayları gibi bir dizi problemlerde dahi ilgilenir. Sıradan bankaların ilgi alanlarında bu tarz durumlar yer almaz.

Altını çizerek belirtmeliyiz ki; Dünya Bankası bir banka olmaktan ziyade uluslararası bir kuruluştur.

Dünya Bankası ülkelerin çeşitli alanlarda yapacağı yeniliklerin önünü açar. Eğitim binalarının veya sağlık merkezlerinin yapımı, elektrik ve suya ulaşma, yayılan virüslerle mücadele etme ve doğayı koruma gibi faaliyetlerde onun adını görebiliriz.

Alanında uzmanlaşmış ve teknik açıdan yeterli personeller kuruluşun kadrosunu oluşturur. Sayıları 10.000’den fazladır.

Pek çok girişiminde IMF ile birlikte hareket eder, işbirliği yapar. Son yıllardan itibaren gelişmekte olan ülkelerin dış borçları ile de ilgilenir.

Şimdi sözünü ettiğimiz kurumla ilgili bir başka noktaya değinelim. Birbiriyle ilişkili beş kuruluştan meydana gelir. Dünya Bankası Grubu’nu oluşturan bu kurumlar şunlardır;

Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası
    Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA – International Development Association)
    Uluslararası Finans Kurumu (IFC – International Finance Corporation)
    Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA – Multilateral Investment Guarantee Agency)
    Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi(ICSID – International Centre for Settlement of Investment Disputes)

Buradan dünya bankası hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz: https://borsanasiloynanir.co/dunya-bankasi/

3.  Alıntı Originally Posted by Yıldız1 Yazıyı Oku
    sayın mertfatih konya çimentoda da çok bekledimmm / bekledikkk kazandım/kazandıkk

Cok haklısınız , hala bekliyorum ..... Bu arada başka hisselerde alış,veriş yapıyorum...

burayada yolumuz düştü , hayırlısı...Kolay gelsin

4. Gen yıl 7 şubat 2019 da bilanço açıklamış
    Bu yıl gecikti biraz yarın cuma sürpriz mi yapacak hafta sonuna

Alıntı Originally Posted by 6.sense Yazıyı Oku
    Bu hissenin bilanço açıklama tarihini bilen varsa paylaşabilir mi

5. Bu kalkınma kalkınamayacak galıba...

6. Bilanço geldi okuyabilen yeşillendirse süper olur

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. 447 milyon gibi okudum..geçen sene 160 imiş.ama yanlış görmüş olabilirim.sizde bir bakın.boyle ise ...... Şam'da kayisi..

8. Ewet 447 milyon kar 2019 yılı, 2018 ise 160 milyon imiş yüzde 178 artmış iyi gözüküyor

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 351/457 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401451 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •