Sayfa 169/391 İlkİlk ... 69119159167168169170171179219269 ... SonSon
Arama sonucu : 3124 madde; 1,345 - 1,352 arası.

Konu: KCHOL - Koç Holding

1. 50 kuruş duştü, 20 kurus arttı...bu seviyelerde bunların çok önemi yok, gunlukçülere bir şey diyeyem onlara 1 kuruşta önemli...
    Ekonomi dipte, cds ler zirvede, dolar uçmuş...daha da öttüsü olmazmı elbette olur neticede dünya üzerinde ve Türkiyede yaşiyoruz...
    Dibin dibi ihtimali olmakla beraber, bu tip fırsatlar her gün her ay her yıl olan firsatlar degil...
    Benim görüşum kimseyi tinlamayıp bu seviyeleri firsata çevirmek....
    Tl bazı degil, dolar bazı 2 ye katladıgimızda bu sayfaları arşivde bulabilirsek o zaman hatırlatalım...

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Piyasalar bazen rasyonel davranmazlar. İyice anlaşıldı ki BİST 30 şirketlerinde zamanında çok yüksek oranda (yüzde 70-80) pozisyonlanan yabancılar tahtalarda hakimler ve mevcut fiatlarda zarardalar. Fiata bile bakmadan satmalarının nedeni ne olabilir ? Sihirli bir kelme var. GÜVEN. Sermaye piyasaları çok ürkekdir. Tıpkı bir kuş bir serçe gibi. Bir el çırparsan uçup gidiyorlar. Geri gelmeleri çok zaman alıyor. Ne kadar yem atarsanız atın ki hala daldan aşağı inmiyorlar. Bize uyarlarsak enflasyona , TÜİK e , Merkez Bankasının bağımsızlığına , hukuk sistemine , iç - dış gerginliklerine çekiniyorlar. halk Bankası zamanında 8-10 dolardan halka arz edilmiş yabancılarda itibar etmişleri. Bu hisse 0.9 dolara kadar düştü. Yabancı payı yüzde 80 lerde iken 5-6 lara düştü. Bankalarda kredilerin yüzdürüldüğüne inanıyorlar. Bizde de alıp götürecek babayiğit yok bu hisselerde.
    Peki KOÇ holding öyle mi ? Değil. Niçin banka gibi işlem görüyor ? Sorun ne ?
    Ford Oto , Arçelik, Beko, Tofaş, Karsan ihracatçı. Döviz fırladımı ? Evet. Bu kime yarar ihracatçı şirketlere.
    Otomotive gümrük oranı artırıldı. Bu kime yarar ? Tabiki yerli üreticilere. İç talep canlı mı ? Evet. Geçen sene ki oranın yüzde 40 üstünde Tofaşta. Neden ? Çünkü yabancı oto da gümrük vergisi artırılınca , yabancı otomotiv ve 2. eli patladı. Patlama oranı yüzde 100 e yakın. Bunları almak hayal oldu, orta kesim ise yerliyi zar zor alır hale geldi.
    Malum sebeplerle baskı yiyen bankalar içinde bulunan grubun bankası olan Yapı Kredi de ,KOÇ un grup şirketleri içerisinde, NAD oranı ne ? Yüzde 13-15 aralığı. Yani bilançoya etkisi oranı bu. Ki bu bankada bedelli sermeye artırılarak banka öz sermaye yeterlilik oarn yüzde 12 üzerine çıkarıldı. Bu gayet iyi bir oran. Uni Creditin payı yüzde 36 olarak devam ediyor.
    Tüpraş a gelelim. Ülkenin gözbebeği olan şirket yüzyılda bir olacak virüs etkisi ile adeta şok yaşadı. En çok karlılık oranı olan havacılık sektörü (V: 10) darbe yedi. Dizelde hiçbir sorun yok. Kara kargo taşımacılığı artarak devam etti. Burda virüs etkisi yok. Benzinde sıkıntı büyük oldu. Esas darbeyi ise PANDEMİ etkisi ile 60 dolardan bir anda 18 dolarlara düşen BRENT petrolden yedi. Şirket bir anda stok zararı yazdı. Böylece , 6 aylık bilanço da 2.4 milyar lira zarar yamasına sebep oldu. Hasılı altın yumurtlayan tavuk bir anda ülkemiz ve ülkeler kapanınca , negatif etki verdi bilançoya. Peki şimdi kaç dolar Brent 42 dolar Ağır petrol ise 40 dolar. Burada makasın dar olaması da olumsuz yansıyor. Peki tüm bunlar fiatlandı mı ? Evet. 3. çeyrek bilanço da bu zararın asgariye inmesini yani 1.2 milyara , son çeyrekte de 700 milyon TL ye düşmesini bekliyorum. Burada oluşan farkın ,2.400 - 700 = 1 milyar 700 milyon TL nin ise KOÇ bilançosunda 1.700 / 2 = 850 milyon TL. pozitif etki yapacağını değerlendiriyorum.
    KOÇ bilançosunda gözüken 6 aylık bilançoda 4. 5 milyar liralık kar ,TÜPRAŞIN yüzde 50 ortağı olan KOÇ un (diğer yarı halka açık) aktif bilançosuna 1.2 milyar negatif etkisine sebep olmasına rağmen muazzam bir karlılıktır.
    Hülasa 5.5 F/K lara 0.92 D/D lere düşmüş ,sürdürülmüş / sürdürülebilir karlılık ve yüksek kar marjı yakalayan sanayinin teknolojik yönünde yer alan şirketin tüm aktif rasyoları ile hissenin en az 20 TL lik değer taşıdığını düşünüyorum. Peki hissenin bu seviyelerde olmasının sebebi nedir ? Ülke riski. Ülke CDS leri. Kredi dercelendirme kuruluş ülke kredi riskin en üst düzeye , yatırım yapılabilirliği ise en alt seviyeye düşürdüler. Doğru yanlış, tartışan tartışıyor. Dıj güç-İç güç; Fakat realite bu. en ala şirkette olsa KOÇ grubuda burada yer alıyor. Bu da hisse değerlemelerine yansıyor. Yabancı sanki mevcut iktidar başta oldukça giriş yapmayacak gibi duruyor. Mevcut iktidarda ekonomiyi asla rasyonel yönetmiyor. kurumsallık yok. Liyakat yok. Devlet şişiyor. (Rahmetli Özal devleti küçültüp milleti büyütmeye çalışmıştı)İsraf, şatafat hat boyutta. Denetim yok. Keyfilik her yerde. Vergiler ağırlaştı. Asgari ücret 290 dolara düştü. Bu rakam çok acıdır. Çin'in ve bazı Afrika ülkelerinin gerisine düşmek demek. Merkez Bankasının bağımsızlığı , Damatın bakan olması ve hem hazinenin hem maliyenin uhdesinde olması. Döviz rezervlerinin eksiye düşmesi gibi çoğaltılabilir. Misal : Siz Vakıflar bankası gibi güzide bir bankamızın yönetim kuruluna , sevilen dünya şampiyonu bir güreşçiyi atayarak , bankaya da şahsa da zarar veriyorsunuz.
    Bizim şöyle bakmamız gerekir. Şirket hisse başı 2.7 TL. sürdürülebilir kar üretiyor. VİRÜS etkisinde kurtulmuş , altın çocuğu Tüpraşı da yanına katarsa hisse tutulamaz. Fiatı 14.5 . Şirket 5.5 yılda kendini amorti ediyor. Şirketin kulaklarından dolar fışkırıyor. 1.5 milyar dolar brüt nakit varlığı var. Ne ala emeklilik işte..
    İYİ ŞİRKET, KÖTÜ ZAMANINDA ALINIR. Böyle fırsatta 40 yılda bir gelir. Selamlar..
    Son düzenleme : Ayan; 09-10-2020 saat: 21:50.

3.  Alıntı Originally Posted by ssregitoss Yazıyı Oku
    Bu kadar baskılanacağını hiç tahmin etmezdim. Her zaman yatırımcısına kazandırmış bir aile. Ülkesine yatırım yapmıştır. Karışık işleri yoktur. Yazık .
    2 hafta önce Sabancı Holdingte 8.1 den 2 günde 7.4 e kadar nefessiz sattılar. Qnb deli gibi satıyordu. 3 güne 8.4 a deli gibi aldılar. Şahsen 40 yıllık tecrübe ile söylüyorum ki, borsamızda gerçek yabancı yatırımcı bu gün itibariyle yüzde 20-30 aralığındadır. Yok Ak, Yok İş, Yok Ünlü, Yok portföyden çıkarıyorlarmışda, bir diğeri portföye alıyormuşda. : Hepsi aynı EL. Algıya ve beynin amigdalasına oynuyorlar. Piyasa yapıcının, piyasayı bozması ve düzeltmesi. tıpki bir kumarbazın elini açık edip etmemesi gibidir. Yüzde 80 i psikolojidir bu işin. Bizim gibi küçük yatırımcılar bilançoya ve verilere odaklanmalı. Küçük ve sığ kağıtlarda borsaya yeni giren yatırımcıların kartopu etkisi ile çığ altında kalacaklarına şahit olacağız ilerideki süreçte. Ordan arkasında enkaz bırakarak ellerinde çuval çuval dolarla çıkan babaların bizzatihi kendileri BİST 30 a geçecekler..Bu sürec faizlerin tırmandığı , paranın maliyeitinin arttığı ve seçime yakın bir tarih aralığında olması mümkündür.

4. KCHOL : 14,71 TL ve %2 üzerinde prim ile kapattı.

Sayın Ayan'ın yazdıklarına katılıyorum.
    Bazen alt pazarda işlem gören bir hisse bana soruyorlar. Ben bilançosuna bakıyorum temel verilerine bakıyorum.
    Diyorum ki "bu hisse ederi 1 TL civarına ama ben 1 TL ye bu hisseyi alacağıma Yıldız pazardan uygun fiyata bir hisse alırım" diyorum.

Sonra bana sorduğu hissenin fiyatına bakıyorum 3 TL gibi bir rakamdan işlem görüyor. Adamlar 5-6 gibi hedef fiyatlardan bahsediyor ve birbirlerini dolduruyor. Ne cesaret diyorum. Bir insan 1 TL bile etmeyecek( Ki grafiğine baktığım zaman 3-5 ay öne 50-60 kuruştan işlem görüyormuş) hisseye birikimlerini yatırıyor.

Diğer tarafta her yıl kar eden ve hiç istisnasız her yıl temettü veren fiyat kazanç oranı 5 e düşmüş TC nin en büyük kuruluşu ve ülkenin ihracat ve GSMH sının yaklaşık % 10 unu karşılayan ve bir çok sektörde alternatifi olmayan Kchol e bakmıyorlar bile.

Buna rağmen son günlerde günde 7-8 milyon lot satış yapan yabancıların satışlarını karşılayan bilinçli yatırımcıları tebrik ederim.

5. Ben borsaada 23 yıldır yatirimciyim bu yabancılar bize çok çektirin somorduler şimdi onların zarar etmelerini sevinç içinde izliyorum gene onlar kazanacaklar inanıyorum fakat sabır ve gerçek yatırımcı olursak 2025 vade ile 15 TL yatırım yaptım 15 milyar dolar değere erken ulasirsada saticiyim

6. Sayın Mustican, nasıl insanın içi yanmaz. Dolar perspektifinden bakarsak FED bilançosu 2001 krizinde 800 milyon doladaydı. 2017 de 5 trilyon dolara çıktı. Virüs öncesi 5.7 triyon dolardı. Virüsle 2 trilyon dolar bastılar bir iki trlyon dolar daha basacaklar. 10 trilyon doları buluruz yıl sonunda. SAdece basılan dolar değil. Hazine tahvilleri ve türev piyasalarında oluşan sınırsız genişleme..
    Avrupa , Japonya keza öyle. Bu kadar parasal genişleme var. Hissemiz 2017 deki TL fiatında yani 14 lira. Ayıptır yahu. Bilançosunu ve karlılığını 2 ye katlamış şirket. Yani dolar karşılıksız , basılabilir / basılıyor. Eoro basılabilir / basılıyor. Türk lirası basılabilir/ basılıyor. Hemde kat kat. Pek hisseler karşılıksız basılabilir mi ? Hayır. Hayır Haayır. . . BİST 30 için söylediklerim tabi. Buraların dip olduğunu , 3-4 yıld süren bir konsolidasyon yaşadığını düşünüyorum. Zamanında 5 doları görmüş İMKB var.
    Şimdiye oranlarsa 5x8 = 400.000 endekste olmamız lazım idi. eski endeks değeriyle..Yani dünyada 10 yıl önceki dolarla bugünkü dolarda aynı değil. ABD deki enflasyon oranınında eklersek yüzde 2 den veya FED bilançosuna göre bakarsak veya 2001 de alının onsu 280 dolardı. Şimdi 2000 dolar. DOlar bazlı 10 lu rakamlarda olmamız lazım. Şimdi 1.5 dolardayız. Acı olan bu.
    Gerek DOW gerek S/P ve ya Nazdaca bakın. 30- 40 yıllık F/K larla , 10 -20 D/D lerle işlem görüyor şirketleri. Yani bizde ki Kent gıda gibiler. Ülkenin gerçek bağısızlığı sermaye piyasalarından yükselir. Bunun için gerekli olan hukuk ve adaletle ve kurumsal şirketleri ile..Hamasetle , nutukla değil.
    ...Selamlar.

7.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Dolar perspektifinden bakarsak FED bilançosu 2001 krizinde 800 milyon doladaydı. 2017 de 5 trilyon dolara çıktı. Virüs öncesi 5.7 triyon dolardı. Virüsle 2 trilyon dolar bastılar bir iki trlyon dolar daha basacaklar. 10 trilyon doları buluruz yıl sonunda. SAdece basılan dolar değil. Hazine tahvilleri ve türev piyasalarında oluşan sınırsız genişleme..
    Avrupa , Japonya keza öyle. Bu kadar parasal genişleme var. Hissemiz 2017 deki TL fiatında yani 14 lira. Ayıptır yahu. Bilançosunu ve karlılığını 2 ye katlamış şirket. Yani dolar karşılıksız , basılabilir / basılıyor. Eoro basılabilir / basılıyor. Türk lirası basılabilir/ basılıyor. Hemde kat kat. Pek hisseler karşılıksız basılabilir mi ? Hayır. Hayır Haayır. . . .
    katılıyorum

Sayfa 169/391 İlkİlk ... 69119159167168169170171179219269 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •