Sayfa 274/391 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374 ... SonSon
Arama sonucu : 3124 madde; 2,185 - 2,192 arası.

Konu: KCHOL - Koç Holding

kchol ülkenin önemli sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran bir holding. ama yeterli ilgiyi görmüyor. ayrıca düzenli bilgiye ulaşmak çok mümkün olmuyor. zaman zaman bazı aracı kuruluşların raporları elime geçiyor ancak bankalar ya da diğer bazı sanayi hisselerine benzer bir bilgi akışı pek yok.

yabancı ağırlığı yüksek bir kağıt. belki direkt onlara özel raporlar hazırlanıyordur. veya belki kurum ile yabancı yatırımcılar çok güçlü bir iletişime sahip olabilir, ki bunu da olasılıklı görüyorum. zaten kendi sitesinde (yatırımcı ilişkileri) "Türkiye Gösterge Hissesi" olarak nitelendiriliyor. bence de doğru bir nitelendirme.

ancak bu sayfada az paylaşım oluyor. umarım daha fazla paylaşım ve bilgi akışı olur. özellikle bileşen hisselerin de aslında bu sayfada değerlendirilmesi bence mantıklı. holdinglerde önemli bir parametre "Net Aktif Değer" ve buna göre şu anda olan iskonto önemli bir parametre yatırım kararlarında. bileşen hisselerin (froto, tuprs, ykbnk vb) kar ve bilanço beklentileri bu anlamda önemli bir girdi konuşmalarımıza.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

işyatırım sitesinde 2022 tahmini olarak 46 milyar tl net kar bekleniyor.
    temettü dağıtma oranını %15 alsak 6.9 milyar tl civarı yapar.

sermaye 2.6 milyar civarı yuvarlayarak alırsak 2.65 tl temettü verir diye hesaplıyorum. geçen sene 0.9 tl olarak kayıtlarda görüyorum.

umarım dağıtma oranını biraz daha arttırırlar.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

yukarıdaki tahmine göre HBK (Hisse başına kar) -->> 46 milyar / 2.6 milyar = 17.7 tl civarı.

4. Sasanın çeyrek trilyon lira piyasa değerine ulaştığı bir ortamda Koç holding in bu piyasa değerinde kalması inanılacak gibi değil.

Neymiş efendim 2032 yılında kadar Sasa toplam 20 milyar dolar yapacakmış. Yani 10 senede 20 milyar dolar yatırım yapacakmış. Orda piyasa geleceği satın alıyormuş. Benim hesabıma göre orda , piyasa daha şimdiden 5 sene sonrasını satın aldı.

Peki koç holding ve bünyesindeki şirketler 2032 yılına kadar kaç milyar dolar yatırım yapacaklar ? Peki burda piyasa neden geleceği satın almıyor?

NOT: Yazdıklarım bilgi amaçlıdır..Yatırım tavsiyesi asla değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin.
    Son düzenleme : lionnes1; 29-10-2022 saat: 17:43.

Alıntı Originally Posted by lionnes1 Yazıyı Oku
    Sasanın çeyrek trilyon lira piyasa değerine ulaştığı bir ortamda Koç holding in bu piyasa değerinde kalması inanılacak gibi değil.

Neymiş efendim 2032 yılında kadar Sasa toplam 20 milyar dolar yapacakmış. Yani 10 senede 20 milyar dolar yatırım yapacakmış. Orda piyasa geleceği satın alıyormuş. Benim hesabıma göre orda , piyasa daha şimdiden 5 sene sonrasını satın aldı.

Peki koç holding ve bünyesindeki şirketler 2032 yılına kadar kaç milyar dolar yatırım yapacaklar ? Peki burda piyasa neden geleceği satın almıyor?

NOT: Yazdıklarım bilgi amaçlıdır..Yatırım tavsiyesi asla değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin.
    sasa nın gelecek 10 yılda 20 milyar dolar diye speküle edilen yatırım planı rafineri yatırımı şeklinde lanse edilmiş basında ama incelendiğinde diğer bazı kimyasal tesisleri ve liman yapılmasını da kapsıyor. neticede bir planı hayata geçirmeye çalışıyorlar.

ülke ölçeğinde hatırı sayılır bir rakam ancak sektör ve coğrafi çeşitlilik gibi yönlerden incelendiğinde koç holdingin daha güçlü bir yapıda olduğu net bir gerçek.

iş yatırım sitesinden aldığım bilgiye göre son 5 yılda 11 milyar dolar yatırım yapmış koç holding büyük iştirakleri ile. halka açık olmayan iştirakleri ile de ayrıca yatırımlarına devam ediyor. hatta benim tahminlerime göre yakın bir dönemde 3-5 yıl gibi şu anda halka açık olan şirketlerine bir kaç arz ile yenilerini de ekleyebilir. özellikle holdingin net aktif değerinde halka açık olmayan şirketlerin payının artması söz konusu olursa. bu tür holdingler fiyatlama açısından bilançonun şeffaf olmasını mümkün mertebe istiyorlar.

yani koç holding hem daha fazla yatırım yapıyor hem de risklere karşı daha korunaklı. orta uzun vadede bu etkilerin daha yüksek çarpanlarla yatırımcıya dönmesini umuyorum. sasa vs diğer şirketler bağlamındaki fiyatlama anomalisinin ben karşılığı olmadığını düşünüyorum. yani kchol gibi bir firma daha olumlu fiyatlamalara layık ve bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum. hiç bir zaman için sasa benzeri f/k fiyatlaması olmaz kchol'de, ama hem büyüme hem değer yatırımı anlamında daha sürdürülebilir ve ülkenin genel performasından daha iyi performans göstereceğini düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    sasa nın gelecek 10 yılda 20 milyar dolar diye speküle edilen yatırım planı rafineri yatırımı şeklinde lanse edilmiş basında ama incelendiğinde diğer bazı kimyasal tesisleri ve liman yapılmasını da kapsıyor. neticede bir planı hayata geçirmeye çalışıyorlar.

ülke ölçeğinde hatırı sayılır bir rakam ancak sektör ve coğrafi çeşitlilik gibi yönlerden incelendiğinde koç holdingin daha güçlü bir yapıda olduğu net bir gerçek.

iş yatırım sitesinden aldığım bilgiye göre son 5 yılda 11 milyar dolar yatırım yapmış koç holding büyük iştirakleri ile. halka açık olmayan iştirakleri ile de ayrıca yatırımlarına devam ediyor. hatta benim tahminlerime göre yakın bir dönemde 3-5 yıl gibi şu anda halka açık olan şirketlerine bir kaç arz ile yenilerini de ekleyebilir. özellikle holdingin net aktif değerinde halka açık olmayan şirketlerin payının artması söz konusu olursa. bu tür holdingler fiyatlama açısından bilançonun şeffaf olmasını mümkün mertebe istiyorlar.

yani koç holding hem daha fazla yatırım yapıyor hem de risklere karşı daha korunaklı. orta uzun vadede bu etkilerin daha yüksek çarpanlarla yatırımcıya dönmesini umuyorum. sasa vs diğer şirketler bağlamındaki fiyatlama anomalisinin ben karşılığı olmadığını düşünüyorum. yani kchol gibi bir firma daha olumlu fiyatlamalara layık ve bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum. hiç bir zaman için sasa benzeri f/k fiyatlaması olmaz kchol'de, ama hem büyüme hem değer yatırımı anlamında daha sürdürülebilir ve ülkenin genel performasından daha iyi performans göstereceğini düşünüyorum.

7. Kchol’ün ve iştiraklerinin hisse fiyatları yerlerde, bofa speak hisse gibi oynuyor sıkıntı buna izin verenlerde.geri alım açıklayıp sözünü tutmamak yakışmadı Koç’a

sanayi tesisi ve holding kurmak zor işler. özellikle ciddi bir yönetim altında faaliyet gösteren şirketlerin halka açılması bence büyük şans. bazen düşünüyorum da bu tür şirketleri kurmak çok zor ve bunu kuran kişiler halka açarak büyük iyilik yapıyorlar bize.

elbette düşününce "ne iyiliği ?" filan da denilebilir. neticede iyilik derken kendisine sıfır faizle finansman sağlıyor. orası doğru ama neticede eğer ciddi ve hissedarlarına sorumlu hisseden bir yönetimse uzun vade de bizlerin de karlı çıktığı bir gerçek. yoksa hiç birimiz hisse almak için uğraşmazdık..

bu nedenle ben aslında çok çok istisnai durumlar haricinde hisse geri alımı yapılmasını sanki müdahele gibi görüyorum. fiyatın piyasada oluşması önemli. eğer iyi şirketin fiyatı spek/robotlar nedeniyle ucuz kalıyorsa bundan karlı çıkmanın da yolları olabilir. elbette yeterli alım için ek sermayemizin olması gerekli. ayrıca aktivist diye nitelendirilebilecek bir karakterimiz olmalı ki genel kurula filan bizzat katılıp yönlendirme gücünü elde etmeye çalışalım. gerekirse bizim gibi yeterli sahiplik oranı olmayan hissedarların bir araya gelmesi önemli. belki yatırım şirketi kurup sermayeyi birleştirip onun üzerinden alım yapmak filan. bence şirket mantığına alışmamız gerek. ancak bu sayede piyasanın sunduğu fırsatları değerlendirebiliriz.

Sayfa 274/391 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •