Sayfa 91/94 İlkİlk ... 41818990919293 ... SonSon
Arama sonucu : 752 madde; 721 - 728 arası.

Konu: ADANA - Adana Çimento A

1. Daga bilimsel ve detayli aciklama isteniyorsa yatirimci iliskileri ile gorusmek en dogru yol olacaktir, mevzu "ENAYI yazmak " ya da yazmamak seklinde ifade edilecek kadar basit olmasa gerek, birlesme oranlari eylul 2019 finansallari referans alinarak hesaplandi diye hatirliyorum.

Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Bu durumda, ADANA almayıp UNYE, MARDİN ve ASLAN alanın alnında ENAYİ mi yazyor ?
    Kardeş bilenle bilmeyen bir olur mu
    Bizim yatırımcının bilgi ve ilgi düzeyi belli.
    Adana c de durumu yazdık bilgilensin diye
    Densizin biri yanlış sözler yazdı.
    İşin garibi adana c bin prim yapmaması gerekirken o prim yaptı
    A ve b hissesi avantajlı bunlar yerinde sayıyor
    Anlamak zor
    Yy.tv.deg.
    Sagliklar

3. Degisimin piyasa fiyatlarini gozeterek yapacak halleri yok!. Kabul edilebilir, resmi finansal verileri kullanmalari son derece dogal. En guzel ornegi ifade ettiginiz gibi dünkü adana C fiyatlamasi. Misal bugun Adana C , 5 TL olsa ve birlesmenin bu fiyattan MAL sahiplerini magdur ermemesini bekleyecektik?. Elbette ki hayir!

Nihai asamada MRDIN ayrilma hakki fiyati belli, 5.44 TL , dolayisi ile O GÜN daha dusuk bir piyasa fiyati olamasi sozkonusu degil.
    1 MARDIN ile birlesmeye konu diger sirketlerin degisim oranlari da belli, ADANA A 1.9383 ise geriye yatirimciya 5.44 x 1
    9383 =? Sorusunun cevabini bulmak duser. Zira bu onun yaklasik mantiksal degeri demektir.

Haaa.. MRDIN fiyati 10 TL ise o zaman 1.9383 carpani ile yine yaklasik tahmini yaklasik olmasi gereken fiyati bulmak gerekecek. EGER fiyat 10 TL ise kimse gidip OYAK a mal vermeyecek 5.44 TL den, ADANA A pay sahibi de 10 TL olan MARDIN den 1.9383 tane MAL sahibi olacak.Tersten duzenden anlatim bu.
    Piyasa gormeye bilir ama ben yatirim fonu, emeklilik fonu , portfoyunde belli oranda hisse senedi tutmak zorunda olan fon yoneticilerini anlamiyorum. Piyasa yerle bir olsa SPK onayi sonrasinda bellidir bu MARDIN in fiyati, o da 5.44 TL. Bu fiyatin alti zaten yok. Neyse ki her koyun kendi bacagindan asiliyor.
    Yaririm Tavsiyesi Degildir elbet risk tercihleri farkli olabilir, kimisi cok risk sever kimisi az🙂

4. 30/09/2019 itibari ile senetlerin kapanış fiyatları, çağrı fiyatları, oranı %

ADANA 5,62 6,9919 1,244
    ADBGR 4,06 5,1892 1,278
    ADNAC 1,36 2,021 1,48
    MRDIN 4,01 5,4464 1,35
    BOLU 2,77 3,2584 1,176
    UNYE 2,97 3,6945 1,244
    ASLAN 28,80 35,9648 1,249

görüldüğü gibi OYAK belli bir oranda piyasa fiyatının üstünden çağrı planlamıştır.

Oranların farklı olması , kapanışa göre değil, 30 günlük ortalama olmasından olabilir.

O günden, bugüne fiyatlar değişim göstermiştir.

Hangisinin pahalı hangisinin ucuz olacağı, birleşme gününe kadar algılara göre değişecektir.

ADNAC senedinin fark göstermesi volatil olmasından kaynaklanmış olabilir.

Bu işte, OYAK Yatırımcıyı kollayan bir yaklaşım göstermiş bulunmaktadır.

5. Birlesme oranlari ve yeni yapidaki paylari, piyasa fiyatlari ile ilgili degil diye anliyorum, finansallara bakarak oluyor, AYRILMA HAKKI kullanim fiyatinin hesaplanmasinda ise, SPK'nin duzenlemeleri kapsaminda "ÖNEMLİ Nitelikte" bir islem olmasi munasebeti ile bahsedilen ortalamalar dikkate alinmis.

Gelinen noktada ayrilma hakki fiyatinin bir anlami yok, sadece EN ALT seviyeyi ifade ediyor, buna biraz faiz de eklenecektir. UST tarafa dogru sınır yok, MRDIN in fiyati neyse birlesme gununde, mantiksal olarak 1.9383 ile carpilmis Adana fiyati beklenir normalde. Zira aksi risksiz trade olanagi saglar ki o da piyasa mantigina ters, muhakkak dengelenmesi gerekir.En azindan fark eden dengeler.
    Ayrilma hakkimi "dogal olarak" kullanmayacak olan AdnanA yatirimcisi belirlenen carpandan MRDIN alacak ve devasa bir sikerin ortagi olacak, ondan sonra da ister tasir, ister satar. Diye yorumladim, dedigim gibi yatirim yapmak anlaminda veri kabul etmemek lazim, tavsiye falan degil sadece BEYIN cimnastigi denebilir🙂

6. Aslan Çimento Piyasa değeri 475.973.783 USD
    (Adana A + Bolu Çimento + Mardin Çimento + Ünye Çimento) Piyasa değeri 464.755.550 USD
    Bu dört çimento hissesinin piyasa değeri üzerine 11.218.233 dolar daha koyarsak Aslan çimentoya eşit oluyor

7. Eski haberler ancak sirketin buyuklugunu, buyume istahini ve uluslararasi kimligini ortaya koymasi acisindan etkileyici.

Yatirimin para kazanmak icin yapildigi durumlar icin temettu verme terbiyesinin olmasi da ayri guzel🙂
    Gözler SPK bulteninde, birlesme basvurusunun sonucunu bekliyor, onaylanacagi varsayimi ile ayrilma hakki ve belirlenmis birlesme sartlari endeksteki olasi gevsemelere karsi guvenli bir liman niteliginde.
    Degerlendirmelerde risk ve getiri tercihleri arasinda farkliliklar olabilecegi gerceginden hareketle yatirim tavsiyesi degil, kamuya acik bilgi paylasimi. 🙂

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/o...luyor-40998980

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/i...satti-40999629

biraz da can sıkıntısından en iyi onlar biliyordur diye oyak yatırımı arayıp bu birleşme hakkında bir rapor veya öngörü paylaşacak mısınız diye sordum.

yoksa şirketlere güvenim tam. iyi olacağından şüphem yok. her şirket konumu ve potansiyeline göre ayrı ayrı avantajı var. aslan çimentoyu ayrı tutuyorum. o tam bir ucube.

oyak yatırım elemanları bile "kap'ta açıklama yapıldı, ordan okuyun" minvalinde cevap verdi.

tahminim orta vadede yani birleşmeden sonra başka bir operasyon başlayacak. bu şimdilik ilk adım.

iyi akşamlar.

Sayfa 91/94 İlkİlk ... 41818990919293 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •